MyFeed Personalized Content
7 - 8 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Jak przygotować posiłek dla dziecka?

5
5/5 2 opinie

Zostałeś z maluszkiem sam i musisz mu przygotować posiłek, ale nie do końca wiesz, jak to zrobić? Podpowiadamy, co mogą jeść małe dzieci oraz w jaki sposób komponować dla nich smaczne oraz zdrowe posiłki. Podpowiadamy, jak przygotować mleko modyfikowane, przyrządzić kaszkę lub podać dziecku zupkę!

6min. czytania Sty 15, 2024

Posiłki dla niemowlaków i małych dzieci muszą charakteryzować się najwyższą jakością. Każdy pokarm, który podajesz maluszkowi, powinien być także dopasowany do jego wieku. W miarę wzrostu i rozwoju szkraba zmieniają się także potrzeby żywieniowe i niezbędna ilość ważnych składników w diecie dziecka. Sprawdź, jak przygotować idealny posiłek dla Twojej pociechy!

Mleko modyfikowane – jak je przygotować?

Jeżeli Twój maluszek jest karmiony mlekiem modyfikowanym, powinieneś wiedzieć, jak właściwie je przygotować. Spokojnie – instrukcję i dokładne proporcje znajdziesz na opakowaniu produktu. Możesz też zajrzeć do naszego artykułu, w którym znajdziesz dokładną instrukcję krok po kroku jak prawidłowo przygotować mleko modyfikowane.

Przede wszystkim zacznij od tego, aby dokładnie umyć ręce i upewnić się, że miarka, której będziesz używać, jest sucha, a akcesoria do karmienia (smoczek i butelka) odpowiednio wysterylizowane (np. wygotowane). Następnie doprowadź wodę do wrzenia i gotuj ją przez 5 minut. Odmierz odpowiednią ilość wody zgodnie z tabelą karmienia na opakowaniu (powinna mieć około 37°C) i wlej ją do butelki. W kolejnym kroku odmierz i wsyp do butelki podaną na opakowaniu ilość płaskich miarek proszku, a potem wszystko dobrze wymieszaj. Karmiąc dziecko, trzymaj się kilku prostych zasad.

Jeżeli dopiero zastanawiacie się nad przejściem na mleko modyfikowane, pamiętajcie, aby wybrać dla dziecka odpowiedni produkt, dopasowany do potrzeb żywieniowych i wieku maluszka. Skonsultujcie się z lekarzem pediatrą, który Wam w tym pomoże. Przejście na mleko następne nie jest trudne. Maluszek może zaakceptować je bez większych problemów.

Jeżeli u dziecka pojawią się dolegliwości brzuszkowe, skonsultujcie je ze specjalistą. Pediatra może zalecić maluszkowi, który nie jest już karmiony piersią, odpowiedni preparat specjalistyczny dedykowany dzieciom z biegunką, kolką, ulewaniem, zaparciami. Gdy Wasz maluszek ma podwyższone ryzyko wystąpienia alergii na białka mleka krowiego, zapytajcie lekarza o mleka modyfikowane z hydrolizowanym białkiem. Kiedy dziecko skończy roczek, to czas, aby mleko następne zamienić na mleko modyfikowane przeznaczone dla Juniora.

 

tata karmiący dziecko mlekiem modyfikowanym

 

Kaszka dla dziecka – mleczna lub bezmleczna

Twoje dziecko skończyło już 4 miesiące? W jego diecie mogą już pojawić się kaszki. Aby odpowiednio je przygotować, powinieneś przede wszystkim znać podstawowy podział tych produktów. Możesz spotkać się z kaszkami mlecznymi i bez dodatku mleka oraz tymi, które są bezglutenowe bądź w składzie mają zboża zawierające gluten. Zwykle przygodę ze zbożami zaczyna się od kaszek bezglutenowych, bazujących na ryżu lub kukurydzy, a produkty z glutenem (powstające z pszenicy, żyta, jęczmienia lub owsa) najczęściej wprowadzane są nieco później, początkowo w niewielkich ilościach.

  • Kaszki mleczno-ryżowe mają już w swoim składzie mleko modyfikowane, dlatego wystarczy dodać do nich wodę.
  • Kaszki ryżowe bezmleczne należy przyrządzić na bazie odpowiedniej ilości mleka modyfikowanego.
  • Delikatne w smaku kleiki kukurydziane lub ryżowe, które łączą się z wodą i zagęszczają, np. zupkę, przecier lub mus dla maluszka, należy przygotować z mlekiem modyfikowanym.

Przygotowując kaszkę dla maluszka, zawsze trzymaj się instrukcji na opakowaniu. Do odpowiedniej ilości łyżek stołowych kaszki dodaj określoną ilość mleka modyfikowanego lub przegotowanej wody (w zależności od rodzaju produktu). Najczęściej temperatura mleka lub wody nie może być wyższa niż 40°C – dzięki temu produkt ma odpowiednią konsystencję.

Wybierz taki smak kaszki, który najbardziej przypadnie dziecku do gustu. Paleta możliwości jest naprawdę bogata, więc z łatwością przygotujesz smaczne śniadanko lub kolację. Aby było jeszcze ciekawiej, do kaszki możesz dodać przetarte owoce – maluszek z pewnością się ucieszy.

 

tata podający dziecku kaszkę zbożową

 

Posiłek dla dziecka z alergią lub nietolerancją pokarmową

U Twojego maluszka została stwierdzona alergia na białko mleka krowiego, soję lub gluten? A może bobas nie toleruje laktozy? Aby nie zaostrzać dolegliwości brzuszkowych i reakcji alergicznej u dziecka, lekarz zalecił prawdopodobnie dietę eliminacyjną. Jej skomponowanie będzie łatwiejsze, jeśli sięgniesz po Nestlé Sinlac – produkt stworzony właśnie z myślą o maluszkach takich, jak Twój. Wystarczy Nestlé Sinlac dodać do wody, by otrzymać pełnowartościowy posiłek z witaminami oraz składnikami mineralnymi, których dziecko potrzebuje, bez wyżej wymienionych alergenów.

Jeśli maluszek skończył już 6. miesięcy, skorzystaj z naszych pomysłów na smaczne dania bez mleka, glutenu i soi!

tata karmi dziecko

 

Gotowe zupki, obiadki i deserki dla niemowląt

Skorzystaj też z gotowych dań i deserków w słoiczkach. Niektóre możesz zabrać ze sobą, np. na spacer czy w podróż.  Zawartość słoiczka wystarczy przełożyć do miseczki, jeśli to konieczne delikatnie podgrzać i już można podać łyżeczką dziecku. Dzięki procesowi odpowiedniej obróbki termicznej, np. pasteryzacji, gotowe dania w słoiczkach przed otwarciem nie muszą być przechowywane w lodówce i mają długą datę przydatności do spożycia. Dzięki nim Twoje dziecko pozna nowe smaki, konsystencje, a Ty zaczniesz wprowadzać do jego diety prawidłowe nawyki żywieniowe.

Ważne

Wychodzisz z dzieckiem na spacer? Zabierz ze sobą poręczne i lekkie deserki w tubce lub w kubeczku, które mogą sprawdzić się jako przekąska na świeżym powietrzu.

Spośród słoiczków do wyboru masz zupki (np. pomidorową, kalafiorową, jarzynową, krupniczek czy rosołek), obiadki (na bazie warzyw, np. z makaronem, delikatnym mięskiem indyka, królika lub ryb) oraz deserki (owocowe, owocowo-mleczne i owocowo-zbożowe). Deserki mogą powstawać na bazie jogurtu, mieć dodatek twarożku, biszkoptów, musli, a nawet płatków owsianych. Ważne, by dobierać posiłek do wieku maluszka. Niektóre gotowe dania ze słoiczków możesz podawać od 5. miesiąca życia dziecka do ukończenia 3 lat, a nawet dłużej!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i skorzystaj z gotowych jadłospisów dla niemowlaka oraz dla rocznego dziecka. Nasze propozycje powstały przy współpracy z doświadczonymi dietetykami!

Ekotata i dania prosto z ekologicznej farmy

Jeżeli żyjesz w nurcie eko i od pierwszych miesięcy życia dziecka chcesz, aby również ono miało pozytywny wpływ na środowisko naturalne, wybierz kaszki, dania i deserki Gerber Organic. To linia produktów przygotowanych z surowców, które pochodzą z ekologicznych farm, gdzie podstawą jest szacunek dla środowiska, troska o glebę, zwierzęta i rośliny. Wszystko z myślą o przyszłości naszej planety i następnych pokoleń!

 

Tata karmiący dziecko

 

Zasady samodzielnego przygotowywania dań dla maluszka

Dieta dla niemowląt i małych dzieci musi być prawidłowo zbilansowana i składać się z wartościowych produktów, aby zapewnić dziecku odpowiednią ilość witamin, składników mineralnych, białka, węglowodanów czy tłuszczy. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne przyrządzenie posiłku dla dziecka, pamiętaj, że ważny jest także sposób jego przygotowania. Najlepiej, aby został zrobiony na parze, upieczony w folii lub ugotowany (nie smażony na tłuszczu), aby nie obciążać delikatnego brzuszka maluszka. Najlepiej do przygotowywania dziecięcego menu wybierać te produkty, które pochodzą ze znanego źródła i są odpowiedniej jakości.

Ważne

Dzieci mają nawet 2 razy więcej kubków smakowych niż dorośli. Właśnie dlatego niemowlak nie potrzebuje intensywnego doprawiania zupek czy obiadków. Jeżeli chcesz wydobyć smak z potraw, dodaj do nich zioła, takie jak koperek czy pietruszka lub użyj niewielkiej ilości soku z cytryny.

Nie zapominaj również o odpowiedniej ilości płynów w diecie maluszka. Dziecko karmione piersią nie musi spożywać dodatkowych płynów. Jeżeli maluszek jest karmiony mlekiem modyfikowanym, podawaj mu do picia wodę – szczególnie podczas upałów.

 

tata i dziecko w kuchni

 

Nie masz pomysłu na skomponowanie menu dla dziecka? Skorzystaj z naszej książki kucharskiej i przygotuj smaczne posiłki dla Twojego szkraba!

Strefa eksperta
Masz pytanie?

Napisz do ekspertów Nestlé Baby&me!

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

5
5
2 opinie użytkowników

Oceny społeczności

  • 5 star
    2
  • 4 star
    0
  • 3 star
    0
  • 2 star
    0
  • 1 star
    0

Dodaj nową opinię

5
Łukasz Chudziński Lut 6, 2023

Dzięki temu szybkiemu poradnikowi dowiedziałem się jak karmić moje dziecko niedługo przede mną pierwsze testy sam na sam z córką wiec teraz będę bardziej przygotowany ciekawe co bardziej się sprawdzi czy kaszki czy obiadki a może mleko

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.