Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Plamienie implantacyjne – objawy i przyczyny

0
0 opinie

Plamienie implantacyjne związane jest z zagnieżdżeniem się zarodka w błonie śluzowej macicy. Sprawdź, jak je odróżnić od terminu spodziewanej miesiączki. Podpowiadamy też, ile może trwać plamienie implantacyjne i czy wiąże się z dodatkowymi dolegliwościami dla przyszłej mamy.  
 

4min. czytania Wrz 22, 2023

Plamienie implantacyjne jest zjawiskiem fizjologicznym. To objaw zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w dobrze ukrwionej błonie śluzowej macicy. Zarodek implantując się w macicy, musi uszkodzić częściowo naczynia krwionośne znajdujące się w jej ścianie. Dzieje się tak, aby później mogła zachodzić wymiana różnych substancji między dzieckiem a mamą. Zdarza się, że uszkodzone zostaną dodatkowo drobne naczynka lub pojedyncze większe naczynie krwionośne i z dróg rodnych pojawi się krwawienie. Co ciekawe, nie występuje ono u wszystkich kobiet i nie jest zaliczane do pierwszych objawów ciąży. Jak je zatem właściwie rozpoznać?

Implantacja zarodka – objawy 

Starasz się zajść w ciążę i zauważyłaś między owulacją a terminem kolejnej miesiączki niewielkie plamienie? To może być oznaka tego, że komórka jajowa została zapłodniona w jajowodzie i właśnie doszło do jej zagnieżdżenia się w macicy. Ścianki macicy są rozpulchnione przez estrogen i progesteron. Dzięki temu Twój organizm jest gotowy na przyjęcie nowego życia. Zazwyczaj implantacja zarodka ma miejsce między 7. a 12. dniem od zapłodnienia

Bardzo często ten termin zbiega się z datą kolejnej miesiączki. Właśnie dlatego kobiety niekiedy mają problem z odróżnieniem plamienia od comiesięcznej menstruacji. Z tego powodu o ciąży dowiadują nieco później, gdy pojawią się u nich nasilone dolegliwości ciążowe (np. nudności, wymioty, obolałe piersi czy zmęczenie). 
 

Plamienie implantacyjne i zagnieżdżenie zarodka

 

Jak wygląda plamienie implantacyjne?

Krwawienie po implantacji zarodka jest mniej obfite i rzadsze niż miesiączka, chociaż u niektórych kobiet może do złudzenia przypominać typową menstruację. Jest to często przyczyną nieprawidłowej oceny płodu i jego wagi w badaniu USG. Masa płodu może być mylnie obliczona na podstawie daty krwawienia implantacyjnego, a nie terminu ostatniej miesiączki. Plamienie implantacyjne nie powoduje jednak silnych skurczy w dole brzucha czy w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Nie osłabia też organizmu jak okres, a kolor plamienia nie jest tak intensywny jak krew menstruacyjna. Na bieliźnie możesz zauważyć jedynie brązowe lub brunatne plamy bądź bladoróżową wydzielinę lekko podbarwioną krwią. Będzie się ona znacząco różniła od wydzieliny miesiączkowej, którą charakteryzują m.in. skrzepy krwi. Jeśli dobrze znasz swój organizm, bez problemu odróżnisz plamienie od okresu. 

 

Uśmiechnięta kobieta z testem ciążowym

 

Ile trwa plamienie implantacyjne?

Najczęściej krwawienie zanika już po kilku godzinach. Czasami utrzymuje się do około 3 dni od rozpoczęcia. To kolejna podpowiedź dla Ciebie, w jaki sposób odróżnić plamienie od miesiączki, która zazwyczaj trwa nieco dłużej – średnio 5-6 dni (w zależności od organizmu kobiety). Jeżeli starałaś się o dziecko i plamienie pojawiło się w dniu planowanej menstruacji, możesz zrobić test ciążowy z krwi lub z moczu, aby sprawdzić, czy zostaniesz mamą! 

Gdy implantacja zarodka i krwawienie wystąpiło wcześniej niż data kolejnej miesiączki, wstrzymaj się jeszcze kilka dni, żeby poziom b-hCG (hormonu produkowanego przez tkanki zarodka) wzrósł. Gdy plamienie nie ustępuje, nasila się lub masz inne niepokojące objawy, które nie są powiązane ze zbliżającą się miesiączką, zgłoś się do ginekologa, aby wykluczyć poronienie lub ciążę ektopową (pozamaciczną). 

Ważne

Jednym z pierwszych objawów ciąży pozamacicznej może być dodatni test ciążowy i plamienie. Jeśli po wykonaniu testu zauważysz taką dolegliwość, udaj się do ginekologa, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Lekarz podczas badania oceni, czy na pewno zapłodnione jajeczko rozwija się w jamie macicy.

Jeżeli zaobserwowałaś u siebie plamienie implantacyjne, cierpliwie poczekaj na wykonanie testu ciążowego. Tymczasem zachowuj się tak, jak już byś spodziewała się dziecka. Zdrowo się odżywiaj, unikaj używek, dużo odpoczywaj i po prostu uważaj na siebie. Trzymamy kciuki, abyś już za kilka dni mogła cieszyć się z dwóch kresek na teście ciążowym! Powodzenia!


icon 1

 Pytania i odpowiedzi

 

1. Jak wygląda plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne to krwawienie, które może przypominać miesiączkę, ale zazwyczaj jest mniej obfite i rzadsze, pozbawione skrzepów. Nie powoduje też skurczów w dole brzucha ani w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Ponadto kolor krwawienia po implantacji nie jest tak intensywny jak przy menstruacji. Może się zdarzyć, że objawi się ono tylko brunatnymi lub bladoróżowymi plamami na bieliźnie.

2. Ile trwa plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne zazwyczaj utrzymuje się nawet tylko przez kilka godzin, choć bywa też, że jego może się przedłużyć do 3 dni. Krwawienie to trwa jednak wyraźnie krócej niż miesiączka –  która zwykle zajmuje od 5 do 6 dni (choć jest to oczywiście sprawa indywidualna w przypadku każdej kobiety).

3. Jaki kolor ma plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne ma kolor mniej intensywny niż krwawienie menstruacyjne. Może się objawiać jako brunatne lub brązowe plamy na bieliźnie bądź bladoróżowa wydzielina o lekkim podbarwieniu krwią. W plamieniu po implantacji nie występują też ciemne, gęste skrzepy.

4. Kiedy dochodzi do implantacji zarodka?

Do implantacji zarodka dochodzi wówczas, gdy powstała w trakcie owulacji komórka jajowa zostanie zapłodniona przez plemnik, po czym dojdzie do jej zagnieżdżenia w macicy. Zwykle dochodzi do tego w ciągu 7–12 dni od zapłodnienia, a zatem termin ten zbiega się czasem z miesiączką.

5. Ile trwa implantacja zarodka?

Nie da się precyzyjnie ustalić, ile czasu trwa implantacja zarodka – wszystko zależy tu od konkretnej sytuacji. Zazwyczaj jednak zajmuje to mniej więcej kilka dni, choć może się przeciągnąć nawet do ok. 12.

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Dołącz do programu Nestlé Baby&Me
Dołącz do programu Nestlé Baby&Me!

Sprawdź, jak wiele korzyści dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  0
 • 4 star
  0
 • 3 star
  0
 • 2 star
  0
 • 1 star
  0

Dodaj nową opinię