MyFeed Personalized Content
7 - 8 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Kaszki zbożowe i gluten w diecie dziecka

Dowiedz się, kiedy najlepiej zacząć dodawać zboża glutenowe do jadłospisu maluszka i zapoznaj swojego szkraba ze smakiem m.in. pszenicy, żyta lub owsa. Poznaj również nasze kaszki Gerber Pełnia Zbóż, które mogą pomóc Ci urozmaicić dietę dziecka. Przygotowaliśmy dla Was aż 7 ciekawych wariantów.

3min. czytania Sty 15, 2024

Z kaszkami Gerber Pełnia Zbóż rozszerzanie diety niemowlaka może być dla Ciebie prostsze. Zapoznaj maluszka ze smakiem zbożowych ziarenek, z których powstały nasze produkty. Wśród tych propozycji znajdziesz także kaszki z glutenem.

Kaszki Gerber – odkryj siłę ukrytą w małych ziarenkach zbóż

Zboża uprawia się już od 25 tysięcy lat. Stanowią one ważny element diety, a w ich składzie znajdziemy m.in. węglowodany złożone (w tym skrobię), błonnik pokarmowy, białko roślinne oraz witaminy i składniki mineralne. Dlatego podczas rozszerzania diety, obok warzyw i owoców, zboża powinny pojawić się w jadłospisie maluszka. A co z zawartym w niektórych ziarenkach glutenem? Okazuje się, że rodzice nie powinni się go bać. Wystarczy tylko dowiedzieć się, jak wprowadzić glutenowe zboża do diety maluszka

Co to jest gluten?

Gluten to mieszanina białek naturalnie zawartych w ziarnach niektórych zbóż, m.in.: pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Istnieje bardzo niewielka grupa ludzi, którzy nie tolerują tego składnika, jednak zdecydowana większość z nas może i powinna uwzględniać go w diecie, bo zwiększa się dzięki temu różnorodność spożywanych przez nas posiłków. Jeszcze do niedawna uważano, że sposób wprowadzania glutenu może mieć wpływ na ryzyko powstawania celiakii u dzieci. Badania nie potwierdziły jednak tej zależności.

Czy wiesz, że...

Celiakia to schorzenie, w którym organizm nie toleruje glutenu. Choroba może dotknąć zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe.

Kiedy wprowadzać gluten do diety niemowlaka?

Według schematu żywienia niemowląt produkty zawierające zboża glutenowe powinny pojawić się w diecie dziecka przed ukończeniem roczku. Podobnie, jak w przypadku pozostałych pokarmów, nie należy podawać ich wcześniej niż przed rozpoczęciem 5. miesiąca.

We wprowadzeniu glutenu do jadłospisu mogą pomóc np. glutenowe kaszki zbożowe przeznaczone specjalnie dla niemowląt. Ich skład został skomponowany przez ekspertów zajmujących się żywieniem najmłodszych, dzięki czemu wartość odżywcza kaszek dostosowana jest do potrzeb i możliwości maluszków na tym wyjątkowym etapie rozwoju.

Zapamiętaj!

Bez wyraźnego wskazania pediatry nie należy unikać lub celowo opóźniać wprowadzania glutenu do menu Twojego maluszka.

Jak wprowadzać gluten do diety niemowlaka?

Na początek przygody maluszka z glutenem możesz wybrać np. Kaszkę „Mannę” z mlekiem po 4. miesiącu. Jest ona skarbnicą składników odżywczych potrzebnych, by każdego dnia radośnie odkrywać świat. Otrzymuje się ją z drobno zmielonych ziaren pszenicy, dzięki czemu jest bardzo delikatna w smaku oraz lekkostrawna, czyli przyjazna dla małego brzuszka.

Zacznijcie od niewielkich ilości – jedna łyżeczka kaszki manny przygotowanej na wodzie będzie w sam raz! Pozwala to sprawdzić, czy dziecko dobrze toleruje ten składnik. Kaszkę możesz również dodać do przecieru warzywnego lub deserku owocowego, który maluszek już zna i lubi.

Jeśli kaszka zbożowa mu zasmakuje, a w ciągu kilku dni nie zaobserwujesz żadnych niepokojących objawów nietolerancji pokarmowej lub alergii, z czasem zwiększaj ilość podawanych łyżeczek produktu. Po pewnym czasie stopniowo wprowadzaj także inne kaszki glutenowe. Do wyboru masz np. „Owsiankę” z mlekiem, Kaszkę 5 zbóż z lipą lub Kaszkę 8 Zbóż z bananem, które możesz podawać szkrabowi po 6. miesiącu. Do diety stopniowo dodawaj także inne produkty z glutenem (np. pieczywo czy makaron).

 

mother feeding the baby

 

Pełnia Zbóż – nowość od Gerber

Tworząc linię Pełnia Zbóż, wykorzystaliśmy aż 8 rodzajów ziarenek (m.in.: orkisz, owies, żyto oraz pszenicę). Kaszki wzbogaciliśmy m.in. w żelazo ważne dla rozwoju poznawczego dziecka. Dodatkowo zboża zawarte w kaszkach Gerber dostarczają węglowodanów, a witamina B1* pomaga uwalniać z nich potrzebną dziecku energię. Sięgając po kaszki Gerber Pełnia Zbóż, które nie zawierają dodatku cukru¹, możesz mieć pewność, że podajesz maluszkowi wartościowe produkty.

Czy wiesz, że...

Zanim ziarenka zbóż trafią do naszych produktów, muszą przejść ponad 100 testów jakości i udowodnić, że są odpowiednie dla Twojego maluszka.

gerber products

 

Zawierają naturalnie występujące cukry.
* Zawartość zgodnie z przepisami prawa.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.