0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Po cesarskim cięciu

Cesarskie cięcie jest operacją, po której powrót do formy przebiega nieco inaczej niż po porodzie naturalnym. Jeżeli urodziłaś maluszka przez cesarskie cięcie, koniecznie dowiedz się m.in.: w jaki sposób pielęgnować bliznę, jak długo utrzymuje się krwawienie po cesarce i jakie są jej skutki. Przeczytaj również ważne informacje dotyczące karmienia piersią po cesarskim cięciu.

4min. czytania Gru 4, 2019

Twój maluszek jest już z Tobą! Jeśli przyszedł na świat przez cesarskie cięcie, możesz mieć mnóstwo pytań. Odpowiadamy na nie w naszym artykule!

Ile trwa połóg po cesarce?

Powrót do formy po cesarskim cięciu przebiega nieco inaczej niż po porodzie naturalnym. W trakcie rekonwalescencji kobiety odczuwają dyskomfort, dolegliwości bólowe od pasa w dół, które mogą nasilać się w trakcie karmienia piersią. To zupełnie normalne. W trakcie połogu macica wraca do swoich naturalnych rozmiarów, wydalając tzw. poporodowe odchody, czyli pozostałość krwi, część błon płodowych oraz śluz. Na początku są one krwiste i obfite, a z czasem zmieniają intensywność oraz kolor (na różowy, brązowy i bezbarwny). Cały proces może powodować delikatny ból w podbrzuszu.

Ważne

Zgłoś się do lekarza, jeśli odchody połogowe są skąpe lub całkiem zanikły krótko po porodzie. Pamiętaj, że połóg to czas na regenerację Twojego organizmu, dlatego w tym czasie dużo odpoczywaj, nie forsuj się i ciesz się z narodzin maluszka!

Po cesarce krwawienie trwa zazwyczaj krócej (od 3 do 4 tygodni) niż po porodzie naturalnym (do 8 tygodni). Nie stosuj w tym czasie tamponów. Wybierz specjalne wkłady poporodowe lub chłonne podpaski i pamiętaj o higienie okolic intymnych. 

polog po cesarce

Karmienie piersią po cesarskim cięciu

Po cesarce karmienie piersią jest tak samo możliwe jak po porodzie naturalnym. Choć początki karmienia naturalnego mogą być trudne, nie rezygnuj! To normalne, po cesarskim cięciu dochodzi do późniejszego wydzielania siary i odroczenia karmienia naturalnego. Warto wtedy skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego lub doświadczonej położnej. Karmienie piersią jest bardzo ważne dla zdrowia maluszka, ponieważ jest najlepszym sposobem na uzupełnienie mikroflory. W związku z tym należy rozpocząć je jak najszybciej.

Dziecko wraz z pokarmem otrzymuje oligosacharydy mleka kobiecego, czyli HMO, które stoją na straży odporności. Mleko mamy jest dla noworodka najlepsze, dlatego karmienie piersią należy kontynuować tak długo, jak tylko jest to możliwe! Pamiętaj, że po cesarce ważna jest także odpowiednia pozycja podczas karmienia

karmienie po cc

Blizna po cesarce – jak o nią dbać?

Po cesarskim cięciu zadbaj o ranę. W pierwszych dniach staraj się nie moczyć tego miejsca. Rana zazwyczaj dosyć szybko się goi i po 6.-8. dniach można już zdjąć zewnętrzne szwy. Dopóki miejsce cięcia się nie wygoi, uważaj, aby go nie podrażniać. Najlepiej noś delikatną, bawełnianą bieliznę z podwyższonym stanem, by uniknąć ewentualnych otarć. Funkcjonowanie może ułatwić Ci np. pas poporodowy, który stabilizuje mięśnie i zapobiega rozchodzeniu się rany.

Po zdjęciu opatrunków przemywaj okolice powstającej blizny wodą i hipoalergicznym mydłem, osuszając je papierowym ręcznikiem. Możesz również odkażać bliznę płynem dezynfekującym. Z czasem ślad po cesarskim cięciu zblednie. Jeśli jednak zauważysz silne zaczerwienienie i opuchliznę wokół gojącej się rany, a dodatkowo wystąpi gorączka, zgłoś się do lekarza!

Ważne

Na powierzchni blizny mogą tworzyć się zgrubienia skóry, nazywane bliznowcem. Jeśli chcesz ich uniknąć, po zdjęciu szwów zastosuj specjalną wygładzającą maść, którą dostaniesz w aptece.

Powrót do aktywności fizycznej po cesarskim cięciu

Po porodzie daj sobie czas, aby dojść do pełni sił. Odczekaj minimum 6 tygodni, aby organizm zregenerował się po ciąży oraz rozwiązaniu i wygoił ranę po cesarskim cięciu. Potem możesz pomyśleć o powrocie do formy i aktywności fizycznej. Już podczas pobytu w szpitalu zacznij wykonywać proste ćwiczenia po porodzie, które poprawią krążenie.

W drugiej kolejności zadbaj o mięśnie Kegla. Ćwicz je w takim sam sposób, jak robiłaś to w trakcie ciąży. Napinaj i rozluźniaj mięśnie, kiedy siedzisz lub leżysz. Na początek zacznij od serii kilku powtórzeń i systematycznie wydłużaj czas ćwiczeń. Wraz z upływem czasu angażuj również inne partie mięśni. Najpierw pozwól sobie na spacery z wózkiem. Dopiero później zastosuj ćwiczenia ogólnorozwojowe i wzmacniające dla mam, które pozwolą Ci zadbać o mięśnie ud oraz brzucha po cesarce. Podczas treningów zawsze wykonuj rozgrzewkę! Pamiętaj, że odchudzanie po porodzie da najlepsze efekty, gdy połączysz dietę z ćwiczeniami.

cwiczenia po cesarce

 

Cesarskie cięcie – negatywne skutki

Pamiętaj, że cesarka, jak każda operacja, może wiązać się z pewnymi konsekwencjami, które mogą, ale wcale nie muszą wystąpić. U kobiet powikłania po cc, związane z powstaniem zrostów, czyli tzw. włóknistego bliznowacenia tkanek, pojawiają się nawet wiele lat po zabiegu. Jeżeli zauważysz więc u siebie jakiekolwiek dolegliwości, warto zawsze konsultować je z lekarzem.

Współżycie po cesarskim cięciu i druga ciąża po cesarce

W odróżnieniu od kobiet, które urodziły naturalnie, po cesarskim cięciu Twoje krocze i mięśnie pochwy nie zostały naruszone, dlatego będziesz mogła szybciej wrócić do aktywności seksualnej. Niektórzy lekarze twierdzą, że nie ma większych przeciwwskazań do współżycia po cesarce już po 4. tygodniach. Inni jednak zalecają odczekać 6 tygodni.

Jeśli planujesz kolejne dziecko, już po roku od cesarki możesz rozpocząć starania. To bezpieczny czas, po którym ciało powraca do formy, a macica kończy długotrwały proces gojenia i regeneracji.

Jesteś po cesarskim cięciu? Sprawdź naszą checklistę dla świeżo upieczonej mamy!

 

seks po cesarce

Dołącz do programu i korzystaj z dodatkowych benefitów

MVP Logo

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • jadlopisy

  JADŁOSPISY

  Pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków.

 • darmowe_probki_ikona

  DARMOWE PRÓBKI

  Odbierz bezpłatne próbki NAN OPTIPRO® Plus 2 HMO.

 • konkursy_ikona

  KONKURSY

  Weź udział w konkursach i wygrywaj nagrody.

 • testowania_produktów_ikona

  TESTOWANIA PRODUKTÓW

  Wypróbuj produkty Nestlé dla niemowląt
  i małych dzieci.

Search icon

Nie znalazłaś/eś potrzebnych informacji?

Wypróbuj naszą wyszukiwarkę