Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Artykuł - udostępnij
X
k_jak_konsystencja_elementarz_smakow

K jak Konsystencja

(0 opinie)

Rozszerzanie diety dziecka to nie tylko nowe, różnorodne smaki, ale też zmienne konsystencje. Dowiedz się, jak powinna wyglądać nauka żucia i gryzienia. 

poniedziałek, 03.10.2016

k_jak_konsystencja

Dziecko rodzi się z umiejętnością ssania i połykania, co pozwala pić mleko z piersi, ale nie wystarcza do zjedzenia stałych posiłków. Żucie i gryzienie to umiejętności, których trzeba się nauczyć tak samo jak raczkowania, siadania czy rysowania. Nauka gryzienia odbywa się przez pierwsze 2 lata życia malucha, jednak jej najważniejszy etap przypada na 6-10 miesiąc jego życia. Wówczas dziecko nabywa wszystkie niezbędne mu do tego procesu umiejętności. W kolejnych etapach ma już miejsce jedynie ich doskonalenie. 

zadowolone niemowle jedzace posilek

Droga od jednolitego, delikatnego przecieru do wieloskładnikowego posiłku z kawałkami:

 • Zaznajamianie dziecka z różnymi konsystencjami w pierwszym roku życia może wpływać na jego wybory żywieniowe i rozwój w późniejszym życiu.
 • Stopień rozdrobnienia i konsystencja podawanych pokarmów powinny być dopasowane do możliwości i umiejętności maluszka –  od pokarmów całkowicie zmiksowanych dla niemowląt po 4. m.ż., poprzez przeciery z możliwym udziałem grudek (po 6. m.ż.) i dania częściowo rozdrobnione z wyraźnie wyczuwalnymi grudkami (dla dzieci po 8. m.ż.), aż po posiłki z większymi kawałkami (powyżej 12. m.ż.).

dania-gerber-w-miseczkach

Zadbaj o to, by w ciągu pierwszych miesięcy rozszerzania diety konsystencja posiłków zmieniała się od półpłynnych do wymagających gryzienia!

 • Zmiana konsystencji pokarmów z przecierów na posiłki częściowo rozdrobione i z udziałem kawałków wspomaga prawidłowy rozwój aparatu mowy.
 • Nawet jeśli na etapie zaznajamiania z nowymi teksturami dziecko nie ma wszystkich ząbków, z pewnością sobie poradzi z rozdrobnieniem pokarmu, używając do tego dziąseł, a przy okazji będzie ćwiczyć mięśnie języka, policzków, krtani. Pamiętaj, że karmienie dziecka zawsze powinno  odbywać się pod kontrolą rodzica lub opiekuna.  

rozne-konstystencje-dan-gerber

Więcej składników, większe kawałki, większe porcje...

Stopień rozdrobnienia i konsystencja posiłków Gerber zmienia się wraz z wiekiem dziecka – od pokarmów całkowicie zmiksowanych, poprzez częściowo rozdrobnione, do takich z wyczuwalnymi grudkami i kawałkami. Wszystko po to, by rodzice mieli pewność, że podają maluchowi produkt dostosowany do jego wieku i nabywanych umiejętności jedzenia. Takie postępowanie sprzyja nauce żucia i gryzienia.

Zobacz, jak zmienia się konsystencja dań Gerber, w zależności od wskazania wiekowego na etykiecie produktu:

 • dania dla dzieci po 4 i 5 m.ż. - gładkie przeciery 
 • dania dla dzieci po 6 m.ż. - dania rozdrobnione z możliwymi wyczuwalnymi grudkami 
 • dania dla dzieci po 8 m.ż. - dania częściowo rozdrobnione z wyraźnie wyczuwalnymi grudkami
 • dania dla dzieci po 12 m.ż. - dania z większymi kawałkami

obiadki_gerber

konststencje-ciekawostka

Obejrzyj film i dowiedz się, dlaczego tak ważne jest, by niemowlę poznawało nowe smaki, zapachy, konsystencje:

 

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

 • Zdobywaj wiedzę
 • Korzystaj z narzędzi interaktywnych
 • Testuj produkty
 • Śledź aktualne promocje

Zarejestruj się!

Powiązane tematy
Opinie o artykule

Podziel się opinią

0 opinie