Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Artykuł - udostępnij
X

K jak Konsystencja

(0 opinie)

Rozszerzanie diety dziecka to nie tylko nowe, różnorodne smaki, ale też zmienne konsystencje. Dowiedz się, jak powinna wyglądać nauka żucia i gryzienia. 

poniedziałek, 03.10.2016

Dziecko rodzi się z umiejętnością ssania i połykania, co pozwala pić mleko z piersi, ale nie wystarcza do zjedzenia stałych posiłków. Żucie i gryzienie to umiejętności, których trzeba się nauczyć tak samo jak raczkowania, siadania czy rysowania. Nauka gryzienia odbywa się przez pierwsze 2 lata życia malucha, jednak jej najważniejszy etap przypada na 6-10 miesiąc jego życia. Wówczas dziecko nabywa wszystkie niezbędne mu do tego procesu umiejętności. W kolejnych etapach ma już miejsce jedynie ich doskonalenie. 

zadowolone-niemowle-jedzace-posilek

Droga od jednolitego, delikatnego przecieru do wieloskładnikowego posiłku z kawałkami:

 • Zaznajamianie dziecka z różnymi konsystencjami w pierwszym roku życia może wpływać na jego wybory żywieniowe i rozwój w późniejszym życiu.
 • Stopień rozdrobnienia i konsystencja podawanych pokarmów powinny być dopasowane do możliwości i umiejętności maluszka –  od pokarmów całkowicie zmiksowanych dla niemowląt po 4. m.ż., poprzez przeciery z możliwym udziałem grudek (po 6. m.ż.) i dania częściowo rozdrobnione z wyraźnie wyczuwalnymi grudkami (dla dzieci po 8. m.ż.), aż po posiłki z większymi kawałkami (powyżej 12. m.ż.).

dania-gerber-w-miseczkach

Zadbaj o to, by w ciągu pierwszych miesięcy rozszerzania diety konsystencja posiłków zmieniała się od półpłynnych do wymagających gryzienia!

 • Zmiana konsystencji pokarmów z przecierów na posiłki częściowo rozdrobione i z udziałem kawałków wspomaga prawidłowy rozwój aparatu mowy.
 • Nawet jeśli na etapie zaznajamiania z nowymi teksturami dziecko nie ma wszystkich ząbków, z pewnością sobie poradzi z rozdrobnieniem pokarmu, używając do tego dziąseł, a przy okazji będzie ćwiczyć mięśnie języka, policzków, krtani. Pamiętaj, że karmienie dziecka zawsze powinno  odbywać się pod kontrolą rodzica lub opiekuna.  

rozne-konstystencje-dan-gerber

Obejrzyj film i dowiedz się, dlaczego tak ważne jest, by niemowlę poznawało nowe smaki, zapachy, konsystencje:

Więcej składników, większe kawałki, większe porcje...

Stopień rozdrobnienia i konsystencja posiłków Gerber zmienia się wraz z wiekiem dziecka – od pokarmów całkowicie zmiksowanych, poprzez częściowo rozdrobnione, do takich z wyczuwalnymi grudkami i kawałkami. Wszystko po to, by rodzice mieli pewność, że podają maluchowi produkt dostosowany do jego wieku i nabywanych umiejętności jedzenia. Takie postępowanie sprzyja nauce żucia i gryzienia.

Zobacz, jak zmienia się konsystencja dań Gerber, w zależności od wskazania wiekowego na etykiecie produktu:

 • dania dla dzieci po 4 i 5 m.ż. - gładkie przeciery 
 • dania dla dzieci po 6 m.ż. - dania rozdrobnione z możliwymi wyczuwalnymi grudkami 
 • dania dla dzieci po 8 m.ż. - dania częściowo rozdrobnione z wyraźnie wyczuwalnymi grudkami
 • dania dla dzieci po 12 m.ż. - dania z większymi kawałkami

obiadki_gerber

Czy wiesz, że…

Pierwsze zupki podawane dziecku powinny mieć postać zmiksowaną? W kolejnym etapie należy podawać zupki z udziałem grudek. Jednak dopóki dziecko nie skończy 7. m.ż., nie powinno jeść płynnych zupek, które zawierają wyraźnie wyczuwalne, duże kawałki makaronu, warzyw czy mięsa (tj. rosołu czy pomidorowej). Zbyt duża różnica w konsystencjach składników zupy może przysporzyć maluchowi problemu. Pływające w rzadkiej zupie kawałki makaronu lub marchewki mogą drażnić nieprzyzwyczajony do stałych pokarmów przełyk dziecka i prowokować odruch wymiotny lub też powodować zachłyśnięcie.

zupka-gerber.

 

 

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

 • Zdobywaj wiedzę
 • Korzystaj z narzędzi interaktywnych
 • Testuj produkty
 • Śledź aktualne promocje

Zarejestruj się!

Powiązane tematy
Opinie o artykule

Podziel się opinią

0 opinie