7 - 8 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

K jak Konsystencja

0
0 opinie

Rozszerzanie diety niemowlaka to nie tylko różnorodne smaki, ale też nowe konsystencje, zupełnie inne niż mleko mamy. Dowiedz się, jak powinna wyglądać nauka żucia i gryzienia u maluszka, która może rozpocząć się już po 4. miesiącu jego życia. Skorzystaj z gotowych posiłków dla dzieci zamkniętych w słoiczkach Gerber. Pozwól swojemu skarbowi odkryć przeciery, a potem dania z większymi kawałkami warzyw, owoców, ryby lub mięsa.

3min. czytania Sier 8, 2022

Dziecko rodzi się z umiejętnością ssania i połykania, co w pierwszych miesiącach życia pozwala mu pić jedynie mleko z piersi mamy. Zanim będzie mógł spożywać stałe obiadki, musi zdobyć pierwsze umiejętności w zakresie żucia i gryzienia. Tych umiejętności, podobnie jak raczkowania, siadania czy rysowania, będzie musiał się nauczyć wraz z wiekiem. Dzięki słoiczkom Gerber Twoje dziecko może poznać nowe konsystencje posiłków!

consistency for infants

 

Nauka gryzienia odbywa się przez pierwsze 2 lata życia maluszka. Jej najważniejszy etap przypada na okres między 6. a 10. miesiącem życia. Wówczas dziecko nabywa wszystkie niezbędne mu do tego procesu umiejętności, które w kolejnych miesiącach doskonali.

Czy wiesz, że...

Zaznajamianie dziecka z różnymi konsystencjami w pierwszym roku życia może wpływać na jego wybory żywieniowe w późniejszym okresie.

Potrawy dla dzieci i ich konsystencja

Zadbaj, aby w ciągu pierwszych miesięcy rozszerzania diety dziecka konsystencja posiłków zmieniała się od gładkiego purée do miękkich cząstek wymagających gryzienia. Pamiętaj o tym przy samodzielnym przygotowywaniu posiłków - w gotowych daniach Gerber stopień rozdrobnienia pokarmu jest dostosowany do wieku maluszka i jego umiejętności jedzenia.

Ważne

Dostosuj konsystencję podawanych pokarmów do wieku dziecka. Pomoże Ci w tym specjalne oznaczenie na etykiecie z wiekiem maluszka. Dzięki niemu dobierzesz produkt do umiejętności żucia i gryzienia.

Zobacz, jak zmienia się konsystencja dań Gerber, w zależności od wskazania wiekowego na etykiecie produktu!*

step1

W 5.-6. miesiącu wprowadź do diety dziecka delikatne, gładkie zmiksowane dania dla niemowląt, które przypominają purée. Na początek przygody z nowymi konsystencjami sprawdzi się m.in.: Gerber Marchewka lub deserek Gerber Delikatny banan. Gdy maluszek przyzwyczai się do prostych, jednoskładnikowych posiłków do jego diety możesz zacząć wprowadzać bardziej złożone dania, np. zupka Jarzynowa z królikiem.

 

step2

W 7.-8. miesiącu zacznij podawać dziecku przeciery z małymi grudkami, np.: Gerber Krem z zielonych warzyw z gryką, Gerber schabik ze śliwką w warzywach lub Gerber Jabłka i banany z kremowym twarożkiem. Łatwo rozpoznasz je po informacji „produkt częściowo przetarty” umieszczonej na przodzie opakowania. Zacznij zwiększać różnorodność posiłków.

 

 

step3

W 9.-12. miesiącu serwuj pierwsze dania częściowo rozdrobnione z wyraźnie wyczuwalnymi grudkami. To czas na poznanie konsystencji np.: zupki pomidorowej z ryżem i indykiem czy bukietu jarzyn z cielęciną i kluseczkami. Po 12. miesiącu możesz przygotowywać posiłki z większymi kawałkami. Mogą sprawdzić się wtedy słoiczki Gerber JUNIOR.* Informacje na podstawie schematu „Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci”, 2016

 

Konsystencje posiłków a nauka żucia i gryzienia

Okazuje się, że zmiana konsystencji pokarmów z przecierów na częściowo rozdrobione posiłki i te z większymi kawałkami wspomaga naukę żucia i gryzienia.

consistencies of baby food

 

Jeśli na etapie zaznajamiania z nowymi konsystencjami Twoje dziecko nie ma jeszcze ząbków, nie musisz się obawiać! Maluszek z pewnością poradzi sobie z rozdrobnieniem pokarmu. Pomocne w żuciu i gryzieniu posiłków będą dziąsła. Pamiętaj, że karmienie zawsze powinno odbywać się pod kontrolą rodzica lub opiekuna.

Gerber jars of various consistencies

 

Obejrzyj film i dowiedz się, dlaczego tak ważne jest, by niemowlę poznawało nowe smaki, zapachy oraz konsystencje!

Dołącz do programu i korzystaj z dodatkowych benefitów

MVP Logo

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • jadlopisy

  JADŁOSPISY

  Pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków.

 • Darmowe próbki

  DARMOWE PRÓBKI

  Odbierz bezpłatne próbki NAN OPTIPRO® Plus 2 HMO.

 • konkursy_ikona

  KONKURSY

  Weź udział w konkursach i wygrywaj nagrody.

 • testowania_produktów_ikona

  TESTOWANIA PRODUKTÓW

  Wypróbuj produkty Nestlé dla niemowląt
  i małych dzieci.

rating review icon

ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  0
 • 4 star
  0
 • 3 star
  0
 • 2 star
  0
 • 1 star
  0

Dodaj nową opinię