Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
K jak konsystencja
Kaszka Gerber Pełnia Zbóż 8 zbóż z bananem

K jak Konsystencja

Rozszerzanie diety niemowlaka to nie tylko różnorodne smaki, ale też nowe konsystencje, zupełnie inne niż mleko mamy. Dowiedz się, jak powinna wyglądać nauka żucia i gryzienia u maluszka, która może rozpocząć się już po 4. miesiącu jego życia. Skorzystaj z gotowych posiłków dla dzieci zamkniętych w słoiczkach Gerber. Pozwól swojemu skarbowi odkryć przeciery, a potem dania z większymi kawałkami warzyw, owoców, ryby lub mięsa.

poniedziałek, 03.10.2016

Kaszka Gerber Pełnia Zbóż 8 zbóż z bananem

Dziecko rodzi się z umiejętnością ssania i połykania, co w pierwszych miesiącach życia pozwala mu pić jedynie mleko z piersi mamy. Aby móc spożywać półpłynne kaszki, przetarte zupki, a potem stałe obiadki, maluszek musi żuć i gryźć posiłki. Tych umiejętności, podobnie jak raczkowania, siadania czy rysowania, będzie musiał się nauczyć wraz z wiekiem. Dzięki słoiczkom Gerber Twoje dziecko może poznać nowe konsystencje posiłków!

Konsystencje w gotowych daniach Gerber

Nauka gryzienia odbywa się przez pierwsze 2 lata życia maluszka. Jej najważniejszy etap przypada na okres między 6. a 10. miesiącem życia. Wówczas dziecko nabywa wszystkie niezbędne mu do tego procesu umiejętności, które w kolejnych miesiącach doskonali.

Czy wiesz, że...

Zaznajamianie dziecka z różnymi konsystencjami w pierwszym roku życia może wpływać na jego wybory żywieniowe w późniejszym okresie.

Potrawy dla dzieci i ich konsystencja

Zadbaj, aby w ciągu pierwszych miesięcy rozszerzania diety dziecka konsystencja posiłków zmieniała się od gładkiego purée do miękkich cząstek wymagających gryzienia. Pamiętaj o tym przy samodzielnym przygotowywaniu posiłków, a także wybieraniu gotowych słoiczków. W gotowych daniach Gerber stopień rozdrobnienia pokarmu jest dostosowany do wieku maluszka i jego umiejętności jedzenia.

Dostosuj konsystencję podawanych pokarmów do wieku dziecka. Pomoże Ci w tym specjalne oznaczenie na etykiecie z wiekiem maluszka. Dzięki niemu dobierzesz produkt do umiejętności żucia i gryzienia.

Zobacz, jak zmienia się konsystencja dań Gerber, w zależności od wskazania wiekowego na etykiecie produktu!*

W 5.-6. miesiącu wprowadź do diety dziecka delikatne, gładkie zmiksowane dania dla niemowląt, które przypominają purée. Na początek przygody z nowymi konsystencjami sprawdzi się m.in.: Gerber Marchewka lub deserek Gerber Delikatny banan. Gdy maluszek przyzwyczai się do prostych, jednoskładnikowych posiłków do jego diety możesz zacząć wprowadzać bardziej złożone dania, np. zupka Jarzynowa z królikiem.


W 7.-8. miesiącu zacznij podawać dziecku przeciery z małymi grudkami, np.: Gerber Krem z zielonych warzyw z gryką, Gerber schabik ze śliwką w warzywach lub Gerber Jabłka i banany z kremowym twarożkiem. Zacznij zwiększać różnorodność posiłków.


W 9.-12. miesiącu serwuj pierwsze dania częściowo rozdrobnione z wyraźnie wyczuwalnymi grudkami. To czas na poznanie konsystencji np.: zupki pomidorowej z ryżem i indykiem czy bukietu jarzyn z cielęciną i kluseczkami. Po 12. miesiącu możesz przygotowywać posiłki z większymi kawałkami. Mogą sprawdzić się wtedy słoiczki Gerber JUNIOR.


* Informacje na podstawie schematu „Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci”, 2016

 

Konsystencje posiłków a nauka żucia i gryzienia

Okazuje się, że zmiana konsystencji pokarmów z przecierów na częściowo rozdrobione posiłki i te z większymi kawałkami wspomaga naukę żucia i gryzienia.

Łyżeczki z różnymi konsystencjami pokarmów dla dzieci

Jeśli na etapie zaznajamiania z nowymi konsystencjami Twoje dziecko nie ma jeszcze wszystkich ząbków, nie musisz się obawiać! Maluszek z pewnością poradzi sobie z rozdrobnieniem pokarmu. Pomocne w żuciu i gryzieniu posiłków będą dziąsła. Pamiętaj, że karmienie zawsze powinno odbywać się pod kontrolą rodzica lub opiekuna.
Słoiczki Gerber z daniami o różnej konsystencji

 

Obejrzyj film i dowiedz się, dlaczego tak ważne jest, by niemowlę poznawało nowe smaki, zapachy oraz konsystencje!

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

  • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
  • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
  • weź udział w konkursach i wygrywaj
  • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 5/5
avatar
avatar

Merytorycznie 6+

Artykul na medal. Duza dawka niezbednej wiedzy

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.