Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
k_jak_konsystencja_elementarz_smakow
S jak Smak

K jak Konsystencja

Rozszerzanie diety dziecka to nie tylko nowe, różnorodne smaki, ale też zmienne konsystencje. Dowiedz się, jak powinna wyglądać nauka żucia i gryzienia. 

poniedziałek, 03.10.2016

S jak Smak

k_jak_konsystencja

Dziecko rodzi się z umiejętnością ssania i połykania, co pozwala pić mleko z piersi, ale nie wystarcza do zjedzenia stałych posiłków. Żucie i gryzienie to umiejętności, których trzeba się nauczyć tak samo, jak raczkowania, siadania czy rysowania. Nauka gryzienia odbywa się przez pierwsze 2 lata życia malucha, jednak jej najważniejszy etap przypada na 6-10 miesiąc jego życia. Wówczas dziecko nabywa wszystkie niezbędne mu do tego procesu umiejętności. W kolejnych etapach ma już miejsce jedynie ich doskonalenie. 

zadowolone niemowle jedzace posilek

Droga od jednolitego, delikatnego przecieru do wieloskładnikowego posiłku z kawałkami:

  • Zaznajamianie dziecka z różnymi konsystencjami w pierwszym roku życia może wpływać na jego wybory żywieniowe i rozwój w późniejszym życiu.
  • Stopień rozdrobnienia i konsystencja podawanych pokarmów powinny być dopasowane do możliwości i umiejętności maluszka –  od pokarmów całkowicie zmiksowanych dla niemowląt po 4. m. ż., poprzez przeciery z możliwym udziałem grudek (po 6. m. ż.) i dania częściowo rozdrobnione z wyraźnie wyczuwalnymi grudkami (dla dzieci po 8. m. ż.), aż po posiłki z większymi kawałkami (powyżej 12. m. ż.).

dania-gerber-w-miseczkach

Zadbaj o to, by w ciągu pierwszych miesięcy rozszerzania diety konsystencja posiłków zmieniała się od półpłynnych do wymagających gryzienia!

  • Zmiana konsystencji pokarmów z przecierów na posiłki częściowo rozdrobione i z udziałem kawałków wspomaga prawidłowy rozwój aparatu mowy.
  • Nawet jeśli na etapie zaznajamiania z nowymi teksturami dziecko nie ma wszystkich ząbków, z pewnością sobie poradzi z rozdrobnieniem pokarmu, używając do tego dziąseł, a przy okazji będzie ćwiczyć mięśnie języka, policzków, krtani. Pamiętaj, że karmienie dziecka zawsze powinno  odbywać się pod kontrolą rodzica lub opiekuna.  

rozne-konstystencje-dan-gerber

Więcej składników, większe kawałki, większe porcje...

Stopień rozdrobnienia i konsystencja posiłków Gerber zmienia się wraz z wiekiem dziecka – od pokarmów całkowicie zmiksowanych, poprzez częściowo rozdrobnione, do takich z wyczuwalnymi grudkami i kawałkami. Wszystko po to, by rodzice mieli pewność, że podają maluchowi produkt dostosowany do jego wieku i nabywanych umiejętności jedzenia. Takie postępowanie sprzyja nauce żucia i gryzienia.

Zobacz, jak zmienia się konsystencja dań Gerber, w zależności od wskazania wiekowego na etykiecie produktu:

  • dania dla dzieci po 4 i 5 m. ż. - gładkie przeciery 
  • dania dla dzieci po 6 m. ż. - dania rozdrobnione z możliwymi wyczuwalnymi grudkami 
  • dania dla dzieci po 8 m. ż. - dania częściowo rozdrobnione z wyraźnie wyczuwalnymi grudkami
  • dania dla dzieci po 12 m. ż. - dania z większymi kawałkami

konststencje-ciekawostka

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 5/5

Merytorycznie 6+

Artykul na medal. Duza dawka niezbednej wiedzy

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.