Dziecko rodzi się z umiejętnością ssania i połykania, co w pierwszych miesiącach życia pozwala mu pić jedynie mleko z piersi mamy. Aby móc spożywać półpłynne kaszki, przetarte zupki, a potem stałe obiadki, maluszek musi żuć i gryźć posiłki. Tych umiejętności, podobnie jak raczkowania, siadania czy rysowania, będzie musiał się nauczyć wraz z wiekiem. Dzięki słoiczkom Gerber Twoje dziecko może poznać nowe konsystencje posiłków!

Nauka gryzienia odbywa się przez pierwsze 2 lata życia maluszka. Jej najważniejszy etap przypada na okres między 6. a 10. miesiącem życia. Wówczas dziecko nabywa wszystkie niezbędne mu do tego procesu umiejętności, które w kolejnych miesiącach doskonali.
Czy wiesz, że...
Zaznajamianie dziecka z różnymi konsystencjami w pierwszym roku życia może wpływać na jego wybory żywieniowe w późniejszym okresie.
Potrawy dla dzieci i ich konsystencja
Zadbaj, aby w ciągu pierwszych miesięcy rozszerzania diety dziecka konsystencja posiłków zmieniała się od gładkiego purée do miękkich cząstek wymagających gryzienia. Pamiętaj o tym przy samodzielnym przygotowywaniu posiłków, a także wybieraniu gotowych słoiczków. W gotowych daniach Gerber stopień rozdrobnienia pokarmu jest dostosowany do wieku maluszka i jego umiejętności jedzenia.
Dostosuj konsystencję podawanych pokarmów do wieku dziecka. Pomoże Ci w tym specjalne oznaczenie na etykiecie z wiekiem maluszka. Dzięki niemu dobierzesz produkt do umiejętności żucia i gryzienia.
Zobacz, jak zmienia się konsystencja dań Gerber, w zależności od wskazania wiekowego na etykiecie produktu!*


W 7.-8. miesiącu zacznij podawać dziecku przeciery z małymi grudkami, np.: Gerber Krem z zielonych warzyw z gryką, Gerber schabik ze śliwką w warzywach lub Gerber Jabłka i banany z kremowym twarożkiem. Zacznij zwiększać różnorodność posiłków.

* Informacje na podstawie schematu „Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci”, 2016
Konsystencje posiłków a nauka żucia i gryzienia
Okazuje się, że zmiana konsystencji pokarmów z przecierów na częściowo rozdrobione posiłki i te z większymi kawałkami wspomaga naukę żucia i gryzienia.

Jeśli na etapie zaznajamiania z nowymi konsystencjami Twoje dziecko nie ma jeszcze wszystkich ząbków, nie musisz się obawiać! Maluszek z pewnością poradzi sobie z rozdrobnieniem pokarmu. Pomocne w żuciu i gryzieniu posiłków będą dziąsła. Pamiętaj, że karmienie zawsze powinno odbywać się pod kontrolą rodzica lub opiekuna.

Obejrzyj film i dowiedz się, dlaczego tak ważne jest, by niemowlę poznawało nowe smaki, zapachy oraz konsystencje!