Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
dziecko-z-alergią-na-buzi

Alergia na białka mleka krowiego. Objawy nietolerancji mleka.

Alergia na białko mleka krowiego zwane skazą białkową powoduje różne objawy - uczulenia i wzdęcia. Można sobie z nimi radzić. Sprawdź w jaki sposób.

piątek, 18.03.2016

Alergia na białko mleka krowiego: objawy, leczenie

Uczulenie na białko mleka krowiego jest najbardziej powszechną alergią pokarmową u niemowląt i małych dzieci. Częstotliwość występowania alergii na białko mleka krowiego zwiększyła się dwukrotnie w ciągu ostatnich 10 lat. Czynników sprawczych jest wiele, według specjalistów nie można ustalić jednej listy przyczyn, gdyż ciągle się one zmieniają. System immunologiczny niemowląt błędnie odczytuje białka mleka krowiego jako szkodliwe, usiłuje „chronić” organizm przez zwalczanie tych białek, a ta ochrona prowadzi do wystąpienia reakcji alergicznej. Alergia na nabiał występuje u 13% dzieci uczulonych na pokarm i dotyczy aż 3% maluchów do 2. roku życia. Dobra wiadomość jest taka, że w 80% przypadków uczulenie na białko mleka ustępuje w wieku 2 lat (gdy całkowicie unika się spożywania przez dziecko produktów z krowiego mleka).

Objawy alergii na mleko krowie

Zauważyłaś, że Twój maluch w ostatnim czasie często ma wzdęcia? Może być to związane z uczuleniem na mleko. Warto jednak podkreślić, że rozpoznanie alergii na białko mleka krowiego nie jest takie proste. Symptomy uczulenia na mleko mogą być podobne do tych towarzyszących innym schorzeniom. Najbardziej typowymi objawami alergii na mleko krowie są:

Na szczęście, dużo rzadziej występuje wstrząs anafilaktyczny będący silną reakcją układu odpornościowego organizmu (wymaga on natychmiastowej hospitalizacji).

 

Alergia na białko mleka krowiego: testy

Zauważyłaś pierwsze objawy uczulenia na mleko u swojego malucha? W pierwszej kolejności skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub pediatrą. Jednak aby potwierdzić podejrzenia (lekarza), że Twój maluch jest uczulony na mleko krowie, niezbędny jest specjalistyczny test alergologiczny. Testy te przeprowadza się u starszych dzieci. Alergolog przeprowadza wywiad, punktowe testy skórne (natychmiastowa reakcja) lub/i ewentualne testy z krwi.

 

W przypadku młodszych dzieci najlepszą metodą leczenia alergii na białko mleka krowiego jest dieta eliminacyjna mamy lub/i malucha. Dietę dobrać może jedynie lekarz specjalista lub dietetyk.

 

Nietolerancja laktozy u dziecka

Z mlekiem związana może być też nietolerancja laktozy, czyli cukru obecnego w mleku. Nietolerancja laktozy wynika z zaburzenia procesu trawienia, w którym organizm wytwarza za mało enzymu wymaganego dla prawidłowego rozkładu laktozy (laktazy). Powoduje to m.in. wzdęcia u noworodka.

 

Objawy nietolerancji mleka (laktozy):

  • ostre i bolesne biegunki
  • wzdęcia
  • ścisk żołądka
  • gazy
  • wymioty

 

Uczulenie na mleko: obciążenie alergią 

 

Może się zdarzyć, że Ty lub ojciec dziecka macie alergię na mleko krowie, a Wasze dziecko nie. Jednak częściej stwierdza się alergię pokarmową u dzieci, których rodzice mają uczulenie na różne alergeny. Dlatego, jeżeli rodzice albo starsze rodzeństwo maluszka są alergikami, przy wprowadzaniu mleka modyfikowanego, po konsultacji z pediatrą sięgnij po mleko hipoalergiczne (oznaczone H.A.).

 

Uczulenie na białko mleka krowiego: leczenie

 

Jeśli lekarz postawił diagnozę: „dziecko ma alergię na białka mleka krowiego” albo „maluch nie trawi laktozy”, czas rozpocząć leczenie. Leczenie polega na zastosowaniu diety eliminacyjnej, czyli całkowitym wyeliminowaniu niektórych składników z Twojej diety (jeśli karmisz piersią) lub z jadłospisu Twojego dziecka. Nie martw się tym, że będzie ono głodne. Nawet jeśli alergia na mleko krowie komplikuje żywienie Twojego dziecka, nie martw się, lekarz rodzinny lub pediatra pomoże opracować Ci dietę i dzięki temu przetrwać ten ciężki okres.

 

Alergia na mleko oraz dieta eliminacyjna

 

Jak postępować, gdy Twój maluch ma uczulenie na białko mleka krowiego? Najlepszym sprzymierzeńcem walki z alergią na mleko jest wprowadzenie diety eliminacyjnej. Oto wskazówki:

  • Alergia na białka mleka krowiego nie powinna być powodem odstawienia malucha od piersi. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. W pierwszej kolejności wycofaj z jadłospisu mleko. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz karmić piersią, wprowadź preparat mlekozastępczy. Odpowiednio dobrane mleko przyczyni się do prawidłowego rozwoju malucha.
  • Jeśli karmisz dziecko piersią, to ze swojego jadłospisu powinnaś wyeliminować też produkty, które zawierają białka mleka. Przeglądaj etykiety produktów pod kątem zawartości składników pochodzących z mleka. Unikaj produktów, w których składzie znajdziesz mleko w proszku, kazeinę, serwatkę, białka mleka czy śmietankę w proszku (m.in. sery, jogurty, kefiry i inne produkty mleczne, lody, budynie, batoniki, wafelki, czekoladę, ciastka, herbatniki, naleśniki, sosy, dressingi do surówek). Jeśli u dziecka rozpoznano alergię na białka mleka krowiego, nie podawaj mu mleka innych zwierząt kopytnych (koziego, owczego), gdyż zachodzi wtedy reakcja krzyżowa, co oznacza, że wcześniej czy później dziecko uczuli się również na to mleko. W alergii na białka mleka krowiego podaje się preparaty mlekozastępcze - hydrolizaty (dostępne w sklepach na receptę).

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

moje dziecko mialo alergie na bialka mleka krowiego w pierwszych miesiacach zycia, na szczescie nasz pediatra zalecil nam kuracje probiotykiem na alergie Latopic, ktory wspieral wytwarzanie sie tolerancji pokarmowej, a w okresiekiedy dziecko jeszcze jej nie mialo uczestniczyl w rozkladzie bialek, ostatecznie po kuracji probiotykiem (dobrych pare miesiecy) dziecko zaczelo duzo lagodniej reagowac na bialko mleka, az w koncu calkowicie moglo je spokojnie jesc, alergia minela!! mysle ze zawdzieczamy to probiotykowi, ma on bowiem potwierdzone badaniami skutecznosc w leczeniu alergii

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.