MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

3. miesiąc życia dziecka

W 3. miesiącu życia dziecko jest zwykle bardzo pogodne i roześmiane. Żywo reaguje na Twoją obecność, cieszy się, piszczy z radości – ale może też okazywać niezadowolenie, np. gdy tęskni za Twoją bliskością. Jego rozwój fizyczny także postępuje – możesz zaobserwować kolejne nabyte przez maluszka umiejętności.

7 min. czytania Maj 6, 2024

Trzeci miesiąc życia dziecka to zwykle dla rodziców bardzo miły, spokojny czas. Mniej więcej w tym okresie możesz mieć już poczucie, że zdążyłaś dobrze poznać reakcje niemowlęcia na różnego rodzaju bodźce. Rytm dnia jest ustabilizowany, a noce również mogą być spokojniejsze – zazwyczaj maluszki w tym wieku nie budzą się tak często jak wcześniej. Jeżeli w poprzednich miesiącach doskwierały dziecku kolki, na tym etapie najczęściej dolegliwości brzuszkowe już ustępują.

baby little steps 3 month

Rozwój fizyczny
baby little steps 3 month

U 3-miesięcznego niemowlęcia dostrzeżesz, że już całkiem dobrze radzi sobie z utrzymywaniem główki. W pozycji na brzuszku zadziera ją dość wysoko i potrafi stabilnie utrzymać przez mniej więcej minutę. Gdy maluszek leży na pleckach, zaczyna się kołysać na boki, próbując się przekręcić na brzuch. Większości dzieci w tym wieku jeszcze się to nie udaje – ale bądź czujna! Cały czas obserwuj maluszka, gdy leży np. na przewijaku czy łóżku, aby uchronić go przed ewentualnymi wypadkami.

Pod koniec 3. miesiąca dziecko zazwyczaj:

 step1podnosi wysoko główkę, gdy leży na brzuchu, a do tego zaczyna lekko się podpierać na przedramionach

 step2podejmuje próby przewracania się na boki

 step3leżąc na pleckach, odpycha się stópkami od podłoża – to jego pierwsze zwycięskie próby przemieszczania się!

 step4pojawia się u niego koordynacja ręka–oko – maluszek bawi się swoimi dłońmi, paluszkami, wkłada piąstki do buzi lub w pozycji na pleckach wyciąga wyprostowane rączki w górę i z radością je obserwuje

 step5rozwija odruch chwytny – zaciska paluszki na podanym mu przedmiocie, ale często nie jest w stanie go dłużej utrzymać i dana rzecz wypada mu z ręki

 step6wodzi wzrokiem za zabawką czy obserwowaną osobą bez obracania całej główki

Rozwój psychiczny
baby lying and play with toys

Niektórzy rodzice 3-miesięcznych dzieci zauważają, że ich skarb mniej płacze niż miesiąc czy dwa wcześniej. Dzieje się tak dlatego, że część maluszków w tym wieku potrafi już lepiej radzić sobie z emocjami. Zamiast od razu wpadać w płacz, wyginają tylko usta w podkówkę, by okazać swoje niezadowolenie. Wiedzą, że są otoczone troskliwą opieką, i wierzą w szybką reakcję rodzica. Twój skarb w wieku 3 miesięcy wydaje się też zafascynowany wszystkim, co dzieje się wokół, i z uwagą obserwuje otoczenie.

Pod koniec 3. miesiąca dziecko zazwyczaj:

 step1dalej wydaje rozmaite dźwięki, które jednak coraz częściej są już formułowane w odpowiedzi na Twoje słowa

 step2ma coraz bardziej zróżnicowane stany emocjonalne – piszczy i śmieje się z radości, dopomina się kontaktu, nudzi się w samotności i tęskni, gdy jesteś od niego daleko

 step3naśladuje dźwięki, które słyszy, oraz zaobserwowane ruchy czy mimikę

 step4ma rozwinięte zmysły, toteż jest bardzo zainteresowane światem zewnętrznym oraz konkretnymi przedmiotami – którym potrafi poświęcić przez chwilę uwagę

 step5doskonale słyszy i umie zlokalizować źródła dźwięku

Żywienie

W 3. miesiącu życia Twój skarb dalej powinien być żywiony wyłącznie mlekiem mamy. U maluszka w tym wieku możesz jednak zaobserwować pewne problemy podczas karmienia. Dziecko żywo rejestruje wszystkie dźwięki dochodzące z otoczenia i łatwo się nimi rozprasza. Dlatego przy karmieniu może się kręcić, być niespokojne i przerywać jedzenie. Jeśli widzisz, że Twój skarb tak reaguje, postaraj się zapewnić spokojne miejsce do karmienia. Pamiętaj bowiem o tym, że maluszek, który nie naje się za dnia, będzie „odrabiał” te braki w nocy. W czasie karmienia zabieraj więc dziecko do cichego pokoju, w którym nie gra muzyka i nie słychać głosów domowników. Jeśli ograniczysz bodźce rozpraszające Twoje dziecko, być może uda mu się spokojniej najeść.

mother kises her baby

Mleko matki

Szczepienia i badania

Kolejne szczepienia ochronne z kalendarza wykonuje się w 3. lub 4. miesiącu życia dziecka. Powinnaś się na nie udać z maluszkiem w odstępie około 6 tygodni od ostatniej wizyty. Tym razem zostaną wykonane szczepienia:

  • przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi (tzw. DTP) – druga dawka
  • przeciw bakterii Haemophilus influenzae typu B (tzw. Hib) – druga dawka
  • przeciw polio, czyli chorobie Heinego–Medina (tzw. IPV) – pierwsza dawka

Jeśli w 3. miesiącu u Twojego dziecka utrzymuje się lekki zez, należy udać się z wizytą do lekarza okulisty. Za tę nieprawidłowość może odpowiadać niedojrzałość mięśni gałek ocznych, jednak na tym etapie rozwoju lepiej już skonsultować sprawę ze specjalistą, który oceni, jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy.

Wspieranie rozwoju dziecka - 3. miesiąc

W tym wieku maluszek zaczyna już naukę przemieszczania. Umie odpychać się stópkami od podłoża, co jest wstępem do późniejszego pełzania i raczkowania. Warto więc zapewnić mu bezpieczną przestrzeń do takich eksperymentów. Najlepsza w tym przypadku rada brzmi: zejdź na ziemię! Upewnij się, że podłoga jest odpowiednio przygotowana, i ułóż na niej maluszka np. na kocyku. Przewracaj dziecko z boczku na boczek – jak najczęściej, aby powoli uczyło się takich obrotów. Zacznie je wykorzystywać już za chwilę!

Dobrymi zabawkami dla 3-miesięczniaka są maty edukacyjne dla niemowląt, które zapewniają dziecku rozwój intelektualny. Zachęcają też dziecko do wyciągania rączki do wiszących nad nim atrakcji i rozwijania techniki chwytu. Przede wszystkim jednak staraj się jak najwięcej przebywać ze swoją pociechą. Na tym etapie maluszek jest bowiem bardzo towarzyski i nie lubi zostawać sam. Chciałby jak najwięcej czasu spędzać blisko Ciebie, jednocześnie chłonąc świat wszystkimi zmysłami!

Warto wiedzieć!

Trzeci miesiąc życia dziecka to czas, w którym możesz zacząć myśleć o pierwszej wizycie maluszka na basenie. Wcześniej raczej nie jest to zalecane. Chodzi bowiem o to, żeby maluszek zdążył już wzmocnić się fizycznie oraz nabyć większą odporność. Jeśli chcesz zacząć przygodę z nauką pływania, skonsultuj tę decyzję z lekarzem pediatrą. Oceni on, czy Twój skarb jest już na to gotowy. Gdy dostaniecie od lekarza „zielone światło”, najpierw oswój dziecko z wodą i wykąp się razem z nim w wannie lub spróbuj się z nim pobawić wodą pod prysznicem. Pierwsze wyjście na pływalnię powinno być krótkie – zaleca się 2 wejścia do basenu po około 5 minut każde. Oczywiście z czasem będziesz te wizyty wydłużać. Pamiętaj tylko o tym, żeby niczego nie robić na siłę. Zaufaj swojemu instynktowi, uważnie obserwuj maluszka i rejestruj jego reakcje. Dzięki temu odpowiedzialnie wesprzesz naukę małego pływaka.

 question mark  Pytania i odpowiedzi

 

1. Co potrafi 3-miesięczne dziecko?
Dziecko w wieku 3 miesięcy zwykle potrafi podnieść i utrzymać główkę, gdy leży na brzuchu, odpychać się stópkami od podłoża, gdy leży na plecach, oraz próbuje przewracać się na bok. Pojawia się koordynacja ręka-oko i umiejętność chwytania przedmiotów (bez dłuższego ich utrzymywania). Niemowlak umie też wodzić wzrokiem za osobą czy zabawką bez odwracania głowy oraz lokalizować źródło słyszanego dźwięku. U dziecka w 3. miesiącu życia zmysły są już na tyle rozwinięte, że pojawia się duże zainteresowanie światem zewnętrznym. Maluszek zaczyna też naśladować dźwięki, ruchy czy mimikę. Piszczy i śmieje się z radości oraz dopomina się kontaktu, gdy nie ma Cię w pobliżu.

2. Ile powinno ważyć 3-miesięczne dziecko?
Dziecko w wieku 3 miesięcy waży przeciętnie od 4,6 do 7,5 kg.

3. Ile powinno jeść 3-miesięczne dziecko?
Niemowlęta karmione piersią powinny otrzymywać pokarm na żądanie. W wypadku mleka modyfikowanego najlepiej sprawdzić tabelę karmienia dołączoną do konkretnego produktu. Np. dla NAN SUPREME 1 HM-O porcja dla dziecka w wieku 3 miesięcy przy 5 karmieniach dziennie to 6 płaskich miarek na 180 ml wody. O tym, że dziecko jest odżywiane prawidłowo, świadczy odpowiednie przybieranie na masie ciała.

4. Jak widzi 3-miesięczne dziecko?
Dziecko w tym wieku widzi już rysy twarzy osób, które się nad nim pochylają. Odróżnia też kolory: czerwony, zielony i żółty. Powinno potrafić zatrzymać wzrok na przedmiocie oraz wodzić nim np. za zabawką.

5. Co ile godzin powinno jeść 3-miesięczne niemowlę?
Dzieci, które są karmione piersią, zwykle jedzą na żądanie, najczęściej co 2-3 godziny. U niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym odstępy między posiłkami wynoszą przeciętnie ok. 3-4 godzin. Częstotliwość karmienia i wielkość porcji najlepiej sprawdzić na opakowaniu konkretnego mleka. 

6. Jak nosić 3-miesięczne niemowlę?
Dziecko w 3. miesiącu życia jest coraz bardziej zainteresowane otaczającym go światem, dlatego można zacząć nosić je plecami do swojej klatki piersiowej, podtrzymując ukośnie od barku do przeciwnej nóżki. Ważne, by co jakiś czas zmieniać ułożenie na drugą stronę, dzięki temu mięśnie niemowlaka będą się rozciągać i skracać równomiernie. 

7. Ile cm ma 3-miesięczne dziecko?
Dziecko w 3. miesiącu życia ma przeciętnie 57-66 cm.

 

Strefa Eksperta
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.