MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

10 sposobów jak poprawić laktację

Sprawdź, jak dużo wiesz o wytwarzaniu mleka, dowiedz się co zrobić, by zwiększyć laktację i mieć odpowiednią ilość pokarmu.

4min. czytania Sty 15, 2024

W normalnych warunkach zdrowotnych i przy zachowaniu prawidłowej higieny gruczoł piersiowy kobiety po porodzie zyskuje nową zdolność – wytwarzanie pokarmu. Powstałe w ten sposób mleko ma dostosowany do potrzeb dziecka skład, zapewniający prawidłowy rozwój maluszka.

Dowiedz się, jak poprawić laktację dzięki naszym 10 sprawdzonym sposobom.

Jak zmienia się pokarm matki?

Skład pokarmu zmienia się wraz z upływem czasu, dostosowując się do potrzeb dziecka. Przysadka mózgowa uwalnia dwa hormony: prolaktynę i oksytocynę, odpowiedzialne odpowiednio za wytwarzanie i wypływ pokarmu. Cały proces zaczyna się już w połowie ciąży po to, by „mechanizm laktacyjny” był w pełni sprawny gdy dziecko przyjdzie na świat - nawet jeśli urodzi się przed terminem.

 • W momencie porodu (a czasem nawet i wcześniej) u kobiet następuje wypływ siary, tj. gęstego i bardzo słodkiego płynu, dostosowanego do potrzeb noworodka.
 • Następnie, do 5. doby po porodzie, pojawia się mleko przejściowe lub też po prostu pierwszy gwałtowny wzrost produkcji pokarmu, tzw. „nawał mleczny”. Twoje piersi są ciężkie, gorące i przepełnione.
 • Po upływie pierwszych 15 dni karmienia piersią wytwarzane przez Twój organizm mleko staje się „dojrzałe”.

Wraz z upływem czasu i ssania piersi przez maluszka pokarm zmienia swój skład i przez cały ten okres odpowiednio dostosowuje się do ciągle zmieniających się potrzeb rosnącego dziecka. Podczas dwóch pierwszych miesięcy dziecko karmione jest średnio od 8 do 12 razy w ciągu doby, także w nocy. W tym okresie przerwy między kolejnymi karmieniami nie są zwykle dłuższe niż 3 godziny.

Naturalne sposoby na poprawę laktacji

Aby poprawić laktację podczas jednego karmienia karm dziecko jedną piersią aż całkowicie ją opróżni, a dopiero potem podaj drugą pierś. Następnym razem przystaw dziecko do piersi, z której dziecko w ogóle nie ssało lub ssało krócej przy ostatnim karmieniu. W ten sposób stymulujesz obie piersi do równomiernej produkcji mleka.

Na zwiększenie laktacji wpływa bezpośrednio częstotliwość przystawiania dziecka do piersi. Pokarm tworzy się wtedy, gdy dziecko ssie, więc przystawiaj dziecko do piersi tak często, jak ma ono ochotę. Karmienie może odbywać się nawet co pół godziny.

Problemy z karmieniem mogą powodować stres i zdenerwowanie, dlatego warto w pierwszych dniach po porodzie położyć się z dzieckiem i pozwalać mu ssać pierś tak długo i często, jak tylko ma ochotę. Dzięki temu możesz nie tylko zwiększyć laktację, ale też odpowiednio wypocząć.

Pamiętaj, że zawsze możesz sięgnąć po wsparcie w postaci sprawdzonego suplementu diety z kozieradką – np. NANCARE® Mama Lacto+™. Możesz go stosować już od 1. dnia po porodzie, jeśli wystąpią jakiekolwiek trudności z produkcją mleka. Nasz produkt zawiera aż 500 mg kozieradki w jednej kapsułce, a w jego składzie nie ma glutenu, żelatyny i cukru.

Bardzo ważne jest karmienie w nocy, ponieważ organizm wytwarza wtedy więcej pokarmu dzięki zwiększonej ilości prolaktyny. Dodatkowo pokarm nocny jest bardzo bogaty w tłuszcze, więc dziecko może szybciej przybierać na wadze.

Ile mleka powinien wypijać noworodek?

Jeśli wydaje Ci się, że malec się nie najada, najpierw sprawdź na wizycie kontrolnej u pediatry przyrosty masy ciała. Jeśli maluszek rośnie zgodnie z planem, to znaczy, że się najada i otrzymuje odpowiednią ilość pokarmu, a Ty masz odpowiednią ilość mleka w piersiach.

Jak długo powinno trwać karmienie?

Zastanawiasz się, czy karmienie nie trwa zbyt krótko lub zbyt długo? Zaufaj swojemu dziecku i pozwól wybrać częstotliwość oraz długość posiłków! Po prostu karm malucha na żądanie.

Bierz pod uwagę, że ilość produkowanego przez Ciebie mleka zależy również od Twojego trybu życia. Aby wspomóc laktację, przestrzegaj kilku zasad.

 • Nie pij alkoholu i nie pal papierosów.
 • Znajdź czas na odpoczynek.
 • Nie rozpoczynaj żadnej diety odchudzającej w trakcie karmienia piersią.
 • Pilnuj, by Twoja dieta była zbilansowana i urozmaicona.
 • Jedz regularnie i nie omijaj posiłków.
 • Ogranicz spożycie kawy i herbaty, pij więcej wody i herbatek ziołowych, które wspomagają laktację.
 • Włącz do jadłospisu potrawy/przyprawy/zioła, które sprzyjają produkcji pokarmu, tj. marchewkę, koper, rzeżuchę, soczewicę, słonecznik, jęczmień, proso, anyż gwiaździsty, kminek, bazylię, kolendrę, kozieradkę, drożdże piwne.

Co jeść i pić na zwiększenie laktacji?

Na laktację mocno wpływa sposób odżywiania i ilość wypijanych płynów.

 1. Jeśli chcesz poprawić laktację, jedz 5-6 niewielkich i lekkostrawnych posiłków.
 2. Postaraj się, aby posiłki zawierały dużo owoców, warzyw, nabiału, ryb, chudego mięsa oraz produktów zbożowych, np. kasz i pieczywa razowego.
 3. Nie głódź się.
 4. Unikaj słodyczy i produktów ciężkostrawnych, ponieważ nie wpłyną one pozytywnie na laktację, a mogą wywołać ból brzuszka u maluszka.
 5. Wypijaj dużo płynów (2-3 litry dziennie). Najlepsza będzie woda (nisko- lub średnio zmineralizowana).
 6. Pij soki owocowo-warzywne (1-2 szklanki dziennie) oraz herbatki owocowe.
 7. Podczas karmienia miej przy sobie szklankę z wodą.
 8. Pij zioła mlekopędne. Najlepsze są: koper włoski, kminek, anyż i czarnuszka. W aptekach są gotowe mieszanki ziół wspomagających laktację.
 9. Napary ziołowe pij systematycznie, zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniach.
 10. Unikaj naparów z szałwii, ponieważ może ona hamować laktację.

 

Pomożemy Ci zapamiętać ważne szczegóły, które dotyczą żywienia maluszka. Ściągnij harmonogram z logo Baby&me i zaznaczaj w nim m.in. daty i godziny karmień. Te ważne informacje mogą przydać się podczas wizyty u pediatry.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.