Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
Para, która stara się zajść w ciążę

Jak rozpoznać dni płodne? Poznaj najważniejsze symptomy!

Nadszedł moment, w którym zapragnęłaś zostać mamą? Jeśli przygotowujesz się do ciąży, powinnaś wiedzieć, kiedy masz dni płodne, jak je rozpoznać i jakie objawy świadczą o owulacji. Sprawdź, kiedy jest największe prawdopodobieństwo poczęcia dziecka. 

poniedziałek, 10.02.2020

Kobiecą płodność wyznaczają zmiany poziomu hormonów w cyklu, które każdego miesiąca uwalniają z jajnika dojrzałą komórkę jajową, gotową do zapłodnienia. Moment ten jest zwany owulacją (jajeczkowaniem). Aby kobieta zaszła w ciążę, komórka jajowa musi zostać zapłodniona w ciągu 72 godzin – potem obumiera.

Choć owulacja zwykle przebiega bezobjawowo, to jednak istnieje kilka fizjologicznych symptomów, które o niej świadczą. Możesz oczywiście zawsze sięgnąć po test owulacyjny, który z dużym prawdopodobieństwem określi, kiedy występuje jajeczkowanie. Z jego pomocą łatwiej poznasz swój organizm i ocenisz etap cyklu owulacyjnego.

Dni płodne a cykl miesiączkowy

Wzorcowy cykl miesiączkowy trwa zwykle 28 dni – może to jednak być nawet od 21 do 35 dni. Pierwszym dniem cyklu jest pierwszy dzień miesiączki, ostatnim – dzień, który poprzedza kolejną menstruację. W każdym cyklu wyróżniamy jego cztery etapy. Pierwsze dwie części mogą różnić się od siebie długością – w zależności od krótszych lub dłuższych cykli menstruacyjnych.Menstruacja – dni niepłodne (1. tydzień cyklu)

Spada poziom estrogenów i progesteronu, powodując złuszczenie błony śluzowej macicy. Pod wpływem FSH – hormonu przysadki mózgowej – powstają i dojrzewają pęcherzyki Graafa, w których znajdują się komórki jajowe.


Faza przedowulacyjna (folikularna) – faza niepłodności względnej i dni płodne (2. tydzień cyklu)

Po zakończonym krwawieniu wzrasta poziom estrogenów, a wydzielina w pochwie staje się bardziej płynna, co ułatwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Masz dużo energii, wzrasta też Twoja ochota na seks – to znak, że wkrótce (na przełomie 2. i 3. tygodnia cyklu) nastąpi owulacja.


Owulacja (13.–17. dzień cyklu)

Najważniejszy moment cyklu miesięcznego kobiety. Zapewne towarzyszy Ci znakomite samopoczucie – estrogeny osiągają najwyższy poziom. Podczas owulacji pęka pęcherzyk Graafa, a uwolniona z niego dojrzała komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia. Choć nie jest to regułą, faza ta zazwyczaj ma miejsce 14 dni przed kolejną menstruacją. Jednak jeszcze w ciągu 72 godzin po owulacji może dojść do zapłodnienia!


Faza poowulacyjna (lutealna) – dni niepłodne (3. i 4. tydzień cyklu)

W przeważającej większości faza ta jest okresem niepłodnym. W tym czasie organizm kobiety przygotowuje się do zagnieżdżenia się komórki jajowej w macicy. Następuje też wzrost stężenia progesteronu. Jeśli do zapłodnienia nie doszło, komórka jajowa zostanie wydalona podczas najbliższej miesiączki.

Przy cyklach 28-dniowych owulacja przypada na 13.–17. dzień cyklu. Pamiętaj, że cykl kobiety zależy od indywidualnych uwarunkowań i może mieć różną długość. Mają na to wpływ takie czynniki jak np.: stres, choroba, dieta, a nawet dłuższa podróż.

Dni płodne i owulacja – jakie symptomy?

Obserwuj swoje ciało i to, co się z nim dzieje. W ciągu całego cyklu niektóre symptomy będą charakterystyczne tylko dla dni płodnych, a inne – dla samej owulacji. Spróbuj rozpoznać dni płodne u siebie.

Zmiana wyglądu śluzu wydzielanego z pochwy
Wzrost stężenia estrogenów decyduje o zmianie ilości śluzu – po miesiączce z każdym dniem w pochwie robi się coraz bardziej wilgotno. W końcu zaobserwujesz przezroczysty, rozciągliwy śluz, który swoją konsystencją przypomina kurze białko. To pierwszy sygnał, że masz dni płodne.

Zmiana temperatury ciała
Tej zmiany nie zauważysz bez regularnego pomiaru temperatury spoczynkowej. Najlepiej kontrolować ją każdego dnia o stałej porze, tuż po przebudzeniu, jeszcze przed wstaniem z łóżka. Jeśli planujesz ciążę, wykorzystaj także ten sposób, by lepiej poznać swoje ciało i cykl. W okresie okołoowulacyjnym, kiedy rośnie poziom progesteronu, nieznacznie wzrasta także temperatura spoczynkowa ciała – zwykle o 0,2–0,4°C (2–4 kreski).

Raptowny skok, jaki zauważysz w codziennych pomiarach, ma zwykle miejsce w okresie owulacji. Wartość temperatury spoczynkowej może jednak zostać zaburzona przez chorobę lub stres.


Faza przedowulacyjna (folikularna): 36,2 – 36,7°C

Owulacja (jajeczkowanie): wzrost temperatury o ok. 0,2–0,4°C

Faza poowulacyjna (lutealna): 36,4–37,1°C

Ból owulacyjny w podbrzuszu
Ból ten pojawia się u niektórych kobiet i sygnalizuje gotowość jajnika do owulacji. Może on trwać kilka minut lub pulsować nawet przez kilka godzin. Zwykle ma miejsce na krótko przed owulacją lub podczas niej. Niektóre z pań mogą zauważyć na bieliźnie obecność wydzieliny z pochwy, lekko zabarwionej krwią (plamienie owulacyjne) – której nie należy jednak mylić z miesiączką.

Ból piersi
Podczas owulacji, wskutek wzrostu poziomu estrogenów, piersi mogą być szczególnie wrażliwe na dotyk. Objawy te u wielu kobiet szybko mijają, gdy tylko pojawi się miesiączka.

Wzrost libido i mnóstwo energii
Podczas dni płodnych wzrasta Twoje libido. Szczególnie w okresie owulacji masz większą ochotę na seks i jest to najlepszy czas na gry miłosne, jeśli planujesz potomstwo. W tym czasie także Twój wygląd staje się atrakcyjniejszy dla mężczyzn. Odpowiadają za to estrogeny, które pobudzają organizm do produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego. To dzięki temu możesz zauważyć poprawę stanu cery, włosów i ogólnego samopoczucia.

 


Pytania i odpowiedzi

 

1. Jak obliczyć dni płodne?

Aby obliczyć dni płodne, należy najpierw ustalić termin owulacji, czyli jajeczkowania. Potrzebne są do tego takie dane jak termin ostatniej miesiączki i szacunkowa długość cyklu danej kobiety. Jeśli cykl jest 28-dniowy, to jego pierwszy tydzień – tj. podczas miesiączki – uznaje się zazwyczaj za niepłodny. Drugi tydzień cyklu to tzw. faza przedowulacyjna, która może oznaczać niepłodność względną lub dni płodne. Sama owulacja ma miejsce zazwyczaj w 13.–17. dniu cyklu. Wówczas kobieta ma największe szanse na zapłodnienie, jednak jest to możliwe nawet do 72 godzin po owulacji. Faza lutealna (czyli poowulacyjna, pojawiająca się zwykle w 3. i 4. tygodniu cyklu) to raczej dni niepłodne. Należy jednak pamiętać, że na długości cyklów wpływa wiele różnych zmiennych i jest to kwestia bardzo indywidualna dla każdej kobiety.

2. Jak rozpoznać dni płodne?

Istnieje kilka symptomów dni płodnych, jednak należy pamiętać o tym, że mogą one być różne u poszczególnych kobiet. Do objawów tych należy m.in. obecność przezroczystej, rozciągliwej wydzieliny z pochwy. W okresie przedowulacyjnym i podczas jajeczkowania – gdy szanse na zapłodnienie są najwyższe – wzrasta też odrobinę temperatura ciała. Niektóre kobiety w tym czasie odczuwają również charakterystyczny ból w podbrzuszu. Mogą też pojawić się u nich bóle lub tkliwość piersi, a także wyraźny wzrost libido.

3. Kiedy są dni płodne po okresie?

Dni płodne po okresie mogą wypadać w różnym czasie – zależnie od wielu czynników, wśród których można wymienić m.in. długość trwania cyklu, stres, dietę, choroby czy nawet dalsze podróże. Zazwyczaj przyjmuje się, że przy cyklach 28-dniowych owulacja przypada na 13.–17. dzień cyklu, przy czym za jego początek uznaje się pierwszy dzień miesiączki. To właśnie w czasie owulacji kobieta ma najwyższe szanse na zapłodnienie. Płodne mogą też jednak okazać się już nawet 3–4 dni przed jajeczkowaniem i po nim. Warto pamiętać, że są to dane szacunkowe, ponieważ organizm każdej kobiety może zachowywać się nieco inaczej.

4. Czy po okresie są dni płodne?

Bezpośrednio po okresie następuje tzw. faza przedowulacyjna. W tym czasie mogą już wystąpić dni płodne, choć bezpośrednio po ustaniu miesiączki zazwyczaj trwa jeszcze okres niepłodności względnej. Oznacza to, że nie można wykluczyć, iż w przypadku kontaktu seksualnego bez zabezpieczenia nie dojdzie do zapłodnienia.

5. Ile jest dni płodnych w miesiącu?

W przypadku każdej kobiety i każdego kolejnego cyklu liczba dni płodnych może być zróżnicowana. Zazwyczaj uznaje się, że w trakcie trwania cyklu jest ich tylko kilka. Mają one miejsce w czasie owulacji, choć mogą też wystąpić parę dni przed oraz po niej. Nie da się jednak wyznaczyć jednej, stałej liczby dni płodnych w miesiącu.

 

 

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

  • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
  • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
  • weź udział w konkursach i wygrywaj
  • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 0/5
avatar
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.