Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Narzędzia - udostępnij
X

FAQ

Sprawdź, jak to działa

Poznaj odpowiedzi na najcześciej zadawane pytania!

Ekspert ds. żywienia - pytania ogólne, na które ostatnio odpowiedzieliśmy

Niedługo wracam do pracy. Karmię piersią i nie wiem, czy mam przestawić dziecko na butelkę, czy mogą nadal karmić piersią?

Mama, która chce kontynuować karmienie piersią, mimo powrotu do pracy powinna zaplanować jadłospis malucha na tę część dnia, kiedy będzie poza domem. 7-8 miesięczny maluch podczas nieobecności mamy może jeść kaszkę, zupkę, a także deserek owocowy. Po powrocie mamy, wieczorem, w nocy i rano przed pracą tylko pierś. Jeśli maluch jest młodszy, warto zostawić babci lub opiekunce butelkę z odciągniętym mlekiem mamy, lub podać mleko modyfikowane. Warto pamiętać, że kodeks pracy gwarantuje mamie karmiącej piersią przerwę na karmienie, którą można wykorzystać dowolnie w ciągu dnia pracy: w środku dnia, czy też na końcu. W rezultacie karmiąca mama pracuje krócej i wcześniej może wrócić do stęsknionego maminego mleka maluszka. Jeśli mama zdecyduje przestawić malucha na butelkę, powinna zacząć próby na 2-3 tygodnie przed powrotem do pracy. Proces przestawiana malucha na butelkę może zająć trochę czasu. Zazwyczaj trwa to ok. tygodnia do dwóch. Gumowy smoczek to nie to samo, co ciepła pierś mamy i należy dziecku dać czas na oswojenie się z nowym sposobem karmienia. Warto systematycznie próbować, przed każdym karmieniem podając maluchowi zamiast piersi butelkę. Na początku maluch może bawić się smoczkiem, przesuwając go językiem. Może go wypychać. Niemowlę bawiąc się smoczkiem, będzie się z nim oswajać, aż w końcu nauczy się nowego sposobu ssania i zaakceptuje nowe mleko – nie z piersi mamy, a z butelki. Każda z 2 opcji, kontynuacja karmienia piersią czy też przejście na karmienie mlekiem modyfikowanym, ma swoje plusy. Warto wybrać tę, która będzie najbardziej odpowiednia dla mamy i malucha.

Moja córeczka ma 5 miesięcy. Od urodzenia karmie piersią. Za kilka dni wracam do pracy na 7 godzin i nie wiem, jak powinien wyglądać jadłospis mojej córeczki. Nadal chcę karmić piersią.

W czasie Pani nieobecności Maluszek powinien otrzymywać 3 posiłki. Proponuję przed wyjściem do pracy nakarmić córeczkę piersią do syta. Następnie po upływie 2,5 - 3 godzin można podać kaszkę. Dobrym rozwiązaniem byłaby kaszka Nestlé Sinlac. Jest to kaszka bezmleczna, bezglutenowa. Po dodaniu do niej wody stanowi pełnowartościowy posiłek, dostarczy w ten sposób córeczce wszystkich składników odżywczych i zastąpi jeden posiłek mleczny. Po kolejnych 3 godzinach proponuje podać przecier jarzynowy. Jako trzeci posiłek można podać przecier owocowy. Po powrocie z pracy należy karmić Maluszka piersią na żądanie, również w nocy.

Karmię piersią i niestety moja córeczka ma skazę białkową. Jak powinna wyglądać moja dieta?

Jeżeli Pani córeczka ma skazę białkową, powinna Pani wyeliminować ze swojej diety mleko i jego przetwory, czyli jogurty, maślanki, kefiry, biały i żółty ser, masło. Powinna Pani uważać na inne silne alergeny takie jak: białko jaja kurzego, mięso czerwone, ryby, czekolada, orzechy, miód, pomidory, cytrusy, truskawki, warzywa wzdymające: kalafior, kapusta, cebula, czosnek. Pani jadłospis powinien obfitować w mięso drobiowe, królicze, żółtko jaja kurzego, produkty zbożowe (ryż, kasze, makaron, pieczywo ciemne), ziemniaki, warzywa, owoce. Te produkty są źródłem białka i żelaza. Może Pani pić herbatę zieloną, lekką czarną, soki, miętę i inne herbatki dla kobiet karmiących i oczywiście wodę mineralną (tu polecałabym te o wyższej zawartości wapnia). Proponuje unikać potraw smażonych, tłustych, słonych i ciężkostrawnych. Proponuje również skontaktować się z lekarzem i dopytać, czy będzie potrzebna suplementacja wapnia, aby nie doszło do niedoboru tego składnika w Pani organizmie. Sporo wapnia znajduje się w sardynkach, migdałach, natce pietruszki, szpinaku, brokułach.

Ekspert ds. żywienia - pytania o produkty, na które ostatnio odpowiedzieliśmy

Co oznacza, że sok Bobo Frut jest przecierowy?

W odpowiedzi na Pani pytanie pragnę poinformować, że soki przecierowe (nieklarowne) to soki owocowe z dodatkiem miąższu.

Czy muszę dodawać tłuszcz do waszych produktów?

W odpowiedzi na Pani pytanie pragnę poinformować, że w daniach i zupkach zawarta jest odpowiednia ilość tłuszczu w postaci masła lub oleju roślinnego ściśle dostosowana do wieku i potrzeb dziecka. Jeżeli podaje Pani Maluszkowi gotowe dania w słoiczku, nie ma potrzeby dodawania dodatkowego tłuszczu.

Czy kaszkę Nestlé Sinlac można przygotować na mleku modyfikowanym? Jeśli nie, to dlaczego?

W odpowiedzi na Pani pytanie pragnę poinformować, że kaszka Sinlac powinna być przygotowana wyłącznie na wodzie, ponieważ po jej dodaniu stanowi pełnowartościowy posiłek i zastępuje w ten sposób jeden posiłek mleczny. Nie należy kaszki Nestlé Sinlac łączyć z innymi produktami wysokobiałkowymi np. mlekiem. Przygotowanie kaszki Nestlé Sinlac na mleku lub preparacie mlekozastępczym powoduje podwojenie wartości odżywczej (Sinlac i mleko są pełnowartościowymi posiłkami). Podwójna ilość białka i mikroelementów może w znacznym stopniu obciążyć nerki Maluszka przy długotrwałym podawaniu. Kaszka Sinlac świetnie sprawdza się jako samodzielny posiłek lub jako baza do wielu różnych dań dla niemowląt, a nawet osób dorosłych, np.: placków, zupek, klopsików, deserów, ciasteczek etc.

Czy mogę kleik ryżowy/kukurydziany przygotować na wodzie?

W odpowiedzi na Pani pytanie pragnę poinformować, że kleik ryżowy czy kukurydziany przygotowany na wodzie nie stanowi pełnowartościowego posiłku dla Pani Maluszka. Kleik powinien zostać przygotowany na mleku z piersi lub mleku modyfikowanym. Jeśli dziecko jest uczulone na białko mleka krowiego, kleiki i kaszki bezmleczne należy przygotowywać na mleku z piersi lub preparacie mlekozastępczym.

Czy mąka ryżowa w kaszce Nestlé Sinlac pochodzi z ryżu oczyszczonego?

W odpowiedzi na Pani pytanie pragnę poinformować, że mąka ryżowa w kaszce Sinlac pochodzi z ryżu oczyszczonego, ponieważ jest przeznaczona już dla Maluchów od 5 m-ca. Ryż oczyszczony jest dla malucha bardziej lekkostrawny.

Jaka jest różnica między zwykłą manną a kaszką Nestlé Mleczna manna?

W odpowiedzi pragnę poinformować, że kaszka Nestlé mleczna manna w odróżnieniu od zwykłej kaszy manny jest produktem specjalnego przeznaczenia żywieniowego i musi spełniać znacznie bardziej restrykcyjne normy prawne, jakie nakładane są na produkty dla niemowląt. Co więcej, kaszka Nestlé mleczna manna posiada delikatniejszą konsystencję i nie wymaga gotowania.

Czy dania Gerber zawierające mięso zawierają dodatek wywaru mięsnego?

W odpowiedzi na Pani pytanie informuję, że w produktach Gerber przetarte mięso nie jest gotowane łącznie z warzywami, a rosół czy wywar mięsny nie jest dodawany dodatkowo do produktów w celu podniesienia smaku. Smak mięsny w wyrobach pochodzi wyłącznie z mięsa zawartego w produkcie.

Jakie jest pochodzenie pietruszki w naszych daniach - korzeń czy nać?

W odpowiedzi na Pani pytanie pragnę poinformować, że jeżeli na liście składników występuje słowo „pietruszka”, oznacza to, że w recepturze jest korzeń pietruszki, w przypadku, gdy w wyrobie znajduję się natka pietruszki, używamy sformułowania „pietruszka – natka”.

Ile glutenu znajduję się w produktach Gerber np. w Domowym rosołku drobiowo-wołowym?

W odpowiedzi na Pani pytanie pragnę poinformować, że skład produktów Gerber jest ściśle dopasowany do potrzeb dziecka na danym etapie rozwoju. Domowy rosołek drobiowo-wołowy Gerber zawiera ok. 2-3 g kaszki manny tj. pół płaskiej łyżeczki, czyli ilość produktu glutenowego zgodną z obowiązującym schematem żywienia. W ramach ekspozycji na gluten może Pani podać Maluszkowi cały słoiczek tej zupki jako jeden posiłek w ciągu doby.

Jak należy rozumieć wiek podawania produktu?

W odpowiedzi na Pani pytanie pragnę poinformować, że jeżeli na etykiecie Dań/ Zupek/ Deserków widnieje informacja, że produkt można podawać dziecku po 4. miesiącu życia, oznacza to, że jest on przeznaczony dla niemowląt, które mają ukończone 4 miesiące i wchodzą w 5 miesiąc życia.

Jak rozpoznać, które produkty Gerber są przeznaczone dla maluchów uczulonych na białko mleka krowiego?

W odpowiedzi na Pani pytanie pragnę poinformować, że jeżeli Pani Maluszek jest uczulony na białko mleka krowiego, nie może Pani podawać dań i zupek Gerber z dodatkiem masła, mleka, jogurtu, twarogu, sera i śmietany. W przypadku deserków należy wybierać te, których bazą są wyłącznie owoce. Należy wykluczyć te z dodatkiem jogurtu i twarożku. Na etykiecie każdego naszego produktu, znajdzie Pani dokładny skład, który ułatwi wybór odpowiedniego dania dla Pani Maluszka.

Czy nowe mleko Nan Pro H.A. 2 znacznie różni się od poprzedniej wersji mleka?

W odpowiedzi na otrzymaną wiadomość uprzejmie informuje, że w ostatnim czasie ulepszono technologie produkcji mleka NAN Pro H.A. 2. Celem tych zmian było złagodzenie gorzkiego smaku mleka hipoalergicznego oraz ułatwienie jego przygotowywania. Smak nowego mleka jest delikatniejszy i zbliżony do klasycznego mleka modyfikowanego, a proszek mleczny łatwiej rozpuszcza się w wodzie. Wprowadzenie nowej technologii produkcji spowodowało nieznaczne różnice w zawartości witamin i składników mineralnych, które są widoczne w tabeli wartości odżywczej mleka. Pomimo tego, zawartość zasadniczych składników mleka (w tym hydrolizowanego białka OPTI PRO HA) nie uległa zmianie. Opakowanie zostało wyposażone w nową miarkę, która zwiększa komfort, bezpieczeństwo i higienę przygotowywania produktu. Miarka nie brudzi się i może zostać bezpiecznie zawieszona na bocznych krawędziach puszki, co ułatwia jej użycie.

Pediatra, Psycholog położna, Ginekolog - pytania ogólne, na które ostatnio odpowiedzieliśmy

Kiedyś zetknęłam się z terminem "kryzys 8 miesiąca". Chciałabym się zapytać co to takiego i czym się objawia oraz jak długo trwa? Od kilku dni moja córka jest bardzo marudna i niechętna do jedzenia nie wiem, czy to ząbki, czy może właśnie ten kryzys?

Witam, Rozwój dziecka można podzielić na różne etapy, niektórzy nazywają je nawet krokami milowymi, czyli momentami, kiedy następuje duża zmiana, powstaje nowa jakość w umiejętnościach i kompetencjach, jakie ma dziecko. Niestety, żeby mogło coś pójść do przodu, to musi się najpierw pogorszyć, na tym właśnie polega kryzys. W przypadku dzieci chodzi o to, że ich zachowanie się pogarsza, szczególnie w trudnych dla nich sytuacjach, aby móc wypracować nowe metody radzenia sobie i zdobycie nowych umiejętności. Okres miedzy 7 a 9 miesiącem w życiu dziecka jest bardzo ważny. Dziecko z istotki mało ruchliwej w 100% zależnej od swoich rodziców zaczyna przekonywać się, że coraz bardziej może panować nad swoim ciałem, decydować o tym, co się z nim dzieje przekręcam się, pełzam, wyciągam rączkę, nie wyciągam rączki, sięgam po zabawkę itd. Świat dla dziecka coraz bardziej staje się dostępny, ale jeszcze w nie wystarczający sposób, są takie obszary, gdzie samemu dotrzeć nie można, a jest to możliwe jedynie przy pomocy dorosłego. Dla dziecka jest to frustrujące. Coś na zasadzie chciałbym, ale nie mogę, buuuuuuuuuuu. Pojawia się też rozdźwięk pomiędzy rodzącą się coraz bardziej potrzebą samodzielności a zależnością od rodzica, który jest bardzo potrzeby. Może to owocować tym, że dziecko płacze, gdy mama znika z pola widzenia, wychodzi do innego pokoju, czy łazienki, nie mówiąc już o pozostawieniu dziecka z kimś innym. Jeśli natomiast chodzi o niechęć do jedzenia, to może ona być spowodowana ząbkowaniem, tak jak Pani podejrzewa opuchnięte, bolące dziąsła nie sprzyjają jedzeniu, może na to też wpływać fakt, że dziecko szybko się nudzi przy wykonywaniu długo jednej czynności, wiele rzeczy je rozprasza i potrzebuje zmian bodźców. Warto wtedy wprowadzić zasadę mniej a częściej. To także okres w życiu dziecka, gdy podczas jedzenia zaczynają mu towarzyszyć książeczki różne zabawki, które zaspokajają jego potrzebę aktywności.To także moment, kiedy danie dziecku łyżeczki do ręki, aby próbowało samodzielnie wkładać jedzenie do buzi. Na szczęście ten etap rozwojowy mija, przechodzi w następny, co oznacza, że nowe umiejętności pozwolą dziecku an realizowanie swoich potrzeb, a rodzica stawia przed koniecznością radzenia sobie z nowymi wyzwaniami w wychowaniu.

Czy niespokojny sen / uderzanie rączkami i nóżkami, nagły płacz w czasie snu i podczas zabawy może świadczyć o jakiejś chorobie dziecka? Dodatkowo dodam, że rodzice dziecka są w trakcie leczenia psychiatrycznego.

Witam, po tak krótkim opisie trudno jednoznacznie odpowiedzieć na zadane pytanie. U małych dzieci układ nerwowy jest jeszcze niedojrzały, w związku z tym może się zdarzać, że dziecko w nocy może wykonywać nieskoordynowane ruchy rączkami i nóżkami, czy budzić się z płaczem - w ten sposób układ nerwowy radzi sobie z nadmiarem bodźców, które docierają do niego w ciągu dnia (najczęściej takie objawy pojawiają się po intensywnym, pełnym wrażeń dniu), a gdy dzieci są starsze po dniu z silnymi przeżyciami emocjonalnymi. W ciągu dnia zdarza się, że dziecko reaguje bardzo emocjonalnie nawet podczas zabawy, gdy coś mu się nie udaje, gdy na coś mu się nie pozwala. Leczenie psychiatryczne rodziców nie oznacza, że dziecko może mieć także kłopoty psychiczne. Może to jedynie wskazywać, że rodzice mogą potrzebować wsparcia w codziennej opiece nad dzieckiem i warto okazywać im wiele zrozumienia w chorobie której doświadczają, gdyż to, czego rodzina w leczeniu potrzebuje najbardziej to wsparcia osób, które rozumieją co się z nią dzieje. Jeśli natomiast zachowania dziecka budzą duży niepokój, to zachęcam do konsultacji z lekarzem neurologiem dziecięcym.

Chciałabym się dowiedzieć, co powinno umieć już 9-miesięczne dziecko. Moja córeczka rozwija się w swoim tempie, jednak chciałabym mieć pewność, że wszystko jest w porządku.

Większość 9 miesięczniaków: raczkuje, podtrzymywane pod pachy chodzi, stabilnie siedzi, trzymając palcem wskazującym i środkowym przedmioty, wkłada je do buzi, składa ręce razem, pokazuje na przedmioty, których chce dotknąć, składa wyrazy dwusylabowe – mama, tata… To tylko kilka z kompetencji dziecka na tym etapie rozwoju. Ważne jest jednak to, że większość dzieci tak robi, co oznacza, że nie wszystkie – czyli będą wśród nich takie, które robią jeszcze więcej, ale będą też takie, które potrafią mniej. Zależy to od ich indywidualnego osobniczego rozwoju. Jeśli obserwując swoje dziecko, odczuwa Pani niepokój, że coś jest nie w porządku, zachęcam do kontaktu z pediatrą, który skieruje na konsultacje do rehabilitanta, neurologa, którzy ocenią rozwój Pani maleństwa. W rozwoju dziecka nie zawsze ważna jest jedna umiejętność, ważna jest całość, gdyż myśląc o rozwoju dziecka myślimy o rozwoju psychoruchowym, czyli patrzymy na całość.

Mój 8-miesięczny synek właśnie zaczyna raczkować. Nie jest w tym jeszcze mistrzem, ale powoli wychodzi mu to coraz lepiej. Niepokoi mnie jednak fakt, że kiedy trzymam go za rączki i próbuję oprowadzać po pokoju jego prawa stópka wygina się mocno do wewnąt

Jeśli dziecko fizycznie nie jest jeszcze gotowe do chodzenia to stópki także, wobec czego układają się w sposób uniemożliwiający mu chodzenie. Zachęcam do poczekania, aż dziecko samo zacznie chwytać się przedmiotów i podnosić, wykonując samodzielne próby stania a następnie chodzenia. Jeśli nadal położenie stópki się nie zmienia proszę skontaktować się z pediatrą, a następnie z ortopedą, do którego i tak musicie się Państwo udać, gdy dziecko zacznie chodzić.

Moja 5-miesięczna córeczka nadal nie dźwiga główki ani nie podciąga się z pozycji leżącej. Podejmuje próby, łapiąc mnie za palce, jednak są one nieudane. Na razie cierpliwie czekam, ale powoli zaczynam się niepokoić.

Można próbować różnych ćwiczeń, ale warto pamiętać, aby były dostosowane do możliwości dziecka. 5-miesięczne niemowlę nie musi jeszcze samodzielnie podciągać się do pozycji siedzącej, powinno jednak podtrzymywane za dłonie próbować to robić, jednocześnie utrzymując główkę w osi ciała (nie powinna ona wisieć do tyłu). Czy sprawdzała Pani, jak dziecko unosi główkę w pozycji na brzuszku, położone na podłodze lub na kolanach? – powinno trzymać ją wysoko, próbując wyciągnąć do przodu rączki, aby uchwycić zabawkę leżącą przed nią. Jeśli tego nie robi, albo robi mało skutecznie, to zachęcam do kontaktu z fizjoterapeutą. Można umawiać się na konsultacje prywatne, lub korzystać z pomocy NFZ, w takim przypadku jest potrzebne skierowanie od pediatry.

Mój synek ma 8 miesięcy i 2 tygodnie i cały czas nie ma jeszcze żadnego ząbka. Co prawda ślini się bardzo mocno i gryzie wszystko, co tylko może. Martwię się jednak czy to aby na pewno normalne, że nadal nie widać żadnych ząbków.

Nie ma powodów do niepokoju, to normalne, że dziecko w jego wieku nie ma jeszcze ząbków. Niektórzy stomatolodzy uważają, że im później, tym lepiej, dziecko jest mniej narażone na próchnicę. Jeśli ma Pani wątpliwości zachęcam do skonsultowania się ze stomatologiem dziecięcym, może wystarczy rozmowa telefoniczna a ew. spotkanie osobiste razem z dzieckiem.

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.