Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Style - artykuły NAN

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
karmienie dziecka butelką
NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O

Odstawianie dziecka od karmienia piersią. Jak i kiedy?

To, jak długo będziesz karmić swoje dziecko piersią, zależy wyłącznie od Ciebie i od maluszka. Jeśli z różnych przyczyn zastanawiasz się, jak odstawić dziecko od piersi, przeczytaj nasz artykuł! Podpowiadamy w nim, jak prawidłowo żywić dziecko po zakończeniu karmienia i w jaki sposób wybrać odpowiednie mleko modyfikowane dla szkraba.

piątek, 18.03.2016

NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O

Zanim podejmiesz decyzję o odstawieniu swojego maluszka od piersi, powinnaś na spokojnie rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”. Wiesz przecież, że mleko mamy to doskonale skomponowany zestaw składników odżywczych idealnie dopasowanych do potrzeb dziecka. Jeśli jednak z jakichś powodów nie będziesz kontynuować karmienia piersią, powinnaś wiedzieć, jak przygotować maleństwo i siebie do nowej sytuacji, kiedy zacząć odzwyczajać dziecko od przystawiania do piersi i wreszcie jakie mleko modyfikowane wybrać, aby dziecko rozwijało się prawidłowo i zdrowo rosło.

Kiedy powinnam odstawić dziecko od piersi? 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych sześć miesięcy życia dziecka, a później, jeśli tylko jest to możliwe, kontynuowanie takiego sposobu karmienia. Jeśli zatem masz taką możliwość, możesz spokojnie karmić swojego maluszka piersią do jego pierwszych urodzin, a nawet dłużej. Oczywiście po szóstym miesiącu życia dziecka powinnaś zacząć rozszerzać jego dietę o stałe posiłki.

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Odstawienie dziecka od piersi to dla maluszka ogromna zmiana. Zwróć więc uwagę, aby nie przypadła ona na przykład na czas choroby szkraba albo bolesnego ząbkowania. Ważne jest, aby nie odstawiać dziecka od piersi z dnia na dzień. Daj sobie i jemu około dwóch tygodni, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Może się bowiem okazać, że maluszkowi nie od razu spodoba się nowy sposób karmienia. Ty też będziesz potrzebować chwili, aby odpowiednio przygotować swój organizm do nadchodzących zmian.

Jak przestawić dziecko na butelkę?

Dobrym pomysłem jest stopniowe odstawianie dziecka od karmienia piersią, czyli rezygnowanie co kilka dni z kolejnych karmień. Maluszkowi ułatwi to pogodzenie się ze zmianą, a Tobie pomoże stopniowo wygaszać laktację. Jeśli będziesz rzadziej przystawiać dziecko do piersi, Twój organizm zacznie produkować coraz mniej mleka. Łagodniejsze będą również dolegliwości, które mogą pojawić się w związku z zakończeniem karmienia, takie jak obrzmienie piersi, zastoje czy wyciekanie pokarmu. Możesz postępować według schematu:

 • przez pierwsze 3-4 dni zastąp popołudniowe karmienie piersią karmieniem butelką z odciągniętym mlekiem. Wcześniej poznaj jednak zasady prawidłowego karmienia butelką,
 • przez następne 3-4 dni zastąp poranne oraz popołudniowe karmienie piersią wybranym mlekiem modyfikowanym,
 • przez kolejne 3-4 dni na poranne, popołudniowe oraz wieczorne karmienie wybierz mleko modyfikowane,
 • w czasie ostatnich dni zastąp poranne i/lub wieczorne karmienie piersią (po powrocie do pracy nadal możesz utrzymać nocne karmienie piersią) oraz to w ciągu dnia mlekiem modyfikowanym.

Koniec karmienia piersią – zmiany dla mamy

Zanim uda Ci się w pełni wyciszyć laktację, pamiętaj o noszeniu wkładek laktacyjnych. Kiedy poczujesz, że piersi są pełne, odciągnij trochę pokarmu. Ulgę przyniosą Ci również okłady z lekko schłodzonych liści białej kapusty. W ostateczności możesz poprosić lekarza o receptę na tabletki hamujące laktację.

Przygotowanie mleka modyfikowanego

Jakie mleko po karmieniu piersią?

Zastanawiasz się, jakie mleko następne wybrać po karmieniu piersią? Wybierając je, powinnaś wziąć pod uwagę:

 • wiek dziecka,
 • indywidualne potrzeby szkraba, 
 • ewentualne alergie pokarmowe i obciążenie alergią pokarmową wśród członków rodziny.Zapamiętaj!

Nie ma sztywnej granicy wieku, do której powinno się kontynuować karmienie piersią. Możesz karmić swoje dziecko tak długo, jak odczuwasz taką potrzebę. Przy odstawianiu dziecka od piersi dobierz odpowiednie do jego wieku mleko modyfikowane, które zapewni mu zdrowy rozwój. Zacznij też myśleć o stopniowym rozszerzaniu jego diety.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
 • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
 • weź udział w konkursach i wygrywaj
 • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 4.92/5
avatar
avatar

Super

Dokładnie karmienie piersią jest bardzo dobre dla malucha, my się trzymamy cyca, zobaczymy jak długo.

avatar

Valkyrinne

Podając córeczce Nan Optiro byłam w trakcie odstawiania małej od piersi. Próbowałam z różnymi mleczkami, smak niekoniecznie podchodził, a corka szarpała za moją bluzkę. Z tymmlekiem było zupełnie inaczej, chociaż nieufnie złapała butelkę i parę razy puszczała w końcu znalałyśmy smak, który zaczął odpowiadać, a ja odzyskałam nadzieję, ze moje pogryzione piersi będą już znowu tylko moje :)

avatar

Polecam

Na temat karmienia piersią niestety się nie wypowiem, ponieważ syn od początku był na sztucznym mleku. Od początku byliśmy na bebilonie, ale postanowiłam zmienić na mleko Nan i to był strzał w 10! Nasze problemy z ulewaniem się skończyły, bólów brzuszka nie było, dla mnie rewelacja. Na plus opakowanie, łyżeczka nie dotyka mleka więc jest higiniecznie. :) polecam z całego serca ❤️

avatar

Polecam

Po nieudanych próbach karmieniu piersią i szukaniu odpowiedniego mleczka trafiliśmy na Nan :) córce od razu posmakowało. Super skład, bardzo łatwo się rozpuszcza w wodzie, wygodne opakowanie z miejscem na miarkę. Jak dla mnie numer jeden :)

avatar

Polecamy.Smaczne.Pożywne.

Jeśli chodzi o moje dziecko mleko Nan OpitiPro Plus bardzo smakowało. Mała jadła bardzo chętnie i do dna. Konsystencja mleka odpowiednia tzn.bardzo dobrze się rozpuszcza nawet w lekko ciepłym mleku.W odniesieniu do innych mlek zdecydowanie na plus pod każdym względem. Opakowanie jest świetne, ponieważ łyżeczka jest zabezpieczona, a jednocześnie nie dotyka mleka. Polecamy.

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.