Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
mama-karmiąca-niemowlę-piersią

Odstawianie dziecka od karmienia piersią. Jak i kiedy?

Nie określono górnej granicy wieku na odstawienie dziecka od karmienia piersią. To, jak długo karmisz, to wyłącznie Twoja decyzja lub też decyzja Twojego dziecka.

piątek, 18.03.2016

Pamiętaj! Odstawienie dziecka od piersi to Twoja decyzja.

Najwyższa pora odstawić dziecko od piersi! Ileż można karmić? Przesadzasz! – to częste krytyczne opinie z którymi przyjdzie Ci się zetknąć w okresie karmienia swojego dziecka piersią. Dojdą do tego niekiedy zupełnie nietrafione argumenty typu „Twoje mleko nie ma już żadnej wartości”, „Wyniszczysz swój organizm”, „Rozpuścisz go!”. Nic dziwnego, że zaczniesz zastanawiać się, czy otoczenie nie ma racji. Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, powinnaś na spokojnie rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”. Absolutnie nie ma powodu, abyś pod naciskiem innych odstawiała malucha od piersi. Decyzję o odstawieniu dziecka od karmienia piersią powinnaś podjąć sama, biorąc pod uwagę dobro dziecka i swoje.

Kiedy powinnam odstawić dziecko od piersi?

Nie ma idealnego momentu na odstawianie dziecka od piersi, ponieważ nie określono górnej granicy wieku wskazującej kiedy powinnaś zaprzestać karmienia piersią. To, jak długo karmisz, to wyłącznie Twoja decyzja lub też decyzja Twojego dziecka. Tak, tak - może się bowiem zdarzyć, że to ono zadecyduje, że chce się już rozstać z piersią.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6. miesięcy życia dziecka, a później, jeśli tylko jest to możliwe, możesz kontynuować taki sposób karmienia. Jeśli nie jest to dla Ciebie uciążliwe i przede wszystkim chcesz tego, bo czujesz, że Twoje maleństwo tego potrzebuje, możesz spokojnie karmić je piersią do pierwszych urodzin, a nawet w drugim roku życia. Oczywiście po 6. miesiącu życia dziecka powinnaś rozszerzać dietę dziecka o inne uzupełniające produkty. 

Czy argumenty otoczenia są zasadne?

Prawda i mity o karmieniu piersią po 1. r. ż dziecka: 

  • Pokarm bez żadnej wartości?

FAŁSZ!  Twój pokarm zmienia się wraz z potrzebami dziecka, także opinie o tym, że po pierwszym roku życia Twój pokarm jest bezwartościowy są bezzasadne. Nawet po dwóch latach karmienia nadal są w nim np. przeciwciała, które mają ogromną wartość dla rozwijającego się organizmu.

  • Nadmierna bliskość i rozpieszczanie?

FAŁSZ! Bliskości z dzieckiem nigdy za wiele. Ta bliskość jest mu bardzo potrzebna, daje bowiem nieocenione poczucie bezpieczeństwa i dzięki temu odważniej bada i poznaje otaczający go świat.

  • Wyniszczasz organizm?

FAŁSZ! Jeśli przy długim karmieniu piersią zadbasz o prawidłowe odżywianie, nie narazisz swojego organizmu na szwank. Co więcej, liczne badania wskazują, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko osteoporozy, raka piersi i jajników. Nie wiesz jak zadbać o swoją dietę

Jak się przygotować do odstawienia dziecka od piersi?

Proces odstawienia dziecka od piersi nie jest łatwy ani dla Ciebie, ani dla malucha. Trudno zapomnieć o karmieniu piersią, które było przedłużeniem okresu ciąży. Najlepiej, jeżeli odstawienie od piersi nie będzie gwałtowne i nie wydarzy się z dnia na dzień. Dobrze jest dać sobie i maluszkowi około 2. tygodni. W ten sposób będziecie mieli czas przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Może się bowiem zdarzyć, że dziecku nie od razu spodoba się nowy sposób karmienia (z butelki). Przecież smoczek nie jest tak delikatny i ciepły jak pierś matki. Ponadto maluch musi się na nowo uczyć ssania oraz jedzenia już nie tylko w bezpiecznych ramionach mamy. Ty też potrzebujesz czasu, aby odpowiednio przygotować swój organizm na zmiany po to, aby uniknąć kapania mleka lub zapalenia piersi. Jeśli będziesz stopniowo odzwyczajać dziecko od piersi, nie będzie potrzeby stosowania żadnych leków zatrzymujących laktację. 

Jeśli nie mleko matki, to co?

Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn zdecydujesz, że chcesz zakończyć karmienie piersią, to po konsultacji z pediatrą, wybierz właściwe dla danego etapu rozwoju malucha mleko modyfikowane.

Wybierając mleko, powinnaś wziąć pod uwagę:

  • wiek dziecka
  • indywidualne potrzeby dziecka
  • ewentualne alergie pokarmowe i obciążenie alergią pokarmową wśród członków rodziny

Jak odzwyczaić od karmienia piersią - w praktyce

Przykład dwutygodniowego procesu odstawiania 6. miesięcznego dziecka od piersi:

  • przez 3-4 dni: zastąp popołudniowe karmienie piersią butelką z odciągniętym mlekiem
  • przez następne 3-4 dni: zastąp poranne oraz popołudniowe karmienie piersią wybranym mlekiem modyfikowanym
  • przez kolejne 3-4 dni: na poranne, popołudniowe oraz wieczorne karmienie wybierz mleko modyfikowane
  • ostatnie dni: zastąp poranne i/lub wieczorne karmienie piersią (nawet po powrocie do pracy możesz utrzymać nocne karmienie piersią) oraz to w ciągu dnia mlekiem modyfikowanym 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Ciekawy artykuł sama zastanawiam sie czy czas na odstawienie tylko jak na razie córci nie posmakowało żadna mm (jeszcze nadzieja w Nan :) ) Ale po przeczytaniu tego artykułu wiem jak mam sie do tego zabrac

Bardzo ciekawy artykul bo sama jestem na tym etapie i bardzo mi pomogl w podjeciu decyzji

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.