Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Style - artykuły NAN

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
karmienie dziecka butelką

Odstawianie dziecka od karmienia piersią. Jak i kiedy?

To, jak długo będziesz karmić swoje dziecko piersią, zależy wyłącznie od Ciebie i od niego. Z różnych przyczyn zastanawiasz się jednak, kiedy będziesz mogła odstawić dziecko od piersi. Jak zrobić to najlepiej? Jak prawidłowo żywić dziecko po zakończeniu karmienia? Podpowiadamy!

piątek, 18.03.2016

Zanim podejmiesz decyzję o odstawieniu swojego maluszka, powinnaś na spokojnie rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”. Wiesz przecież, że mleko mamy to doskonale skomponowany zestaw składników odżywczych idealnie dopasowanych do potrzeb dziecka. Jeśli jednak z jakichś powodów nie będziesz kontynuować karmienia piersią, powinnaś wiedzieć, jak przygotować maleństwo i siebie do nowej sytuacji, kiedy zacząć odzwyczajać dziecko od przystawiania do piersi i wreszcie jakie mleko modyfikowane wybrać, aby dziecko rozwijało się prawidłowo i zdrowo rosło.

Kiedy powinnam odstawić dziecko od piersi?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych sześć miesięcy życia dziecka, a później, jeśli tylko jest to możliwe, kontynuowanie takiego sposobu karmienia. Jeśli zatem masz taką możliwość, możesz spokojnie karmić swojego maluszka piersią do jego pierwszych urodzin, a nawet dłużej. Oczywiście po szóstym miesiącu życia dziecka powinnaś zacząć rozszerzać jego dietę o stałe posiłki.

Jak przygotować się do odstawienia dziecka od piersi?

Odstawienie od piersi to dla Twojego maluszka ogromna zmiana. Zwróć więc uwagę, aby nie przypadła ona na przykład na czas jego choroby albo bolesnego ząbkowania.

Ważne jest, aby nie odstawiać dziecka od piersi  z dnia na dzień. Daj sobie i jemu około dwóch tygodni, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Może się bowiem okazać, że maluszkowi nie od razu spodoba się nowy sposób karmienia. Ty też będziesz potrzebować czasu, aby odpowiednio przygotować swój organizm do nadchodzących zmian.

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Dobrym pomysłem jest stopniowe odstawianie dziecka od karmienia piersią, czyli rezygnowanie co kilka dni z kolejnych karmień. Maluszkowi ułatwi to pogodzenie się ze zmianą, a Tobie pomoże stopniowo wygaszać laktację. Jeśli będziesz rzadziej przystawiać dziecko do piersi, Twój organizm zacznie produkować coraz mniej mleka. Łagodniejsze będą również dolegliwości, które mogą pojawić się w związku z zakończeniem karmienia, takie jak obrzmienie piersi, zastoje czy wyciekanie pokarmu. Możesz postępować według schematu:

  • przez pierwsze 3-4 dni zastąp popołudniowe karmienie piersią karmieniem butelką z odciągniętym mlekiem,
  • przez następne 3-4 dni zastąp poranne oraz popołudniowe karmienie piersią wybranym mlekiem modyfikowanym,
  • przez kolejne 3-4 dni na poranne, popołudniowe oraz wieczorne karmienie wybierz mleko modyfikowane,
  • w czasie ostatnich dni zastąp poranne i/lub wieczorne karmienie piersią (nawet po powrocie do pracy możesz utrzymać nocne karmienie piersią) oraz to w ciągu dnia mlekiem modyfikowanym.

To zmiany również dla Ciebie

Zanim uda Ci się w pełni wyciszyć laktację, pamiętaj o noszeniu wkładek laktacyjnych. Kiedy poczujesz, że piersi są pełne, odciągnij trochę pokarmu. Ulgę przyniosą Ci również okłady z lekko schłodzonych liści białej kapusty. W ostateczności możesz poprosić lekarza o receptę na tabletki hamujące laktację.

mleko modyfikowane w proszku

Jak dobrać odpowiednie mleko modyfikowane

Wybierając mleko modyfikowane, powinnaś wziąć pod uwagę:

  • wiek dziecka,
  • indywidualne potrzeby dziecka, 
  • ewentualne alergie pokarmowe i obciążenie alergią pokarmową wśród członków rodziny.

rodzaje mleka nestle nan


Zapamiętaj!

Nie ma sztywnej granicy wieku, do której powinno się kontynuować karmienie piersią. Możesz karmić swoje dziecko tak długo, jak odczuwasz taką potrzebę.

 

Przy odstawianiu dziecka od piersi dobierz odpowiednie do jego wieku mleko modyfikowane, które zapewni mu zdrowy rozwój. Zacznij też myśleć o stopniowym rozszerzaniu jego diety.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 4.83/5

Polecam

mleko z dobrym składem, żadnych problemów z brzuszkiem. Dziecko najedzone i szczęśliwe. Super jakość w dobrej cenie,

Łagodne mleko

Jak w tytule, bardzo fajnie się przyjęło, karmimy na przemian, niedługo zaczynamy odstawienie od piersi, mleczko łatwe w przygotowaniu i pomaga przyzwyczaić dziecko do butelki. Polecam :)

Polecam, delikatne dla brzuszka

Serdecznie polecam w/W mleko na łagodne przejście fazy karmienia piers-butelka. Żadnych problemów brzuszkowych.

bardzo dobre mleczko

W przeciwieństwie do innych marek u mojego dziecka nie powoduje ani zatwardzeń ani biegunki. Mleko bardzo fajnie się rozpuszcza w wodzie.

Ciekawy artykuł sama zastanawiam sie czy czas na odstawienie tylko jak na razie córci nie posmakowało żadna mm (jeszcze nadzieja w Nan :) ) Ale po przeczytaniu tego artykułu wiem jak mam sie do tego zabrac

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.