7 - 8 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Kaszki bezglutenowe i glutenowe dla niemowląt – co wybrać?

0
0 opinie

Rozszerzanie diety niemowlaka to czas na włączenie do menu maluszka m.in. kleików i kaszek. Rodzice mają do wyboru produkty bezglutenowe i z glutenem. Dowiedz się, od którego miesiąca życia można je podawać, czym się różnią oraz kiedy najlepiej wprowadzić gluten do jadłospisu dziecka.

3min. czytania Paź 11, 2022

Zboża glutenowe i bezglutenowe od tysięcy lat stanowią podstawę żywienia ludzi. Kaszki i kleiki zbożowe są jednym z ważnych elementów jadłospisu maluszków. Ze względu na zawartość węglowodanów mogą stanowić dobre źródło energii dla dziecka, którego potrzeby energetyczne rosną wraz z wiekiem.

Kaszki i kleiki dla zdrowego startu w przyszłość

Niemowlęta i małe dzieci do 3. roku życia mają specjalne potrzeby. Z myślą o nich powstają specjalne produkty z oznaczeniem wieku. Należą do nich kaszki i kleiki, które sprawdzają się idealnie przy wprowadzaniu do menu dziecka nowych konsystencji oraz smaków. Uzupełnione o kluczowe składniki odżywcze wzbogacają dietę maluszka i pomagają zapewnić mu zdrowie oraz prawidłowy rozwój. Rodzice mają do wyboru produkty zbożowe z glutenem i bez tego składnika.

Ważne

Przygodę dziecka z glutenem należy rozpocząć nie wcześniej niż po skończeniu przez nie 4. miesiąca życia i nie później niż przed końcem 12. miesiąca życia.

Zalety kaszek i kleików dla niemowląt

Kaszki i kleiki dla niemowląt i małych dzieci nie wymagają gotowania. Mogą stanowić samodzielny posiłek lub być doskonałym dodatkiem do zagęszczania dziecięcych posiłków (np. zupek jarzynowych, przecierów czy musów z warzyw lub owoców), czyniąc je bardziej sycącymi i łagodniejszymi w smaku. Kaszki i kleiki mogą pomóc w dostarczeniu maluszkowi ważnych składników odżywczych w momencie, kiedy nie jest już karmiony wyłącznie mlekiem mamy. Produkty te mogą być źródłem m.in. żelaza, ważnego dla odporności i rozwoju poznawczego dziecka.

Gluten w diecie niemowląt

Gluten to białko obecne naturalnie w wybranych gatunkach zbóż. Występuje m.in.: w pszenicy, jęczmieniu oraz życie. Produkty otrzymywane z tych zbóż stanowią ważny element i cenne urozmaicenie diety dziecka, dlatego nie warto z nich rezygnować. Gluten należy jednak do grupy alergenów pokarmowych i u niektórych dzieci może wywoływać alergię lub też nietolerancję pokarmową. Z tego też względu dobrym rozwiązaniem na początek przygody z nowymi smakami dla Twojego maluszka będą zboża bezglutenowe (np. ryż, kukurydza).

cereals containing gluten

 

Kaszki bezglutenowe i z glutenem od Nestlé

Podczas rozszerzania diety dziecka spróbuj podać jako pierwsze produkty bez glutenu, np. kleik ryżowy oraz kukurydziany, a kiedy maluszek pozna smak pierwszych zbóż, pozwól mu rozsmakować się w kaszkach mleczno-ryżowych oraz ryżowych bezmlecznych z dodatkiem pysznych owoców. W kolejnym kroku możesz łagodnie wprowadzić produkty glutenowe do jadłospisu niemowlaka.

babies eating porridge

 

Wprowadzenie glutenu możesz rozpocząć od kaszek pszennych, które są delikatne w smaku i lekkostrawne. Gluten należy wprowadzać stopniowo, w małych porcjach. Kiedy pierwsze produkty zawierające ten składnik trafią do brzuszka Twojego dziecka, obserwuj maluszka i jego reakcję na wprowadzany składnik. Jeśli nie zauważysz żadnych niepokojących objawów, możecie stopniowo zwiększać porcję kaszki glutenowej.

Jak przygotować kaszkę ryżową i mleczno-ryżową dla maluszka w kilku prostych krokach?

Strefa eksperta
Masz pytanie?

Napisz do ekspertów Nestlé Baby&me!

Dołącz do programu i korzystaj z dodatkowych benefitów

MVP Logo

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • jadlopisy

  JADŁOSPISY

  Pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków.

 • Darmowe próbki

  DARMOWE PRÓBKI

  Odbierz bezpłatne próbki NAN OPTIPRO® Plus 2 HMO.

 • konkursy_ikona

  KONKURSY

  Weź udział w konkursach i wygrywaj nagrody.

 • testowania_produktów_ikona

  TESTOWANIA PRODUKTÓW

  Wypróbuj produkty Nestlé dla niemowląt
  i małych dzieci.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  0
 • 4 star
  0
 • 3 star
  0
 • 2 star
  0
 • 1 star
  0

Dodaj nową opinię