Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
matka trzymająca dziecko na ramieniu

Ulewanie i refluks u niemowląt i dzieci. Dlaczego dziecko ulewa.

Ulewanie pokarmu u niemowląt  spowodowane jest niedojrzałością układu pokarmowego dziecka i bywa bardzo uciążliwe. Jak odróżnić ulewanie od refluksu?

piątek, 18.03.2016

 

Ulewanie i refluks u niemowląt: przyczyny, sposoby

 

Czym jest ulewanie mleka?

 

Ulewanie u niemowląt to bezbolesne cofanie się pokarmu z żołądka do przełyku, objawiające się powolnym wypływem z ust pewnej części pokarmu spożytego przez dziecko. Ulewany pokarm zwykle różni się od wypijanego, gdyż może być w pewnym stopniu nadtrawiony przez soki trawienne żołądka (wyglądem przypomina kefir i może mieć lekko kwaśny zapach). Ulewanie mleka jest przypadłością zarówno niemowląt karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym.

 

Dlaczego dziecko ulewa? Niemowlęta i małe dzieci najczęściej ulewają tuż po jedzeniu, ale może się to zdarzyć także w trakcie karmienia. Ulewanie nie musi oznaczać kłopotów ze zdrowiem. U większości niemowląt ulewanie mija bez żadnych konsekwencji w okresie, gdy maluchy zaczynają siedzieć z podparciem. Ulewanie fizjologiczne to ulewanie w ilości odpowiadającej ok. 1-2 łyżeczkom mleka. Taka ilość nie wpływa na poczucie sytości u dziecka. Jeśli Twój maluch ulewa mleko, ale prawidłowo przybiera na wadze, nie powinnaś mieć powodów do niepokoju. Problem pojawia się, gdy ulewanie powoduje niski przyrost masy ciała, niemowlę krztusi się, kaszle, ulewane są duże ilości pokarmu, pokarm ma zabarwienie brązowe lub zielone. W takich sytuacjach zachowaj spokój i zasięgnij porady lekarza.

 

Przyczyny ulewania pokarmu u noworodków

 

Zastanawiasz się, dlaczego Twój maluch zmaga się z ulewaniem mleka lub pokarmu? Poznaj najważniejsze powody ulewania u dzieci:

 

  • fizjologiczna niedojrzałość układu trawiennego (zwieracze przełyku nie funkcjonują jeszcze prawidłowo i nie są w stanie zatrzymać pokarmu w żołądku)
  • zbyt szybkie, łapczywe jedzenie i związane z tym połykanie zbyt dużej ilości powietrza
  • przejedzenie (nadmiar pokarmu nie mieści się w malutkim żołądku i zostaje z niego wypchnięty)
  • nieodpowiednia technika karmienia piersią/butelką (połykanie zbyt dużej ilości powietrza)

 

Czym różni się ulewanie od refluksu?

 

Czym różni się ulewanie od refluksu? Refluks żołądkowo-przełykowy jest związany z zapaleniem błony śluzowej żołądka, nadkwaśnością lub alergią pokarmową. W przeciwieństwie do ulewania mleka i pokarmu, refluks u dzieci powoduje ból i objawia się gwałtownymi i chlustającymi wymiotami po każdym karmieniu, czasem również w nocy.

Dziecko jest marudne, płaczliwe, nie lubi przebywać w pozycji leżącej. Podczas karmienia jest niespokojne, wierci się, przerywa ssanie piersi. W przeciwieństwie do refluksu, podczas ulewania pokarm wypływa z ust powoli. Jeśli zauważysz u swojego dziecka objawy refluksu, skontaktuj się z lekarzem pediatrą.

 

Kiedy ulewanie mija?

 

Większość dzieci przestaje ulewać mleko i pokarm, gdy nauczy się siedzieć, u niektórych niemowląt ulewanie utrzymuje się tylko do 3-4. m. ż. (czas, do którego utrzymuje się niedorozwój zwieracza przełyku), ale są i takie, u których ulewanie trwa aż do 1. roku życia

 

Jak sobie radzić z częstym ulewaniem?

Przemieszczanie się treści żołądka do jamy ustnej najczęściej przebiega łagodnie. Nie ma więc większych powodów do zmartwień. Powinnaś uzbroić się w cierpliwość i zaczekać do momentu rozszerzenia diety dziecka o inne pokarmy. Kiedy sam zacznie stawiać pierwsze kroki i nauczy się przyjmować pozycję pionową, wtedy wszystko wróci do normy.

Jak sobie radzić z częstym ulewaniem? Zastosuj poniższe, sprawdzone metody na ulewanie mleka u niemowląt:

 

  • Karm krócej, ale częściej.
  • Zadbaj o prawidłową technikę karmienia - przystaw dziecko tak, aby prawidłowo chwyciło pierś. 
  • W przypadku ulewania po nakarmieniu dziecka przytrzymaj je w pozycji pionowej, to pomoże w „odbiciu”.
  • Po nakarmieniu ułóż malca na boku (nie na wznak), aby w przypadku ulania nie zakrztusił się pokarmem.
  • Po karmieniu przytrzymaj dziecko w pozycji pionowej, oprzyj główkę na swoim ramieniu i ponoś go przez chwilę, aby odbiło połknięte powietrze i odpoczęło.
  • Przed karmieniem pomasuj brzuszek dziecka, aby pobudzić perystaltykę jego jelit.

mama_z_maluszkiem.jpg

 

Mleko A.R. - mleko przeciw ulewaniu

Ulewanie mleka u niemowląt to częsta dolegliwość, która dotyczy maluchów karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Jeśli z jakichś przyczyn nie karmisz piersią, ale mlekiem modyfikowanym, po konsultacji z lekarzem możesz sięgnąć po preparat do postępowania dietetycznego oznaczony symbolem AR, taki jak NAN EXPERT A.R. Preparat ten oprócz hydrolizowanego białka ma w swoim składzie zagęstnik (skrobię ziemniaczaną), który czyni mieszankę bardziej lepką, co skutkuje zmniejszeniem ilości oraz częstotliwości ulewań mleka i pokarmu u dzieci. Dodatkową zaletą takiego preparatu jest też dodatek bakterii z rodzaju L. reuteri oraz takich składników mineralnych jak cynk i selen, które wspierają układ immunologiczny dziecka.

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.