MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Domowe sposoby na mdłości w ciąży

Nawracające codziennie nudności w ciąży to problem większości kobiet. Jeśli i Ty się z nim zmagasz, przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość. Poranne mdłości zwykle mijają samoistnie, ale istnieją też pewne metody na ograniczenie ich uciążliwości. Poznaj skuteczne sposoby na mdłości w ciąży, bezpieczne także dla Twojego dziecka.  
 

8min. czytania Kwie 10, 2024

Gdy kobieta doświadcza porannych mdłości, często jest to jeden z pierwszych objawów zajścia w ciążę. Ta dolegliwość pojawia się u bardzo wielu ciężarnych – od 50% do nawet 90%. Jest to naturalna reakcja organizmu związana ze zmianami hormonalnymi i zwykle nie stanowi powodu do niepokoju. Aby jednak łatwiej przejść ten mało przyjemny etap, warto poznać bezpieczne i naturalne metody łagodzące mdłości w ciąży.

Kiedy zaczynają się mdłości w ciąży?

Uczucie mdłości w ciąży pojawia się zazwyczaj między 4. a 12. tygodniem ciąży. Ustępują one zwykle przed końcem 4. miesiąca. Mogą mieć postać łagodną lub odwrotnie – bardzo silną. Czasem towarzyszą im wymioty, w innych zaś przypadkach – nie. Pojawiają się też z różną częstotliwością: zwykle są to tzw. poranne mdłości, nadchodzące tuż po wstaniu z łóżka. Bywa też jednak, że występują wieczorem, a nawet przez cały dzień. 

Mdłości w ciąży bez wymiotów czy z wymiotami nie muszą jednak wcale się u Ciebie pojawić. Są bowiem kobiety, które deklarują zupełny brak nudności w tym okresie. Jest to kwestia bardzo indywidualna, uwarunkowana wieloma czynnikami. Toteż jeśli nie masz mdłości w ciąży, nie musisz o nic się martwić – to tylko lepiej! Jeżeli doświadczasz nudności, ale nie powodują one trudności ze spożywaniem pokarmu – to ta sytuacja również nie powinna budzić Twojego niepokoju.

 

Mdłości i ból brzucha w ciąży

 

Dlaczego w ciąży się wymiotuje?

Przyczyny występowania mdłości i wymiotów w ciąży nie zostały jednoznacznie stwierdzone. W toku różnych badań analizowano powody hormonalne, ewolucyjne i psychologiczne. Obecnie przyjmuje się, że na pojawienie się nudności u ciężarnych wpływ mają przede wszystkim zmiany hormonalne. Chodzi tu o obecność ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) we krwi. Jest to tzw. hormon ciążowy, którego stężenie bada się, aby potwierdzić ciążę. Maksymalne wartości osiąga on właśnie w pierwszym trymestrze ciąży. Później zaś spada – a wraz z tym ustępują mdłości. W występowaniu nudności pewne znaczenie mogą mieć też takie czynniki jak zmęczenie, stres, niski poziom cukru we krwi czy podwyższona kwasowość żołądka.

Ważne

Niektórzy badacze uważają, że mdłości u ciężarnych pojawiły się w wyniku ewolucji. Wedle tej teorii miałyby one chronić płód przed niezdrowymi składnikami, które mogłyby być spożywane w pierwszym trymestrze przez nieświadomą jeszcze ciąży mamę. Grupa naukowców z Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka dowiodła tego, że istotnie występowanie mdłości lub wymiotów w ciąży przyczynia się do zmniejszenia ryzyka poronień1 .

Czy mdłości w ciąży występują codziennie?  

Częstotliwość występowania mdłości w ciąży to sprawa bardzo indywidualna. Niektóre kobiety odczuwają je codziennie, i to kilkakrotnie w ciągu dnia, inne zaś tylko od czasu do czasu – nieregularnie. Można jednak powiedzieć, że stosunkowo najczęściej mdłości w ciąży pojawiają się rano – codziennie lub prawie codziennie. 

Co pomaga na mdłości w ciąży?

Pamiętaj o tym, że sięgnięcie po jakiekolwiek tabletki na mdłości w ciąży należy skonsultować z lekarzem. Wiele z nich jest bowiem przeciwwskazanych (lub co najmniej niezalecanych) do stosowania przez ciężarne kobiety. Na szczęście istnieją jednak także naturalne sposoby na poradzenie sobie z nudnościami. Oczywiście nie ma pewności, że na pewno zadziałają w Twoim przypadku. Niemniej warto je wypróbować i sprawdzić, czy któraś z tych metod przyniesie Ci ulgę i pozwoli łatwiej znosić tę nieprzyjemną ciążową dolegliwość.

Naturalne metody ograniczające mdłości

Przyszłe mamy mają swoje sprawdzone sposoby na mdłości w ciąży. Poniżej prezentujemy kilka produktów, po które sięgają najczęściej. Pamiętaj jednak, że zanim zdecydujesz się wypróbować któryś z nich, powinnaś skonsultować to ze swoim lekarzem.

rada  Przestrzegaj zasad zdrowej diety – jedz około 5–6 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu, dzięki czemu unikniesz wahań cukru we krwi. Złota zasada brzmi: lepiej jeść małe porcje częściej niż duże rzadziej. Posiłki spożywaj w spokojnych warunkach i dokładnie żuj. Wieczorem przyrządź sobie lekką kolację – tak aby nie przejeść się na noc.

rada  Unikaj pokarmów o intensywnym zapachu i zdecydowanym smaku (szczególnie pikantnym lub kwaśnym) – mogą one podrażniać żołądek i prowokować występowanie dolegliwości.

rada  Zadbaj o to, aby w Twojej diecie znalazły się produkty wysokobiałkowe, łagodzą one bowiem zaburzenia pracy żołądka.

rada  Spożywaj duże ilości wody, ale staraj się jej nie pić w trakcie posiłku.

rada  Po spaniu zapewnij sobie czas na spokojne rozpoczęcie dnia. Nie podnoś się zbyt gwałtownie i zjedz pierwszy posiłek jeszcze w łóżku. Poproś partnera o przygotowanie Ci śniadania lub zostaw wieczorem na szafce nocnej drobną przekąskę – np. suche płatki śniadaniowe, krakersy, chrupkie pieczywo czy migdały. Po zjedzeniu wypij ciepłą herbatę i poleż jeszcze 10–15 minut.

rada  Unikaj tych zapachów i widoków, przy których robi Ci się niedobrze. Stroń też od przebywania w dymie tytoniowym (tzw. bierne palenie), może to bowiem również prowokować nudności.

rada  W razie wystąpienia wymiotów koniecznie uzupełnij płyny w organizmie i zadbaj o zwiększenie ilości witamin i składników mineralnych w diecie.

rada Noś zawsze przy sobie zdrową przekąskę, która pozwoli Ci szybko zaspokoić ewentualny głód, zapobiec nudnościom i nie dopuścić do zbytnich wahań cukru we krwi. Staraj się też mieć zawsze pod ręką któryś z naturalnych środków ograniczających mdłości.

 

Napar imbirowo-cytrynowy

 

Naturalne składniki zmniejszające mdłości


Imbir ikonkaImbir od lat jest stosowany w celu zmniejszenia mdłości u ciężarnych kobiet. Najlepiej go spożywać w postaci naparu. Aby go przyrządzić, zalej wrzącą wodą kawałek korzenia imbiru pokrojony w drobne cząstki, starty na tarce lub w postaci proszku bądź suszonego zioła. Do takiej herbatki możesz dodać np. miód, cukier trzcinowy, cynamon lub goździki – w celu złagodzenia ostrego smaku imbiru.
 

Cytryna ikonkaAby zapobiec nudnościom, możesz też sięgnąć po cytrynę. Żucie lub ssanie jej kawałka bądź wypicie naparu z tego owocu zazwyczaj łagodzi nieprzyjemne dolegliwości. Aby zwiększyć ten efekt, możesz dodać cytryny do wspomnianej herbatki z imbiru.
 

Napar malinowy ikonkaRegularne picie herbatek z suszonych liści malin także osłabia uczucie mdłości. Opakowania z takim suszem możesz dostać w sklepach ze zdrową żywnością lub aptece, ale bywają też dostępne w większych marketach. Uwaga: tego naparu nie powinny pić kobiety w zaawansowanej ciąży, bowiem w tej fazie może on przyspieszać poród.
 

Rumianek ikonkaOdruchy wymiotne w ciąży pomoże złagodzić również napar z rumianku. Możesz przyrządzić go sama, zalewając wrzątkiem suszone koszyczki rumianku, lub zaparzyć gotową herbatkę na bazie tego zioła.
 

Migdały ikonka

Jako przekąskę stosuj np. migdały. Ograniczają one nudności, a co więcej obniżają poziom cukru we krwi i koją nerwy.

 

Warto podkreślić, że powyższe sposoby są najskuteczniejsze jako profilaktyka. Dlatego aby uzyskać najlepsze efekty, nie czekaj, aż mdłości ciążowe się nasilą – wtedy będzie trudniej je opanować. Naturalnymi metodami najlepiej wspomagać się, zanim jeszcze nadejdzie fala nudności.

Mdłości w ciąży poza domem  

Co jednak zrobić, gdy profilaktyka nie zadziała lub mdłości w ciąży zaskoczą Cię poza domem? Gdy czujesz, że zbliża się „fala”, postaraj się wziąć oddech i się zrelaksować. Jeśli tylko masz możliwość, usiądź gdzieś, by przeczekać nieprzyjemny stan. Staraj się zawsze mieć ze sobą butelkę wody i przekąskę w postaci któregoś z powyższych naturalnych środków na nudności, takich jak migdały. Jeżeli tylko uznasz, że czujesz się coraz gorzej, a mdłości nie ustępują, skontaktuj się z kimś, kto będzie mógł pomóc Ci wrócić do domu.  

Kiedy udać się do lekarza z mdłościami w ciąży?  

Zazwyczaj mdłości w ciąży nie wymagają wizyty u lekarza, uznawane są bowiem za zupełnie naturalny stan, który nie musi niepokoić. Może się jednak zdarzyć, że konsultacja ze specjalistą okaże się konieczna. Najlepiej udać się do lekarza wówczas, gdy po trzech pierwszych miesiącach ciąży mdłości dalej nie mijają i nie tracą na sile. Równie niepokojąca może być sytuacja, gdy pojawią się one nagle ponownie – w drugim czy trzecim trymestrze.  

Konsultacja z lekarzem jest także wskazana, kiedy mdłości powodują wymioty, które są tak silne, że kobieta zaczyna tracić na wadze, słabnąć. Potencjalnie niebezpieczna jest też sytuacja, w której nudnościom towarzyszą skurcze czy bóle brzucha na wysokości miednicy. Na wizytę u specjalisty należy się też umówić, kiedy wymioty mają krwawe zabarwienie.  

Ponadto naczelna zasada mówi: jeśli tylko Twój stan Cię niepokoi lub nie jesteś pewna, czy wszystko jest w porządku – omów to ze swoim lekarzem. Pamiętaj, że ma on za zadanie Cię wspierać i rozwiewać Twoje wszelkie wątpliwości. Jeśli więc nudności, które odczuwasz, budzą w Tobie jakiekolwiek obawy, umów się na wizytę u specjalisty. Pozwoli Ci to zachować spokój i pewność, że maluszek w Twoim brzuchu rozwija się zdrowo i bezpiecznie.  

1 Hinkle SN, Mumford SL, Grantz KL et al. Association of Nausea and Vomiting During Pregnancy With Pregnancy Loss: A Secondary Analysis of a Randomized Clinical Trial, JAMA Intern Med 2016, Nov 1; 176 (11): 1621–1627 (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6191846/).

 

 question mark  Pytania i odpowiedzi

1. Co pomaga na mdłości w ciąży?

Na mdłości w ciąży pomaga przede wszystkim odpowiednia zdrowa dieta. Powinny się w niej znaleźć produkty wysokobiałkowe i dużo wody. Należy jeść częściej, za to mniej obfite posiłki. Naturalne składniki ograniczające nudności to również migdały, imbir, cytryna, liście malin czy rumianek. Aby ograniczyć potrzebę wymiotów, dobrze jest też unikać potraw pikantnych i kwaśnych, o intensywnych zapachach.

2. Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży?

Mdłości w ciąży występują w różnym terminie – a u niektórych kobiet nie pojawiają się wcale. Zazwyczaj jednak nudności zaczynają się między 4. a 12. tygodniem ciąży. Ustępują zwykle do końca I trymestru, niemniej bywa, że mogą potrwać nawet do końca 4. miesiąca. U niektórych ciężarnych kobiet ciążowe mdłości powracają jeszcze przed porodem.

3. Jak długo trwają mdłości w ciąży?

Mdłości w ciąży utrzymują się zwykle przez I trymestr. Bywa jednak, że ustępują dopiero pod koniec 4. miesiąca. U niektórych kobiet nudności powracają jeszcze na sam koniec ciąży, niedługo przed porodem.

4. Kiedy mijają mdłości w ciąży?

Mdłości w ciąży mijają zwykle pod koniec I trymestru. Bywa też jednak, że okres ten może się nieco przeciągnąć – w takim przypadku ciążowe nudności ustępują zazwyczaj do końca 4. miesiąca.

5. Co jeść na mdłości w ciąży?

Na mdłości w ciąży pomagają m.in. produkty wysokobiałkowe. Jako przekąskę ograniczającą nudności można potraktować migdały. Ciężarne kobiety chwalą sobie też herbatki lub napary z liści malin bądź rumianku. Zapobiegające mdłościom działanie wykazuje również cytryna – można żuć jej kawałek lub dodać jej np. do herbaty. Pozytywny efekt w przypadku ciążowych nudności daje także imbir. Najlepiej spożywać go w postaci naparu.

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.