0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Zaparcia u niemowlaka. Sposoby na zatwardzenie u dzieci

Zaparcia u niemowląt to dość powszechny problem. Wiele mam ma obawy, czy ich maluszek wypróżnia się wystarczająco często. Ta dolegliwość zależna jest jednak w pewnym stopniu od jadłospisu maluszka. Jak rozpoznać zatwardzenie u niemowlaka? Co pomaga na zatwardzenia i jak sobie z nimi poradzić domowymi sposobami?

3min. czytania Marz 18, 2016

Zaparcie to dolegliwość polegająca na zmniejszonej liczbie wypróżnień. Stolce są nadmiernie zbite, co powoduje duży wysiłek lub nawet ból podczas wypróżnień. Jeśli zatwardzeniu u niemowlaka nie towarzyszą niepokojące objawy, takie jak osłabienie czy spadek masy ciała, nie ma powodów do niepokoju. Dziecko może wypróżniać się zarówno po każdym posiłku, jak i raz na kilka dni. Oto kilka wskazówek, by zaparcia u niemowlaka karmionego piersią lub mlekiem modyfikowanym odeszły w zapomnienie.

Jak rozpoznać zaparcia u niemowląt?

Aby móc ocenić, czy Twój maluszek ma zatwardzenie, należy obserwować częstotliwość wypróżnień u niemowlaka. Dziecko przed 18. miesiącem życia:

 • powinno robić kupkę co najmniej raz dziennie, jeśli jest karmione piersią,
 • powinno robić kupkę co najmniej 2-3 razy w tygodniu, jeśli jest karmione mlekiem modyfikowanym.

Kupka dziecka, który cierpi na zaparcia, jest twarda i sucha. W przypadku zaparć oddanie stolca wymaga dużego wysiłku i może nawet sprawiać ból niemowlakowi.

Gdy niemowlę ma zatwardzenie – poznaj charakterystyczne objawy

Maluszki, które nie ukończyły jeszcze 6. miesiąca życia, trudności z wypróżnieniem komunikują płaczem. Występować może również brak apetytu i wyraźne poczucie niepokoju u dziecka. Brzuszek najczęściej jest wzdęty i twardy, jednak nie towarzyszą temu inne zaburzenia zdrowotne. Powtarzające się zaparcia u niemowlaka świadczą o czynnościowym zaburzeniu pracy jelit, niezwiązanym z żadną chorobą.

Przyczyny zaparć u niemowlaka  

Do najczęstszych przyczyn zaparć u niemowląt należą:

 • przebyta niedawno biegunka,
 • nieprawidłowa praca jelit wynikająca z niedojrzałości układu trawiennego,
 • stres związany z powrotem mamy do pracy i pozostawienie dziecka z nianią,
 • rozszerzanie diety dziecka – wraz z wprowadzeniem do jego jadłospisu pokarmów innych niż mleko wzmożony proces trawienny może czasowo zaburzyć proces wydalania,
 • zbyt mała ilość płynów i produktów będących źródłem błonnika (np. warzyw i owoców),
 • zbyt wczesne sadzanie na nocniku,
 • jeśli dziecko nie jest już karmione wyłącznie piersią, przygotowywanie mleka modyfikowanego niezgodnie z instrukcją na opakowaniu (zbyt duża ilość mleka w proszku w stosunku do wody).
Causes of constipation in an infant

 

Sposoby na zaparcia u niemowlaka – co na zatwardzenie?

Z pewnością zauważysz, jeśli niemowlę nie będzie mogło oddać stolca. Zdecydowana większość zaparć u dzieci do 3. roku życia samoistnie ustępuje w ciągu kilku dni. Przed podjęciem jakiegokolwiek leczenia pamiętaj, że odpowiednie żywienie jest najlepszym sposobem na rozprawienie się z tą dolegliwością. Aby złagodzić zaparcia u dziecka i nieco przyspieszyć proces wypróżniania, warto zastosować proste i sprawdzone metody.

Oto wskazówki dla rodziców, którzy zaobserwują zaparcia u niemowląt! 

 • W okresie odstawiania maluszka od piersi i karmienia butelką regularnie podawaj mu wodę, by odpowiednio nawadniać jego organizm. Pamiętaj o tym do 3. roku życia dziecka, a nawet dłużej.
 • Miej na uwadze, że pierwsze produkty zbożowe i przeciery w diecie dziecka mogą sprawiać, że w jego organizmie będzie brakowało wody. Zadbaj więc o to, aby szkrab codziennie pił odpowiednią ilość płynów. By pomóc rozwiązać problem z wypróżnieniami, przez kilka dni unikaj podawania maluszkowi produktów zapierających, np. ryżu, bananów i gotowanej marchewki.
 • W zamian za to wypróbuj nieznane jeszcze dziecku owoce (np. śliwki suszone ze słoiczka) i warzywa (na zaparcia u niemowląt polecamy brokuły lub dynię). Możesz włączyć też bogate w błonnik kaszki, a w przypadku starszego maluszka także pieczywo pełnoziarniste.
 • Aby ułatwić wypróżnienie, wiele mam podaje czopek glicerynowy dla niemowląt. Warto skonsultować to jednak wcześniej ze swoim lekarzem rodzinnym lub pediatrą.

Weź również pod uwagę to, że niektóre dzieci (podobnie jak i dorośli) już od urodzenia mają skłonność do zaparć, co nie wpływa ujemnie na ich zdrowie.

Baner produkty Nestle

Odwiedź nasz nowy sklep Nestlé Baby&me!

Sprawdź, jakie promocje przygotowaliśmy dla Ciebie!

Dołącz do programu

MVP Logo

Zyskaj pełen dostęp do wszystkich benefitów!

 • darmowe_probki_ikona

  DARMOWE PRÓBKI

  Odbierz bezpłatne próbki NAN OPTIPRO® Plus 2 HMO.

 • konkursy_ikona

  KONKURSY

  Weź udział w konkursach i wygrywaj nagrody.

 • testowania_produktów_ikona

  TESTOWANIA PRODUKTÓW

  Wypróbuj produkty Nestlé dla niemowląt
  i małych dzieci.

 • strefa_eksperta_ikona

  STREFA EKSPERTA

  Zadaj pytanie naszym ekspertom i uzyskaj darmową poradę.

Search icon

Nie udało Ci się znaleźć potrzebnych informacji?

Wypróbuj naszą wyszukiwarkę