Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
zatwardzenie-u-niemowląt-metody-postepowania

Zaparcia u niemowlaka. Sposoby na zatwardzenie u dzieci

Zaparcia u niemowląt to dość powszechny problem. Wiele mam ma obawy, czy ich maluszek wypróżnia się wystarczająco często. Dolegliwość zależna jest jednak w pewnym stopniu od jadłospisu maluszka. Jak rozpoznać zatwardzenie u niemowlaka i jak mu pomóc?

piątek, 18.03.2016

Zaparcie to dolegliwość polegająca na zmniejszonej liczbie wypróżnień. Stolce są nadmiernie zbite, co powoduje duży wysiłek lub nawet ból podczas wypróżnień. Jeśli zaparciu nie towarzyszą niepokojące objawy, takie jak osłabienie czy spadek masy ciała, nie ma powodów do niepokoju. Dziecko może wypróżniać się zarówno po każdym posiłku, jak i raz na kilka dni.

zatwardzenie-u-niemowlaka-rozpoznanie

Jakie są objawy zatwardzenia u dzieci?

Maluszki, które nie ukończyły jeszcze 6. miesiąca życia, trudności z wypróżnieniem komunikują płaczem. Występować może brak apetytu i wyraźne poczucie niepokoju. Brzuszek dziecka może być wzdęty i twardy, jednak nie towarzyszą temu inne zaburzenia zdrowotne.

Powtarzające się zaparcia świadczą o czynnościowym zaburzeniu pracy jelit, niezwiązanym  z żadną chorobą.

Przyczyny zaparć u niemowląt

Do najczęstszych przyczyn zaparć u niemowląt należą:

 • przebyta niedawno biegunka,
 • nieprawidłowa praca jelit wynikająca z niedojrzałości układu trawiennego,
 • stres związany z powrotem mamy do pracy i pozostawienie dziecka z nianią,
 • rozszerzanie diety dziecka – wraz z wprowadzeniem do jego jadłospisu pokarmów innych niż mleko wzmożony proces trawienny może czasowo zaburzyć proces wydalania,
 • zbyt mała ilość płynów i produktów będących źródłem błonnika (np. warzyw i owoców),
 • zbyt wczesne sadzanie na nocniku,
 • jeśli dziecko nie jest już karmione wyłącznie piersią, przygotowywanie mleka modyfikowanego niezgodnie z instrukcją na opakowaniu (zbyt duża ilość mleka w proszku w stosunku do wody).

sposoby-na-zatwardzenie-u-niemowlat

Sposoby na zaparcia u niemowląt

Z pewnością zauważysz, jeśli niemowlę nie będzie mogło oddać stolca. Zdecydowana większość zaparć u dzieci do 3. roku życia samoistnie ustępuje w ciągu kilku dni. Przed podjęciem jakiegokolwiek leczenia pamiętaj, że odpowiednie żywienie jest najlepszym sposobem na rozprawienie się z zaparciami.

Aby złagodzić dolegliwości i przyspieszyć proces wypróżniania, warto zastosować proste i sprawdzone metody. Oto wskazówki:

 • W okresie odstawiania maluszka od piersi i karmienia butelką regularnie podawaj mu wodę , by odpowiednio nawadniać jego organizm. Pamiętaj o tym do 3. roku życia dziecka, a nawet dłużej.
 • Miej na uwadze, że pierwsze produkty zbożowe i przeciery w diecie dziecka mogą sprawiać, że w jego organizmie będzie brakowało wody. Zadbaj więc o to, aby codziennie piło odpowiednią ilość płynów. By pomóc rozwiązać problem z wypróżnieniami, przez kilka dni unikaj podawania maluszkowi produktów zapierających, np. ryżu, bananów i gotowanej marchewki. W zamian za to wypróbuj nieznane jeszcze dziecku owoce (np. śliwki suszone ze słoiczka) i warzywa (np. gotowane brokuły lub dynię). Możesz włączyć też bogate w błonnik  kaszki, a w przypadku starszego malucha także pieczywo pełnoziarniste.
 • Aby ułatwić wypróżnienie, wiele mam podaje swoim maluszkom czopki glicerynowe. Warto skonsultować to jednak wcześniej ze swoim lekarzem rodzinnym lub pediatrą.
 • Jeśli nie karmisz piersią, a lekarz zasugeruje takie rozwiązanie, podawaj dziecku probiotyki, czyli dobroczynne bakterie. Zasiedlając przewód pokarmowy usprawniają one pracę jelit oraz pomagają zmniejszać częstość występowania biegunek i zaparć. Możesz też poprosić pediatrę o dobranie mleka modyfikowanego zawierającego bifidobakterie.

Weź również pod uwagę to, że niektóre dzieci (podobnie jak i dorośli) już od urodzenia mają skłonność do zaparć, co nie wpływa ujemnie na ich zdrowie.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.