Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
zaparcia u niemowlaka

Zaparcia u niemowlaka. Sposoby na zatwardzenie u dzieci

Zaparcia u niemowląt to dość powszechny problem. Wiele mam ma obawy, czy ich maluszek wypróżnia się wystarczająco często. Dolegliwość zależna jest jednak w pewnym stopniu od jadłospisu maluszka. Jak rozpoznać zatwardzenie u niemowlaka i jak mu pomóc?

piątek, 18.03.2016

Zaparcie to dolegliwość polegająca na zmniejszonej liczbie wypróżnień. Stolce są nadmiernie zbite, co powoduje duży wysiłek lub nawet ból podczas wypróżnień. Jeśli zatwardzeniu u niemowlaka nie towarzyszą niepokojące objawy, takie jak osłabienie czy spadek masy ciała, nie ma powodów do niepokoju. Dziecko może wypróżniać się zarówno po każdym posiłku, jak i raz na kilka dni.

Dla rozpoznania zaparć u maluszka znaczenie ma:

 

Częstotliwość wypróżnień

Dziecko przed 18. miesiącem życia:

 • powinno robić kupkę co najmniej raz dziennie, jeśli jest karmione piersią
 • powinno robić kupkę co najmniej 2-3 razy w tygodniu, jeśli jest karmione mlekiem modyfikowanym
 

Konsystencja stolca

Kupka malucha, który cierpi na zaparcia, jest twarda i sucha.
 

Widoczne trudności z wypróżnianiem

W przypadku zaparć oddanie stolca wymaga dużego wysiłku i sprawia ból.

Jakie są objawy zatwardzenia u dzieci?

Maluszki, które nie ukończyły jeszcze 6. miesiąca życia, trudności z wypróżnieniem komunikują płaczem. Występować może brak apetytu i wyraźne poczucie niepokoju. Brzuszek dziecka może być wzdęty i twardy, jednak nie towarzyszą temu inne zaburzenia zdrowotne.

Powtarzające się zaparcia świadczą o czynnościowym zaburzeniu pracy jelit, niezwiązanym  z żadną chorobą.

Przyczyny zaparć u niemowląt

Do najczęstszych przyczyn zaparć u niemowląt należą:

 • przebyta niedawno biegunka,
 • nieprawidłowa praca jelit wynikająca z niedojrzałości układu trawiennego,
 • stres związany z powrotem mamy do pracy i pozostawienie dziecka z nianią,
 • rozszerzanie diety dziecka – wraz z wprowadzeniem do jego jadłospisu pokarmów innych niż mleko wzmożony proces trawienny może czasowo zaburzyć proces wydalania,
 • zbyt mała ilość płynów i produktów będących źródłem błonnika (np. warzyw i owoców),
 • zbyt wczesne sadzanie na nocniku,
 • jeśli dziecko nie jest już karmione wyłącznie piersią, przygotowywanie mleka modyfikowanego niezgodnie z instrukcją na opakowaniu (zbyt duża ilość mleka w proszku w stosunku do wody).

badanie brzuszka dziecka

Sposoby na zaparcia u niemowląt

Z pewnością zauważysz, jeśli niemowlę nie będzie mogło oddać stolca. Zdecydowana większość zaparć u dzieci do 3. roku życia samoistnie ustępuje w ciągu kilku dni. Przed podjęciem jakiegokolwiek leczenia pamiętaj, że odpowiednie żywienie jest najlepszym sposobem na rozprawienie się z zaparciami u dziecka.

Aby złagodzić dolegliwości i przyspieszyć proces wypróżniania, warto zastosować proste i sprawdzone metody. Oto wskazówki:

 • W okresie odstawiania maluszka od piersi i karmienia butelką regularnie podawaj mu wodę, by odpowiednio nawadniać jego organizm. Pamiętaj o tym do 3. roku życia dziecka, a nawet dłużej.
 • Miej na uwadze, że pierwsze produkty zbożowe i przeciery w diecie dziecka mogą sprawiać, że w jego organizmie będzie brakowało wody. Zadbaj więc o to, aby codziennie piło odpowiednią ilość płynów. By pomóc rozwiązać problem z wypróżnieniami, przez kilka dni unikaj podawania maluszkowi produktów zapierających, np. ryżu, bananów i gotowanej marchewki. W zamian za to wypróbuj nieznane jeszcze dziecku owoce (np. śliwki suszone ze słoiczka) i warzywa (np. gotowane brokuły lub dynię). Możesz włączyć też bogate w błonnik  kaszki, a w przypadku starszego malucha także pieczywo pełnoziarniste.
 • Aby ułatwić wypróżnienie, wiele mam podaje swoim maluszkom czopki glicerynowe. Warto skonsultować to jednak wcześniej ze swoim lekarzem rodzinnym lub pediatrą.
 • Jeśli nie karmisz piersią, a lekarz zasugeruje takie rozwiązanie, podawaj dziecku suplement zawierający bakterie. Możesz też poprosić pediatrę o dobranie produktu zawierającego bifidobakterie, takiego jak NAN Expert Comfort. To preparat do postępowanie dietetycznego u niemowląt z lekkimi problemami trawiennymi, w tym z zaparciami. Produkt stosuj pod kontrolą lekarza i skrupulatnie przestrzegaj zalecanego przez producenta sposobu przygotowania.
   

Unikalna kompozycja składników NAN Expert Comfort zawiera:

 • L.reuteri, czyli kultury bakterii Lactobacillus reuteri, takie jak w mleku mamy
 • Błonnik FOS/GOS pomagający utrzymać równowagę jelitową
 • Wysoki poziom magnezu, który wpływa na miękkość stolca
 • Wysokiej jakości hydrolizowane białko OPTIPRO® H.A.

Weź również pod uwagę to, że niektóre dzieci (podobnie jak i dorośli) już od urodzenia mają skłonność do zaparć, co nie wpływa ujemnie na ich zdrowie.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Mamy oceniają tę treść na 5/5

Czopki na zaparcia

Ja sporadycznie aplikuję czopek Eva/qu Bambini, najpierw smaruję oliwka. Dziecko robi kupkę po około 15 minutach od włożenia czopka. Sa bezpieczne, nie przeczyszczają, ani nie wchłaniają się.

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.