Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
mama-masująca-niemowlaka-po-brzuszku

Zaparcia u niemowlaka. Sposoby na zatwardzenie u dzieci.

Zaparcia u niemowląt zdarzają się dość często. Są na szczęście domowe i farmakologiczne sposoby na zatwardzenie u dzieci. Poznaj je.

piątek, 18.03.2016

Zaparcia u niemowląt: przyczyny, objawy, sposoby

 

Czym jest zaparcie?

Na pierwszy rzut oka to pytanie może wydawać się dziecinnie proste, w końcu każdy wie, czym jest „zaparcie”- jest to utrudnione, sprawiające ból wypróżnianie się, a nawet jego brak. 

Objawy zaparć u niemowląt 

Jakie są objawy zatwardzenia u dzieci? U niemowląt zaparcie nie wiąże się jedynie z częstotliwością robienia kupki, ale też z jej konsystencją - stolce są suche i twarde. Można stwierdzić, że dziecko, które nie ma jeszcze 18. miesięcy, cierpi na zaparcia, jeżeli nie robi przynajmniej jednej kupki dziennie (w przypadku karmienia piersią) lub trzech tygodniowo (w przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym).

Powtarzające się zaparcia u niemowlaka świadczą o zaburzeniu pracy jelit. W większości przypadków, te zaburzenia określane są jako „czynnościowe”, innymi słowy, nie stanowią żadnego objawu chorobowego. Co robić, gdy dziecko ma zatwardzenie? Przede wszystkim, nie ma powodów do większego niepokoju - często występujące u dzieci od narodzenia do 3. roku życia zaparcia nie stanowią zagrożenia jego życia i najczęściej udaje się je pokonać w ciągu kilku dni lub kilku tygodni.

Przyczyny zaparć u niemowląt

Jakie są przyczyny zatwardzenia u dziecka? Do najczęstszych powodów zaparć u niemowląt należą przede wszystkim:

 • Przebyta niedawno biegunka.
 • Słaba praca jelit wynikająca z niedojrzałości układu trawiennego.
 • Powrót do pracy, pozostawienie dziecka z nianią i związany z tym stres.
 • Każdy poranek to prawdziwy wyścig z czasem. Od momentu zmiany rytmu życia dziecko gorzej je i jest bardziej marudne, a to skutkuje problemami z wypróżnianiem się.
 • Początek urozmaicenia diety dziecka. Oczywiście nie jest to regułą, ale nie ma też w tym nic nadzwyczajnego. Wraz z wprowadzeniem do diety dziecka pokarmów innych niż mleko, wzmożony proces trawienny może czasowo zaburzyć proces wydalania.
 • Zbyt mała ilość płynów i produktów będących źródłem błonnika (owoców i warzyw).
 • Przygotowywanie mleka modyfikowanego niezgodnie z instrukcją na opakowaniu (zbyt duża ilość mleka w proszku w stosunku do wody).
 • Zbyt wczesne i „na siłę” usadzanie na nocniku. Maluch rośnie, a Ty chciałabyś (i wszyscy wokół zachęcają) rozpocząć naukę „czystości” u dziecka. Jeśli ten bardzo ważny krok jest podejmowany zbyt wcześnie, może spowodować blokadę, niepotrzebny stres, irytację i niechęć u dziecka. W tym wypadku odłóż go na później. Oswojenie z nocnikiem wymaga czasu i cierpliwości.

Sposoby na zaparcia u niemowląt

Sposoby na zaparcia u dzieci są różne. Jedni rodzice szukają domowych sposobów na zatwardzenie u dzieci, zaś pozostali sięgają po metody farmakologiczne. Przed podjęciem jakiejkolwiek formy leczenia zatwardzenia u dziecka pamiętaj, że odpowiednie żywienie jest najlepszym sposobem na zapobieganie zaparciom. Wraz z mlekiem matki dziecko otrzymuje aktywne kultury bakterii L.reuteri, które chronią dziecko przed zaparciami.

Nie zapominaj jednak, że niektóre dzieci (podobnie jak i niektórzy dorośli) już od urodzenia mają skłonność do zaparć, jednak nie wpływa to ujemnie na ich zdrowie. Nie martw się na zapas, proste i skuteczne leczenie szybko pozwoli maluszkowi zapomnieć o nieprzyjemnościach związanych z zaparciami!

Co jest skuteczne na zaparcia u dzieci? Zastosuj się do poniższych wskazówek:

 • W okresie odstawiania malucha od piersi i karmienia butelką, podawaj wodę regularnie w ciągu dnia, by odpowiednio nawadniać jego organizm. Pamiętaj o tych wskazówkach do 3. r.ż. życia dziecka, a nawet dłużej!
 • Miej na uwadze, że przy rozszerzaniu diety dziecka pierwsze produkty zbożowe i przeciery w jego diecie mogą sprawiać, że będzie brakowało odpowiedniej ilości wody w jego organizmie. Zacznij podawać mu wodę między posiłkami. By ograniczyć zaparcia, przez kilka dni unikaj podawania mu ryżu, bananów i gotowanej marchewki. W zamian za to wypróbuj nieznane jeszcze dziecku owoce (np. śliwki suszone ze słoiczka) i warzywa (np. gotowane brokuły lub dynię). Dodawaj do zupek oliwę lub olej rzepakowy. To dobra okazja, by „pobudzić” jego kubki smakowe!
 • Jeśli nie karmisz piersią, na polecenie lekarza podawaj dziecku probiotyki, czyli dobroczynne bakterie, które zasiedlając przewód pokarmowy, usprawniają pracę jelit, pomagają zmniejszać częstość występowania biegunek i zaparć. Możesz też poprosić o dobranie przez pediatrę mleka modyfikowanego zawierającego Bifidobakterie.
 • Zanim zdecydujesz się na podanie maluchowi czopka glicerynowego, by ułatwić wypróżnienie, skonsultuj się wcześniej ze swoim lekarzem rodzinnym lub pediatrą

Zaparcia u dziecka: kiedy trzeba iść do lekarza?

Problem zatwardzenia u Twojego dziecka nasilił się w ostatnim czasie? Jeżeli zaparciom towarzyszą poniższe objawy, powinnaś udać się z maluchem do lekarza:

 • dziecko robi mniej niż 2. kupki tygodniowo
 • traci na wadze
 • wypróżnianiu się towarzyszy ból objawiający się krzykiem i płaczem

 

Zapytaj swojego pediatrę o rozwiązanie Nestlé

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.