Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
dziecko pije mleko modyfikowane

Jakie mleko modyfikowane wybrać dla dziecka?

Przechodząc z karmienia piersią na mleko modyfikowane, rodzice długo zastanawiają się, jakie mleko modyfikowane wybrać dla swojego maluszka.

środa, 08.06.2016

Nie ma wątpliwości, że najlepszym mlekiem dla niemowlaka jest mleko jego mamy. Zawiera ono składniki niezbędne, by wspierać prawidłowy rozwój dziecka i zapewnia mu zdrowy start w przyszłość w odpowiedniej ilości i proporcjach. Zgodnie z zaleceniami ekspertów dziecko powinno być więc karmione piersią tak długo, jak to możliwe.

Kiedy maluszek nie jest już karmiony naturalnie, rodzice stają przed ważną decyzją – wyborem mleka modyfikowanego, które najlepiej zaspokoi potrzeby ich dziecka. Warto skonsultować to z pediatrą, który doradzi, który produkt będzie najodpowiedniejszy w przypadku konkretnego dziecka.

Mleko modyfikowane – inspirowane mlekiem mamy

Mleko modyfikowane zostało stworzone, by wspierać mamy w komponowaniu optymalnej diety maluszka. Producenci mlek modyfikowanych starają się stale udoskonalać ich skład tak, by jak najbardziej zbliżać je do mleka kobiecego – najlepszego pokarmu dla niemowląt. Oczywiście żadne mleko modyfikowane nie jest tak dopasowane do potrzeb dziecka jak pokarm naturalny. Stworzenie produktu o składzie tak doskonałym, jak mleko kobiece nie jest możliwe. Decyduje o tym bogactwo naturalnych składników oraz właściwości mleka mamy, które zmienia się w zależności od okresu laktacji, a nawet… pory dnia!

Modyfikacja mleka – na czym to polega?

Nestlé od 60 lat prowadzi badania poświęcone mleku kobiecemu. To na ich podstawie opracowuje się receptury mlek modyfikowanych. I chociaż produkty te powstają na bazie mleka krowiego, są coraz bardziej zbliżone do składu mleka matki. Aby mleko krowie stało się odpowiednie dla niemowlęcia i odpowiadało jego potrzebom, poddawane jest procesowi modyfikacji. Polega on m.in. na zmniejszeniu ilości białka oraz niekorzystnych tłuszczów nasyconych, wzbogaceniu o witaminy, mikro- i makroelementy oraz żywe kultury bakterii. Tak uzyskany pokarm jest już możliwy do spożycia przez dziecko.

Proces modyfikacji mleka krowiego krok po kroku:

  • zmniejszenie ilości białka i zmiana jego składu (zwiększenie ilości białek serwatkowych poprzez dodanie serwatki),
  • zmniejszenie ilości tłuszczu i zastąpieniu go częściowo olejami roślinnymi będącymi źródłem wielo- i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych,
  • zwiększenie ilości laktozy,
  • zmniejszenie zawartości sodu, potasu i chloru,
  • zmiana proporcji wapnia do fosforu,
  • wzbogacenie o niektóre składniki mineralne, takie: jak żelazo, jod, cynk selen oraz witaminy A, E, C, D, K i z grupy B,
  • uzupełnienie o związki takie jak: LCPUFA (np. DHA), oligosacharydy o strukturze identycznej jak w mleku kobiecym, L-karnityna, inozytol, cholina czy nukleotydy,
  • dopełnienie kompozycji aktywnymi kulturami bakterii Lactobacillus reuterii czy Bifidobacterium lactis.

jak powstało mleko nan

Jakie mleko modyfikowane wybrać?

Istnieje wiele rodzajów mleka modyfikowanego. Jeśli dziecko jest obciążone ryzykiem alergii, np. u jego rodziców lub rodzeństwa zdiagnozowano alergię, warto skonsultować z lekarzem stosowanie u niego mleka modyfikowanego typu HA. Jest ono przeznaczone szczególnie dla dzieci z ryzykiem wystąpienia alergii. Produkty te zawierają białko hydrolizowane, czyli pocięte na mniejsze fragmenty.

Mleko modyfikowane zawsze powinno zostać dopasowane do wieku dziecka. To bardzo ważne, ponieważ kompozycje poszczególnych składników są zmienne i dopasowane do potrzeb rosnącego maluszka.

Różne oznaczenia, marki, cyfry lub symbole na opakowaniach mogą być niezrozumiałe i komplikować wybór właściwego produktu. Zapoznaj się z zaproponowanym przez nas praktycznym podziałem - dzięki niemu z szerokiej oferty dostępnej na rynku z łatwością wybierzesz produkt, który najlepiej zaspokoi potrzeby Twojego maluszka. Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz skonsultować je z pediatrą, który Ci pomoże dobrać produkt odpowiedni dla Twojego dziecka.

Jak dobrać mleko do wieku maluszka?

PRZEDZIAŁ WIEKOWY

RODZAJ MLEKA

OZNACZENIE

0-6 miesięcy

Maluszek powinien być karmiony piersią. Jeśli nie jest to możliwe lekarz, może zalecić stosowanie mleka początkowego

cyfra 1 lub 0+

6-12 miesięcy 

mleko następne dla niemowląt 

cyfra 2 

po 1. roku życia

mleko modyfikowane dla dzieci

cyfra 3

 

po 2. roku życia

mleko modyfikowane dla dzieci

cyfra 4 

 

po 2,5 roku życia

mleko modyfikowane dla dzieci 

cyfra 5

 

rodzaje mleka nestle nan

A co mlekiem krowim?

Mleko modyfikowane powstaje zazwyczaj na bazie mleka krowiego, jednak jego skład w procesie modyfikacji zostaje zmieniony tak, by lepiej odpowiadać potrzebom najmłodszych. Mleko krowie nie jest produktem mlecznym odpowiednim dla niemowląt – nie zawiera m.in. odpowiednio wysokiego poziomu żelaza, witaminy C i D oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Zgodnie z zaleceniami ekspertów zawartymi w Schemacie żywienia niemowląt, w pierwszym roku życia mleko krowie nie powinno być głównym napojem mlecznym – można stosować je jedynie w niewielkich ilościach do przygotowywania posiłków uzupełniających, np. placuszków. Także później jego ilość w diecie dziecka powinna być kontrolowana.


Zapamiętaj!

Zgodnie z aktualnym Schematem żywienia niemowląt, mleko krowie nie powinno być głównym napojem mlecznym w diecie dziecka w 1. roku życia. Dopuszczalne jest jedynie w niewielkich ilościach jako dodatek do posiłków uzupełniających. Także później jego ilość w diecie dziecka powinna być kontrolowana.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 5/5

mleczko

Jak skonczylam karmienie piersia to mąż kupil jakies mleko w aptece, niestety powodowało biegunki :( dostalismy próbki mleka NAN i okazalo sie ze po nim wszystko jest ok :D kupilam pierwsza puszke no i tak juz z nami zostalo

NAN

To chyba najpopularniejsze mleko następne,a przynajmniej dla mnie, bo chyba wszyscy moi dzieciaci znajomi mieli z nim styczność na różnych etapach rozwoju maluchów i na mnie też przyszła kolej. Wszystko tak naprawdę zależy od maluszka, u mnie, a raczej u młodego, nie ma żadnych niepożądanych skutków. Maluch pięknie rośnie, nie mieliśmy też problemów z układem pokarmowym, a od początku jesteśmy na NAN :-)

NAN OPTIPRO 2

Mleko bardzo przydało do gustu syna. nie ma problemów brzuszkowych, pije je ze smakiem i cieszy sie na widok butelki.

Mleko

Mleko nan optipro plus bardzo smakuje mojemu dziecku,dobrze je toleruje, nie ma problemów z brzuszkiem.

Mleko NAN OPTIPRO 2

Po przetestowaniu mleka NAN 2 zmieniliśmy wcześniejsze mleko na to wlaśnie. Maluszek nie ma problemów z brzuszkiem, najada się szybko i dłużej pozostaje syty. Wszystkim polecam to mleczko, uważam za nr 1 wśród mleka.

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.