Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
dziecko-pijące-mleko-z-kubeczka

Jakie mleko modyfikowane wybrać dla niemowlęcia?

Przechodząc z żywienia dziecka piersią na mleko modyfikowane wielu Rodziców zastanawia się, jakie mleko modyfikowane wybrać dla niemowlaka, a jakie dla noworodka. Pomożemy w dokonaniu tego wyboru.

środa, 08.06.2016

Mleko dla niemowląt – rodzaje, skład, różnice                           

Mleko dla niemowlaka: naturalny pokarm czy mleko modyfikowane?

Nie podlega dyskusji fakt, że potrzebom noworodka, niemowlęcia i małego dziecka najlepiej odpowiada mleko mamy. Przez pierwsze pół roku maluszek powinien być karmiony mlekiem matki. Optymalnie jest karmić naturalnie tak długo, jak długo masz pokarm, a dziecko chce ssać pierś - jest to gwarantem zdrowego startu w przyszłość. Zdarzają się jednak sytuacje, w których karmienie piersią nie jest możliwe lub też przestaje być wystarczające. Niezależnie od powodów, przez które nie możesz karmić piersią, nie powinnaś się martwić, gdyż obecne na rynku mleka modyfikowane niewiele ustępują pokarmowi naturalnemu. Oczywiście ich skład nie jest doskonały, ale wyprodukowanie mleka o identycznym składzie co naturalne jest wręcz niemożliwe, bo skład mleka kobiecego jest niepowtarzalny i w dodatku ciągle się zmienia, aby sprostać potrzebom dziecka. Produkując mleko modyfikowane staramy się zbliżyć jego formułę do składu mleka matki.

Czym jest mleko modyfikowane?

Jaki ma skład mleko modyfikowane? Mleko modyfikowane to nic innego jak mleko krowie (ze ściśle kontrolowanych hodowli), którego skład zmodyfikowano tak, aby maksymalne upodobnić go do mleka kobiecego. Istnieje wiele rodzajów mleka w proszku.

Przy wyborze odpowiedniego rodzaju mleka należy kierować się wiekiem dziecka, gdyż kompozycje poszczególnych rodzajów mleka są zmienne i dopasowane do potrzeb rosnącego malucha.

Mleko krowie? Nie dla niemowląt!

Skład mleka krowiego nie jest przystosowany do specyficznych potrzeb dziecka do 3. roku życia.

Stosowanie mleka krowiego w żywieniu niemowląt jest niekorzystne dla ich zdrowia, zawiera bowiem zbyt duże ilości białka, nasyconych kwasów tłuszczowych i elektrolitów (składników mineralnych takich jak potas, sód, wapń i magnes), które nadmiernie obciążają nerki i przewód pokarmowy dziecka. Za to za mało jest w nim witamin i niektórych składników mineralnych (np. żelaza) oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych niezbędnych dla prawidłowego rozwoju dziecka. Białko mleka krowiego często jest też przyczyną reakcji alergicznej.

Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt, niewielka ilość dobrej jakości mleka krowiego, jako  dodatek do przygotowania posiłków uzupełniających, może być wprowadzona do diety dziecka po 12. miesiącu życia (zarówno w przypadku niemowląt karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym).

Mleko modyfikowane: czym jest modyfikacja mleka?

Skład mleka krowiego i kobiecego diametralnie się od siebie różni. A jak powstaje mleko modyfikowane dla niemowląt? Modyfikacja mleka krowiego polega na:

  • zmniejszeniu ilości białka i zmianie jego składu (zwiększenie ilości białek serwatkowych poprzez dodatek mineralizowanej serwatki)
  • zmniejszeniu ilości tłuszczu i zastąpienie jego części olejami roślinnymi będącymi źródłem wielo- i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych
  •  zwiększeniu ilości laktozy
  • zmniejszeniu zawartości sodu, potasu, chloru
  • zmianie proporcji wapnia do fosforu
  • wzbogaceniu niektórymi składnikami mineralnymi, np. żelazem, jodem, cynkiem, selenem
  • wzbogaceniu niektórymi witaminami, np. A, E, C, D, K
  • wzbogaceniu w związki typu: L-karnityna, inozytol, cholina, nukleotydy, LCPUFA, probiotyki Bifidus

 

Jakie mleko modyfikowane będzie najlepsze dla mojego dziecka ?

 

Różne marki, cyfry, symbole i inne nieznane Ci dotąd oznaczenia na opakowaniach? Wybór mleka w proszku ze sklepowej półki to czasem nie lada łamigłówka. Nie martw się! Wśród ogromu mlek modyfikowanych obecnych na rynku na pewno znajdziesz to właściwe dla swojego dziecka. Wybór mleka skonsultuj z pediatrą. Pomoże Ci on dobrać mleko najlepiej odpowiadające potrzebom Twojego dziecka. 

 

Rodzaje mleka modyfikowanego – które mleko wybrać? 

Jakie mleko wybrać dla wcześniaka? Czy mleko dla noworodka różni się od mleka dla niemowlęcia? Poniżej przedstawiamy podstawowe rodzaje mleka modyfikowanego i sposób ich oznaczania. Dzięki temu z łatwością wybierzesz produkt odpowiedni dla swojego malucha i będziesz wiedziała kiedy należy zmienić mleko modyfikowane na następne:

nan strzalka insta

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.