Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
dziecko pije mleko modyfikowane
NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O

Jakie mleko modyfikowane wybrać dla dziecka?

Przechodząc z karmienia piersią na mleko modyfikowane, rodzice długo zastanawiają się, jakie mleko modyfikowane wybrać dla swojego maluszka.

środa, 08.06.2016

NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O

Nie ma wątpliwości, że najlepszym mlekiem dla niemowlaka jest mleko jego mamy. Zawiera ono składniki niezbędne, by wspierać prawidłowy rozwój dziecka i zapewnia mu zdrowy start w przyszłość w odpowiedniej ilości i proporcjach. Zgodnie z zaleceniami ekspertów dziecko powinno być więc karmione piersią tak długo, jak to możliwe.

Kiedy maluszek nie jest już karmiony naturalnie, rodzice stają przed ważną decyzją – wyborem mleka modyfikowanego, które najlepiej zaspokoi potrzeby ich dziecka. Warto skonsultować to z pediatrą, który doradzi, który produkt będzie najodpowiedniejszy w przypadku konkretnego dziecka.

Mleko modyfikowane – inspirowane mlekiem mamy

Mleko modyfikowane zostało stworzone, by wspierać mamy w komponowaniu optymalnej diety maluszka. Producenci mlek modyfikowanych starają się stale udoskonalać ich skład tak, by jak najbardziej zbliżać je do mleka kobiecego – najlepszego pokarmu dla niemowląt. Oczywiście żadne mleko modyfikowane nie jest tak dopasowane do potrzeb dziecka jak pokarm naturalny. Stworzenie produktu o składzie tak doskonałym, jak mleko kobiece nie jest możliwe. Decyduje o tym bogactwo naturalnych składników oraz właściwości mleka mamy, które zmienia się w zależności od okresu laktacji, a nawet… pory dnia!

Modyfikacja mleka – na czym to polega?

Nestlé od 60 lat prowadzi badania poświęcone mleku kobiecemu. To na ich podstawie opracowuje się receptury mlek modyfikowanych. I chociaż produkty te powstają na bazie mleka krowiego, są coraz bardziej zbliżone do składu mleka matki. Aby mleko krowie stało się odpowiednie dla niemowlęcia i odpowiadało jego potrzebom, poddawane jest procesowi modyfikacji. Polega on m.in. na zmniejszeniu ilości białka oraz niekorzystnych tłuszczów nasyconych, wzbogaceniu o witaminy, mikro- i makroelementy oraz żywe kultury bakterii. Tak uzyskany pokarm jest już możliwy do spożycia przez dziecko.

Proces modyfikacji mleka krowiego krok po kroku:

  • zmniejszenie ilości białka i zmiana jego składu (zwiększenie ilości białek serwatkowych poprzez dodanie serwatki),
  • zmniejszenie ilości tłuszczu i zastąpieniu go częściowo olejami roślinnymi będącymi źródłem wielo- i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych,
  • zwiększenie ilości laktozy,
  • zmniejszenie zawartości sodu, potasu i chloru,
  • zmiana proporcji wapnia do fosforu,
  • wzbogacenie o niektóre składniki mineralne, takie: jak żelazo, jod, cynk selen oraz witaminy A, E, C, D, K i z grupy B,
  • uzupełnienie o związki takie jak: LCPUFA (np. DHA), oligosacharydy o strukturze identycznej jak w mleku kobiecym, L-karnityna, inozytol, cholina czy nukleotydy,
  • dopełnienie kompozycji aktywnymi kulturami bakterii Lactobacillus reuterii czy Bifidobacterium lactis.

Jakie mleko modyfikowane wybrać?

Istnieje wiele rodzajów mleka modyfikowanego. Jeśli dziecko jest obciążone ryzykiem alergii, np. u jego rodziców lub rodzeństwa zdiagnozowano alergię, warto skonsultować z lekarzem stosowanie u niego mleka modyfikowanego typu HA. Jest ono przeznaczone szczególnie dla dzieci z ryzykiem wystąpienia alergii. Produkty te zawierają białko hydrolizowane, czyli pocięte na mniejsze fragmenty.

Mleko modyfikowane zawsze powinno zostać dopasowane do wieku dziecka. To bardzo ważne, ponieważ kompozycje poszczególnych składników są zmienne i dopasowane do potrzeb rosnącego maluszka.

Różne oznaczenia, marki, cyfry lub symbole na opakowaniach mogą być niezrozumiałe i komplikować wybór właściwego produktu. Zapoznaj się z zaproponowanym przez nas praktycznym podziałem - dzięki niemu z szerokiej oferty dostępnej na rynku z łatwością wybierzesz produkt, który najlepiej zaspokoi potrzeby Twojego maluszka. Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz skonsultować je z pediatrą, który Ci pomoże dobrać produkt odpowiedni dla Twojego dziecka.

Jak dobrać mleko do wieku maluszka?

PRZEDZIAŁ WIEKOWY

RODZAJ MLEKA

OZNACZENIE

0-6 miesięcy

Maluszek powinien być karmiony piersią. Jeśli nie jest to możliwe lekarz, może zalecić stosowanie mleka początkowego

cyfra 1 lub 0+

6-12 miesięcy 

mleko następne dla niemowląt 

cyfra 2 

po 1. roku życia

mleko modyfikowane dla dzieci

cyfra 3

 

po 2. roku życia

mleko modyfikowane dla dzieci

cyfra 4 

 

po 2,5 roku życia

mleko modyfikowane dla dzieci 

cyfra 5

 

rodzaje mleka nestle nan

A co mlekiem krowim?

Mleko modyfikowane powstaje zazwyczaj na bazie mleka krowiego, jednak jego skład w procesie modyfikacji zostaje zmieniony tak, by lepiej odpowiadać potrzebom najmłodszych. Mleko krowie nie jest produktem mlecznym odpowiednim dla niemowląt – nie zawiera m.in. odpowiednio wysokiego poziomu żelaza, witaminy C i D oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Zgodnie z zaleceniami ekspertów zawartymi w Schemacie żywienia niemowląt, w pierwszym roku życia mleko krowie nie powinno być głównym napojem mlecznym – można stosować je jedynie w niewielkich ilościach do przygotowywania posiłków uzupełniających, np. placuszków. Także później jego ilość w diecie dziecka powinna być kontrolowana.


Zapamiętaj!

Zgodnie z aktualnym Schematem żywienia niemowląt, mleko krowie nie powinno być głównym napojem mlecznym w diecie dziecka w 1. roku życia. Dopuszczalne jest jedynie w niewielkich ilościach jako dodatek do posiłków uzupełniających. Także później jego ilość w diecie dziecka powinna być kontrolowana.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 5/5

Wiki poleca NAN OPTIPRO PLUS 2

Przy pierwszej córce stosowałam mleko innej marki i bardzo żałuję że nie trafiłam wtedy na NAN - w zasadzie nie wiem dlaczego. W każdym razie cieszę się że teraz jest z nami NAN OPTIPRO PLUS 2 bo wiem że moja córka dostaje to co najlepsze. Wiktoria nie ulewa i nie ma zaparć jak przy innych mlekach, jest wesołym i szczęśliwym bobasem.

NAN OPTIPRO Plus 2

Jak dla mnie najlepsze mleko modyfikowane. Przede wszystkim ma doskonały skład, zawiera wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego rozwoju niemowląt. Opakowanie mleka również super, ważne jest przechowywanie po otwarciu a dzięki szczelnie zamykanej puszce nie ma z tym problemu. Córce bardzo smakuje a to najważniejsze. Żadnych kolek czy innych problemów. Mam ogromne zaufanie do tej marki.

NAN OPTIPRO Plus 2

Mleko modyfikowane Nan świetne mleko dla noworodka, maluszek nie ulewa, chętnie zjada, mleczko jest bogate w składzie, zawiera wszystkie niezbędne składniki, co ważne nie powoduje problemów z brzuszkiem szczęśliwy maluszek - spokojny rodzic :)

NAN 2 Optipro Plus

Mój mały żarłoczek jest bardzo zadowolony, wiec także i ja. Zero problemów przy przejściu na mleko NAN, brzuszek najedzony i bez rewolucji. Mleko ma bardzo dobry skład, dostępność jego w sklepach i jego cena również na plus. Pozostajemy z NAN do końca mlekopicia :)

Mleko NAN2 Optioro Plus HM-O

Zaczęliśmy podawać naszemu synkowi mleko Nan Optioro Plus 2 HM-O, jako mleko po karmieniu piersią. Od razu posmakowało, co jest dla mnie najważniejsza opinia ;). Synek po mleku nie ma żadnych problemów z brzuszkiem a to dla mnie też kluczowa kwestia. Skład mleka jest bardzo dobry a tym przede wszystkim kierowałam się przy wyborze mleka następnego. Mleko super rozpuszcza się w wodzie i nie zostawia na butelce ciężkiego do umycia osadu, z czystym sumieniem mogę polecić to mleko.

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.