MyFeed Personalized Content
7 - 8 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Jakie mleko następne wybrać dla dziecka?

Przechodząc z karmienia piersią na mleko następne, rodzice długo zastanawiają się, jakie mleko następne wybrać dla swojego maluszka.

4min. czytania Czer 13, 2024

Nie ma wątpliwości, że najlepszym mlekiem dla niemowlaka jest mleko mamy. Zawiera ono składniki niezbędne, by wspierać prawidłowy rozwój dziecka i zapewnia mu zdrowy start w przyszłość. Zgodnie z zaleceniami ekspertów dziecko powinno być więc karmione piersią tak długo, jak to możliwe.

Jakie mleko dla noworodka?

Najlepszym pokarmem dla noworodka już od pierwszych chwil na świecie jest mleko mamy, które zapewnia mu zdrowy rozwój, a także dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. To dlatego karmienie piersią jest zalecane przez co najmniej pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Warto jednak kontynuować je także później. Udowodniono nawet, że maluszki, które były karmione piersią, mają mniejsze ryzyko wystąpienia w przyszłości otyłości, nadwagi, cukrzycy czy nawet alergii. Jeśli więc świeżo upieczona mama ma problemy z przystawianiem noworodka do piersi albo z rozkręceniem laktacji, warto skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy laktacyjnego lub położnej i nie rezygnować ze skarbów ukrytych w mleku kobiecym.

Mleko dla niemowlaka po odstawieniu od piersi

Kiedy maluszek nie jest już karmiony naturalnie, rodzice stają przed ważną decyzją – wyborem mleka następnego, które najlepiej zaspokoi potrzeby ich dziecka. Warto skonsultować to z pediatrą, który doradzi, jakie mleko następne będzie najodpowiedniejsze w przypadku konkretnego dziecka.

Mleko następne dla dziecka – inspirowane mlekiem mamy

Mleko następne zostało stworzone, by wspierać mamy w komponowaniu optymalnej diety maluszka. Producenci mlek następnych starają się stale udoskonalać ich skład tak, by jak najbardziej zbliżać je do mleka kobiecego – najlepszego pokarmu dla niemowląt. Oczywiście żadne mleko następne nie jest tak dopasowane do potrzeb dziecka jak pokarm naturalny. Stworzenie produktu o składzie tak doskonałym, jak mleko kobiece nie jest możliwe. Decyduje o tym bogactwo naturalnych składników oraz właściwości mleka mamy, które zmienia się w zależności od okresu laktacji, a nawet… pory dnia!

Czym jest mleko następne dla niemowląt?

Nestlé od 60 lat prowadzi badania poświęcone mleku kobiecemu. To na ich podstawie opracowuje się receptury mlek następnych. I chociaż mleka następne dla niemowląt powstają na bazie mleka krowiego, są coraz bardziej zbliżone do składu mleka matki. Aby mleko krowie stało się odpowiednie dla niemowlęcia i odpowiadało jego potrzebom, poddawane jest procesowi modyfikacji. Polega on m.in. na zmniejszeniu ilości białka oraz niekorzystnych tłuszczów nasyconych, wzbogaceniu o witaminy, mikro- i makroelementy oraz żywe kultury bakterii. Tak uzyskany pokarm jest już możliwy do spożycia przez dziecko.

Jak powstaje mleko następne dla niemowląt?

  • Proces modyfikacji mleka krowiego krok po kroku
  • zmniejszenie ilości białka i zmiana jego składu (zwiększenie ilości białek serwatkowych poprzez dodanie serwatki),
  • zmniejszenie ilości tłuszczu i zastąpieniu go częściowo olejami roślinnymi będącymi źródłem wielo- i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych,
  • zwiększenie ilości laktozy,
  • zmniejszenie zawartości sodu, potasu i chloru,
  • zmiana proporcji wapnia do fosforu,
  • wzbogacenie o niektóre składniki mineralne, takie: jak żelazo, jod, cynk selen oraz witaminy A, E, C, D, K i z grupy B,
  • uzupełnienie o związki takie jak: LC PUFA (np. DHA), oligosacharydy o strukturze identycznej jak w mleku kobiecym, L-karnityna, inozytol, cholina czy nukleotydy,
  • dopełnienie kompozycji aktywnymi kulturami bakterii Lactobacillus reuterii czy Bifidobacterium lactis.

 

Jak powstaje mleko następne

 

Jakie mleko następne wybrać dla dziecka?

Istnieje wiele rodzajów mleka następnego. Jeśli dziecko jest obciążone ryzykiem alergii, np. u jego rodziców lub rodzeństwa zdiagnozowano alergię, warto skonsultować z lekarzem stosowanie u niego mleka następnego typu HA. Jest ono przeznaczone szczególnie dla dzieci z ryzykiem wystąpienia alergii. Produkty te zawierają białko hydrolizowane, czyli pocięte na mniejsze fragmenty.

Mleko następne zawsze powinno zostać dopasowane do wieku dziecka. To bardzo ważne, ponieważ kompozycje poszczególnych składników są zmienne i dopasowane do potrzeb rosnącego maluszka.

Różne oznaczenia, marki, cyfry lub symbole na opakowaniach mogą być niezrozumiałe i komplikować wybór właściwego produktu. Zobacz tabelkę i zapoznaj się z zaproponowanym przez nas praktycznym podziałem, dzięki niemu z szerokiej oferty dostępnej na rynku z łatwością wybierzesz odpowiednie mleko następne dla dziecka. Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz skonsultować je z pediatrą, który pomoże Ci dobrać właściwy produkt.

Wybierz odpowiednie mleko następne

Przedział wiekowy Rodzaj mleka Oznaczenie
0-6 miesięcy Noworodek i niemowlak do 6. miesiąca życia powinien być karmiony piersią. Jeśli nie jest to możliwe lekarz, może zalecić stosowanie mleka początkowego. cyfra 1 lub 0
6-12 miesięcy   cyfra 2
po 1. roku życia   cyfra 3
po 2. roku życia   cyfra 4
po 2,5 roku życia   cyfra 5

 

Mleko następne czy mleko krowie – co jest lepsze dla maluszka?

Mleko następne powstaje zazwyczaj na bazie mleka krowiego, jednak jego skład w procesie modyfikacji zostaje zmieniony tak, by lepiej odpowiadać potrzebom najmłodszych. Mleko krowie, w przeciwieństwie do mleka następnego, nie jest produktem mlecznym odpowiednim dla niemowląt – nie zawiera m.in. odpowiednio wysokiego poziomu żelaza, witaminy C i D oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Zgodnie z zaleceniami ekspertów zawartymi w schemacie żywienia niemowląt, w pierwszym roku życia mleko krowie nie powinno być głównym napojem mlecznym – można stosować je jedynie w niewielkich ilościach do przygotowywania posiłków uzupełniających, np. placuszków. Także później jego ilość w diecie dziecka powinna być kontrolowana.

Zapamiętaj!

Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt mleko krowie nie powinno być głównym napojem mlecznym w diecie dziecka w 1. roku życia. Dopuszczalne jest jedynie w niewielkich ilościach jako dodatek do posiłków uzupełniających. Także później jego ilość w diecie dziecka powinna być kontrolowana.

nowe_packshoty_próbek_banner-z-próbkami
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.