Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
dziecko pije mleko modyfikowane
NAN EXPERTpro HA 2

Jakie mleko modyfikowane wybrać dla dziecka?

Przechodząc z karmienia piersią na mleko modyfikowane, rodzice długo zastanawiają się, jakie mleko modyfikowane wybrać dla swojego maluszka.

środa, 08.06.2016

NAN EXPERTpro HA 2

Nie ma wątpliwości, że najlepszym mlekiem dla niemowlaka jest mleko mamy. Zawiera ono składniki niezbędne, by wspierać prawidłowy rozwój dziecka i zapewnia mu zdrowy start w przyszłość. Zgodnie z zaleceniami ekspertów dziecko powinno być więc karmione piersią tak długo, jak to możliwe.

Mleko dla niemowlaka po odstawieniu od piersi

Kiedy maluszek nie jest już karmiony naturalnie, rodzice stają przed ważną decyzją – wyborem mleka modyfikowanego, które najlepiej zaspokoi potrzeby ich dziecka. Warto skonsultować to z pediatrą, który doradzi, jakie mleko modyfikowane będzie najodpowiedniejsze w przypadku konkretnego dziecka.

Mleko modyfikowane dla dziecka – inspirowane mlekiem mamy

Mleko modyfikowane zostało stworzone, by wspierać mamy w komponowaniu optymalnej diety maluszka. Producenci mlek modyfikowanych starają się stale udoskonalać ich skład tak, by jak najbardziej zbliżać je do mleka kobiecego – najlepszego pokarmu dla niemowląt. Oczywiście żadne mleko modyfikowane nie jest tak dopasowane do potrzeb dziecka jak pokarm naturalny. Stworzenie produktu o składzie tak doskonałym, jak mleko kobiece nie jest możliwe. Decyduje o tym bogactwo naturalnych składników oraz właściwości mleka mamy, które zmienia się w zależności od okresu laktacji, a nawet… pory dnia!

Czym jest mleko modyfikowane dla niemowląt?

Nestlé od 60 lat prowadzi badania poświęcone mleku kobiecemu. To na ich podstawie opracowuje się receptury mlek modyfikowanych. I chociaż mleka modyfikowane dla niemowląt powstają na bazie mleka krowiego, są coraz bardziej zbliżone do składu mleka matki. Aby mleko krowie stało się odpowiednie dla niemowlęcia i odpowiadało jego potrzebom, poddawane jest procesowi modyfikacji. Polega on m.in. na zmniejszeniu ilości białka oraz niekorzystnych tłuszczów nasyconych, wzbogaceniu o witaminy, mikro- i makroelementy oraz żywe kultury bakterii. Tak uzyskany pokarm jest już możliwy do spożycia przez dziecko.

Jak powstaje modyfikowane mleko dla niemowląt?

 • Proces modyfikacji mleka krowiego krok po kroku
 • zmniejszenie ilości białka i zmiana jego składu (zwiększenie ilości białek serwatkowych poprzez dodanie serwatki),
 • zmniejszenie ilości tłuszczu i zastąpieniu go częściowo olejami roślinnymi będącymi źródłem wielo- i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych,
 • zwiększenie ilości laktozy,
 • zmniejszenie zawartości sodu, potasu i chloru,
 • zmiana proporcji wapnia do fosforu,
 • wzbogacenie o niektóre składniki mineralne, takie: jak żelazo, jod, cynk selen oraz witaminy A, E, C, D, K i z grupy B,
 • uzupełnienie o związki takie jak: LC PUFA (np. DHA), oligosacharydy o strukturze identycznej jak w mleku kobiecym, L-karnityna, inozytol, cholina czy nukleotydy,
 • dopełnienie kompozycji aktywnymi kulturami bakterii Lactobacillus reuterii czy Bifidobacterium lactis.

Proces modyfikacji mleka

Jakie mleko modyfikowane wybrać dla dziecka?

Istnieje wiele rodzajów mleka modyfikowanego. Jeśli dziecko jest obciążone ryzykiem alergii, np. u jego rodziców lub rodzeństwa zdiagnozowano alergię, warto skonsultować z lekarzem stosowanie u niego mleka modyfikowanego typu HA. Jest ono przeznaczone szczególnie dla dzieci z ryzykiem wystąpienia alergii. Produkty te zawierają białko hydrolizowane, czyli pocięte na mniejsze fragmenty.

Mleko modyfikowane zawsze powinno zostać dopasowane do wieku dziecka. To bardzo ważne, ponieważ kompozycje poszczególnych składników są zmienne i dopasowane do potrzeb rosnącego maluszka.

Różne oznaczenia, marki, cyfry lub symbole na opakowaniach mogą być niezrozumiałe i komplikować wybór właściwego produktu. Zobacz tabelkę i zapoznaj się z zaproponowanym przez nas praktycznym podziałem, dzięki niemu z szerokiej oferty dostępnej na rynku z łatwością wybierzesz odpowiednie mleko modyfikowane dla dziecka. Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz skonsultować je z pediatrą, który pomoże Ci dobrać właściwy produkt.

Wybierz odpowiednie mleko modyfikowane


Przedział wiekowy

0-6 miesiecy

6-12 miesiecy

po 1. roku życia

po 2. roku życia

po 2,5 roku życia

Rodzaj mleka

Maluszek powinien być karmiony piersią.
Jeśli nie jest to mozliwe lekarz, może zalecić stosowanie mleka początkowego.

 

 

 

 

Oznaczenie

cyfra 1 lub 0

cyfra 2

cyfra 3

cyfra 4

cyfra 5

 

 

Mleko modyfikowane czy mleko krowie – co jest lepsze dla maluszka?

Mleko modyfikowane powstaje zazwyczaj na bazie mleka krowiego, jednak jego skład w procesie modyfikacji zostaje zmieniony tak, by lepiej odpowiadać potrzebom najmłodszych. Mleko krowie, w przeciwieństwie do mleka modyfikowanego, nie jest produktem mlecznym odpowiednim dla niemowląt – nie zawiera m.in. odpowiednio wysokiego poziomu żelaza, witaminy C i D oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Zgodnie z zaleceniami ekspertów zawartymi w schemacie żywienia niemowląt, w pierwszym roku życia mleko krowie nie powinno być głównym napojem mlecznym – można stosować je jedynie w niewielkich ilościach do przygotowywania posiłków uzupełniających, np. placuszków. Także później jego ilość w diecie dziecka powinna być kontrolowana.


Zapamiętaj!

Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt mleko krowie nie powinno być głównym napojem mlecznym w diecie dziecka w 1. roku życia. Dopuszczalne jest jedynie w niewielkich ilościach jako dodatek do posiłków uzupełniających. Także później jego ilość w diecie dziecka powinna być kontrolowana.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
 • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
 • weź udział w konkursach i wygrywaj
 • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 5/5
avatar
avatar

Wiki poleca NAN OPTIPRO PLUS 2

Przy pierwszej córce stosowałam mleko innej marki i bardzo żałuję że nie trafiłam wtedy na NAN - w zasadzie nie wiem dlaczego. W każdym razie cieszę się że teraz jest z nami NAN OPTIPRO PLUS 2 bo wiem że moja córka dostaje to co najlepsze. Wiktoria nie ulewa i nie ma zaparć jak przy innych mlekach, jest wesołym i szczęśliwym bobasem.

avatar

NAN OPTIPRO Plus 2

Jak dla mnie najlepsze mleko modyfikowane. Przede wszystkim ma doskonały skład, zawiera wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego rozwoju niemowląt. Opakowanie mleka również super, ważne jest przechowywanie po otwarciu a dzięki szczelnie zamykanej puszce nie ma z tym problemu. Córce bardzo smakuje a to najważniejsze. Żadnych kolek czy innych problemów. Mam ogromne zaufanie do tej marki.

avatar

NAN OPTIPRO Plus 2

Mleko modyfikowane Nan świetne mleko dla noworodka, maluszek nie ulewa, chętnie zjada, mleczko jest bogate w składzie, zawiera wszystkie niezbędne składniki, co ważne nie powoduje problemów z brzuszkiem szczęśliwy maluszek - spokojny rodzic :)

avatar

NAN 2 Optipro Plus

Mój mały żarłoczek jest bardzo zadowolony, wiec także i ja. Zero problemów przy przejściu na mleko NAN, brzuszek najedzony i bez rewolucji. Mleko ma bardzo dobry skład, dostępność jego w sklepach i jego cena również na plus. Pozostajemy z NAN do końca mlekopicia :)

avatar

Mleko NAN2 Optioro Plus HM-O

Zaczęliśmy podawać naszemu synkowi mleko Nan Optioro Plus 2 HM-O, jako mleko po karmieniu piersią. Od razu posmakowało, co jest dla mnie najważniejsza opinia ;). Synek po mleku nie ma żadnych problemów z brzuszkiem a to dla mnie też kluczowa kwestia. Skład mleka jest bardzo dobry a tym przede wszystkim kierowałam się przy wyborze mleka następnego. Mleko super rozpuszcza się w wodzie i nie zostawia na butelce ciężkiego do umycia osadu, z czystym sumieniem mogę polecić to mleko.

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.