7 - 8 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

N jak Nawyki żywieniowe

0
0 opinie

W kształtowaniu smaków i preferencji maluszka istotną rolę odgrywają rodzice. To od nich zależy, co trafia do jego brzuszka. Dowiedz się, jak uczyć dziecko dobrych nawyków żywieniowych, by jadło smacznie i zdrowo!

3min. czytania Marz 9, 2023

Nawyki żywieniowe kształtują się już w pierwszych miesiącach życia. Jest to czas, kiedy maluszek nie tylko uczy się pierwszych słów i gestów, ale też nowych smaków oraz konsystencji. To, co polubi w dzieciństwie, może w dużej mierze wpływać na wybierane produkty w dorosłym życiu, dlatego tak ważne jest, co znajdzie się w dziecięcej miseczce.

eating habits of infants and children

Urozmaicanie posiłków

Przygotowując posiłki dla dziecka, zadbaj o ich różnorodność. Daj maluszkowi możliwość poznawania wielu ciekawych smaków. Rozszerzaj dietę dziecka zgodnie ze schematem żywienia niemowląt i wraz z wiekiem szkraba wprowadzaj do jego diety nowe konsystencje. Pamiętaj, że im więcej zdrowych produktów polubi niemowlak, tym większa szansa na to, że będzie je jadł jako przedszkolak, a następnie nastolatek i dorosły.

Czy wiesz, że...

Jeśli u maluszka nie stwierdzono alergii lub nietolerancji pokarmowej, nie eliminuj z jego diety żadnych produktów na wszelki wypadek. Na talerzu powinny znaleźć się warzywa, owoce, mleko i jego przetwory, produkty zbożowe, mięso, ryby, jaja, a także tłuszcze. Ich podawanie zwiększa szansę na to, że dziecko wraz z pożywieniem otrzyma wszystkie potrzebne do rozwoju składniki odżywcze, w tym witaminy i składniki mineralne.

Częstość posiłków

Liczba posiłków podawanych dzieciom jest orientacyjna i może różnić się w zależności od tego czy dziecko jest karmione mlekiem mamy czy mlekiem modyfikowanym. U niemowląt karmionych piersią liczba posiłków może być większa, co wynika z przystawiania maluszka do piersi. Zaleca się jednak, aby dzieci po 4. miesiącu spożywały ok. 5 posiłków, w tym w 6. miesiącu 2-3 posiłki uzupełniające, a od 9. miesiąca także 1-2 zdrowe przekąski.

Zwracaj szczególną uwagę na oznaki głodu i sytości, które komunikuje Ci Twoje maleństwo, a także aby przerwy miedzy posiłkami nie były dłuższe niż 3 godziny. Dostosuj serwowane porcje do wieku i apetytu dziecka – to dziecko decyduje czy posiłek zje i ile. Pamiętaj, że pojemność żołądka Twojego szkraba odpowiada objętości jego dwóch piąstek, dlatego nie przekarmiaj go. Dzięki temu zapobiegniesz wielu chorobom związanym z nieprawidłową masą ciała, np. otyłości.

Jedz mądrze, dziecko patrzy!

Dziecko uczy się przez naśladowanie. W kształtowaniu jego zachowań najważniejszą rolę odgrywają rodzice, którzy stanowią dla niego wzór i pełnią funkcję nauczyciela. Dziecko patrzy, jak mama lub tata jedzą śniadanie, wodzi oczami za kęsami jedzenia i próbuje naśladować dorosłych. Zwyczaje, które panują w Waszym domu, są dla najmłodszego członka rodziny niepodważalnym wzorcem. Jeśli całą rodziną przestrzegacie zasad zdrowego stylu życia, maluszek również może je przyswoić w naturalny sposób.

good eating habits

 

Zdrowe nawyki przy rozszerzaniu diety dziecka

Gdy zaczynasz rozszerzać dietę dziecka i wprowadzasz nowe produkty do jadłospisu niemowlaka, przyzwyczajaj go do nowych smaków stopniowo. Nie podawaj dziecku dań przeznaczonych dla dorosłych. Wybieraj produkty przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci, np. słoiczki Gerber, w których znajdziesz zupki, obiadki oraz owocowe deserki.

Przestrzegaj zasad żywieniowych

Unikaj podawania przekąsek dla dorosłych. Chrupki i paluszki między posiłkami zamień np. na deserki w tubkach Gerber bądź kruche herbatniczki. Słodkie napoje zastąp wodą lub sokami (maksymalna porcja soku to 150 ml/dobę). Pamiętaj o tym, aby nie rozdrabniać posiłków dzieciom, które powinny jeść już dania z większymi kawałkami, aby uczyły się stopniowo gryzienia oraz żucia. Unikaj soli – maluszek ma o wiele więcej kubków smakowych niż dorosły i nie potrzebuje intensywnego doprawiania potraw.

Produkty Gerber


Jeśli przygotowujesz posiłki samodzielnie, wybieraj produkty ze sprawdzonych upraw. Od znanych dostawców kupuj warzywa i owoce, które dojrzewają z dala od szos i nie są zanieczyszczone metalami ciężkimi, a także pryskane pestycydami. Nie rozpraszaj dziecka w trakcie karmienia. Nie włączaj telewizora, nie oglądaj z maluszkiem książeczek, nie śpiewaj mu i nie zabawiaj go. To zmniejsza skupienie szkraba na posiłku i może zaburzać jego apetyt.

Dołącz do programu

MVP Logo

Zyskaj pełen dostęp do wszystkich benefitów!

 • Darmowe próbki

  DARMOWE PRÓBKI

  Odbierz bezpłatne próbki NAN OPTIPRO® Plus 2 HMO.

 • konkursy_ikona

  KONKURSY

  Weź udział w konkursach i wygrywaj nagrody.

 • testowania_produktów_ikona

  TESTOWANIA PRODUKTÓW

  Wypróbuj produkty Nestlé dla niemowląt
  i małych dzieci.

 • strefa_eksperta_ikona

  STREFA EKSPERTA

  Zadaj pytanie naszym ekspertom i uzyskaj darmową poradę.

rating review icon

ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  0
 • 4 star
  0
 • 3 star
  0
 • 2 star
  0
 • 1 star
  0

Dodaj nową opinię