Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
n_jak_nawyki_zywieniowe_elementarz_smakow
J jak jakość

N jak Nawyki żywieniowe

W kształtowaniu nawyków dziecka istotną rolę odgrywają rodzice, to od nich bowiem zależy, co trafia do jego ust. Sprawdź, jak uczyć dziecko dobrych nawyków!

poniedziałek, 03.10.2016

J jak jakość

n_jak_nawyki_zywieniowe

Nawyki żywieniowe kształtują się już od najmłodszych lat życia. To, co polubimy w dzieciństwie, może w dużej mierze wpływać na to, co będzie nam smakowało w życiu późniejszym. W kształtowaniu nawyków dziecka istotną rolę odgrywają rodzice, to od nich bowiem zależy, co trafia do jego ust. Kluczowym okresem w nabywaniu nawyków jest pierwszy rok życia. Jest to czas, kiedy maluch uczy się  nie tylko pierwszych słów i gestów, ale też nowych smaków. Wypracowanie u dziecka prawidłowych nawyków żywieniowych powinno być stawiane na równi z nauką mówienia, czy pisania. 

mama karmiaca dziecko ze sloiczka

Sprawdź, jak uczyć dziecko dobrych nawyków!

nawyki-żywieniowe-elementarz-smaków

1. UROZMAICENIE

 • Przygotowując posiłki dla dziecka, zadbaj o ich różnorodność – stopniowo dawaj dziecku możliwość poznania wielu ciekawych smaków, co zwiększy prawdopodobieństwo ich akceptacji. Im więcej zdrowych produktów polubi w swoim jadłospisie niemowlak, tym większa szansa na to, że będzie je jadł przedszkolak, a następnie nastolatek i dorosły.
 • Jeśli u Twojego malucha nie stwierdzono alergii lub nietolerancji pokarmowej, nie eliminuj z jego diety żadnych produktów. Na talerzu dziecka powinny się znaleźć produkty z różnych grup żywności: warzywa, owoce, mleko i jego przetwory, produkty zbożowe, mięso, ryby, jaja, a także tłuszcze. Ich podawanie zwiększa szanse na to, że dziecko wraz z pożywieniem otrzyma wszystkie potrzebne mu do rozwoju składniki odżywcze, w tym witaminy i mikroelementy.

roznorodne_skladniki_diety_niemowlat

2. UREGULOWANIE

 • Zadbaj o to, by dieta dziecka, pod względem pór i częstotliwości spożywania posiłków, każdego dnia wyglądała tak samo. Rocznemu dziecku podawaj 5 posiłków w ciągu dnia i staraj się utrzymywać stałe przerwy między nimi (ok. 3h).
 • Dostosuj serwowane dziecku porcje do jego wieku i apetytu. Pamiętaj, że pojemność żołądka dziecka odpowiada objętości jego dwóch piąstek. Nie przekarmiaj go!

3. UNIKANIE

 • Unikaj zbyt szybkiego podawania dziecku zróżnicowanego asortymentu produktów – przyzwyczajaj go do nowych smaków stopniowo.
 • Unikaj podawania dziecku dań przeznaczonych dla dorosłych.
 • Jeśli przygotowujesz posiłki samodzielnie, unikaj produktów o nieznanym pochodzeniu. Wybieraj te ze sprawdzonych upraw lub sięgnij po gotowe dania Gerber.
 • Nie rozpraszaj dziecka w trakcie karmienia.
 • Unikaj podawania przekąsek, mało wartościowych produktów (tj. chrupki, paluszki) i słodkich napojów między posiłkami. Wybieraj te, które są dostosowane do potrzeb żywieniowych niemowląt i małych dzieci, takie jak Herbatniczki maślane Junior.
 • Unikaj nadmiernego rozdrabniania posiłków dzieciom, które powinny jeść już posiłki z większymi kawałkami.

warzywa_i_owoce

Jedz mądrze, dziecko patrzy!

Dziecko uczy się przez naśladownictwo. W kształtowaniu jego zachowań najważniejszą rolę odgrywają rodzice, którzy stanowią dla niego wzór i pełnią funkcję nauczyciela. Maluszek patrzy jak mama lub tata je śniadanie, wodzi oczami za kęsami „dorosłego” jedzenia i próbuje ich naśladować. Sięga rączką do ich talerza, a „zdobycz” próbuje włożyć do swojej buzi. Zwyczaje panujące w domu są dla niego niepodważalnym wzorcem, zatem jeśli całą rodziną przestrzegacie zasad zdrowego stylu życia, maluch w naturalny sposób je przyswoi.

nawyki-ciekawostka

Zdrowe nawyki roczniaka, które zaprocentują w życiu dorosłym:

 • różnorodna dieta 
 • regularne pory spożywania posiłków
 • porcje dostosowane do potrzeb dziecka
 • brak przekąsek między posiłkami
 • woda zamiast słodkich napojów
 • spokój podczas posiłku
 • ograniczenie dodatku soli
 • odpowiednia dawka ruchu
 • 5 porcji warzyw i owoców dziennie

To od rodziców w pierwszych lata życia dziecka zależy, co trafi do miseczki i na talerzyk dziecka. Podejmuj zatem rozsądne wybory. Pomożemy Ci w tym! Pobierz naszą książkę kucharską i przeczytaj, jak zdrowo i smacznie można rozszerzać dietę maluszka, ucząc go przy tym dobrych nawyków żywieniowych.

Pobierz książkę kucharską

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 5/5

Wybawienie

Nie mogę karmić dziecka własnym mlekiem, dlatego ratowałam się mlekiem w proszku. Jednak moja dziewczynka nie przepada za mlekiem konkurencyjnych marek. Musiałam się nieźle namęczyć, żeby przekonać ją do jedzenia. Mizerniała i była drobniejsza niż inne dzieci w jej wieku. Zdecydowałam się spróbować mleka Nan. Moje dziecko zaczęło jeść z własnej woli i bez grymasów! Nabrała zdrowych kształtów, jest aktywniejsza i chętniej się bawi. W przypadku drugiej córki nie ryzykowałam: od razu zaczęłam od Nan: efekt taki sam. Jestem strasznie zadowolona.

Recenzja mleka Nan Optipro Plus 2 HM-O

Jesteśmy z mlekiem Nan praktycznie od samego początku. Najpierw Nan Optipro Plus 1 HM-O, teraz Nan Optipro Plus 2 HM-O, a już niedługo będzie Nan Optipro Plus 3. Syn nie ma problemów z tolerowaniem mleka, a ja jako nowoczesna mama (czytam wszystkie etykiety, że szczególną uwagą produktów dziecięcych) wybieram świadomie to, co najlepsze dla mojego dziecka. Dlatego też wybór padł na to mleko. Moim zdaniem jest to najlepsze mleko na rynku.

Super mleko

Polecam problem niejedzenia mlekiem zniknął naprawdę poleć mamusie mleko nań!

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.