MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?

Pierwszy spacer z noworodkiem to duże wydarzenie w życiu świeżo upieczonych rodziców. Z czasem jednak oswoisz się z wychodzeniem na dwór z dzieckiem i stanie się to miłym urozmaiceniem dnia. Ważne jest tylko to, aby do takiego spaceru odpowiednio się przygotować – tak aby nic Cię nie zaskoczyło!

6min. czytania Czer 13, 2024

Korzyści ze spaceru z noworodkiem

Wychodzenie z maluszkiem na świeże powietrze to bardzo ważny element budowania jego odporności. Spacer z dzieckiem jest też jednym z obowiązków, które można zaliczyć do najprzyjemniejszych – dajesz wówczas partnerce chwilę, by odpoczęła od roli mamy, sam możesz się zrelaksować, a dziecku pokazywać świat i budować z nim relację. Jest to także okazja do podjęcia aktywności fizycznej, na którą normalnie możesz nie mieć czasu. Spacer z niemowlakiem jest więc bardzo ważny nie tylko dla dziecka, lecz także dla Was jako rodziców.

Kiedy pierwszy spacer z noworodkiem?

Na temat właściwego terminu pierwszego spaceru z dzieckiem możesz usłyszeć różne dobre rady. Najlepiej jednak postawić w tej kwestii na intuicję. Jeśli maluszek urodził się w ciepłej porze roku, pierwsze wyjście z nim na dwór następuje na pewno wcześniej – wedle różnych wskazówek od kilku dni do około 2 tygodni po porodzie. Jeżeli jednak na zewnątrz jest bardzo zimno, lepiej odwlec pierwszy spacer do mniej więcej 3 czy nawet 4 tygodni od narodzin dziecka.

Gdzie wyjść na spacer z niemowlakiem?

Na spacer z dzieckiem wybieraj miejsca blisko natury, z dala od uciążliwego hałasu. Świetnie sprawdzą się parki i skwery. Znajdziesz tam ławeczki, na których będziesz mógł przysiąść, a po parkowych ścieżkach łatwo będzie prowadzić wózek. Jeśli masz możliwość, możesz wybrać się na spacer w okolice lasu – uważaj jednak na kleszcze i inne owady. Na spacer z dzieckiem możesz wybrać także otwarte przestrzenie, takie jak pola, promenady, ścieżki wzdłuż rzeki - to doskonałe miejsca do obserwowania przyrody i oddychania świeżym powietrzem.

Przyzwyczajanie noworodka do pierwszego spaceru

Zanim wyjdziesz na spacer z noworodkiem, najpierw należy werandować dziecko, aby przyzwyczaiło się do innych warunków niż te panujące w domu. W tym celu po prostu ustaw wózek z ubranym jak na spacer dzieckiem najpierw przy otwartym oknie, potem zaś – jeśli macie takie możliwości mieszkaniowe – na balkonie czy w ogrodzie. Gdy poczujesz, że pogoda sprzyja już wyjściu na dwór, a maluszek jest na to gotowy – nie zwlekaj i odkryj uroki wspólnych spacerów! Pamiętaj jednak, że pierwsze wyjście na spacer z dzieckiem powinno być króciutkie – ma trwać około 15–20 minut. Późniejsze spacery z niemowlakiem można już stopniowo wydłużać.

 

dziecko w wozku

 

Jak ubrać niemowlę na spacer?

Odpowiednie ubranie dziecka na spacer to podstawa – nie może mu być ani za ciepło, ani za zimno. W zimie nie wolno zapomnieć o śpiworku czy kombinezonie. Noworodka najlepiej jest ubierać „na cebulkę”, ponieważ wtedy możesz łatwo zareagować, gdy jest mu za ciepło lub za zimno. Nawet jeśli temperatura na zewnątrz wydaje się wysoka, najlepiej wziąć dla maluszka kocyk. Po pierwsze bowiem dziecko pod przykryciem czuje się bezpieczniej, po drugie pamiętaj o tym, że podczas gdy Ty się ruszasz, prowadząc wózek, maleństwo leży w nim niemal bez ruchu. W pierwszym okresie życia dziecka nie zapominaj też o czapeczce. U niemowląt bowiem sporo ciepła wytraca się właśnie przez głowę. Odpowiednio docieplić należy też stopy maluszka – u noworodka termoregulacja jest jeszcze słaba, więc łatwo marzną mu rączki i nóżki. 

Ubieranie niemowlaka na spacer gdy jest starszy

Gdy Twoje dziecko jest już starszym niemowlęciem, nie musisz go tak ciepło ubierać. Kiedy panują wysokie temperatury, możesz zdjąć maluszkowi na spacerze skarpetki. Czapeczka też nie jest mu już potrzebna jednak pamiętaj o tym, że np. lekka chustka jest konieczna do tego, by chronić głowę dziecka przed słońcem. W lecie bardzo ważne jest, aby zadbać o odpowiednie warunki panujące w wózku w czasie spaceru z dzieckiem. Gdy intensywnie świeci słońce, w wózku głębokim lub w spacerówce z podniesioną „budką” robi się bardzo gorąco. Dodatkowo nie ma tam obiegu powietrza, więc dziecku jest również duszno. Zwracaj więc szczególną uwagę na to, jak czuje się ono w wózeczku, czy nie jest spocone i czy nie ma ciepłego, mokrego karku (u niemowlęcia bowiem to na karku sprawdza się, czy dziecku nie jest za ciepło lub za zimno). Jeśli panują upały, a maluszek źle je znosi – wybieraj się na spacery wczesnym rankiem lub późniejszym popołudniem, gdy temperatury są nieco niższe.

 

spacerowanie z niemowlakiem

 

Ochrona skóry niemowlaka na spacerze

Bardzo ważną rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest odpowiednie przygotowanie skóry dziecka do spaceru. W lecie koniecznie posmaruj ją kremem z filtrem UV w sklepach znajdziesz specjalne balsamy przeznaczone dla niemowląt, zapewniające odpowiednią ochronę przed niekorzystnym oddziaływaniem promieni słonecznych. W zimie na spacerze z noworodkiem konieczne jest zabezpieczenie buzi maluszka przed mrozem. W tym celu stosuje się kremy ochronne, które pokrywają skórę tłustym filmem, chroniącym przed zimnem i wiatrem. Jeśli mimo zimowej aury jest słonecznie, sięgnij po krem, który zawiera też filtr UV. Słońce w zimie również może szkodliwie oddziaływać na skórę!

Spacer z niemowlakiem - przygotuj się na wszystko

Wyprzedzanie myślami możliwych zdarzeń to podstawa odpowiedzialnego wychowania dziecka. Owszem, maluszki są nieprzewidywalne i zapewne wielokrotnie się o tym przekonasz ale na część nagłych problemów można się przygotować. Gdy jesteś na spacerze z noworodkiem poza domem, jest to szczególnie ważne, ponieważ możesz liczyć tylko na to, co zabrałeś ze sobą. Przygotuj się na możliwą konieczność zmiany pieluszki. W lecie przy odrobinie wprawy zrobisz to raz-dwa nawet w wózeczku. Jeśli jest za zimno na przewijanie na dworze, zapytaj w jakiejś restauracji lub sklepie o możliwość skorzystania z toalety. Obecnie wiele lokali udostępnia nawet specjalne pomieszczenia wyposażone w przewijak i umywalkę, tak aby zapewnić komfort młodym rodzicom i ich pociechom.

 

Zanim wyjdziesz na spacer z dzieckiem, sprawdź, czy wszystko masz!

  • pieluszki na zmianę
  • chusteczki nawilżane
  • kocyk
  • ubranko na zmianę
  • krem z filtrem UV
  • parasolka do wózka lub lekka chustka do osłony
  • smoczek (jeśli dziecko używa)
  • butelka z wodą (jeśli niemowlę nie jest już karmione wyłącznie piersią)
  • mleko następne, np. w płynie, jeśli dziecko je otrzymuje
  • przekąska (w przypadku niemowląt w trakcie rozszerzania diety)

dziecko w nosidełku

 

Butelka na spacerze z niemowlakiem

Jeśli maluszek otrzymuje już mleko następne, wyposaż się też w butelkę, aby nakarmić dziecko. Jeśli używa smoczka, również nie zapomnij go wziąć. Możesz do niego dokupić specjalne zawieszki, które przypniesz klipsem do ubranka dziecka wówczas smoczek nigdy się nie zgubi! Jeśli jest wiatr, deszcz lub silne słońce, zabierz ze sobą specjalną parasolkę lub daszek do zamontowania na wózku. Dzięki temu ochronisz wrażliwą buzię maluszka przed nieprzyjemnymi doznaniami i zapewnisz mu spokojny sen na świeżym powietrzu. Pamiętaj jednak, aby w lecie taka osłona nigdy nie blokowała dostępu powietrza do wnętrza wózka! Możesz też się rozejrzeć za specjalnymi chustami czy nosidełkami dla dziecka zapewnisz mu wówczas nie tylko wyjście na świeże powietrze, lecz także bliski kontakt z tatą.

 

 

Spacer z niemowlakiem w złą pogodę

Postaraj się nie rezygnować ze spacerów z niemowlakiem nawet wtedy, gdy aura wydaje się nie zachęcać do wyjścia na zewnątrz. Oczywiście jeśli maluszek jest chory, wówczas powinien spokojnie dochodzić do siebie w łóżeczku. Jeśli jednak nęka go tylko katar czy lekkie przeziębienie, wcale nie musi to oznaczać rezygnacji z wyjścia z domu. Pobyt na świeżym powietrzu ułatwi maluszkowi oddychanie i pomoże mu w powrocie do zdrowia. A Ty z pewnością już wkrótce sam nie będziesz chciał ominąć żadnego spaceru z niemowlakiem. Z czasem zaś wydłużysz te chwile sam na sam z dzieckiem, zabierając je na wspólne odkrywanie świata w czasie podróży!

 

 

 

zostales ojcem
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.