MyFeed Personalized Content
Karmienie mieszane

Karmienie mieszane i butelką

Nie możesz karmić piersią lub wprowadzasz karmienie mieszane? Poznaj rady naszych ekspertów.

Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia dziecka w pierwszych miesiącach życia. Nie każda mama jednak może i chce karmić piersią. Ważne jest, aby mimo utrudnień zadbać o prawidłowe odżywianie dziecka. Dowiedz się, jak budować bliskość z dzieckiem przy karmieniu butelką, jak wprowadzać karmienie mieszane i na co zwrócić uwagę, by zapobiec kolkom i innym problemom. Zapytaj o radę naszych ekspertów.

ikonka nasze marki
Polecane artykuły
ikonka nasze marki
Nasze marki
ikonka produkty
Nasze produkty
NAN OPTIPRO® Plus 3 HMO

po 12. miesiącu

NAN OPTIPRO® Plus 3 HMO
5
5/5

Roczniak ma zupełnie inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż dorosły człowiek, więc jego jadłospis powinien uwzględniać wyjątkowepotrzeby małego organizmu. 

NAN OPTIPRO 2

po 6. miesiącu

NAN OPTIPRO® 2
5
5/5

NAN OPTIPRO® 2 jest mlekiem następnym przeznaczonym dla zdrowych niemowląt powyżej 6. miesiąca życia, jako płynny składnik diety podczas okresu odstawiania od piersi i po jego zakończeniu. Jest odpowiednie także do dokarmiania, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

NAN OPTIPRO® 4

po 2.5 roku

NAN OPTIPRO® 4
5
5/5

NAN OPTIPRO® 4 to produkt na bazie mleka przeznaczony dla małych dzieci, wzbogacony w witaminy i składniki mineralne. Jadłospis dwulatka powinien uwzględniać wyjątkowe potrzeby małego organizmu, unikalna receptura NAN OPTIPRO® Plus 4, to m.in. immunoskładniki (cynk, żelazo, wit. D), GOS/FOS oraz zaawansowana technologia białka OPTIPRO dopasowana do potrzeb przedszkolaka.

NAN EXPERTPRO HA 3

po 10. miesiącu

NAN EXPERTPRO HA 3
5
5/5

NAN EXPERTpro HA 3 jest produktem na bazie mleka, wzbogaconym w witaminy i składniki mineralne, w proszku przeznaczonym dla zdrowych dzieci powyżej 10. miesiąca, które nie są karmione piersią. Stanowi kontynuację karmienia mlekiem następnym NAN EXPERTPRO HA 2.

 LITTLE STEPS® 2

po 6. miesiącu

LITTLE STEPS® 2
5
5/5

Twoje dziecko jest w trakcie niesamowitej podróży. Stale zdobywa nowe umiejętności i pokonuje małe wyzwania. Każdego dnia potrzebuje składników, które pomogą mu prawidłowo się rozwijać. Pomóż mu stawiać najważniejsze, pierwsze kroki dzięki LITTLE STEPS® 2. Bez oleju palmowego.

LITTLE STEPS® 3

po 12. miesiącu

LITTLE STEPS® 3
5
5/5

Twoje dziecko jest w trakcie niesamowitej podróży. Stale zdobywa nowe umiejętności i pokonuje małe wyzwania. Każdego dnia potrzebuje składników, które pomogą mu zdrowo rosnąć i rozwijać się. Po 1. roku życia potrzeby żywieniowe maluszka wciąż znacząco różnią się od Twoich. Pomóż mu je zaspokoić dzięki LITTLE STEPS® 3.

Bez oleju palmowego.

ikona najczesciej zadawane pytania
Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Moja córeczka ma 5 miesięcy. Od urodzenia karmie piersią. Za kilka dni wracam do pracy na 7 godzin i nie wiem, jak powinien wyglądać jadłospis mojej córeczki. Nadal chcę karmić piersią.

W czasie Pani nieobecności Maluszek powinien otrzymywać 3 posiłki. Proponuję przed wyjściem do pracy nakarmić córeczkę piersią do syta. Następnie po upływie 2,5 - 3 godzin można podać kaszkę. Dobrym rozwiązaniem byłaby kaszka Nestlé Sinlac. Jest to kaszka bezmleczna, bezglutenowa. Po dodaniu do niej wody stanowi pełnowartościowy posiłek, dostarczy w ten sposób córeczce wszystkich składników odżywczych i zastąpi jeden posiłek mleczny. Po kolejnych 3 godzinach proponuje podać przecier jarzynowy. Jako trzeci posiłek można podać przecier owocowy. Po powrocie z pracy należy karmić Maluszka piersią na żądanie, również w nocy.

Czy nowe mleko Nan Pro H.A. 2 znacznie różni się od poprzedniej wersji mleka?

W odpowiedzi na otrzymaną wiadomość uprzejmie informuje, że w ostatnim czasie ulepszono technologie produkcji mleka NAN Pro H.A. 2. Celem tych zmian było złagodzenie gorzkiego smaku mleka hipoalergicznego oraz ułatwienie jego przygotowywania. Smak nowego mleka jest delikatniejszy i zbliżony do klasycznego mleka modyfikowanego, a proszek mleczny łatwiej rozpuszcza się w wodzie. Wprowadzenie nowej technologii produkcji spowodowało nieznaczne różnice w zawartości witamin i składników mineralnych, które są widoczne w tabeli wartości odżywczej mleka. Pomimo tego, zawartość zasadniczych składników mleka (w tym hydrolizowanego białka OPTI PRO HA) nie uległa zmianie. Opakowanie zostało wyposażone w nową miarkę, która zwiększa komfort, bezpieczeństwo i higienę przygotowywania produktu. Miarka nie brudzi się i może zostać bezpiecznie zawieszona na bocznych krawędziach puszki, co ułatwia jej użycie.

Niedługo wracam do pracy. Karmię piersią i nie wiem, czy mam przestawić dziecko na butelkę, czy mogą nadal karmić piersią?

Mama, która chce kontynuować karmienie piersią, mimo powrotu do pracy powinna zaplanować jadłospis malucha na tę część dnia, kiedy będzie poza domem. 7-8 miesięczny maluch podczas nieobecności mamy może jeść kaszkę, zupkę, a także deserek owocowy. Po powrocie mamy, wieczorem, w nocy i rano przed pracą tylko pierś. Jeśli maluch jest młodszy, warto zostawić babci lub opiekunce butelkę z odciągniętym mlekiem mamy, lub podać mleko modyfikowane. Warto pamiętać, że kodeks pracy gwarantuje mamie karmiącej piersią przerwę na karmienie, którą można wykorzystać dowolnie w ciągu dnia pracy: w środku dnia, czy też na końcu. W rezultacie karmiąca mama pracuje krócej i wcześniej może wrócić do stęsknionego maminego mleka maluszka. Jeśli mama zdecyduje przestawić malucha na butelkę, powinna zacząć próby na 2-3 tygodnie przed powrotem do pracy. Proces przestawiana malucha na butelkę może zająć trochę czasu. Zazwyczaj trwa to ok. tygodnia do dwóch. Gumowy smoczek to nie to samo, co ciepła pierś mamy i należy dziecku dać czas na oswojenie się z nowym sposobem karmienia. Warto systematycznie próbować, przed każdym karmieniem podając maluchowi zamiast piersi butelkę. Na początku maluch może bawić się smoczkiem, przesuwając go językiem. Może go wypychać. Niemowlę bawiąc się smoczkiem, będzie się z nim oswajać, aż w końcu nauczy się nowego sposobu ssania i zaakceptuje nowe mleko – nie z piersi mamy, a z butelki. Każda z 2 opcji, kontynuacja karmienia piersią czy też przejście na karmienie mlekiem modyfikowanym, ma swoje plusy. Warto wybrać tę, która będzie najbardziej odpowiednia dla mamy i malucha.

experci-baner
Strefa Eksperta

Masz mnóstwo pytań związanych z okresem ciąży czy rozwojem i żywieniem maluszka?

ikonka nasze marki
Zobacz inne tematy
Karmienie piersią
Karmienie piersią
Pierwsza pomoc u dzieci
Pierwsza pomoc u dzieci
Rozwój dziecka
Rozwój dziecka
Rozszerzanie diety dziecka
Rozszerzanie diety dziecka
Dolegliwości trawienne 
Dolegliwości trawienne 
Składniki odżywcze w diecie maluszka
Składniki odżywcze w diecie maluszka