karmienie-mieszane-i-butelka

Karmienie mieszane i butelką

Nie możesz karmić piersią lub wprowadzasz karmienie mieszane? Poznaj rady naszych ekspertów.

Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia dziecka w pierwszych miesiącach życia. Nie każda mama jednak może i chce karmić piersią. Ważne jest, aby mimo utrudnień zadbać o prawidłowe odżywianie dziecka. Dowiedz się, jak budować bliskość z dzieckiem przy karmieniu butelką, jak wprowadzać karmienie mieszane i na co zwrócić uwagę, by zapobiec kolkom i innym problemom. Zapytaj o radę naszych ekspertów.

Polecane artykuły
Odciąganie pokarmu ręczne i laktatorem
0 - 4 miesiące

Odciąganie pokarmu? Łatwiejsze niż myślisz!

Jesteś w momencie, w którym chcesz zacząć odciągać pokarm z piersi. To kolejne nowe przeżycie na Waszej wspólnej drodze – Twojej i Twojego maluszka.

niemowlak a praca
9 - 12 miesięcy

Jak pogodzić karmienie piersią z pracą zawodową

Wracasz do pracy, ale nadal chcesz zapewniać dziecku to, co dla niego najlepsze – pokarm mamy?

dieta karmienie piersią
0 - 4 miesiące

Dieta po ciąży przy karmieniu piersią i butelką

Jak powinno wyglądać menu kobiety karmiącej piersią, by jadłospis zaspokajał zarówno potrzeby mamy, jak i maluszka?

Prebiotyki w mleku dla niemowląt
7 - 8 miesięcy

Prebiotyki w mleku dla niemowląt

Analizując etykietę mleka modyfikowanego dla maluszka, możesz zauważyć informację, że produkt zawiera w składzie oligosacharydy. To prebiotyki, które są bardzo ważne dla małego brzuszka.

brzuszek dziecka
0 - 4 miesiące

Kolka niemowlęca i ból brzuszka – objawy i postępowanie

Kolki niemowlęce są częstą i dokuczliwą przypadłością u dzieci. Jak szybko rozpoznać objawy kolki i w jaki sposób załagodzić ból brzuszka?

zaparcia u niemowlaka
0 - 4 miesiące

Zaparcia u niemowlaka. Sposoby na zatwardzenie u dzieci

Zaparcia u niemowląt to dość powszechny problem. Wiele mam ma obawy, czy ich maluszek wypróżnia się wystarczająco często.

ulewanie u dziecka
0 - 4 miesiące

Ulewanie i refluks u niemowląt

Ulewanie po jedzeniu to zjawisko fizjologiczne i zazwyczaj nie wymaga leczenia. Czasem jednak staje się problemem, dlatego warto wiedzieć, jak postępować, aby dziecko nie ulewało.

Uśmiechnięte dziecko z butelką mleka
7 - 8 miesięcy

Gdy nie możesz karmić piersią

Z pewnością wiesz, że mleko matki jest czym najlepszym dla Twojego dziecka. Już od momentu przyjścia na świat karmienie naturalne zapewnia mu właściwy rozwój.

Butelka i smoczek, czyli jak dobrać duet idealny.
5 - 6 miesięcy

Butelka i smoczek, czyli jak dobrać duet idealny

Chcesz wybrać dla swojego maluszka idealną butelkę i smoczek? Sprawdź, czym się kierować, aby kupić odpowiednie akcesoria do karmienia, i na co zwrócić uwagę, dobierając je w sklepie.

Nasze marki
nancare-bc
nestle little steps
Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Moja córeczka ma 5 miesięcy. Od urodzenia karmie piersią. Za kilka dni wracam do pracy na 7 godzin i nie wiem, jak powinien wyglądać jadłospis mojej córeczki. Nadal chcę karmić piersią.

W czasie Pani nieobecności Maluszek powinien otrzymywać 3 posiłki. Proponuję przed wyjściem do pracy nakarmić córeczkę piersią do syta. Następnie po upływie 2,5 - 3 godzin można podać kaszkę. Dobrym rozwiązaniem byłaby kaszka Nestlé Sinlac. Jest to kaszka bezmleczna, bezglutenowa. Po dodaniu do niej wody stanowi pełnowartościowy posiłek, dostarczy w ten sposób córeczce wszystkich składników odżywczych i zastąpi jeden posiłek mleczny. Po kolejnych 3 godzinach proponuje podać przecier jarzynowy. Jako trzeci posiłek można podać przecier owocowy. Po powrocie z pracy należy karmić Maluszka piersią na żądanie, również w nocy.

Czy ta odpowiedź była pomocna?
Czy nowe mleko Nan Pro H.A. 2 znacznie różni się od poprzedniej wersji mleka?

W odpowiedzi na otrzymaną wiadomość uprzejmie informuje, że w ostatnim czasie ulepszono technologie produkcji mleka NAN Pro H.A. 2. Celem tych zmian było złagodzenie gorzkiego smaku mleka hipoalergicznego oraz ułatwienie jego przygotowywania. Smak nowego mleka jest delikatniejszy i zbliżony do klasycznego mleka modyfikowanego, a proszek mleczny łatwiej rozpuszcza się w wodzie. Wprowadzenie nowej technologii produkcji spowodowało nieznaczne różnice w zawartości witamin i składników mineralnych, które są widoczne w tabeli wartości odżywczej mleka. Pomimo tego, zawartość zasadniczych składników mleka (w tym hydrolizowanego białka OPTI PRO HA) nie uległa zmianie. Opakowanie zostało wyposażone w nową miarkę, która zwiększa komfort, bezpieczeństwo i higienę przygotowywania produktu. Miarka nie brudzi się i może zostać bezpiecznie zawieszona na bocznych krawędziach puszki, co ułatwia jej użycie.

Czy ta odpowiedź była pomocna?
Niedługo wracam do pracy. Karmię piersią i nie wiem, czy mam przestawić dziecko na butelkę, czy mogą nadal karmić piersią?

Mama, która chce kontynuować karmienie piersią, mimo powrotu do pracy powinna zaplanować jadłospis malucha na tę część dnia, kiedy będzie poza domem. 7-8 miesięczny maluch podczas nieobecności mamy może jeść kaszkę, zupkę, a także deserek owocowy. Po powrocie mamy, wieczorem, w nocy i rano przed pracą tylko pierś. Jeśli maluch jest młodszy, warto zostawić babci lub opiekunce butelkę z odciągniętym mlekiem mamy, lub podać mleko modyfikowane. Warto pamiętać, że kodeks pracy gwarantuje mamie karmiącej piersią przerwę na karmienie, którą można wykorzystać dowolnie w ciągu dnia pracy: w środku dnia, czy też na końcu. W rezultacie karmiąca mama pracuje krócej i wcześniej może wrócić do stęsknionego maminego mleka maluszka. Jeśli mama zdecyduje przestawić malucha na butelkę, powinna zacząć próby na 2-3 tygodnie przed powrotem do pracy. Proces przestawiana malucha na butelkę może zająć trochę czasu. Zazwyczaj trwa to ok. tygodnia do dwóch. Gumowy smoczek to nie to samo, co ciepła pierś mamy i należy dziecku dać czas na oswojenie się z nowym sposobem karmienia. Warto systematycznie próbować, przed każdym karmieniem podając maluchowi zamiast piersi butelkę. Na początku maluch może bawić się smoczkiem, przesuwając go językiem. Może go wypychać. Niemowlę bawiąc się smoczkiem, będzie się z nim oswajać, aż w końcu nauczy się nowego sposobu ssania i zaakceptuje nowe mleko – nie z piersi mamy, a z butelki. Każda z 2 opcji, kontynuacja karmienia piersią czy też przejście na karmienie mlekiem modyfikowanym, ma swoje plusy. Warto wybrać tę, która będzie najbardziej odpowiednia dla mamy i malucha.

Czy ta odpowiedź była pomocna?
experci-baner

Masz pytania dotyczące żywienia dziecka, rozszerzania diety lub rozwoju niemowlaka? Napisz do naszych ekspertów. 

Zobacz inne tematy

Karmienie piersią

Karmienie piersią

Pierwsza pomoc u dzieci

Pierwsza pomoc u dzieci

Rozwój dziecka

Rozwój dziecka