Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Style - artykuły NAN

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
ile mleka modyfikowanego

Jak prawidłowo przygotować mleko modyfikowane?

Jeśli zamierzasz połączyć karmienie naturalne z karmieniem mlekiem modyfikowanym lub planujesz niebawem odstawić maluszka od piersi, powinnaś wiedzieć, jak odpowiednio przygotować mleko modyfikowane dla dziecka. Doradzimy Ci, jakich zasad przestrzegać podczas przygotowania mleka modyfikowanego dla Twojego maluszka.

piątek, 18.03.2016

Karmienie mlekiem modyfikowanym i przygotowywanie pokarmu dla niemowląt w butelce rządzi się kilkoma ważnymi zasadami. Jeśli za radą pediatry wybrałaś już odpowiednie mleko modyfikowane oraz kupiłaś butelkę i smoczek, pozostaje Ci tylko przygotowanie posiłku dla Twojego maluszka. Na początku będziesz pełna obaw, ale szybko uda Ci się odmierzyć odpowiednią ilość mleka i dobrać właściwą temperaturę wody.

Jak przygotować mleko modyfikowane?

Zastanawiasz się, jaka powinna być odpowiednia temperatura, aby przygotować mleko modyfikowane? Czy można podgrzać mleko modyfikowane? Zobacz, na co należy zwrócić uwagę. To prostsze, niż myślisz! Musisz jedynie trzymać się poniższych wskazówek.

jak przygotować mleko modyfikowane

 1. Mleko modyfikowane przygotowuj zawsze tuż przed podaniem dziecku. 
 2. Przed przygotowaniem mleka dokładnie umyj ręce.
 3. Rozkręć i umyj wszystkie części butelki (butelkę, smoczek, nakrętkę) z użyciem płynu do mycia naczyń oraz szczoteczki do butelek niemowlęcych, a następnie wyparz wszystkie części w wyparzaczu lub rondelku z wrzącą wodą i osusz je na ręczniku papierowym.
 4. Odpowiednio wcześniej przygotuj wodę (przegotuj ją i przestudź do temperatury ok. 36-37°C). Temperatura wody nie powinna przekraczać 38°C, gdyż zniszczy znajdujące się w mleku modyfikowanym dobroczynne kultury bakterii, takie jak w mleku mamy.
 5. Odmierz wodę i przelej ją do butelki. Jej ilość powinna być zgodna z tabelą karmienia umieszczoną na opakowaniu mleka modyfikowanego.
 6. Odmierz odpowiednią ilość mleka i wsyp do butelki z wodą. Zrób to przy pomocy miarki dołączonej do opakowania. Ilość dobierz zgodnie z tabelą karmienia, miarki powinny być nieubite, płaskie.7. Zakręć szczelnie butelkę, przykryj korkiem i wymieszaj, intensywnie potrząsając, aż do całkowitego rozpuszczenia się mleka.
 7. Przed podaniem pokarmu dziecku sprawdź na przegubie dłoni, czy ma ono odpowiednią temperaturę.
 8. Jeśli dziecko nie wypiło mleka w całości, wylej jego resztki. Po kontakcie ze śliną w mleku namnażają się bakterie).
 9. Umyj, wyparz i wysusz butelkę.

 

Dawkowanie mleka modyfikowanego

Już wiesz, jak zrobić mleko modyfikowane dla Twojego dziecka. W trakcie przygotowywania mlecznego posiłku, musisz pamiętać o odpowiednim dawkowaniu produktu. Ilość podawanego mleka zależy od wieku i apetytu maluszka.

Przy przygotowaniu mleka modyfikowanego dla Twojego dziecka postępuj według instrukcji na opakowaniu. Standardowo używamy 1 miarki preparatu na 30 ml wody – proporcje te zachowujemy przy większej ilości przygotowywanego mleka (zatem do 180 ml wody należy wsypać 6 miarek).

Zwróć uwagę, aby zawsze używać miarki, która dołączona jest do danego opakowania mleka. Miarki różnią się od siebie pojemnością i są dobrane do rodzaju mleka. Nie zmieniaj rekomendowanej proporcji wody i mleka modyfikowanego.

Przygotowywanie mleka modyfikowanego NAN

Przygotowanie mleka modyfikowanego poza domem – jak sobie radzić?

Możliwe, że będziesz karmiła swoje maleństwo także poza domem, na przykład na spacerze. Karmiąc piersią, nie musisz myśleć o specjalnych przygotowaniach. W przypadku mleka modyfikowanego wcześniej zadbaj o swoją wygodę.

Dziecko pijące wodę z butelki na spacerze

Jeśli nie będzie Was w domu dłużej i karmienie wypadnie później, w butelce lepiej trzymać samą wodę, a mleko wsypać w ostatniej chwili. Butelki posiadają w komplecie specjalne kapsle, żeby mleko lub woda nie wylały się podczas transportu. Możesz też wypróbować gotowe do podania mleko w płynie – idealne na Wasze wspólne spacery lub posiłki w trakcie podróży z dzieckiem!

Zapamiętaj!

Woda do przygotowania mleka powinna być przegotowana i przestudzona. Zawsze używaj czystej wody z pewnego źródła – wolnej od drobnoustrojów, pestycydów i innych zanieczyszczeń. Możesz korzystać z niskozmineralizowanej wody mineralnej.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
 • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
 • weź udział w konkursach i wygrywaj
 • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 5/5

Nan optipro plus 2

Konsystencja jak w kazdym innym mleku modyfikowanym. Duzy plus za to, ze nie zawiera oleju palmowego. Opakowanie (puszka) moim zdaniem genialne. Chetnie zostaniemy przy tym mleku.

Najlepsze Mleko dla mojego dziecka

Synek uwielbia MLEKO NAN OPTI PRO 2. Nie ma już bólu brzuszka, przestał ulewać i pięknie przesypia całą noc. Świetna konsystencja, szybkość przygotowania co jest ważne dla takiego głodomorka

Mama i Wiki

Mleko bardzo nam podpasowało. Nie mamy żadnych problemów brzuszkowych. Smak i konsystencja jest idealna. Najważniejsze że nie zawiera oleju palmowego tylko witaminy i kwasy tłuszczowe które wspomagają rozwój malucha. Jesteśmy jak najbardziej za tym żeby polecić akurat to mleczko Nan Optipro Plus 2 HM-0 innym mamom jako mleko następne po karmieniu piersią

Mama Małego Brzdąca

Mój syn bardzo polubił mleko. Nie ma problemów z brzuszkiem. Puszka jest odpowiedniej wielkości, łatwo się przygotowuje, najczęściej robię to jedną ręką, ponieważ w drugiej trzymam głodnego synka. I co ważne, proszek dobrze rozpuszcza się w wodzie, nie zostają grudki. W składzie nie ma oleju palmowego, co dla mnie jest dużym plusem. Na chwilę obecną nie dostrzegam żadnych wad.

Pomocne każdej mamie

Mleko Nan Optipro Plus 2 ma bardzo dobrze przemyślane opakowanie. Nie dość, że można odmierzyć je jedną ręką, dzięki stabilnej puszce, doskonałej miarce i wyprofilowanemu rantowi, to dodatkowo można je bezpiecznie przechowywać w każdych warunkach, nawet w podróży. A jeśli maluch nie może doczekać się swojej porcji pokarmu, zawsze z pomocą przychodzi bębnienie w puszkę. Proces przygotowania mleka jest szybki i łatwy - nigdy nie zostały nam np. grudki, nawet podczas przygotowania w pośpiechu, czy na spacerze z chłodniejszej wody.

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.