Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
butelka z mlekiem dla niemowląt

Jak prawidłowo przygotować mleko modyfikowane?

 

Jak prawidłowo przygotować mleko modyfikowane? Sprawdź jakich zasad przestrzegać, aby mleko w butelce było bezpiecznym posiłkiem dla Twojego dziecka.

piątek, 18.03.2016

W teorii wydaje się to dziecinnie proste, w praktyce jednak często bywają z tym problemy. Karmienie mlekiem modyfikowanym i sporządzenie mleka dla niemowląt w butelce, bo o tym mowa, rządzi się kilkoma ważnymi zasadami. Jeśli z pomocą pediatry już wybrałaś odpowiednią mieszankę oraz upolowałaś idealny duet butelka + smoczek, pozostaje Ci już tylko przygotowanie butelki. Na początku będziesz przerażona, ale szybko uda Ci się odmierzyć odpowiednią ilość mleka i dobrać temperaturę. 

Zobacz na co należy zwrócić uwagę, aby przygotować bezpieczny mleczny posiłek dla Twojego malucha! To prostsze, niż myślisz :).

dekalog_prawidlowego_przygotowania_butelki

Dekalog prawidłowego przygotowania butelki:

 1. Mleko przygotuj tuż przed podaniem dziecku, nie wcześniej.
 2. Przed przygotowaniem mleka dokładnie umyj ręce.
 3. Rozkręć i umyj wszystkie części butelki (butelkę, smoczek, nakrętkę) z użyciem płynu do mycia naczyń oraz szczoteczki do butelek niemowlęcych, następnie wyparz wszystkie części w wyparzaczu lub rondelku z wrzącą wodą, osusz na ręczniku papierowym.
 4. Odpowiednio wcześniej przygotuj wodę do sporządzenia mieszanki (przegotuj wodę i przestudź do temperatury ok. 36-37°C). Odpowiednia temperatura wody, nieprzekraczająca 38°C, jest szczególnie istotna w przypadku mleka z dobroczynnymi kulturami bakterii takimi jak w mleku mamy. Zbyt gorąca woda je niszczy.
 5. Odmierz odpowiednią ilość wody i przelej ją do butelki (jej ilość powinna być zgodna z tabelą karmienia, która jest umieszczona na każdym opakowaniu mleka modyfikowanego).
 6. Odmierz odpowiednią ilość mleka i wsyp do butelki z wodą (zrób to przy pomocy miarki dołączonej do opakowania, ilość dobierz zgodnie z tabelą karmienia; miarki powinny być nieubite, płaskie).
 7. Zakręć szczelnie butelkę, przykryj korkiem i wymieszaj intensywnie potrząsając aż do całkowitego rozpuszczenia się proszku.
 8. Przed podaniem mleka dziecku sprawdź na przegubie dłoni, czy ma ono odpowiednią temperaturę.
 9. Jeśli dziecko nie wypiło mleka w całości, wylej jego resztki (po kontakcie ze śliną malca w mleku namnażają się bakterie).
 10. Umyj, wyparz i wysusz butelkę.

 

Ile mleka należy użyć?

Ilość podawanego mleka zależy od wieku i apetytu maluszka.

Przy przygotowaniu mleka dla Twojego dziecka postępuj ściśle według instrukcji na opakowaniu. Standardowo stosujemy 1 miarkę proszku na 30 ml wody - proporcje te zachowujemy niezależnie od ilości przygotowywanego mleka (zatem na 180 ml wody należy wsypać 6 miarek proszku).

Zwróć uwagę, aby zawsze używać miarki, która dołączona jest do danego opakowania mleka. Miarki różnią się od siebie pojemnością i są dostosowane do danego rodzaju mleka. Użycie większej lub mniejszej ilości proszku może prowadzić do odwodnienia organizmu malca lub do niedożywienia – dlatego nie zmieniaj rekomendowanej proporcji wody i mleka w proszku.

nestle zswp mleko 0

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

 • Odbierz darmową próbkę NAN OPTIPRO Plus 2
 • Weź udział w KONKURSACH i wygrywaj!
 • TESTUJ produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
 • Otrzymuj NEWSLETTER z informacjami od ekspertów

Zarejestruj się!

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.