Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Artykuł - udostępnij
X
10.tydzień ciąży

10. Tydzień ciąży

(0 opinie)

To już 10 tydzień ciąży. Przed Tobą nadal jeszcze 29 tygodni do spotkania z ukochanym maleństwem. 
Dowiedz się więcej na temat zmian zachodzących w tym tygodniu ciąży!

 

czwartek, 17.11.2016

Rozwój dziecka

Twoje dziecko naprawdę zaczyna przypominać istotę ludzką. Wszystkie elementy twarzy znajdują się nareszcie na właściwym miejscu. Głowa jest nadal bardzo duża, znacznie większa od reszty ciała, Twoje dziecko może nią obracać. Ciało posiada mnóstwo mięśni, tak więc dziecko potrafi już machać rękoma i nogami, chociaż nadal robi to nieświadomie. W brzuszku Twojego maluszka, stosunkowo duża wątroba zaczyna produkować czerwone krwinki. Mózg Twojego dziecka nadal się rozwija, a komórki nerwowe dzielą się w sposób wykładniczy, tworząc różne połączenia nerwowe. W 18. tygodniu ciąży ich liczba wzrośnie do 12-14 miliardów! Kiedy mózg osiągnie pełną dojrzałość w wieku 18 lat, wspomniana liczba komórek będzie ostatecznie niższa. 

Twoje ciało
Czy pół godziny temu jeszcze skakałaś z radości, a teraz zamartwiasz się na śmierć? Tak, huśtawki nastrojów w pierwszym trymestrze ciąży mogą być naprawdę imponujące. Jeśli wahania nastrojów są u Ciebie szczególnie dokuczliwe lub po prostu czujesz się źle, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. To wszystko wkrótce minie. W drugim trymestrze, który za chwilę się zacznie, stężenie hormonów ponownie się wyrównuje. To właśnie wtedy większość mam doświadcza uczucia błogiego spokoju.

Żywienie
W tym tygodniu chcemy zwrócić Twoją uwagę na białko. Czy spożywasz wystarczającą ilość białka w diecie? Białko jest niezbędne dla Ciebie i Twojego rozwijającego się dziecka. Pomaga przenosić substancje odżywcze w organizmie i pomaga w utrzymaniu zdrowych kości. Ponadto wspomaga zdrowy rozwój i utrzymanie tkanek organizmu. Białko można znaleźć zarówno w pokarmach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Białka zwierzęce zawierają wszystkie aminokwasy, których organizm nie potrafi sam wyprodukować, dlatego też są one niezbędne w naszej diecie.
Żaden z pokarmów pochodzenia roślinnego, z wyjątkiem soi, nie zawiera wszystkich niezbędnych aminokwasów. W diecie wegetariańskiej białko roślinne jest uzyskiwane głównie z soi i innych roślin strączkowych oraz orzechów, a także z nabiału i jajek, jeśli te produkty stanowią część diety. Upewnij się, czy Twój lekarz wie o tym, że stosujesz dietę wegetariańską bądź wegańską.

Wskazówki
Zostaliśmy zapytani, czy kobiety ciężarne po 35 rż. wymagają szczególnej opieki. Odpowiedź brzmi
niekoniecznie. Z drugiej strony, kobiety ciężarne powyżej 35 rż. posiadające nieco wyższe ryzyko urodzenia dziecka z zaburzeniami chromosomalnymi, powinny być poddane diagnostyce prenatalnej. Wspomniane badania prenatalne mają na celu sprawdzenie, czy zarodek jest zdrowy. Jednym z takich badań jest amniocenteza. Decyzja o wykonaniu tego badania jest trudna do podjęcia i zależy wyłącznie od matki. Niemniej jednak w takie sytuacji często pomocna jest rozmowa z innymi w celu wymiany doświadczeń. Takie postępowanie wspólnie z rozmową z położnikiem może pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji.

 

Czytaj dalej

Wybierz miesiąc

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

  • Zdobywaj wiedzę
  • Korzystaj z narzędzi interaktywnych
  • Testuj produkty
  • Śledź aktualne promocje

Zarejestruj się!

Powiązane tematy
Opinie o artykule

Podziel się opinią

0 opinie