MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

10. tydzień ciąży

10. tydzień to 3 miesiąc ciąży – Twoje dziecko ma już ukształtowane nóżki i rączki. Coraz częściej nimi porusza, ale Ty jeszcze nie możesz tego poczuć. Wykształciły się już również powieki, które na razie wciąż pozostają sklejone, więc dziecko wygląda tak, jakby spało. Ty natomiast powinnaś pamiętać o zalecanym między 11. a 14. tygodniem ciąży badaniu USG. 

6min. czytania Sty 15, 2024

Jesteś w 10. tygodniu ciąży – objawy w postaci nudności i wymiotów mogą (choć nie muszą) być teraz najbardziej nasilone. Czasami pojawiają się również wzdęcia. Twoje dziecko wciąż bardzo dynamicznie się rozwija – dbaj więc o siebie: nie przemęczaj się, zachowuj pogodę ducha i zdrowo się odżywiaj!

Rozwój dziecka – 10. tydzień ciąży

W dziesiątym tygodniu ciąży Twoje dziecko ma już ukształtowane rączki i nóżki. Coraz częściej nimi porusza, ale na razie – ze względu na niewielką masę maluszka – jeszcze nie wyczujesz jego ruchów. Widoczne są już także palce u stóp, w odróżnieniu od palców rąk pozostają jednak zrośnięte błoną. 

Dziecko w 10 tygodniu ciąży

Głowa Twojego dziecka wciąż jest bardzo duża w stosunku do reszty ciała, jednak z każdym kolejnym tygodniem te proporcje będą się zmieniać. Wykształcone są już powieki – wciąż są one jednak ze sobą sklejone, więc dziecko wygląda tak, jakby spało. Ze względu na powiększanie się głowy zmienia się położenie oczu, widoczne stają się również nos oraz usta. W 10. tygodniu ciąży szybko rozwija się także mózg, co może być widoczne w postaci wypukłości na czole.

W trzecim miesiącu ciąży swój kształt zyskują płuca i trzustka. Pęcherzyk żółciowy rozpoczyna produkcję żółci, zaś funkcję krwiotwórczą stopniowo przejmuje szpik kostny, zastępując w tej roli wątrobę. U dziecka rozwijają się mięśnie przewodu pokarmowego, dzięki którym mogą zacząć pracować jelita. Najważniejsze narządy wewnętrzne są już ukształtowane – w kolejnych tygodniach czeka je jednak systematyczny rozwój. Dziecko może również połykać płyn owodniowy, co pomaga mu stymulować rozwój układu oddechowego i pokarmowego.

Dziecko w 10. tygodniu ciąży ma 3,1 cm i waży 4g. 

Płód w 10 tygodniu ciąży

 

Brzuch w 10. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?

Jeśli spodziewasz się dziecka po raz pierwszy, w 10. tygodniu ciąży zobaczysz już dość wyraźnie zaokrąglony brzuszek. Wciąż możesz go jednak ukryć pod luźniejszymi ubraniami. Jeżeli masz już dzieci, Twój brzuch jest z pewnością mocno powiększony i widoczny również dla innych. Możesz powoli zacząć zmieniać garderobę na wygodniejszą – z każdym kolejnym tygodniem będzie rosnąć dyskomfort związany z noszeniem ubrań zapinanych na zamek błyskawiczny czy guziki. O wiele wygodniejsze będą ubrania z gumką w pasie.

10. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

Nasilenie się porannych mdłości i wymiotów – u części kobiet apogeum tych przykrych dolegliwości przypada właśnie na 10. tydzień ciąży. Objawy te czasami bywają tak silne, że uniemożliwiają normalne odżywianie, w efekcie czego nie tylko nie zwiększysz masy ciała, ale nawet nieco stracisz na wadze.

 radaUnikaj pokarmów, których smak i zapach wywołuje u Ciebie wymioty czy mdłości. Jedz produkty bogate w białko, pij także dużo płynów (głównie niegazowanej wody mineralnej), zwłaszcza jeśli dużo wymiotujesz. Unikaj potraw pikantnych, mocno doprawionych, smażonych. Jedz regularnie, nie dopuszczaj do pojawienia się uczucia głodu – może ono pogłębiać, a nawet powodować nudności. Pomocna w zwalczaniu wymiotów bywa także herbatka imbirowa. Jeśli dolegliwości są bardzo nasilone, zasięgnij porady lekarza.

Wzdęcia – to kolejne zaburzenie gastryczne, które może towarzyszyć kobietom w 10. tygodniu ciąży. Wzdęcia nie stanowią co prawda zagrożenia dla zdrowia, ale powodują dyskomfort, uczucie pełności i złe samopoczucie. Zazwyczaj są one efektem ucisku powiększającej się macicy na jelita, ale także podniesionego poziomu progesteronu. Hormon ten jest niezbędny do utrzymania ciąży, ale niestety spowalnia również procesy trawienia.

 radaOgranicz spożycie produktów, które mogą nasilać te dolegliwości: kapusty, roślin strączkowych, cebuli. Pamiętaj, by w Twojej diecie znalazły się duże ilości pokarmów zawierających błonnik: pełnoziarniste pieczywo, kasze i makarony, warzywa oraz owoce (choć nie wszystkie – problemy ze wzdęciami mogą pogłębiać np. surowe jabłka i gruszki). Nie zapominaj, że przy diecie wysokobłonnikowej powinnaś pić duże ilości płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej (około 3 litrów dziennie). W innym wypadku znajdujący się w pokarmach błonnik również będzie wywoływał wzdęcia i zaparcia. Unikaj kolorowych słodzonych napojów gazowanych.

Zaburzenia widzenia – na tym etapie pierwszego trymestru ciąży możliwe są zaburzenia widzenia w postaci widzenia podwójnego lub nieostrego, spowodowane m.in. zwiększoną ilością krwi w Twoim krwiobiegu lub nadciśnieniem tętniczym.

 rada

Regularnie kontroluj ciśnienie krwi. Jeśli wynosi ono więcej niż 140/90 niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem – nadciśnienie tętnicze w ciąży jest groźne zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka.

Ważne

Aby po urodzeniu dziecka otrzymać pomoc finansową od państwa (czyli tzw. becikowe) w kwocie 1000 złotych, musisz znajdować się pod opieką lekarza od co najmniej 10. tygodnia ciąży do porodu. Uwaga! Becikowe należy się jedynie rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza kwoty 1922 złotych netto miesięcznie.

10. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?

Noś odpowiednią bieliznę
W związku z powiększającym się biustem z pewnością wymieniłaś już swój biustonosz na rozmiar większy. W przypadku majtek na razie jeszcze nie ma takiej konieczności – wiele kobiet przez cały okres ciąży nosi zwyczajne figi, które kończą się pod brzuchem. Ważne jest jednak, by taka bielizna była wykonana z naturalnych przewiewnych materiałów – najlepiej bawełny, ewentualnie z niewielką domieszką tkanin syntetycznych (np. elastanu). Chroni to przed rozwijaniem się infekcji oraz powstawaniem podrażnień. Bielizna powinna mieć wkładkę ze stuprocentowej bawełny. Zwróć uwagę na to, czy majtki nie uciskają brzuszka, ud oraz pachwin – to szczególnie ważne podczas podróży w ciąży.

Zadbaj o odpowiednią ilość wapnia w diecie
Wapń to składnik niezbędny rozwijającemu się dziecku do prawidłowej mineralizacji kości i zębów. Dodatkowo reguluje on metabolizm organizmu, bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, a także zmniejsza przepuszczalność błon komórkowych, chroniąc maluszka przed reakcjami alergicznymi. Niedobór wapnia w Twojej diecie może być groźny nie tylko dla dziecka, ale również dla Ciebie – zwiększa bowiem ryzyko osteoporozy, czyli choroby będącej efektem zmniejszenia gęstości kości. Zapotrzebowanie kobiet w ciąży na wapń jest takie samo jak przed ciążą (1300 mg na dobę w przypadku mam poniżej 19. roku życia i 1000 mg w wieku 19-50 lat). Wapń znajdziesz m.in. w mleku i jego przetworach (serach, maślance, kefirze, jogurcie), orzechach i pestkach, suszonych owocach, zielonych warzywach oraz nasionach roślin strączkowych.

Ważne

Dobrym źródłem wapnia dla kobiet w ciąży jest mleko, najlepiej o obniżonej zawartości tłuszczu. W jednej szklance (250 mililitrów) znajduje się około 300 mg wapnia.

10. tydzień ciąży – jakie badania?

Jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, nie musisz zgłaszać się na konkretne badania. Pamiętaj jednak, że między 11. a 14. tygodniem ciąży powinnaś wykonać jedno z trzech zalecanych w ciąży badań USG. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, zadzwoń do przychodni i umów się na wizytę.

Ważne

Od 10. tygodnia ciąży rekomendowane jest przeprowadzenie testu NIFTY. To nieinwazyjny test prenatalny, którego skuteczność jest niemalże stuprocentowa. Podczas testu analizowane jest DNA płodu pod kątem kilkunastu zespołów wad wrodzonych spowodowanych nieprawidłowościami chromosomowymi. Test jest szczególnie polecany kobietom po 35. roku życia oraz tym, które poddały się zapłodnieniu in-vitro.

Konsultacja merytoryczna:

DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA


Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.