Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
10.tydzień ciąży

10. Tydzień ciąży

To już 10 tydzień ciąży. Zwróć szczególną uwagę na obecność białka w diecie. Jest ono niezbędne do prawidłowego rozwoju malucha, który zmienia się z dnia na dzień. Sprawdź, jak powinien przebiegać ten tydzień.

 

czwartek, 17.11.2016

Rozwój dziecka - 10. Tydzień ciąży

W dziesiątym tygodniu ciąży Twoje dziecko naprawdę zaczyna przypominać istotę ludzką. Wszystkie elementy twarzy znajdują się nareszcie na właściwym miejscu. W dziesiątym tygo-dniu ciąży głowa malucha jest nadal bardzo duża, znacznie większa od reszty ciała, Twoje dziecko może nią obracać. Ciało posiada mnóstwo mięśni, tak więc dziecko potrafi już ma-chać rękoma i nogami, chociaż nadal robi to nieświadomie. W brzuszku Twojego maluszka, stosunkowo duża wątroba zaczyna produkować czerwone krwinki. Mózg Twojego dziecka nadal się rozwija, a komórki nerwowe dzielą się w sposób wykładniczy, tworząc różne połą-czenia nerwowe. W 18. tygodniu ciąży ich liczba wzrośnie do 12-14 miliardów! Kiedy mózg osiągnie pełną dojrzałość w wieku 18 lat, wspomniana liczba komórek będzie ostatecznie niższa.

 

 

Twoje ciało

Czy pół godziny temu jeszcze skakałaś z radości, a teraz zamartwiasz się na śmierć? To jeden z objawów ciąży w dziesiątym tygodniu, huśtawki nastrojów w pierwszym trymestrze ciąży mogą być naprawdę imponujące. Jeśli wahania nastrojów są u Ciebie szczególnie dokuczliwe lub po prostu czujesz się źle, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. To wszystko wkrótce minie. W drugim trymestrze, który za chwilę się zacznie, stężenie hormonów ponownie się wyrów-nuje. To właśnie wtedy większość mam doświadcza uczucia błogiego spokoju.

 

Żywienie

W tym tygodniu chcemy zwrócić Twoją uwagę na białko. Czy spożywasz wystarczającą ilość białka w diecie? Białko jest niezbędne dla Ciebie i Twojego rozwijającego się dziecka. Poma-ga przenosić substancje odżywcze w organizmie i pomaga w utrzymaniu zdrowych kości. Po-nadto wspomaga zdrowy rozwój i utrzymanie tkanek organizmu. Białko można znaleźć za-równo w pokarmach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Białka zwierzęce zawierają wszystkie aminokwasy, których organizm nie potrafi sam wyprodukować, dlatego też są one niezbędne w naszej diecie. Żaden z pokarmów pochodzenia roślinnego, z wyjątkiem soi, nie zawiera wszystkich niezbędnych aminokwasów. W diecie wegetariańskiej białko roślinne jest uzyskiwane głównie z soi i innych roślin strączkowych oraz orzechów, a także z nabiału i ja-jek, jeśli te produkty stanowią część diety. Upewnij się, czy Twój lekarz wie o tym, że stosujesz dietę wegetariańską bądź wegańską.

Wskazówki

Zostaliśmy zapytani, czy kobiety ciężarne po 35 rż. wymagają szczególnej opieki. Odpowiedź brzmi niekoniecznie. Z drugiej stro-ny, kobiety ciężarne powyżej 35 rż. posiadające nieco wyższe ry-zyko urodzenia dziecka z zaburzeniami chromosomalnymi, powin-ny być poddane diagnostyce prenatalnej. Wspomniane badania prenatalne mają na celu sprawdzenie, czy zarodek jest zdrowy. Jednym z takich badań jest amniocenteza. Decyzja o wykonaniu tego badania jest trudna do podjęcia i zależy wyłącznie od matki. Niemniej jednak w takiej sytuacji często pomocna jest rozmowa z innymi w celu wymiany doświadczeń. Takie postępowanie wspól-nie z rozmową z położnikiem może pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji.

1. Trymestr
1
2
2. Trymestr
3. trymestr

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Opinie o artykule

Podziel się opinią

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.