Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wszystkie mamy powinny przez pierwsze pół roku życia dziecka karmić je wyłącznie piersią. Kiedy zdecydujesz się na zakończenie karmienia piersią, wszystkie niezbędne akcesoria, czyli butelki i smoczki wybieraj starannie i dbaj o nie we właściwy sposób.
Pierwsza butelka dla niemowlaka – czyli jaka?
Butelki i smoczki muszą do siebie pasować, najlepiej wybieraj zatem produkty tej samej firmy. Dobra butelka powinna mieć kapsel i szczelne zamknięcie. Do wyboru masz aż kilka modeli butelek, które można podzieli ze względu na rodzaj tworzywa czy też specjalny kształt ułatwiający dziecku picie z niej.
Podział butelek dla niemowląt ze względu na rodzaj tworzywa:
- szklana – idealna dla noworodków, łatwiejsza do wyparzania,
- z polipropylenu – dobra dla dzieci, które zaczynają już same trzymać butelkę; jest lekka, trwała, nie tłucze się; jej jedynym minusem jest to, że z czasem nieco szarzeje na skutek wyparzania i mycia,
- silikonowa – doskonała dla dzieci, które opanowały już samodzielne trzymanie butelki; nie tłucze się i jest dosyć lekka.
Podział butelek dla niemowląt ze względu na kształt:
- prosta – najbardziej klasyczna; może być wykorzystywana na wiele sposobów,
- trójkątna – łatwa do trzymania i czyszczenia, a na dodatek stabilna,
- ergonomiczna – ma zwężenie ułatwiające lepsze chwycenie; niestety jej dokładne umycie może sprawiać trudności,
- zagięta – to tzw. butelka antykolkowa, dzięki której dziecko przy karmieniu połyka mniej powietrza; niestety jej dokładne umycie może sprawiać trudności,
- z dużym otworem – nie stwarza problemów z wsypaniem mleka, wlaniem wody czy czyszczeniem.
Jak dobrać smoczek dla niemowlaka?
Smoczek musi być idealnie dobrany do wieku dziecka. Gdy mleko ze smoczka płynie zbyt szybko, maluszek może zacząć się krztusić. Z kolei starsze dziecko będzie się irytowało, jeśli mleko będzie leciało z butelki zbyt wolno. Trzeba zatem znaleźć złoty środek i rozwiązanie najlepsze dla Twojego dziecka. Dobrze, jeśli część smoczka, która imituje brodawkę, jest miękka i elastyczna, jednak nie daje się łatwo zgniatać. To sprawi, że niemowlę nie będzie się nią bawiło podczas jedzenia. Smoczki dla noworodków i niemowląt możemy podzielić ze względu na rodzaj tworzywa, a także na wielkość dziurki, która wpływa na szybkość przepływu mleka.
Podział smoczków dla niemowląt ze względu na rodzaj tworzywa:
- lateksowy – jest przezroczysty i miękki, jednak wymaga dość częstej wymiany,
- kauczukowy – miękki, żółtawy, nieprześwitujący; wymaga dość częstej wymiany,
- silikonowy – dość twardy, a dzięki temu także bardziej trwały, wymaga jednak uformowania przez dziecko.
Podział smoczków dla niemowląt ze względu na rozmiar dziurki i szybkość przepływu:
- z jedną, dwiema lub trzema małymi dziurkami – przeznaczony dla noworodków oraz niemowląt do końca 3. miesiąca życia,
- antykolkowy – przez smoczek mleko przepływa tylko wtedy, gdy dziecko ma odruch ssania, co w naturalny sposób naśladuje karmienie piersią,
- z dwiema lub czterema małymi dziurkami bądź jedną większą – dla maluszków od 3. miesiąca życia,
- ze szczeliną – odpowiedni dla starszych dzieci, które piją mleko zagęszczone kaszką lub kleikiem.
Akcesoria specjalistyczne, czyli butelki i smoczki z dodatkowymi funkcjami
Niektóre butelki i smoczki mają bardzo ciekawe funkcje, które mogą ułatwić karmienie maluszka. To rozwiązania producentów, które powstały z potrzeb mam – pragnących ułatwić sobie cały proces przygotowywania mleka modyfikowanego – np. poza domem. Do grona specjalistycznych akcesoriów zaliczamy:
- butelkę do karmienia z sitkiem na grudki – ma system TwistFlow ułatwiający przepływ płynu i zapobiegający kolkom. Sitko pełni rolę minimiksera, skutecznie rozpuszcza proszek i minimalizuje ryzyko zatykania smoczka przez grudki mleka,
- butelka do karmienia z grzałką i termometrem – wyposażona jest w moduł grzewczy wielokrotnego użytku, po kliknięciu butelka podgrzewa wodę do temperatury 36°C i utrzymuje ją nawet przez godzinę,
- termobutelka – utrzymuje ciepło wody nawet przez sześć godzin, wystarczy w porze posiłku dodać do niej mleko modyfikowane.
Higiena butelek i smoczków dla niemowląt
Butelki i smoczki wymagają właściwej higieny. To bardzo ważne, aby utrzymywać je w czystości, wyparzając przed i po każdym użyciu, by zapobiec namnażaniu się na nich bakterii. Stosuj się więc do kilku poniższych zasad!
- Czyść dokładnie butelkę po każdym użyciu przy pomocy odpowiedniej szczotki.
- Używaj płynu do mycia naczyń.
- Butelkę susz odwróconą do góry dnem na ręczniku papierowym lub specjalnym ociekaczu.
- Sterylizuj lub wyparzaj zarówno butelki, jak i smoczki (możesz użyć sterylizatora parowego lub sterylizatora do kuchenki mikrofalowej).
- W razie potrzeby użyj dostępnych na rynku specjalnych środków do dezynfekcji butelek i smoczków dla dzieci.
Zapamiętaj!
Jeśli Twój maluszek jest karmiony mlekiem modyfikowanym, zatroszcz się o odpowiednie butelki i smoczki. Powinny być praktyczne, estetyczne oraz wygodne i dla niego i dla Ciebie. Ich rodzaj, kształt i wielkość dobieraj do wieku dziecka. Dbaj o higienę używanych akcesoriów. Będą Wam teraz często towarzyszyć.
Dołącz do programu
Zyskaj pełen dostęp do wszystkich benefitów!
DARMOWE PRÓBKI
Odbierz bezpłatne próbki NAN OPTIPRO® Plus 2 HMO.
KONKURSY
Weź udział w konkursach i wygrywaj nagrody.
TESTOWANIA PRODUKTÓW
Wypróbuj produkty Nestlé dla niemowląt
i małych dzieci.STREFA EKSPERTA
Zadaj pytanie naszym ekspertom i uzyskaj darmową poradę.