Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
Butelka i smoczek, czyli jak dobrać duet idealny.
Odstawianie dziecka od karmienia piersią. Jak i kiedy?

Butelka i smoczek, czyli jak dobrać duet idealny

Chcesz wybrać dla swojego maluszka idealną butelkę i smoczek? Sprawdź, czym się kierować, aby kupić odpowiednie akcesoria do karmienia, i na co zwrócić uwagę, dobierając je w sklepie. Podpowiadamy, jak podjąć najlepszą decyzję, by Twój niemowlak mógł się bez przeszkód najeść.

piątek, 18.03.2016

Odstawianie dziecka od karmienia piersią. Jak i kiedy?

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wszystkie mamy powinny przez pierwsze pół roku życia dziecka karmić je wyłącznie piersią. Kiedy zdecydujesz się na zakończenie karmienia piersią, wszystkie niezbędne akcesoria, czyli butelki i smoczki wybieraj starannie i dbaj o nie we właściwy sposób.

Pierwsza butelka dla niemowlaka – czyli jaka?

Butelki i smoczki muszą do siebie pasować, najlepiej wybieraj zatem produkty tej samej firmy. Dobra butelka powinna mieć kapsel i szczelne zamknięcie. Do wyboru masz aż kilka modeli butelek, które można podzieli ze względu na rodzaj tworzywa czy też specjalny kształt ułatwiający dziecku picie z niej.

Podział butelek dla niemowląt ze względu na rodzaj tworzywa:

 • szklana – idealna dla noworodków, łatwiejsza do wyparzania,
 • z polipropylenu – dobra dla dzieci, które zaczynają już same trzymać butelkę; jest lekka, trwała, nie tłucze się; jej jedynym minusem jest to, że z czasem nieco szarzeje na skutek wyparzania i mycia,
 • silikonowa – doskonała dla dzieci, które opanowały już samodzielne trzymanie butelki; nie tłucze się i jest dosyć lekka.

Podział butelek dla niemowląt ze względu na kształt:

 • prosta – najbardziej klasyczna; może być wykorzystywana na wiele sposobów,
 • trójkątna – łatwa do trzymania i czyszczenia, a na dodatek stabilna,
 • ergonomiczna – ma zwężenie ułatwiające lepsze chwycenie; niestety jej dokładne umycie może sprawiać trudności,
 • zagięta – to tzw. butelka antykolkowa, dzięki której dziecko przy karmieniu połyka mniej powietrza; niestety jej dokładne umycie może sprawiać trudności,
 • z dużym otworem – nie stwarza problemów z wsypaniem mleka, wlaniem wody czy czyszczeniem.

Niemowlę pije mleko z butelki

Jak dobrać smoczek dla niemowlaka?

Smoczek musi być idealnie dobrany do wieku dziecka. Gdy mleko ze smoczka płynie zbyt szybko, maluszek może zacząć się krztusić. Z kolei starsze dziecko będzie się irytowało, jeśli mleko będzie leciało z butelki zbyt wolno. Trzeba zatem znaleźć złoty środek i rozwiązanie najlepsze dla Twojego dziecka. Dobrze, jeśli część smoczka, która imituje brodawkę, jest miękka i elastyczna, jednak nie daje się łatwo zgniatać. To sprawi, że niemowlę nie będzie się nią bawiło podczas jedzenia. Smoczki dla noworodków i niemowląt możemy podzielić ze względu na rodzaj tworzywa, a także na wielkość dziurki, która wpływa na szybkość przepływu mleka.

Butelki z mlekiem i smoczek na stole

Podział smoczków dla niemowląt ze względu na rodzaj tworzywa:

 • lateksowy – jest przezroczysty i miękki, jednak wymaga dość częstej wymiany,
 • kauczukowy – miękki, żółtawy, nieprześwitujący; wymaga dość częstej wymiany,
 • silikonowy – dość twardy, a dzięki temu także bardziej trwały, wymaga jednak uformowania przez dziecko.

Podział smoczków dla niemowląt ze względu na rozmiar dziurki i szybkość przepływu:

 • z jedną, dwiema lub trzema małymi dziurkami – przeznaczony dla noworodków oraz niemowląt do końca 3. miesiąca życia,
 • antykolkowy – przez smoczek mleko przepływa tylko wtedy, gdy dziecko ma odruch ssania, co w naturalny sposób naśladuje karmienie piersią,
 • z dwiema lub czterema małymi dziurkami bądź jedną większą – dla maluszków od 3. miesiąca życia,
 • ze szczeliną – odpowiedni dla starszych dzieci, które piją mleko zagęszczone kaszką lub kleikiem.

 

Akcesoria specjalistyczne, czyli butelki i smoczki z dodatkowymi funkcjami

Niektóre butelki i smoczki mają bardzo ciekawe funkcje, które mogą ułatwić karmienie maluszka. To rozwiązania producentów, które powstały z potrzeb mam – pragnących ułatwić sobie cały proces przygotowywania mleka modyfikowanego – np. poza domem. Do grona specjalistycznych akcesoriów zaliczamy:

 • butelkę do karmienia z sitkiem na grudki – ma system TwistFlow ułatwiający przepływ płynu i zapobiegający kolkom. Sitko pełni rolę minimiksera, skutecznie rozpuszcza proszek i minimalizuje ryzyko zatykania smoczka przez grudki mleka,
 • butelka do karmienia z grzałką i termometrem – wyposażona jest w moduł grzewczy wielokrotnego użytku, po kliknięciu butelka podgrzewa wodę do temperatury 36°C i utrzymuje ją nawet przez godzinę,
 • termobutelka – utrzymuje ciepło wody nawet przez sześć godzin, wystarczy w porze posiłku dodać do niej mleko modyfikowane.

Higiena butelek i smoczków dla niemowląt

Butelki i smoczki wymagają właściwej higieny. To bardzo ważne, aby utrzymywać je w czystości, wyparzając przed i po każdym użyciu, by zapobiec namnażaniu się na nich bakterii. Stosuj się więc do kilku poniższych zasad!

 • Czyść dokładnie butelkę po każdym użyciu przy pomocy odpowiedniej szczotki.
 • Używaj płynu do mycia naczyń.
 • Butelkę susz odwróconą do góry dnem na ręczniku papierowym lub specjalnym ociekaczu.
 • Sterylizuj lub wyparzaj zarówno butelki, jak i smoczki (możesz użyć sterylizatora parowego lub sterylizatora do kuchenki mikrofalowej).
 • W razie potrzeby użyj dostępnych na rynku specjalnych środków do dezynfekcji butelek i smoczków dla dzieci.


Zapamiętaj!

Jeśli Twój maluszek jest karmiony mlekiem modyfikowanym, zatroszcz się o odpowiednie butelki i smoczki. Powinny być praktyczne, estetyczne oraz wygodne i dla niego i dla Ciebie. Ich rodzaj, kształt i wielkość dobieraj do wieku dziecka. Dbaj o higienę używanych akcesoriów. Będą Wam teraz często towarzyszyć.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
 • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
 • weź udział w konkursach i wygrywaj
 • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 5/5
avatar
avatar

Nam 2 i buteleczka

Synuś nie wybrzydzał w butelkach j skoczkach. Obecnie mamy butelki i smoczki z dwóch firm i pije z nich naprzemiennie bez marudzenie. Mleko również udało nam się za pierwszy razem wybrać prawidłowe. Syn bardzo pokochał mleko Nan 2 i uśmiecha mu się buźka na sam widok mleczka.

avatar

NAN 2

Na szczęście syn zaakceptował każdą butelkę, jaką mu podaliśmy. Pytanie, które mleczko wybrać czy kp jest niemożliwe. Ważne żeby było bez oleju palmowego tak jak np. Nan 2. Poza tym kwestia gustu niemowlaka, czy mu podpasuje, warto sprawdzić.

avatar

Nan optipro 1 i 2

Przy wyborze butelki I smoczka było dość łatwo ale to może też przez brak świadomości jakie niesie to że sobą problemy. Czasem im mniej się wie tym lepiej :) A mleko dość długo wybieralismy bo córką męczyła się z bólami brzuszka. Ostatecznie padło na mleko Nan bo miało najlepszy skład, smak, zapach i cenowo też był bardzo dobry.

avatar

Buteleczka

Nie mieliśmy problemu z wyborem butelki. Syn akceptował każda. Większy problem mieliśmy z doborem odpowiedniego mleka. Na szczęście trafiliśmy na Nan Optipro 2 i nie zamienimy go na żaden inny

avatar

duet? a może trio?

no tak... temat butelki i smoczka był dosyć ciężki. jaki zestaw wybrać aby dziecko efektywnie jadło, nie męczyło się przy ssaniu. po karmieniu piersią zależało mi aby przejście na butelkę było łagodne aby nie zaburzyć neurologii buzi i nie zniechęcić dziecka do jedzenia. Po doborze odpowiedniego smoczka i butelki, z mlekiem NAN Optipro Plus 2 powstało idealne trio dla naszej córeczki.

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.