Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

CSS - Nav Links

Article - udostępnij
X
Butelka i smoczek, czyli jak dobrać duet idealny.
Odstawianie dziecka od karmienia piersią. Jak i kiedy?

Butelka i smoczek, czyli jak dobrać duet idealny

Właśnie nadszedł czas, aby wybrać dla Twojego maluszka butelkę i smoczek. Czym się kierować, aby kupić odpowiednią butelkę? Na co zwrócić uwagę, dobierając do niej właściwy smoczek? Działy z akcesoriami dla niemowląt oferują ogromny wybór produktów, dlatego podpowiadamy, jak podjąć najlepszą decyzję.

piątek, 18.03.2016

Odstawianie dziecka od karmienia piersią. Jak i kiedy?

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wszystkie mamy powinny przez pierwsze pół roku życia dziecka karmić je wyłącznie piersią. Kiedy zdecydujesz się na zakończenie karmienia piersią, wszystkie niezbędne akcesoria "butelki i smoczki" wybieraj starannie i dbaj o nie we właściwy sposób. Będziesz ich używać wiele razy każdego dnia, i to przez długi czas!

Rodzaje i przeznaczenie butelek

Butelki i smoczki muszą do siebie pasować, najlepiej wybieraj zatem produkty tej samej firmy. Dobra butelka powinna mieć kapsel i szczelne zamknięcie.

Podział butelek ze względu na rodzaj tworzywa:

 • szklana – idealna dla noworodków, łatwiejsza do wyparzania,
 • z polipropylenu – dobra dla dzieci, które zaczynają już same trzymać butelkę; jest lekka, trwała, nie tłucze się; jej jedynym minusem jest to, że szarzeje na skutek wyparzania i mycia,
 • silikonowa – doskonała dla dzieci, które opanowały już samodzielne trzymanie butelki; nie tłuczę sie i jest lekka.

Podział butelek ze względu na kształt:

 • prosta – najbardziej klasyczna; może być wykorzystywana na wiele sposobów,
 • trójkątna  – łatwa do trzymania i czyszczenia, stabilna,
 • ergonomiczna – posiadająca zwężenie ułatwiające jej lepsze chwycenie; niestety, jej dokładne umycie może sprawiać trudności,
 • zagięta – butelka antykolkowa, dzięki której dziecko przy karmieniu połyka mniej powietrza; niestety, jej dokładne umycie może sprawiać trudności,
 • duża (z dużym otworem) – nie stwarza problemów z wsypaniem mleka, wlaniem wody czy czyszczeniem.

Butelka i smoczek, czyli jak dobrać duet idealny.

Rodzaje i przeznaczenie smoczków

Smoczek musi być dobrany do wieku dziecka. Gdy mleko płynie z niego zbyt szybko, maluszek może zacząć się nim krztusić. Z kolei starsze dziecko będzie się irytowało, jeśli mleko będzie leciało zbyt wolno. Dobrze, jeśli część imitująca brodawkę jest miękka i elastyczna, jednak nie daje się łatwo zgniatać, aby niemowlę nie bawiło się nią podczas jedzenia.

Butelka i smoczek, czyli jak dobrać duet idealny.

Podział smoczków ze względu na rodzaj tworzywa:

 • lateksowy – jest przezroczysty i miękki, jednak wymaga dość częstej wymiany,
 • kauczukowy – miękki, żółtawy, nieprześwitujący; wymaga dość częstej wymiany,
 • silikonowy – dość twardy, a dzięki temu także bardziej trwały, wymaga jednak uformowania przez dziecko.

Podział ze względu na rozmiar dziurki i szybkość przepływu:

 • z jedną, dwiema lub trzema małymi dziurkami – przeznaczony dla noworodków i niemowląt do końca 3. miesiąca życia,
 • antykolkowy – przez który mleko przepływa tylko wtedy, gdy dziecko ssie, co naśladuje karmienie piersią,
 • z dwiema lub czterema małymi dziurkami bądź jedną większą – dla maluszków od 3. do 4. miesiąca życia i starszych,
 • ze szczeliną – odpowiedni dla starszych dzieci pijących mleko zagęszczone kaszką lub kleikiem.

 

Akcesoria specjalistyczne

 • butelka do karmienia z sitkiem na grudki – z systemem TwistFlow ułatwiającym przepływ płynu i zapobiegającym kolkom. Sitko pełniące rolę minimiksera skutecznie rozpuszcza proszek i minimalizuje ryzyko zatykania smoczka przez grudki mleka.
 • butelka do karmienia z grzałką i termometrem – z modułem grzewczym wielokrotnego użytku,  po kliknięciu butelka podgrzewa wodę do temperatury 36°C i utrzymuje ją nawet przez godzinę.
 • termobutelka – utrzymuje ciepło wody nawet przez sześć godzin, wystarczy w porze posiłku dodać do niej mleko modyfikowane i rozpuścić.

Higiena butelek

Butelki i smoczki wymagają właściwej higieny, ponieważ bakterie uwielbiają się na nich rozmnażać. Stosuj się więc do kilku zasad:

 • Czyść dokładnie butelkę po każdym użyciu przy pomocy odpowiedniej szczotki.
 • Do mycia używaj płynu do mycia naczyń.
 • Butelkę susz odwróconą do góry dnem na ręczniku papierowym.
 • Sterylizuj lub wyparzaj zarówno butelki, jak i smoczki (możesz użyć sterylizatora parowego lub sterylizatora do kuchenki mikrofalowej).
 • W razie potrzeby użyj dostępnych na rynku specjalnych środków do dezynfekcji butelek dla dzieci.


Zapamiętaj!

Jeśli Twój maluszek jest karmiony mlekiem modyfikowanym, zatroszcz się o odpowiednie butelki i smoczki. Powinny być praktyczne, estetyczne oraz wygodne i dla niego i dla Ciebie. ich rodzaj, kształt i wielkość dobieraj do wieku dziecka. Dbaj o higienę używanych akcesoriów. Będą Wam teraz często towarzyszyć.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 5/5

Nam 2 i buteleczka

Synuś nie wybrzydzał w butelkach j skoczkach. Obecnie mamy butelki i smoczki z dwóch firm i pije z nich naprzemiennie bez marudzenie. Mleko również udało nam się za pierwszy razem wybrać prawidłowe. Syn bardzo pokochał mleko Nan 2 i uśmiecha mu się buźka na sam widok mleczka.

NAN 2

Na szczęście syn zaakceptował każdą butelkę, jaką mu podaliśmy. Pytanie, które mleczko wybrać czy kp jest niemożliwe. Ważne żeby było bez oleju palmowego tak jak np. Nan 2. Poza tym kwestia gustu niemowlaka, czy mu podpasuje, warto sprawdzić.

Nan optipro 1 i 2

Przy wyborze butelki I smoczka było dość łatwo ale to może też przez brak świadomości jakie niesie to że sobą problemy. Czasem im mniej się wie tym lepiej :) A mleko dość długo wybieralismy bo córką męczyła się z bólami brzuszka. Ostatecznie padło na mleko Nan bo miało najlepszy skład, smak, zapach i cenowo też był bardzo dobry.

Buteleczka

Nie mieliśmy problemu z wyborem butelki. Syn akceptował każda. Większy problem mieliśmy z doborem odpowiedniego mleka. Na szczęście trafiliśmy na Nan Optipro 2 i nie zamienimy go na żaden inny

duet? a może trio?

no tak... temat butelki i smoczka był dosyć ciężki. jaki zestaw wybrać aby dziecko efektywnie jadło, nie męczyło się przy ssaniu. po karmieniu piersią zależało mi aby przejście na butelkę było łagodne aby nie zaburzyć neurologii buzi i nie zniechęcić dziecka do jedzenia. Po doborze odpowiedniego smoczka i butelki, z mlekiem NAN Optipro Plus 2 powstało idealne trio dla naszej córeczki.

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.