Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
brzuszek dziecka

Kolka niemowlęca i ból brzuszka – objawy i postępowanie

Kolka niemowlęca to częsta i dokuczliwa przypadłość dzieci. Jak szybko rozpoznać objawy kolki i jak leczyć ból brzuszka? Zobacz, jak sobie z nią radzić!

piątek, 18.03.2016

Twoje dziecko nieustannie płacze. Mimo że wiesz, że kolka u noworodka to przejściowy problem, trudno Ci zachować spokój i nie reagować. Patrząc, jak Twoje maleństwo się męczy, chcesz mu pomóc, załagodzić przyczynę dyskomfortu. Na kolkę niestety nie ma lekarstwa. Dobrą wiadomością jest jednak to, że nie jest to choroba i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ani życia maluszka.

Objawy kolki niemowlęcej

Kolka u dziecka to nic innego jak częsty ból brzuszka, który może się pojawić po raz pierwszy, gdy Twój maluszek ma około 2-3 tygodnie. Napady, zwykle niespodziewane, pojawiają się zwykle po południu lub wieczorem, a ich symptomem jest intensywny płacz dziecka. Jakie jeszcze objawy wskazują na kolkę?

 • Naprężanie ciała
 • Podkurczanie nóżek
 • Wzdęty brzuszek
 • Głośne oddawanie gazów

kolka niemowlęca objawy

Co może powodować kolki u niemowlaka?

 • Nieprawidłowy sposób ssania piersi (połykanie nadmiernej ilości powietrza)
 • Zbyt szybki wypływ pokarmu (maluszek nie nadąża z jego piciem, krztusi się i połyka zbyt dużo powietrza, które rozpycha jelita, wywołując ból brzuszka
 • Niedojrzałość przewodu pokarmowego (problem z trawieniem dużej ilości laktozy)
 • Niedojrzałość układu nerwowego (nadmiar bodźców, których układ nerwowy nie jest w stanie przetworzyć)
 • Przekarmianie
 • Nietolerancja mleka modyfikowanego
 • Zbyt częsta zmiana rodzaju pokarmu
 • Stres i nerwy rodziców, które dziecko instynktownie wyczuwa

Jak długo trwa kolka niemowlęca?

Dolegliwość ustępuje zwykle w ciągu 1,5-3 miesięcy, w rzadkich przypadkach po upływie pół roku. Pamiętaj, że nawet bardzo nasilona kolka nie powinna być przyczyną zaprzestania karmienia piersią, które stanowi najlepszą ochronę dla układu trawiennego Twojego maluszka.

Czym łagodzić kolkę u niemowląt? – 10 praktycznych wskazówek

Niestety, nie ma jednej, skutecznej metody na rozwiązanie problemu kolek u dzieci. Każdemu niemowlęciu pomaga coś innego. Zdaj się na swoją intuicję, obserwuj niemowlę i skorzystaj z listy praktycznych rozwiązań – mogą okazać się skuteczne w ukojeniu płaczu i bólu brzuszka.

dziecko z mamą

 1. Dieta. zapewne słyszałaś, że przyczyną kolki u niemowląt mogą być spożywane przez Ciebie niektóre produkty, takie jak kapusta, cebula czy warzywa strączkowe. Wpływ diety mamy na występowanie u dziecka kolki jest jednak niewielki. Nie rezygnuj więc z tych produktów jadłospis w okresie karmienia piersią powinien być przecież różnorodny.
 2. Technika karmienia. Przed karmieniem odciągnij trochę mleka, żeby zwolnić jego wypływ. Karm dziecko jedną piersią aż do jej całkowitego opróżnienia. Ważne, aby niemowlę przyjęło obie fazy pokarmu: laktozową i tłuszczową, dlatego powinno ssać jedną pierś co najmniej 10 minut. Jeśli maluszek mlaska w trakcie karmienia, odstaw go od piersi i spróbuj przystawić ponownie.
 3. Odbijanie po karmieniu. Po zakończeniu karmienia unieś dziecko do odbicia, ułóż je pionowo na swoim ramieniu i poklep po pleckach.
 4. Dobór odpowiedniej butelki. Jeśli karmisz maleństwo butelką, wypróbuj wersję antykolkową, która ogranicza połykanie przez dziecko powietrza.
 5. Masaż. Otwartą dłonią delikatnie masuj brzuszek maluszka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ta metoda nie tylko pobudza jelita do pracy, ale ma też działanie uspokajające.
 6. Rowerek. Chwyć delikatnie kolanka dziecka i lekko dociśnij do brzuszka raz jedną, raz drugą nóżkę. Taka gimnastyka pomoże pozbyć się zalegających w jelitach gazów. Nie stosuj jej bezpośrednio po karmieniu, gdyż maluszek może zwrócić zjedzony pokarm.
 7. Ciepło. Połóż na brzuszku dziecka owinięty w ręcznik termofor lub nagrzaną pieluszkę tetrową. Ciepło rozluźnia mięśnie i łagodzi bóle brzucha.
 8. Leżakowanie na brzuszku w ciągu dnia (nie w trakcie kolki). W takiej pozycji dziecko łatwiej oddaje gazy, które są jedną z przyczyn bólu brzuszka.
 9. Spokój. Zadbaj o spokojną atmosferę. Twój maluszek może nie tolerować nadmiernego hałasu. Bardzo łatwo wyczuje Twój stan emocjonalny i może mu się udzielić Twój stres.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 0/5
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.