Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
ojciec całujący płaczące niemowlę

Kolka niemowlęca lub ból brzuszka. Objawy i leczenie.

Kolka niemowlęca to częsta i dokuczliwa przypadłość dzieci. Jak szybko rozpoznać objawy kolki i jak leczyć ból brzuszka? Zobacz, jak sobie z nią radzić!

piątek, 18.03.2016

Kolka u niemowląt: przyczyny, objawy, sposoby

 

Objawy kolki niemowlęcej

 

Kolka to nic innego jak częsty ból brzucha, objawiający się:

 • napadowym płaczem
 • prężeniem się
 • podkurczaniem nóżek
 • wzdętym brzuszkiem
 • głośnym wydzielaniem gazów

Kolka niemowlęca może się pojawić po raz pierwszy, gdy Twój maluch ma około 2-3 tygodnie. Gdy mamy do czynienia z kolką u noworodka, łatwo rozpoznasz jej pierwsze objawy. Zupełnie niespodziewanie, zazwyczaj popołudniem lub wieczorem dziecko zaczyna przeraźliwie płakać. Dajesz mu pierś w nadziei, że komunikuje Ci potrzebę zaspokojenia głodu, malec possie ją tylko przez chwilkę i za moment znowu zacznie krzyczeć. Właściwie wszelkie próby uspokojenia dziecka są mało skuteczne - noszenie, bujanie, masaż brzuszka pomogą tylko na chwilę złagodzić objawy kolki. Krzyki trwają zazwyczaj ponad godzinę. Potem dziecko zasypia i śpi spokojnie, nie wykazując żadnych niepokojących objawów. Sytuacja niestety powtarza się przez kilka kolejnych dni. Jeśli zauważysz u dziecka takie objawy, udaj się do lekarza w celu potwierdzenia, czy macie do czynienia z kolką.

Jakie są przyczyny niemowlęcej kolki?

 

 • niedojrzałość przewodu pokarmowego (problem z trawieniem dużej ilości laktozy)
 • niedojrzałość układu nerwowego (nadmiar bodźców, których układ nerwowy nie jest w stanie „przerobić”)
 • stres i nerwy rodziców (wyczuwane przez malucha)
 • przekarmianie
 • nietolerancja mleka modyfikowanego
 • zbyt częsta zmiana rodzaju mleka w proszku
 • ciężkostrawna dieta mamy
 • zbyt szybki wypływ pokarmu (maluch nie nadąża z jego piciem, krztusi się i połyka zbyt dużo powietrza, które rozpycha jelita i wywołuje ból brzucha)
 • nieprawidłowy sposób ssania piersi (połykanie nadmiernej ilości powietrza)

 

Kolka niemowlęca: jak długo trwa?

W jaki sposób kolka wpływa na samopoczucie i zachowanie niemowlęcia? Od kilku dni Twoja pociecha, która zachwycała Cię dotąd swoim spokojem i niezakłóconym rozwojem, nieustannie płacze w ciągu dnia i w nocy. Mimo, iż wiesz, że kolka to przejściowy problem, trudno Ci zachować zimną krew, patrząc jak Twoje maleństwo męczy się i odczuwa nieznośny ból, którego w żaden sposób nie możesz uśmierzyć. Chciałabyś mu pomóc, ale na kolkę w zasadzie nie ma leku. Dobrą wiadomością jest to, że kolka nie jest chorobą, ale tymczasową dolegliwością i nie stanowi zagrożenia dla życia Twojego dziecka. Prędzej czy później maluch z niej wyrośnie. Kolka ustępuje zwykle w ciągu 1,5-3. miesięcy, w rzadkich przypadkach po pół roku. Pamiętaj, że nawet bardzo nasilona kolka nie powinna być powodem zaprzestania karmienia piersią. Karmienie piersią stanowi najlepszą ochronę dla układu trawiennego Twojego maluszka. 

Czym łagodzić kolkę u noworodków?

Sposoby na kolkę: jak pomóc dziecku? Niestety, nie ma jednej, skutecznej metody na rozwiązanie problemu kolek u dzieci. Tak jak istnieje wiele przyczyn kolek, tak też wiele jest metod jej łagodzenia. Każdemu niemowlęciu pomaga coś innego. Zdaj się na swoją intuicję i obserwuj dziecko. Oto kilka rozwiązań, które mogą okazać się skuteczne w ukojeniu jego bólu i płaczu spowodowanych kolką:

 • Dieta

Jeśli karmisz piersią i podejrzewasz, że przyczyną kolki jest zjadany przez Ciebie pokarm, zmodyfikuj swoją dietę. Ogranicz produkty, które podejrzewasz o wywołanie kolki. Rób to stopniowo, produkty wykluczaj pojedynczo, obserwując jednocześnie reakcję dziecka. Produkty, które mogą wywoływać kolki to: czosnek, cebula, kapusta, brokuły, morele, suszone śliwki, fasola, rabarbar, czekolada, kawa, kakao, świeże owoce, słodycze, produkty smażone, potrawy mocno przyprawione. Jeśli przyczyną kolki jest alergia na mleko krowie, wyeliminuj ze swojej diety nabiał (nie podejmuj takiej decyzji sama, postępowanie takie może zalecić tylko lekarz). Sama kolka nie jest powodem do rezygnacji z jedzenia przetworów mlecznych. Ich eliminacja jest uzasadniona tylko w przypadku rozpoznania alergii pokarmowej.

Karm dziecko jedną piersią aż do jej całkowitego opróżnienia, nie podawaj dziecku za szybko drugiej piersi (aby pobrało obie fazy pokarmu: laktozową i tłuszczową powinno ssać pierś co najmniej 10 minut). Jeśli dziecko mlaszcze w trakcie karmienia, odstaw je od piersi, spróbuj przystawić ponownie - głębiej.

Podnoś dziecko do odbicia, nawet w trakcie karmienia, odciągnij przed karmieniem trochę mleka, żeby zwolnić jego wypływ. Noś maluszka tak, by brzuszkiem dotykał Twojego brzucha. Pionowa pozycja ułatwi odbijanie, a kontakt brzuszka dziecka z Twoim ciałem zadziała jak delikatny masaż i uśmierzy ból.

Jeśli karmisz butelką, wypróbuj butelkę antykolkową, która ogranicza połykanie powietrza przez dziecko.

Wybierz mleko, które zawiera aktywne kultury bakterii Lactobacillus reuteri, takie jak w mleku mamy.

Skrupulatnie przestrzegaj zalecanego przez producenta sposobu przygotowania mieszanki: proporcji mleka w proszku do wody.

 • Herbatki

Jeśli Twój maluch ukończył 6. m. ż. i ma kolkę, możesz spróbować dać mu herbatkę z kopru włoskiego – ma działanie wiatropędne, rozkurczowe.

Otwartą dłonią delikatnie masuj brzuszek malucha zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ta metoda nie tylko pobudza jelita do pracy, ale też ma działanie uspokajające. Sprawdź, jak to zrobić.

 •  „Rowerek” nóżkami

Ujmij delikatnie kolanka dziecka i lekko dociśnij do brzuszka raz jedną, raz drugą nóżkę. Taka gimnastyka pomoże wyzbyć się zalegających gazów. Nie stosuj jej bezpośrednio po karmieniu, gdyż maluch może zwrócić zjedzony pokarm.

 • Ciepło

Połóż na brzuszku dziecka ciepły termofor owinięty w ręcznik lub nagrzaną pieluszkę tetrową - ciepło rozluźnia mięśnie i łagodzi bóle brzucha.

 • Leżakowanie na brzuszku w ciągu dnia (nie w trakcie kolki)

W takiej pozycji dziecko łatwiej odda gazy, które są jedną z przyczyn bólu jego brzuszka.

 • Spokój

Zadbaj o spokojną atmosferę wokół dziecka. Twój maluch może nie tolerować nadmiernego hałasu, ponadto bardzo łatwo wyczuje Twój stan emocjonalny i może mu się udzielić Twój stres.

Jeśli z jakiejś przyczyny nie możesz karmić piersią, po konsultacji z lekarzem możesz zastosować odpowiedni preparat do postępowania dietetycznego u niemowląt z lekkimi problemami trawiennymi, w tym mleko modyfikowane, specjalnie dostosowane dla dzieci ze skłonnościami do kolek. Takie mleko ma obniżoną zawartość laktozy i zawiera zhydrolizowane białko OPTIPRO® H.A. Dodatkowo zawiera dodatek żywych kultur bakterii Lactobacillus reuteri, takich jak w mleku mamy oraz kwasów tłuszczowych DHA i ARA, które są niezbędne w diecie dziecka.

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.