MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Biegunka u niemowląt i dzieci – przyczyny, skutki i postępowanie

Nie każda rzadka kupka u niemowlaka musi oznaczać biegunkę. Kiedy jednak luźne stolce pojawiają się zbyt często, trzeba reagować. Sprawdź, jak rozpoznać biegunkę u niemowląt i w jaki sposób ją leczyć. Podpowiadamy, co zrobić, gdy pojawi się biegunka u dziecka karmionego piersią lub przy rozszerzaniu diety.

3min. czytania Sty 15, 2024

Biegunka u dziecka to bardzo powszechna dolegliwość. Jej objawem są częste, rzadkie i wodniste kupki, w których niekiedy można dostrzec niestrawione resztki pokarmu, śluz, ślady krwi albo ropę. W czasie biegunki u niemowlaka stolec ma kwaśniejszy odczyn, dlatego może wywołać odparzenia na pupie dziecka. Ta przypadłość może prowadzić do groźnego odwodnienia, dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać symptomy biegunki, i kiedy trzeba udać się do lekarza. 

Rzadka kupka u niemowlaka czy biegunka?

Jeśli kupki dziecka są bardziej luźne i wyglądają inaczej niż dotychczas, nie należy od razu się denerwować. Jednak jeśli zauważysz, że luźny stolec u niemowlaka jest bardzo rzadki i wodnisty, powinnaś koniecznie zareagować. Bądź wyjątkowo czujna, jeśli:

 • dziecko robi kupki częściej niż dotychczas, co 2-3 godziny,
 • w kupce można dostrzec krew, śluz lub ropę, 
 • niemowlę jest senne i nie reaguje na Twoje zaczepki,
 • biegunce u dziecka towarzyszą wymioty po każdym posiłku, spierzchnięte usta i wysoka gorączka,
 • maluszek ma podkrążone oczy i jest blady.

Ważne

Nie ignoruj objawów biegunki. Wszystkie wątpliwości skonsultuj z pediatrą, niezależnie od tego, czy masz do czynienia z biegunką u dziecka karmionego piersią, czy też mlekiem modyfikowanym. Ta dolegliwość może mieć podłoże wirusowe lub bakteryjne. Zdarza się, że jest związana z nietolerancją pokarmową (np. mleka krowiego lub glutenu). Biegunka u niemowląt, niezależnie od przyczyny, powoduje szybką utratę wody i soli mineralnych. Wiąże się to z ryzykiem odwodnienia maluszka. Długotrwałe rozwolnienie może prowadzić do utraty masy ciała szkraba, a nawet zahamowania jego wzrostu.

Biegunka u niemowląt – przyczyny

 • zakażenie wirusowe lub bakteryjne (rotawirus, czerwonka bakteryjna),
 • zakażenie pasożytami (np. lamblia), 
 • alergia pokarmowa (np. na białka mleka krowiego),
 • celiakia (choroba trzewna, nietolerancja glutenu),
 • długotrwałe przyjmowanie leków (np. antybiotyków) lub ich nietolerancja,
 • mała ilość laktazy w jelitach (enzym odpowiadający za trawienie cukru mlecznego),
 • ząbkowanie.

 

child's water

 

Luźne kupy u dziecka – jak poradzić sobie z tą dolegliwością?

Zastanawiasz się, jak działać, kiedy pojawi się luźny stolec u niemowlaka? W tej sytuacji warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą w walce z rozwolnieniem u dziecka.

 • Podawaj maluszkowi płyny częściej niż zwykle, głównie wodę. 
 • Jeśli dziecko je już stałe pokarmy, serwuj mu potrawy o działaniu zapierającym, np. kleik ryżowy lub ryż, gotowaną marchewkę, makarony, gotowane owoce (np. jabłko) czy herbatkę z suszonych jagód.
 • Nie zapominaj o myciu rąk po każdym przewijaniu, ponieważ niektóre biegunki są zakaźne. W takich okolicznościach powinnaś być wyjątkowo ostrożna.

Ważne

Jeśli zauważysz u swojego dziecka symptomy odwodnienia, nie martw się na zapas. Wszystko powinno szybko wrócić do normy. Stosuj się do zaleceń pediatry. Nawadniaj maluszka roztworami wieloelektrolitowymi, które przepisze lekarz. Najlepiej podawaj dziecku łyżeczkę roztworu co 5 minut lub tak często, jak to możliwe. Systematyczne pojenie niemowlaka małymi porcjami płynów pomoże lepiej nawodnić jego organizm.

Karmienie piersią a biegunka u dziecka

Podczas biegunki kontynuuj karmienie piersią. Mleko mamy jest lekkostrawne, a w dodatku stanowi posiłek i źródło nawodnienia w jednym. Możesz zauważyć, że dziecko będzie chciało częściej ssać pierś, rezygnując z innych posiłków częściowo lub całkowicie. Pozwól mu na to. Gdy biegunka minie, niemowlę wróci do poprzednich zwyczajów żywieniowych.

Odwodnienie przy biegunce u dzieci

 • Jeśli zauważysz, że Twój maluszek traci na wadze (więcej niż 5% dotychczasowej masy ciała), niezwłocznie skonsultuj się z pediatrą.
 • Jeśli chcesz sprawdzić, czy dziecko nie jest odwodnione, wykonaj test na jędrność skóry na poziomie jego brzuszka. Jeżeli delikatne uszczypnięcie jego skóry pozostawia ślad, oznacza to, że organizm utracił za dużo wody.
 • Jeśli zmniejszyła się częstotliwość siusiania lub jest ono skąpe, a dziecko płacze bez łez, może to być oznaką odwodnienia.
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Biegunka u niemowląt i małych dzieci
Biegunka u niemowląt i małych dzieci

Poznaj objawy, przyczyny i postępownie, gdy u maluszka wystąpi biegunka.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.