Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
rodzic-głaszczący-po-brzuchu-niemowlę

Biegunka u niemowląt i dzieci (przyczyny i łagodzenie)

Nie każda rzadka kupka niemowlaka musi oznaczać biegunkę. Warto wiedzieć jak wygląda i co zrobić aby złagodzić rozwolnienie u niemowląt i starszych dzieci

piątek, 18.03.2016

Biegunka u niemowląt i małych dzieci – przyczyny, objawy, leczenie 

Biegunka to bardzo powszechna dolegliwość u niemowląt i małych dzieci. Rozwolnienie u dziecka objawia się tym, że kupki pojawiają się często, są rzadkie i wodniste, a dodatkowo można w nich dostrzec niestrawione resztki pokarmu, śluz, ślady krwi albo ropę. W czasie biegunki kupka malucha ma kwaśniejszy odczyn i wywołuje podrażnienia na jego skórze.

 

Przyczyny rozwolnienia u niemowląt i małych dzieci

Przyczyny rozwolnienia u dziecka są różnorodne:

 • zakażenie wirusowe lub bakteryjne (rotawirus, czerwonka bakteryjna)
 • zakażenie pasożytami (np. lamblia)
 • alergia pokarmowa (np. na białka mleka krowiego)
 • celiakia (choroba trzewna, nietolerancja glutenu)
 • długotrwałe przyjmowanie leków (np. antybiotyków) lub ich nietolerancja
 • mała ilość laktazy w jelitach (enzym odpowiadający za trawienie cukru mlecznego - laktozy)
 • ząbkowanie

 

Jak rozpoznać biegunkę u niemowlaka? Oto najczęstsze objawy rozwolnienia

Jeśli kupki dziecka są inne niż dotychczas, nie jest to od razu powód, żeby się denerwować. Ale kiedy zauważysz oznaki typowe dla biegunki, takie jak rzadka i wodnista kupka, powinnaś koniecznie zareagować. Jak wygląda biegunka u niemowlaka? Bądź wyjątkowo czujna, gdy zauważysz poniższe objawy:

 • maluch robi kupki częściej niż dotychczas, co 2-3 godziny
 • w kupce widoczna jest domieszka krwi, śluzu lub ropy
 • dziecko jest senne i nie reaguje na Twoje zaczepki
 • maluch ma podkrążone oczy i jest blady

Biegunkom u niemowląt i starszych dzieci spowodowanym infekcją towarzyszą często też wymioty po każdym jedzeniu i piciu, spierzchnięte usta i wysoka gorączka.

Leczenie rozwolnienia - co jest dobre na biegunkę u dzieci?

Jakie są sposoby na biegunkę u dziecka? Przede wszystkim, powinnaś stosować się do zaleceń pediatry. Jeśli maluch jest odwodniony, nie wpadaj w panikę! Wszystko może szybko wrócić do normy. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które pomogą w walce z biegunką:

 • Nawadniaj dziecko częściej niż zwykle (głównie wodą oraz płynami dozwolonymi w danym wieku).
 • Nawadniaj dziecko za pomocą roztworów wieloelektrolitowych zaleconych przez lekarza lub farmaceutę.  Najlepiej, by dziecko piło łyżeczkę roztworu co 5 minut lub tak często, jak to możliwe. Pojenie malucha małymi porcjami, a często, pomaga lepiej nawodnić organizm dziecka.
 • Jeśli dziecko je już stałe pokarmy, podawaj mu pokarmy o działaniu zapierającym, tj. kleik ryżowy lub ryż, gotowaną marchewkę, makarony, gotowane owoce (banan, jabłko), herbatkę z suszonych jagód.
 • Nie zapominaj o częstym i systematycznym myciu rąk po każdym przewijaniu dziecka, ponieważ niektóre biegunki są zakaźne i w takich okolicznościach powinnaś być wyjątkowo ostrożna.

 

Skutki biegunki u niemowlaka

Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z biegunką o podłożu wirusowym, bakteryjnym czy związaną z nietolerancją pokarmową (np. mleka krowiego lub glutenu), powoduje ona szybką utratę wody i soli mineralnych w organizmie dziecka, co grozi odwodnieniem. Długotrwałe rozwolnienie u dziecka może prowadzić do utraty masy ciała malucha i zahamowania jego wzrostu. W trosce o dobro swojego dziecka traktuj poważnie każdy jej objaw, bo w ekstremalnych przypadkach może nawet spowodować konieczność jego hospitalizacji. 

 

Zapobieganie biegunce u dzieci - co możesz zrobić?

Kontroluj masę ciała dziecka. Jeśli tylko zauważysz, że straciło na wadze więcej niż 5% dotychczasowej masy ciała, niezwłocznie skonsultuj się z pediatrą. Jeśli boisz się, że dziecko się odwodni, wykonaj test na jędrność jego skóry, szczególnie na poziomie jego brzuszka. Jeżeli delikatne uszczypnięcie skóry malucha pozostawia ślad, oznacza to, że organizm dziecka utracił za dużo wody. Innymi oznakami odwodnienia u malucha mogą być: rzadkie i skąpe siusianie, płacz bez łez, tzw. przelewanie się przez ręce.

 

Biegunka a karmienie piersią

Podczas biegunki kontynuuj karmienie piersią. Mleko mamy to lekkostrawny posiłek i źródło nawodnienia w jednym. Możesz zauważyć, ze Twój maluch będzie chciał częściej ssać pierś, rezygnując z części lub w całości z innych posiłków (o ile rozszerzyłaś już jego dietę o posiłki uzupełniające). Pozwól mu na to. Gdy biegunka minie, maluch wróci do starych zwyczajów żywieniowych.

 

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.