Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Asystent rodzicówAsystent rodziców

Słuchamy rodziców

Wszyscy rodzice wiedzą, że nic w rodzicielstwie nie jest dokładnie tym, czego się spodziewaliśmy. Żeby zrozumieć współczesnych rodziców i lepiej im asystować rozpoczęliśmy od początku: od wysłuchania.

 

smailing mom holding her baby
dad holding his baby in arms
resting dad with his small baby
Lepsze zrozumienie Twoich wyzwań

Byliśmy całkiem nieźli w przekazywaniu naszej wiedzy naukowej przez ostatnie 150 lat. A teraz nadszedł czas, abyśmy zrobili miejsce dla wszystkich rodziców, którzy doświadczyli skoków rozwojowych, buntów, beknięć, przecieków, uśmiechów i wszystkiego co pomiędzy.

kobieta z dzieckiem i telefonem komórkowym
PORADNIK
Jak być PRO Rodzicem

Dziecko w drodze / w Twoich ramionach a Ty martwisz się, że nie masz o niczym zielonego pojęcia? (Nikt nie ma, ćśśś..) Zerknij na nasze listy kontrolne, które pomogą Ci wygrać w prawdopodobnie każdym aspekcie współczesnego rodzicielstwa. 

dad kissing his wife holding baby in her arms on forehead
Czy kiedykolwiek poczułeś/poczułaś się samotny/-a podczas pierwszego roku bycia rodzicem?
tak %
nie 100%
tak
nie
To zupełnie normalne! Większość zapytanych rodziców twierdzi, że na początku też czuły się samotne. Nawet gdy kołyszesz małego człowieka lub przeglądasz media społecznościowe, często wkrada się uczucie odseparowania czy izolacji.
Masz silną społeczność! Jeśli wkrada się samotność, spróbuj skupić się na dziecku w Twoich ciepłych ramionach, partnerze, który leży obok Ciebie w łóżku, a także na przyjaznych ludziach z mediów społecznościowych. To naprawdę może pomóc.
Czy Ty i Twój partner dzielicie obowiązki związane z opieką nad dziekiem?
tak %
nie 100%
tak
nie
Życie łatwiejsze jest razem. Spróbujcie, żeby jeden rodzic ugotował obiad, podczas gdy drugi zajmie się kąpielą dziecka. Następnego dnia zamieńcie się. :)
To nie znaczy, że jeden z was jest lepszym rodzicem. Utrzymanie zgodnego balansu jest trudne! Spróbujcie podzielić zadania związane z opieką nad dziećmi w sposób, który będzie wygodny dla Was. Nie wahajcie się też powracać do już raz ustalonego planu jeśli w obecnym nie czujecie się komfortowo.
Czy podczas pierwszego roku jako rodzic doświadczyłeś wielu wzlotów i upadków emocjonalnych?
tak %
nie 100%
tak
nie
To jest jak roller coaster, no nie? W jednej chwili patrzysz w oczy malutkiej istoty z ogromną miłością, a w następnej nie wiesz jak powstrzymać emocje bez eksplozji.
Imponujące! Większość rodziców czuje się tak, jakby siedziała w pierwszym wagoniku kolejki górskiej ze wszystkimi wzlotami, spadkami i niekiedy zaskakującymi upadkami.
Czy kiedykolwiej jako rodzic czułeś poczucie winy?
tak %
nie 100%
tak
nie
Policzmy powody! Za powrót do pracy lub nie powrót do pracy. Za karmienie piersią w miejscach publicznych lub brak karmienia piersią w ogóle. Za spotkanie ze znajomymi na kawę lub za całkowity brak spotkań z przyjaciółmi...Łatwo jest odnieść wrażenie, że tu nie da się wygrać. Pozytywna wiadomość jest taka, że ​​nie jesteśmy w tym sami: większość rodziców czasami czuje się winna, niezależnie od dokonywanych wyborów. Spróbuj przypomnieć sobie, że przecież robisz wszystko, co w Twojej mocy. I to bardzo ważne, że robisz wszystko co możesz, ale przede wszystkim pamiętaj, żeby robić to nie zapominając o sobie.
Nie ocenialibyśmy Cię jeśli byś powiedział/-a "tak". Ale brawo za to, że jesteś odporny na poczucie winy w czasie, gdy tak łatwo odczuwać zarówno wewnętrzną jak i zewnętrzną presję.
Czy powiedziałbyś/powiedziałabyś, że "Ogólnie, moje dziecko nie jest problematyczne"?
tak %
nie 100%
tak
nie
Przesypia noc, nie płacze za często i je wtedy kiedy my. Jeśli to nie jest łatwe, to co jest?
Spoko, rozumiemy! Dużo płaczą, dużo jedzą i dużo..hm, wydalają. Zapytamy ponownie, gdy wyjdą na studia. ;)
Dalej
happy smiling dad and mom holding their baby
TEST
Nie ma złych odpowiedzi
SŁOWNICZEK
Znajdźmy na to nazwę
 • Rodzicomia:

   

  Kiedy jako rodzic boisz się przyznać, że walczysz ze strachem przed ocenianiem lub porzuceniem.

 • Senacje:

   

  Wakacje z dala od swojego nowego dziecka tylko po to żeby pospać. (Tak, wiemy, że wielu rodziców o nich marzy - czasami można zrobić dzieciom senacje u dziadków ;) ).

 • Rodzicomnezja:

   

  Kiedy tak bardzo koncentrujesz się na karmieniu, przewijaniu i usypianiu dziecka, że ​​zapominasz o zadbaniu o swoje podstawowe potrzeby.

 • ŚiU (Śpij i Unikaj):

   

  Kiedy ukrywasz się w innym pokoju i udajesz, że śpisz, żeby Twój partner/-ka musiał/-a zajmować się dzieckiem.

 • Specjaliści ds. Rodzicologii

   

  Nieznajomi, którzy oferują rodzicom spontaniczne i bezpłatne porady na temat tego, dotyczące tego jak prawidłowo powinni wychowywać swoje własne dziecko

dad holding his baby in arms and mom holding the baby on its finger
SOCIAL MEDIA
Dziel się swoją historią rodzicielstwa na Instagramie z hashtagiem #ParentingMyWay
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.