Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Style - artykuły NAN

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
ząbkowanie u niemowlaka
Moje dziecko płacze – co robić?

Ząbkowanie u niemowlaka

Ząbkowanie u niemowląt to temat, o którym rodzice powinni wiedzieć jak najwięcej. Po czym poznać, że Twój maluszek ząbkuje? Jakie są pierwsze objawy ząbkowania u dzieci? Podpowiadamy, jak zmniejszyć dyskomfort związany z pojawieniem się mleczaków u Twojej pociechy.

wtorek, 16.01.2018

Moje dziecko płacze – co robić?

Każde dziecko ząbkuje we własnym tempie. U niektórych maluszków pierwszy ząbek pojawia się bardzo wcześnie, bo już około 3. miesiąca życia, u innych tuż przed ukończeniem roku, a nawet później. Jeśli więc u swojego dziecka nie zaobserwowałaś jeszcze żadnych zmian, nie ma powodów do obaw. Ząbkowanie u niemowląt nie podlega żadnej regule poza jedną – prędzej czy później będzie dotyczyć każdego maluszka. 

Objawy ząbkowania u dzieci

Ząbkowanie niemowlaka to mało przyjemny, a jednak niezbędny proces. Jego pierwsze objawy mogą wystąpić nawet miesiąc lub dwa przed pojawieniem się pierwszego ząbka. Ząbkowaniu towarzyszy dyskomfort, a czasami nawet ból. Jak rozpoznać pierwsze objawy ząbkowania u niemowlaka?

 • Dziecko staje się marudne, a nawet zaczyna płakać bez łatwej do wskazania przyczyny.
 • Pojawia się nadmierne wydzielanie śliny, a maluszek cały czas wkłada do buzi rączki i drobne przedmioty.
 • Dziąsła są zaczerwienione i opuchnięte.
 • Mogą wystąpić krótkotrwałe gorączki i wypieki u niemowlaka – te symptomy nie trwają dłużej niż 48 godzin.

 

Ząbkowanie u dziecka – sprawdź, jak przebiega cały proces!

etapy ząbkowania

Ząbkowanie u niemowląt – jak złagodzić bolesne objawy u dziecka?

Gdy zaobserwujesz u malucha pierwsze objawy ząbkowania, zastosuj kilka skutecznych trików:

 • połóż delikatnie swój umyty palec na dziąsłach dziecka – masaż zniweluje ból,
 • jeśli to konieczne, wypróbuj żel uśmierzający ból przy ząbkowaniu,
 • podaj dziecku gryzak – wybieraj te wykonane z miękkiego tworzywa lub żelowe (do schłodzenia w lodówce),
 • nie zapominaj o pieszczotach, całusach i ciepłych słowach – to dzięki nim ból zawsze wydaje się mniejszy.


Czy wiesz, że...

Ząbkowanie u niemowlaka to znak, że wkrótce będzie go czekać pierwsza wizyta u dentysty. Nie ma jednak powodu do niepokoju. Dentysta przejrzy zarówno ząbki, jak i dziąsła, oraz sprawdzi, czy proces ząbkowania przebiega prawidłowo. Otrzymasz również praktyczne zalecenia dotyczące mycia zębów i dziąseł. Kolejne wizyty powinny odbywać się regularnie co kilka miesięcy, aby oswoić dziecko z gabinetem.

Ząbki u niemowlaka – jak o nie dbać?

Zawiązki zębów mlecznych tworzą się jeszcze w życiu płodowym. Aż do urodzenia trwa ich mineralizacja, kształtowanie się koron i tworzenie zawiązków zębów stałych. Zanim jeszcze pojawią się mleczaki, na początek warto zadbać o samą jamę ustną dziecka. Wnętrze buźki maluszka warto co wieczór oczyszczać z resztek pokarmów. Użyj do tego jałowego gazika nasączonego przegotowaną wodą. Usuń nim wszystkie pozostałości mleka czy pierwszych produktów stałych z dziąsełek i języka. Ten zabieg może uchronić dziecko przed powstawaniem pleśniawek, a w przyszłości przed próchnicą. 

Gdy już pojawią się pierwsze zęby u niemowlaka, należy je dokładnie szczotkować. Jeśli nie będziemy ich odpowiednio pielęgnować, rozwój stałych zębów może być spowolniony. Brak regularnej higieny jamy ustnej naraża również na próchnicę. Aby temu zapobiec, możesz zastosować się do poniższych zasad:

 • Unikaj podawania dziecku słodyczy oraz słodzonych napojów.
 • Gdy dziecko stanie się bardziej samodzielne, wprowadź rytuał porannego i wieczornego mycia zębów razem z rodzicami. Wybieraj szczoteczkę i pastę do zębów dostosowaną do wieku Twojego maluszka. Dopilnuj też, aby dziecko zawsze dokładnie wypłukało buzię.

 

 

Od momentu pojawienia się pierwszych ząbków, myj je szczoteczką przeznaczoną dla najmłodszych. Według zaleceń AAPD (American Academy od Pediatric Dentistry) i EAPD (European Archives of Paediatric Dentistry) już od samego początku należy stosować pastę z fluorem. U niemowląt i małych dzieci do 3. roku życia wystarczy lekkie maźnięcie pasty na szczoteczce. Wybieraj pasty o stężeniu fluoru 1000 ppm. Po 3. roku aż do 6 lat wystarczającą ilością będzie przysłowiowe ziarenko grochu. Gdy dziecko skończy 6 lat, możesz zamienić pastę dziecięcą na tę dla dorosłych – o stężeniu fluoru 1450 ppm. Unikaj past o smaku owocowym czy gumy balonowej, bo może to zachęcać dziecko do połykania produktu. Jeżeli masz jakieś wątpliwości, skonsultuj się z pediatrą lub stomatologiem dziecięcym.

 Pytania i odpowiedzi

 

 

1. Kiedy pierwsze zęby u niemowlaka?
Pojawienie się pierwszych zębów mlecznych u niemowlaka zależy od indywidualnych predyspozycji szkraba. Niektóre maluszki zaczynają ząbkować już około 3. lub 4. miesiąca, a inne dopiero tuż przed ukończeniem roczku. Dlatego też nie ma powodów do niepokoju, jeśli dziecko, które skończyło kilka miesięcy, nie ma jeszcze ani jednego ząbka. 

2. Które zęby pojawiają się jako pierwsze?
U niemowląt jako pierwsze pojawiają się jedynki. Zazwyczaj najpierw wyrzynają się dolne zęby, a dopiero później te na górze. Następnie pojawiają się siekacze i kły, a na samym końcu zęby trzonowe. 

3. Co na ząbkowanie u niemowląt?
Aby ukoić bolesne ząbkowanie i zniwelować ból dziąseł, można podać dziecku schłodzony w lodówce gryzak. Najlepiej wybrać ten, który jest wykonany z miękkiego i bezpiecznego dla maluszka tworzywa. Inny sposób to delikatny masaż dziąseł za pomocą specjalnej nakładki silikonowej, którą nakłada się na palec, bądź małej szczoteczki do zębów. Można także zastosować specjalne żele, które uśmierzają ból podczas ząbkowania niemowlaka. Po konsultacji z lekarzem, by zniwelować ból, można podać dziecku środek przeciwbólowy. 

4. Jak rozpoznać ząbkowanie u niemowlaka?
Najbardziej typowe objawy ząbkowania u niemowląt to: nadmierna produkcja śliny oraz zaczerwienione i opuchnięte dziąsła. Symptomy, o których mowa wyżej, mogą wystąpić nawet miesiąc lub dwa zanim u dziecka pojawi się pierwszy mleczak. Ząbkowaniu często towarzyszy ból i dyskomfort, przez co niemowlę jest rozdrażnione, płaczliwe i marudne. Aby ukoić bolące dziąsła, dziecko wkłada piąstki lub inne przedmioty do buzi. Maluszek może mieć też podwyższoną temperaturę i wypieki, jednak nie trwa to dłużej niż 48 godzin. 

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
 • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
 • weź udział w konkursach i wygrywaj
 • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 5/5

Ach te zęby

My ciężko znosimy pierwsze ząbki bo mała ciągle ma stan podgoraczkowy ale mamy prawie rok i już 8 ząbków

dokładnie

Witam, to moje drugie dziecko, a każde przechodzi ząbkowanie inaczej. Niestety płacz i palce w buzi są cały czas- czekamy na górne jedynki. Artykuł to sama prawda .

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.