Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Style - artykuły NAN

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
ząbkowanie u niemowlaka
Moje dziecko płacze – co robić?

Ząbkowanie u niemowlaka

Ząbkowanie u niemowląt to temat, o którym rodzice powinni wiedzieć jak najwięcej. Po czym poznać, że Twój maluszek ząbkuje i jak zmniejszyć związany z tym dyskomfort?

wtorek, 16.01.2018

Moje dziecko płacze – co robić?

Każde dziecko ząbkuje we własnym tempie. U niektórych maluszków pierwszy ząbek pojawia się bardzo wcześnie, bo już około 3. miesiąca życia, u innych tuż przed ukończeniem roku, a nawet później. Jeśli więc u swojego dziecka nie zaobserwowałaś jeszcze żadnych zmian, nie ma powodów do obaw. Ząbkowanie nie podlega żadnej regule poza jedną prędzej czy później będzie dotyczyć każdego niemowlaka.

Objawy ząbkowania u niemowląt

Ząbkowanie to mało przyjemny, a jednak niezbędny proces. Jego pierwsze objawy mogą wystąpić nawet miesiąc lub dwa przed pojawieniem się pierwszego ząbka. Ząbkowaniu towarzyszy dyskomfort, a czasami nawet ból. Jak rozpoznać pierwsze objawy ząbkowania u niemowlaka?

 • Dziecko staje się marudne, a nawet zaczyna płakać bez łatwej do wskazania przyczyny.
 • Pojawia się nadmierne wydzielanie śliny, a maluszek cały czas wkłada do buzi rączki i drobne przedmioty.
 • Dziąsła są zaczerwienione i opuchnięte.
 • Mogą wystąpić krótkotrwałe gorączki i wypieki – te symptomy nie trwają dłużej niż 48 godzin.

Jak przebiega proces ząbkowania u niemowląt?

etapy ząbkowania

Jak złagodzić bolesne ząbkowanie u dziecka?

Gdy zaobserwujesz u malucha pierwsze objawy ząbkowania, zastosuj kilka skutecznych trików:

 • połóż delikatnie swój umyty palec na dziąsłach dziecka masaż zniweluje ból,
 • jeśli to konieczne, wypróbuj żel uśmierzający ból przy ząbkowaniu,
 • podaj dziecku gryzak wybieraj te wykonane z miękkiego tworzywa lub żelowe (do schłodzenia w lodówce),i to konieczne, wypróbuj żel uśmierzający ból przy ząbkowaniu,
 • nie zapominaj o pieszczotach, całusach i ciepłych słowach to dzięki nim ból zawsze wydaje się mniejszy.


Czy wiesz, że...

Jeśli Twój maluszek zacząl już ząbkować, wkrótce będzie go czekać pierwsza wizyta u dentysty. Nie ma jednak powodu do niepokoju. Dentysta przejrzy zarówno ząbki, jak i dziąsła oraz sprawdzi, czy proces ząbkowania przebiega prawidłowo. Otrzymasz również praktyczne zalecenia dotyczące mycia zębów i dziąseł. Kolejne wizyty powinny odbywać się regulanie co kilka miesięcy, aby oswoić dziecko z gabinetem.

Jak dbać o zęby dziecka?

Gdy tylko pojawią się pierwsze zęby u niemowlaka, należy je odpowiednio pielęgnować. Jeśli nie zadbamy o nie odpowiednio, rozwój stałych zębów może być spowolniony lub mogą być one bardziej podatne na próchnicę. Aby temu zapobiec, możesz zastosować się do poniższych zasad:

 • Unikaj podawania dziecku słodyczy oraz słodzonych napojów.
 • Gdy dziecko stanie się bardziej samodzielne, wprowadź rytuał porannego i wieczornego mycia zębów razem z rodzicami. Wybieraj szczoteczkę i pastę do zębów dostosowaną do wieku Twojego maluszka. Dopilnuj też, aby dziecko zawsze dokładnie wypłukało buzię.
   

 

Od momentu pojawienia się pierwszych ząbków myj je szczoteczką przeznaczoną dla najmłodszych. Na początku używaj do tego celu samej wody, a po ukończeniu przez dziecko 1. roku życia zacznij stosować pastę do zębów zawierającą niewielkie ilości fluoru (mniej niż 450 ppm). Jeżeli masz jakieś wątpliwości, skonsultuj się z pediatrą lub stomatologiem dziecięcym.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 5/5

dokładnie

Witam, to moje drugie dziecko, a każde przechodzi ząbkowanie inaczej. Niestety płacz i palce w buzi są cały czas- czekamy na górne jedynki. Artykuł to sama prawda .

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.