Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Article - udostępnij
X
dziecko-gryzące-dłoń-rodzica

Ząbkowanie u niemowlaka

(4 recenzji)

Ząbkowanie u niemowląt często jest bolesne dla dziecka i rodziców. Dowiedz się, kiedy wychodzą pierwsze zęby oraz jak złagodzić ból i inne objawy ząbkowania.

czwartek, 02.02.2017

 

Ząbkowanie u niemowląt i małych dzieci

Kiedy pojawia się pierwszy ząbek u dziecka? Nie ma żadnej reguły, jeśli chodzi o pojawienie się pierwszego ząbka u niemowlaka. Każde dziecko ząbkuje bowiem we własnym tempie. U niektórych maluchów pierwszy ząbek pojawia się bardzo wcześnie (już w 3. miesiącu życia), u innych przed 12. miesiącem życia, a u jeszcze innych – jeszcze później. Nie ma więc powodów do obaw, jeżeli Twój maluch ma w tej kwestii kilka miesięcy opóźnienia w porównaniu z dzieckiem znajomej w tym samym wieku. Późniejsze ząbkowanie nie powinno być traktowane jako nieprawidłowość w rozwoju dziecka. Poznaj więcej szczegółów na temat powstawania pierwszych zębów u małych dzieci.

Kiedy dziecko ząbkuje? Poznaj objawy ząbkowania u niemowląt

Jak rozpoznać, że maluch ząbkuje? Objawem towarzyszącym procesowi wyżynania zębów u dzieci jest dyskomfort, a nawet nieznośny ból. Dodatkowo, dziecko może mieć wypieki, nadmiernie się ślini, płacze i jest marudne. Powodem wystąpienia tych dolegliwości jest rozszerzanie błony śluzowej dziąseł, a następnie jej samoistne przedziurawienie, by ząbek mógł wyjść. W czasie ząbkowania można też zaobserwować, że dziecko wkłada do buzi rączki i wszystkie przedmioty, które są pod ręką. Niektóre mamy zauważają też inne symptomy ząbkowania: zaczerwienienie pupy malucha, luźne kupki, wypieki, lekka gorączka. Te objawy ustępują i nie trwają dłużej niż 48 godzin. 

Porządek pojawiania się pierwszych zębów

 

Jak wygląda proces ząbkowania u niemowląt? Istnieje pewien porządek pojawiania się pierwszych ząbków. Najpierw pojawiają się jedynki (z reguły dolne przed górnymi), siekacze, kły i zęby trzonowe.

 

Jak złagodzić bolesne ząbkowanie u dziecka?

 

Gdy zaobserwujesz u malucha pierwsze objawy ząbkowania, zastosuj kilka trików:

 

 • Połóż delikatnie swój palec na dziąsłach dziecka. Masaż zniweluje ból.
 • Jeśli to konieczne, wypróbuj żel uśmierzający ból przy ząbkowaniu, do nabycia w aptece.
 • Podaj dziecku gryzak. Wybieraj te wykonane z miękkiego tworzywa lub żelowe (do schłodzenia w lodówce).
 • Nie zapominaj o pieszczotach, całusach i ciepłych słowach. Za ich sprawą ból zawsze wydaje się mniejszy!

 

Pierwsza wizyta u dentysty 

Twoje dziecko zaczyna ząbkować? Jeśli tak, to Twojego malucha wkrótce czeka pierwsza wizyta u dentysty. Nie ma jednak powodu do niepokoju! Pierwszą wizytę u dentysty należy odbyć, gdy u dziecka pojawią się pierwsze ząbki. Dentysta przejrzy zarówno ząbki, jak i dziąsła oraz sprawdzi, czy proces ząbkowania przebiega prawidłowo, a także przypomni najważniejsze zasady dotyczące mycia dziąseł i zębów. To będzie też okazja, by dziecko poznało swojego dentystę w sprzyjających okolicznościach: bez bolesnego i stresującego zabiegu! Kolejne wizyty powinny odbywać się regularnie, co kilka miesięcy, aby oswoić dziecko z gabinetem i zaskarbić sobie zaufanie stomatologa. 

Jak dbać o zęby dziecka?

Gdy tylko pojawią się pierwsze zęby, należy o nie odpowiednio dbać. To nic, że z czasem i tak wypadną. Bez odpowiedniej pielęgnacji mleczaków, rozwój stałych zębów może być spowolniony lub mogą być od razu mniej odporne na próchnicę. Aby temu przeciwdziałać, zachęcamy do pielęgnowania pierwszych zębów, stosując kilka odpowiednich nawyków: 

 • Unikaj podawania dziecku słodyczy oraz słodzonych napojów.
 • Od momentu pojawienia się ząbków u dziecka, myj je przy użyciu szczoteczki specjalnie przeznaczonej dla najmłodszych. Na początku używaj do tego celu samej wody, a po skończeniu przez dziecko 1. roku zastosuj pastę do zębów,  zawierającą niewielkie ilości fluoru (mniej niż 450 ppm). Jeżeli masz wątpliwości, skonsultuj się ze swoim pediatrą lub dziecięcym stomatologiem.
 • Gdy dziecko stanie się bardziej samodzielne, wprowadź rytuał porannego i wieczornego mycia zębów razem z rodzicami. Wybieraj szczoteczkę i pastę do zębów dostosowaną do wieku Twojego malucha. Dopilnuj, by dziecko zawsze dokładnie wypłukało buzię.

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

 • Odbierz darmową próbkę NAN OPTIPRO Plus 2
 • Weź udział w KONKURSACH i wygrywaj!
 • TESTUJ produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
 • Otrzymuj NEWSLETTER z informacjami od ekspertów

Zarejestruj się!

Powiązane tematy
Opinie o artykule

Podziel się opinią

4 recenzji

wtorek, 5 wrzesień 2017 - 18:42

Emilia

Moja córeczka ma 7miesięcy i 3 ząbki.:-)Na szczęście dajemy radę;-)

Podziel się opinią

niedziela, 9 lipiec 2017 - 12:36

Aurelia

Mój syn jest pod tym względem nietypowy zauważyłam że pierwszy ząb mu się przebija kiedy miał 3 tyg i jest to górna lewa 4. Teraz czekamy na wizytę w centrum stomatologicznym do której skierowała nas zaprzyjaźniona dentystka bo nigdy nie spotkała się z takim przypadkiem.

Podziel się opinią

niedziela, 18 czerwiec 2017 - 10:04

Patrycja

Moja córeczka ma 4 msc i są pierwsze objawy. I na dziąsłach czuć powoli.

Podziel się opinią

wtorek, 21 luty 2017 - 09:34

Piotr

Artykuł ciekawy, niedługo u nas będzie etap ząbkowania :)

Podziel się opinią

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.