Podróże z dzieckiem - wspólne odkrywanie świata
Kochasz podróżować, ale obawiasz się, jak będą wyglądały wakacje z dzieckiem? Spokojnie, to wcale nie jest takie trudne! Musisz tylko odpowiednio przygotować się do wyjazdu z maluszkiem, aby podróż okazała się bezpieczna i żeby nic nie zaskoczyło Was pod drodze.
Pokazywanie maluszkowi świata to fantastyczne przeżycie. Warto, abyś zadania organizacyjne przed wyjazdem wziął na siebie – w tym lekko nerwowym czasie przydadzą się Twój spokój i opanowanie. Zajmij się więc odpowiednim zaplanowaniem Waszej podróży z dzieckiem i ruszajcie w świat, aby pokazywać mu nowe miejsca i zdobywać cenne wspólne doświadczenia.
Kiedy podróżować z dziećmi?
Trudno wskazać odpowiedni moment na zaplanowanie pierwszej podróży z dzieckiem. Zazwyczaj przyjmuje się, że maluszek w pierwszych 3 miesiącach życia ma tyle wrażeń, że nie warto mu dodawać kolejnych. Nie należy tego jednak traktować jako ścisłą wytyczną – to tylko ogólna wskazówka, którą możecie dostosować do Waszego konkretnego przypadku. W pierwszą podróż samochodem lub pociągiem warto wybrać się w okresie, gdy maluszek jeszcze śpi w ciągu dnia. Jest wtedy duża szansa, że prześpi spokojnie sporą część drogi.
Gdzie podróżować z dziećmi?
Wybór kierunku podróży z dzieckiem opiera się często na odwiecznym dylemacie: w góry czy nad wodę? Decyzja w tej kwestii zależy oczywiście od Waszych osobistych preferencji. Wielu rodziców decyduje się na wakacje z dziećmi nad morzem, ponieważ maluszki zazwyczaj uwielbiają kontakt z wodą i zabawy na plaży. Oczywiście nic nie stoi także na przeszkodzie, aby wybrać się w góry – w takim jednak przypadku dobrze jest zaopatrzyć się w nosidełko lub chustę do noszenia niemowlęcia. Jeszcze inną możliwością, którą można rozważyć, jest wypad do innego miasta, czyli tzw. city break. Zwiedzanie zabytków warto wtedy przeplatać atrakcjami, które są ciekawe także dla Waszego maluszka.
Podróże z dziećmi za granicę
Jeśli chodzi o decyzję, czy spędzić wakacje z dziećmi w Polsce, czy za granicą – to także zależy od Waszych chęci i możliwości. Pamiętaj jednak o tym, że niektóre kierunki – szczególnie kraje Afryki i Azji – wymagają wykonania obowiązkowych szczepień. Niektóre z nich można podawać maluszkom dopiero po 1. roku życia. Jeśli więc planujecie podróż z młodszym dzieckiem, na początku upewnijcie się, czy obowiązkowe w danym rejonie szczepienia są dostępne dla niemowląt. Jeżeli tak, wówczas udajcie się do lekarza medycyny podróży lub specjalisty ds. chorób tropikalnych, aby ocenił, czy Wasz maluszek nie ma przeciwwskazań do wykonania takiego szczepienia.
Dziecko w samolocie
Jeśli rozważacie podróż z dzieckiem samolotem, koniecznie sprawdź, jakie w danej linii lotniczej panują zasady co do lotu z potomstwem. Zazwyczaj maluszki do 2. roku życia podróżują na kolanach rodziców. Bilet dla nich jest wówczas albo całkiem darmowy, albo w obniżonej cenie. Niektóre linie (szczególnie tzw. tanie linie lotnicze) mają ustaloną jedną, stałą opłatę dla dzieci w tym wieku. Różne są też przepisy dotyczące tego, czy tak małym podróżnym przysługuje bagaż podręczny. Nawet jeśli nie, to pamiętaj, aby do własnego zapakować wszystkie rzeczy, które są niezbędne na co dzień: pieluszki, chusteczki nawilżane, kocyk, ulubiona przytulanka oraz ewentualnie smoczek i butelka do karmienia. W przypadku podróży z dzieckiem, które ma już rozszerzoną dietę, koniecznie zabierz ze sobą przekąski i picie.
Wiele linii lotniczych zabiera wózek dziecięcy do luku bagażowego bezpłatnie – nie wliczając go do limitu tzw. bagażu rejestrowanego. Jeśli podróżujecie ze składaną spacerówką, zazwyczaj możecie podjechać nią z dzieckiem pod sam samolot – i dopiero tam oddać do luku. Po wylądowaniu taki wózek zostanie też od razu wystawiony na płytę lotniska. Jeśli chcesz go zabezpieczyć przed uszkodzeniami w trakcie lotu, skorzystaj ze specjalnego pokrowca na wózek. Pamiętaj też, że część linii pozwala zabrać na pokład fotelik samochodowy. Jeśli jednak chcesz, aby podczas podróży z dzieckiem samolotem pociecha znajdowała się na oddzielnym siedzeniu, wówczas musisz zwykle wykupić inny rodzaj biletu.
Uwaga na uszy!
Podczas startu i lądowania, gdy samolot szybko zmienia wysokość, występują dość gwałtowne zmiany ciśnienia. Dochodzi wtedy do tzw. zatykania się uszu, co dziecko może odczuwać jako dokuczliwy ból. Jeśli maluszek jest karmiony piersią, dobrze jest wówczas przystawić go do piersi – przełykanie mleka i śliny pozwala wyrównać ciśnienie w uszach. Starszemu dziecku daj cukierka lub wodę do picia. Możesz też je nauczyć specjalnego triku na „odetkanie” uszu – musi złapać się za nos, zatykając obie dziurki, i spróbować wtedy dmuchnąć.
Jak podróżować samochodem z dzieckiem?
Gdy planujecie wybrać się na wakacje rodzinne samochodem, przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo maluszka i upewnij się, czy macie fotelik samochodowy dostosowany do jego aktualnej wagi. Podczas podróży z dzieckiem bardzo ważny jest odpowiedni fotelik samochodowy dostosowany do jego aktualnej wagi. Pamiętaj, że w trakcie jazdy nigdy nie wolno odpinać pasów dziecka ani wyjmować go z fotelika! Jeśli zachodzi taka potrzeba, musisz się zatrzymać na postoju – taka chwila przerwy w podróży pozwoli wam też rozprostować kości. Na oknie obok dziecka warto zamontować specjalną osłonkę lub roletę. Chroni ona główkę maluszka przed promieniami słonecznymi, pozwala też ograniczyć nagrzewanie się wnętrza auta. A do tego takie osłonki mają zwykle piękne wzory i kolory!
Co zabrać w podróży z dzieckiem w samochodzie?
Dzieci często usypia jazda autem. Jeśli Twój potomek należy do tych szczęśliwców, to być może spokojnie prześpi prawie całą drogę i będzie miał więcej energii na poznawanie nowego miejsca, gdy już dotrzecie do celu. Jednak na wszelki wypadek przed wyjazdem zaplanuj, jakie zabawy i zajęcia możecie zorganizować w samochodzie, aby zająć czas podczas podróży z dzieckiem. Zabierzcie też ze sobą poręczne zabawki, książeczki czy płyty z bajkami, e-bookami lub piosenkami. Zadbaj też oczywiście o pożywne przekąski i picie dla dziecka – to ostatnie ma szczególne znacznie, jeśli jest lato i panuje wysoka temperatura.
Podróż z dziećmi i noclegi dla rodzin
Jeśli musicie zarezerwować noclegi, upewnij się, czy w danym hotelu, pensjonacie lub kwaterze są warunki do pobytu z maluszkiem. Jeżeli nie znajdziesz takich informacji w Internecie, zadzwoń w dane miejsce i wypytaj o szczegóły. Wiele miejsc oferuje tzw. dostawki dla dzieci, a nawet zapewnia specjalne łóżeczko turystyczne. Dowiedz się też, czy warunki lokalowe są bezpieczne – np. czy w apartamencie nie ma schodów.
Jeśli Wasz maluszek jest już na etapie rozszerzania diety lub z jakichś przyczyn nie jest karmiony piersią, upewnij się, czy jest dostęp do kuchni lub czy w pokoju znajdują się czajnik i lodówka. Pozwoli Wam to przygotować kaszkę lub mleko następne. W czasie podróży z dzieckiem ogromną wygodę zapewniają gotowe dania w słoiczkach dla maluszków, dostosowane do ich wieku. Pozwalają one nie martwić się o dostępność odpowiednich potraw. Doskonale sprawdzają się także deserki mleczne, których nie trzeba przechowywać w lodówce. W wielu hotelach organizowane są specjalne zabawy i atrakcje dla dzieci – może to dodatkowo umilić Wam chwile na wyjeździe.
Podróżowanie z dzieckiem to zawsze pewne wyzwanie organizacyjne, ale z czasem wejdzie Ci to w krew. Przede wszystkim jednak jest to doskonała okazja do poznawania nowych miejsc, krajobrazów i zwyczajów. Dziecko, w którym zaszczepisz pasję do podróży, najpewniej pozostanie ciekawe świata także w późniejszym wieku. Dodatkowo w czasie wspólnych wyjazdów utrwalasz wyjątkowe więzi rodzinne i budujesz w oczach maluszka obraz ojca jako troskliwego i uważnego przewodnika po świecie.
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.