Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X

Spokojny sen dziecka – co zrobić, żeby niemowlę dobrze spało?

Sen jest bardzo ważny dla małego dziecka, które w pierwszych latach życia intensywnie rośnie i cały czas uczy się nowych rzeczy. Gdy maluszek ma problemy ze snem, może być rozdrażniony i marudny w ciągu dnia. Złe samopoczucie dziecka odbija się także na jego rodzicach. Sprawdź, co zrobić, żeby Twoja pociecha spokojnie przesypiała każdą noc. 

wtorek, 28.01.2020

Odpowiednia ilość snu pozwala małemu organizmowi zregenerować siły i przeprowadzić ważne procesy w mózgu, które warunkują prawidłowy rozwój niemowlaka. Jak zadbać o higienę snu maluszka, co zrobić, żeby się wysypiał i co mu zaserwować na kolację, żeby nasycić brzuszek, nie obciążając żołądka? Zadbaj razem z nami o spokojny i zdrowy sen dziecka!

Rola snu u niemowląt i małych dzieci

Sen, tak jak prawidłowe żywienie, odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu dziecka i wyznacza rytm dobowy w życiu maluszka. Noworodki i niemowlęta przesypiają znaczną część doby, ponieważ sen jest bardzo ważny dla rozwoju ich mózgu. 

Rola snu w rozwoju małego dziecka

W trakcie snu w mózgu dziecka zachodzi wiele ważnych procesów. Produkowane są substancje, dzięki którym komórki nerwowe maluszka poprawnie funkcjonują. To tzw. neuroprzekaźniki: 

  • serotonina jest odpowiedzialna za dobry nastrój dziecka
  • dopamina wpływa na dobre samopoczucie i sprawność ruchową maluszka
  • noradrenalina odpowiada za życiową energię
  • acetylocholina poprawia pamięć

Co ciekawe, odpowiednia dawka snu wzmacnia również odporność maluszka. Z kolei zbyt mała ilość przespanych godzin może mieć niekorzystny wpływ na rozwój psychiczny i emocjonalny dziecka i w przyszłości spowodować np. problemy z koncentracją, uczeniem się i pamięcią. Niedobór snu zmniejsza także w organizmie ilość melatoniny, która reguluje dobowy rytm dziecka, a zwiększa poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Dodatkowo udowodniono, że u maluszków, u których występują problemy ze snem, jest większe ryzyko nadwagi w przyszłości! 

Ile powinno spać dziecko?

Noworodki w pierwszym miesiącu życia przesypiają 16-18 godzin dziennie! W kolejnych tygodniach i miesiącach maluszek śpi już nieco mniej i jest bardziej aktywny w ciągu dnia. Wciąż jednak potrzebuje kilkunastu godzin snu. W drugim półroczu życia średnio jest to już około 14-15 godzin w ciągu doby. Starsze dzieci, które przesypiają całą noc, często potrzebują jeszcze drzemek w ciągu dnia. Pamiętaj, że ilość przesypianych godzin jest tylko wartością średnią i zależy od dziecka. 

Ile powinno spać niemowlę?

Pamiętaj, że drzemki są bardzo ważne, jednak najistotniejsze znaczenie ma sen w trakcie nocy. Aby dziecko było wyspane, postaraj się je kłaść do snu o tej samej porze. Taka rutyna jest niemowlakowi bardzo potrzebna, aby uczył się dobowego rytmu życia. Zaleca się, aby maluszki do 6. roku życia szły spać już o 19.00.

Dbaj o codzienne rytuały przed snem

Razem z dzieckiem celebruj przed snem Wasze małe rytuały. Po kąpieli czytaj maluszkowi książeczki, przytulaj go i podaruj mu swój czas, budując z dzieckiem wyjątkową relację. Twój skarb poczuje się bezpieczny i kochany, dzięki czemu z łatwością utulisz go do snu. Te codzienne nawyki pozwolą maluszkowi wyciszyć się przed zaśnięciem. Szkrab będzie również wiedział, że kąpiel, przebranie w piżamkę, kolacja czy przytulanie z rodzicami łóżku i wysłuchanie bajki to znak, aby iść spać. 

Badania pokazują, że utwory, które maluszek poznał w ostatnich miesiącach w brzuchu mamy, również po narodzinach pomagają się dziecku wyciszyć. Możesz zatem odtworzyć dziecku utwory, których chętnie słuchałaś dla relaksu, kiedy jeszcze byłaś w ciąży! Nasze kołysanki pomogą również Twojemu maluszkowi wyciszyć się, a potem smacznie zasnąć. Kojąca muzyka potrafi uspokoić niemowlę. Grający miś, pozytywka, karuzela nad łóżeczkiem z kojącą melodią lub po prostu śpiew i ciepły głos mamy to idealny sposób na szybkie zasypianie. Przez około 2 godziny przed snem unikajcie intensywnych bodźców z zewnątrz, m.in. zabaw ruchowych czy oglądania bajek w telewizji, lub na telefonie, ponieważ maluszek może mieć potem problem z zaśnięciem.

Czytanie bajek przed snem

Co dziecko powinno jeść przed snem?

Wieczorne posiłki są bardzo ważne, aby nasycić brzuszek dziecka. Pamiętaj jednak, że przekarmianie niemowlaka może prowadzić do problemów trawiennych i niekorzystnie wpłynąć na jakość snu maluszka. Takie kłopoty mogą prowadzić do nieprzespanych nocy i pogorszyć jakość życia całej rodziny. Aby ich uniknąć, warto wybierać dla dziecka lekkostrawne produkty na kolację. Jeżeli już rozpoczęłaś rozszerzanie diety niemowlaka, możesz wieczorem zaserwować mu np. kaszkę zbożową. Dziecko nie tylko pozna dzięki temu smak zbóż, ale też zje smaczny i pełnowartościowy posiłek. Kaszka zdrowo wypełni brzuszek, dzięki czemu maluszkowi łatwiej będzie spokojnie przespać noc. 

Dziecko jedzące na kolację kaszkę Nestlé „Skarby Zbóż"

Nestlé „Skarby Zbóż” Kaszka 5 zbóż z lipą – idealna propozycja na pożywną kolację

Zboża są źródłem węglowodanów złożonych, dzięki czemu dostarczają dziecku energię, która jest stopniowo uwalniana. Kaszka zaspokaja głód, a zawarte w niej węglowodany, w tym błonnik pokarmowy, sprawiają, że maluszek czuje się najedzony na długo. Na ostatni posiłek w ciągu dnia wybierz dla maluszka Kaszkę 5 zbóż z lipą z serii „Skarby Zbóż”. Nie zawiera ona dodatku cukru – w kaszce obecne są wyłącznie cukry naturalnie występujące w składnikach, głównie w zbożach.

Kaszka 5 zbóż z lipą zawiera 5 rodzajów zbóż, w tym tak ciekawe zbożowe smaki jak jęczmień, owies, orkisz czy żyto. Produkt to dobre źródło żelaza, ważnego dla rozwoju poznawczego dziecka – już jedna porcja wystarczy, by maluszek otrzymał aż ponad 60% ilości potrzebnej mu w ciągu dnia. Zboża to naturalne źródło błonnika pokarmowego – otrzymana z nich kaszka w każdej porcji zawiera go 2,5 g. W jej składzie znajdziesz też aż 8 witamin, które pomogą właściwie zbilansować dietę dziecka oraz aktywne kultury bakterii Bifidobacterium lactis, takie jak w mleku mamy. Dodatkowym atutem produktu jest łagodny, naturalny wyciąg z kwiatu lipy, który nadaje kaszce ciekawy smak.

Kaszka 5 zbóż z lipą

Jak przygotować kaszkę dla dziecka?

Wystarczy, że odmierzysz odpowiednią ilość mleka modyfikowanego (160 ml) i wlejesz je do miseczki dziecka. Temperatura mleka nie może być wyższa niż 40°C – to gwarancja uzyskania właściwej konsystencji produktu. Następnie dodaj 25 g (około 4-5 łyżek stołowych) kaszki. Zawsze używaj do tego czystej i suchej łyżki. Potem wymieszaj wszystko aż do uzyskania jednolitej konsystencji i zdrowa kolacja dla dziecka gotowa!

Pamiętaj, że możesz również wybrać nasze mleczno-ryżowe kaszki Nestlé z serii „Dobranoc” dla dzieci po 4. lub po 6. miesiącu życia! Pozwolą one łatwo przygotować bezglutenowy posiłek odpowiedni na kolację. W składzie kaszek „Dobranoc” znajduje się cynk, żelazo, witaminy A* i C, aktywne kultury bakterii Bifidobacterium lactis. Dodatek wysokiej jakości mleka modyfikowanego dopasowanego do potrzeb najmłodszych powoduje, że wystarczy dodać wodę i… gotowe!

Pora na dobranoc…

Miękka i pachnąca pościel i ulubiona przytulanka maluszka. Bliskość mamy oraz niekrępująca ruchów piżamka. Temperatura w pokoju między 18 a 21 stopni Celsjusza, przewietrzony oraz zaciemniony pokoik. Do tego sucha pieluszka i pełny brzuszek po kolacji. To właśnie gwarancja spokojnego snu Twojego dziecka. Mamy nadzieję, że teraz już każda noc będzie dla Was spokojna i pełna kolorowych snów. Dobranoc!

* Zawartość zgodna z przepisami prawa.

¹ Zawiera naturalnie występujące cukry.

 

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 0/5
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.