Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Topic Page - udostępnij
X

Dolegliwości u niemowląt i małych dzieci

Najczęstsze dolegliwości małych dzieci

Maluszkowi mieszka się najlepiej pod sercem mamy. W pierwszych miesiącach po narodzeniu niemowlę musi przystosować się do nowych warunków życia. To proces, któremu mogą towarzyszyć przejściowe dolegliwości, jak ulewania, zaparcia, kolki czy biegunki. Ale spokojnie. Pomożemy Ci je rozpoznać i pokażemy, jak sobie z nimi radzić. Wszystko po to, by oszczędzić Wam – Tobie i Twojemu maluszkowi niepotrzebnego stresu.

śpiący niemowlak

Problemy ze snem u niemowlaka

Sen, tak jak żywienie, odgrywa ważną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. Czy wiesz, jak długo powinno spać Twoje niemowlę i co zrobić, aby zapewnić mu spokojny sen?

Dowiedz się więcej

dziecko

Odbijanie po karmieniu u noworodka? Obowiązkowo!

Odbijanie dziecka po jedzeniu jest czymś normalnym, a nawet niezbędnym, aby uwolnić powietrze, które maluszek połknął podczas karmienia! Poznaj sposoby na odbijanie!

Dowiedz się więcej

dziecko

Ząbkowanie u niemowlaka

Ząbkowanie u niemowląt to temat, o którym rodzice powinni wiedzieć jak najwięcej. Po czym poznać, że Twój maluszek ząbkuje i jak zmniejszyć związany z tym dyskomfort?

Dowiedz się więcej

tata z dzieckiem

Żółtaczka u noworodka

Żółtaczka fizjologiczna dotyczy około 60% dzieci urodzonych w terminie i około 80% wcześniaków. To naturalne zjawisko, które pojawia się u noworodka tuż po porodzie. 

Dowiedz się więcej

dziecko ze szklanką wody

Biegunka u niemowląt i dzieci – przyczyny, skutki i leczenie

Nie każda rzadka kupka musi oznaczać biegunkę. Kiedy jednak luźne stolce pojawiają się zbyt często, trzeba reagować. Jak rozpoznać biegunkę u niemowląt i jak ją leczyć?

Dowiedz się więcej

Jak masować brzuszek noworodka? Masaż antykolkowy

Masaż brzuszka przynosi ulgę dziecku, któremu dokucza kolka. Dotyk wzmacnia Waszą więź i wpływa także na rozwój niemowlaka. Kiedy i jak wykonywać masaż antykolkowy?

Dowiedz się więcej

kobieta przytulająca dziecko

Ulewanie i refluks u niemowląt i dzieci. Dlaczego dziecko ulewa

Niemowlę po posiłku ulewa. To zjawisko fizjologiczne i nie wymaga leczenia. Czasem jednak jest problemem, dlatego warto wiedzieć, co robić, aby dziecko nie ulewało.

Dowiedz się więcej

kolka u dziecka

Kolka niemowlęca lub ból brzuszka. Objawy i leczenie

Kolka niemowlęca to częsta i dokuczliwa przypadłość u małych dzieci. Jak szybko rozpoznać objawy kolki i jak leczyć ból brzuszka? Zobacz, jak sobie z nią poradzić!

Dowiedz się więcej

tata z dzieckiem

Zaparcia u niemowlaka. Sposoby na zatwardzenie u dzieci

Zaparcia u niemowląt to częsty problem. Dolegliwość jest w pewnym stopniu zależna od menu dziecka. Sprawdź, jak rozpoznać zatwardzenie u maluszka i jak mu pomóc. 

Dowiedz się więcej

kobieta z płaczącym dzieckiem

Moje dziecko płacze – co robić?

Płacz niemowlaka jest naturalną formą komunikowania jego głodu albo zmęczenia. Podpowiadamy, jak odróżnić płacz od krzyku maluszka, który powinien Cię zaniepokoić.

Dowiedz się więcej

kikut pępowiny

Kikut pępowiny – jak pielęgnować pępek noworodka?

Sprawdź, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja tej części ciała noworodka. Oto podstawowe zasady, aby zapobiec zapaleniu pępuszka u Twojego nowo narodzonego maleństwa.

Dowiedz się więcej

laktoza w mleku

Laktoza w mleku

Zapewne słyszałaś doniesienia o tym, że niektóre osoby muszą przejść na dietę ubogolaktozową lub bezlaktozową. Nie oznacza to jednak, że laktoza jest szkodliwa – wręcz przeciwnie! Sprawdź, jaką ma funkcję i w jaki sposób oddziałuje ten składnik.

Dowiedz się więcej

wzdecia i gazy u niemowlaka

Wzdęcia i gazy u niemowlaka

Wzdęcia i gazy u noworodka i niemowlaka to jedna z najczęstszych dolegliwości, z którymi zgłaszają się do lekarza zaniepokojeni rodzice. Dyskomfort u maluszka pojawia się głównie po jedzeniu. Problemy te dotyczą zarówno dzieci karmionych naturalnie, jak i mlekiem modyfikowanym. Maluszek płacze, podkurcza nóżki, ma napięty brzuszek i oddaje głośne, brzydko pachnące gazy. Co robić, aby mu pomóc załagodzić te nieprzyjemne objawy?

Dowiedz się więcej

Niemowlę w pieluszce na przewijaku

Kupka niemowlaka karmionego piersią i mlekiem modyfikowanym

Konsystencja, zapach i kolor kupy oraz częstotliwość wypróżnień dziecka to temat, który często spędza sen z powiek rodzicom. Jak wygląda kupka niemowlaka karmionego piersią, a jak mlekiem modyfikowanym? Jak często bobas powinien robić kupkę? Naucz się odróżniać prawidłowy stolec dziecka od zaparć i biegunki. Dowiedz się też, co może oznaczać śluz w kale dziecka.

Dowiedz się więcej

Młoda kobieta karmi niemowlę mlekiem z butelki

Karmienie mlekiem modyfikowanym a dolegliwości u maluszka

Twój maluszek skończył już 6 miesięcy, a Ty chciałabyś zakończyć karmienie piersią i zacząć podawać mu mleko modyfikowane? Obawiasz się jednak, że po takiej zmianie pojawią się u dziecka nieprzyjemne dolegliwości? Dowiedz się, jak sobie radzić z różnymi możliwymi problemami. Uzbrojona w taką wiedzę, nie będziesz martwiła się na zapas.

Dowiedz się więcej

Mamy oceniają tę treść na 0/5
avatar
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.