Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
Objawy porodu

Pierwsze objawy porodu – jak je rozpoznać?

O tym, jakie są pierwsze objawy porodu, czytałaś już zapewne w poradnikach dla przyszłych mam. Z pewnością poinformowano Cię o nich w szkole rodzenia i podczas wizyty u lekarza lub położnej. Jeśli jednak nie jesteś pewna, czy trafnie rozpoznasz, że poród się zbliża, pora na krótkie przypomnienie!

poniedziałek, 11.05.2020

Na początek warto uświadomić sobie, że zwiastuny porodu nie zawsze są takie same u wszystkich kobiet. Niestety, nie ma jednego uniwersalnego harmonogramu, w którym punkt po punkcie wypisane są objawy towarzyszące porodowi, i to jeszcze w konkretnej kolejności. Niektóre objawy porodu pojawiają się u zdecydowanej większości przyszłych mam, inne – tylko u niektórych.

Co jednak ważne, pierwsze oznaki zbliżania się porodu mogą wystąpić już na kilka tygodni przed jego planowanym terminem. Jeśli je u siebie zauważysz, nie musisz od razu jechać do szpitala – po prostu bądź gotowa, miej zawczasu spakowaną torbę i słuchaj swojego ciała! Kiedy maluszek będzie chciał pojawić się na świecie, na pewno tego nie przegapisz!

Oznaki porodu – nagły przypływ energii

Choć z pewnością już od długiego czasu przygotowujesz się do pojawienia się na świecie dziecka, to tuż przed porodem możesz mieć wyjątkowo silną potrzebę zapięcia wszystkiego na ostatni guzik. Poczujesz mnóstwo energii, zapragniesz wysprzątać całe mieszkanie, wyprasować wszystkie dziecięce ubranka, będziesz sprawdzać, czy w walizce z wyprawką niczego nie brakuje.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż w ostatnich tygodniach przed porodem zmniejsza się stężenie podtrzymującego ciążę progesteronu, wzrasta zaś ilość oksytocyny, która wywołuje skurcze macicy, oraz adrenaliny, która daje Ci siłę potrzebną do porodu. To właśnie hormony wywołują te charakterystyczne zmiany w Twoim zachowaniu i samopoczuciu.


Nawet jeśli tuż przed porodem rozpiera Cię energia, pamiętaj, by we wszystkim, co robisz, zachować umiar. Jeśli dobrze się czujesz, możesz oczywiście posprzątać mieszkanie, ale odpuść sobie mycie okien, odsuwanie ciężkich mebli czy trzepanie dywanów. Na pewno wyręczy Cię w tym partner.

Skurcze przed porodem

Charakterystyczną oznaką zbliżającego się porodu są skurcze. Spokojnie, na pewno nie pomylisz ich z tzw. skurczami Braxtona-Hicksa, które mogły wystąpić u Ciebie już około 20. tygodnia ciąży. Przypominamy: skurcze Braxtona-Hicksa pojawiają się kilka razy dziennie, są bezbolesne i krótkie – trwają maksymalnie pół minuty. Są nieco podobne do skurczów macicy, które miałaś w trakcie miesiączki.

Jak rozpoznać skurcze porodowe?

Skurcze przed porodem są zupełnie inne. Stają się regularne, coraz dłuższe, nie przechodzą po ciepłym prysznicu lub kąpieli. Zmienia się również ich lokalizacja – wcześniej skurcze odczuwałaś bardziej w okolicach brzucha. Te przedporodowe zaś płyną z okolic krzyżowych. Pojawia się też przy nich początkowo lekki, a później coraz silniejszy ból krzyża.


W końcowych tygodniach ciąży powinnaś zapisywać, kiedy pojawiają się skurcze, jak często i ile trwają. Jeśli zaczną występować regularnie, będą coraz częstsze i coraz dłuższe – czas wybrać się do szpitala.

Oznaki porodu: obniżenie brzucha i czop porodowy

Kolejnym objawem zbliżającego się porodu, który może, ale nie musi się u Ciebie pojawić, jest obniżenie się brzucha. Skąd się ono bierze? Otóż dziecko w ostatnich tygodniach ciąży zmienia położenie w brzuchu – układa się główką do dołu, a to oczywiście ma wpływ na kształt Twojego brzucha. Jego obniżenie może sprawić, że będzie Ci się lepiej oddychało, ale zarazem dziecko jeszcze mocniej będzie naciskać na pęcherz, w związku z czym możesz znacznie częściej odwiedzać toaletę.

Symptomy porodu – obniżenie brzucha

Wśród pierwszych objawów porodu znajduje się też odejście czopa śluzowego. Jest to zbitka śluzu, która w trakcie trwania ciąży zamyka kanał szyjki macicy. Niektóre kobiety wydalają go w całości – nie ma wtedy wątpliwości, że poród jest tuż-tuż. Inne stopniowo – czasami przez kilka godzin, a nawet kilka dni. Czop porodowy może mieć kolor różowy lub mleczny, niczym dziwnym nie jest także czop śluzowy z krwią – rzecz jasna, w niewielkich ilościach.

To oczywiście tylko kilka objawów sygnalizujących zbliżanie się porodu. Innym typowym jest m.in. odpłynięcie wód płodowych, choć w większości przypadków nie ma ono nic wspólnego ze stereotypowym „chluśnięciem”. Wody mogą sączyć się stopniowo albo odpłynąć dopiero podczas akcji porodowej. Niektóre kobiety czują przed porodem zwiększony apetyt, u innych pojawiają się wymioty albo biegunka. Musisz po prostu uważnie obserwować swój organizm i cierpliwie czekać!

 

 

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

 

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 0/5
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.