Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Artykuł - udostępnij
X
25.tydzień ciązy

25. Tydzień ciąży

(0 opinie)

Zostały Ci jeszcze dwa tygodnie do końca drugiego trymestru ciąży. Przygotowujesz się na ostatnie okrążenie. Zmysł dotyku dziecka jest w pełni rozwinięty. Przeczytaj więcej na temat możliwości pobudzania go.

piątek, 18.11.2016

Rozwój dziecka
Możesz zastanawiać się nad tym, czy Twoje dziecko przypadkiem nie pobiera lekcji salsy w Twoim brzuchu. Dzięki niezliczonym figlom i, od czasu do czasu, ciągłym ruchom z jednej strony na drugą, dochodzisz z pewnością do wniosku, że maluszek dotyka lub uderza w ścianę macicy (ale oczywiście nie martw się, jeśli Twoje dziecko jest spokojne i pamiętaj o tym, że dzieci nie są identyczne!). Maluszek dotyka i pcha ściany macicy rękoma, stopami, głową, a nawet plecami. Czasami po prostu nie możesz „usiedzieć“ w miejscu. Pokaż mu, że go czujesz, delikatnie głaszcząc brzuch. Jego zmysł dotyku rozwija się, tak więc z pewnością to poczuje, a może nawet dotknie Twojej ręki przez skórę. Te delikatne doznania czuciowe pozwolą Wam zawiązać jeszcze silniejszą więź, kiedy maluszek będzie już na świecie.

Twoje ciało
Czy wiedziałaś o tym, że w Twoim brzuchu rośnie mały marzyciel lub marzycielka? Naukowcy odkryli, że dzieci w łonie matki potrafią śnić. Zauważyli, że w niektórych fazach snu nienarodzone dzieci wyraźnie poruszają gałkami ocznymi pod przymkniętymi powiekami, podobnie jak my wszyscy. Wyspałaś się dzisiaj? Część przyszłych mam skarży się na występowanie koszmarów sennych w ciąży. Niestety jest to dosyć normalne i wynika z tych wszystkich obaw czy problemów kumulowanych w ciągu dnia. Zachowaj spokój – sen to nie przepowiednia. To znak, że martwisz się i z pewnością jesteś na dobrej drodze, by zostać dobrą matką. Dziecko nawet się jeszcze nie urodziło, a Ty zachowujesz się już, jak opiekuńcza niedźwiedzica!

Żywienie
Wsłuchaj się w bicie swego serca... i w swoje zachcianki. Niektóre kobiety specjalnie nie zwracają uwagi na pewne zachcianki, ponieważ wg nich zjedzenie na przykład curry może zaszkodzić dziecku. Nie do końca! Dziecko nie otrzymuje curry w takiej postaci, jaką Ty zjadasz. Dla niego jedyny kontakt z curry to tylko kontakt z płynem owodniowym... z cząsteczkami substancji aromatycznych. A Ty odczuwasz przyjemność z tego, co właśnie zjadłaś. Tak więc możesz spokojnie stosować zioła i przyprawy, które lubisz – wszystko, co nadaje jedzeniu smak jest dozwolone. Jedyną rzecz, z którą radzimy uważać to chilli. Ostre papryczki mogą działać drażniąco na Was oboje.

Wskazówki
Czy masz spuchnięte kostki? Poniżej kilka wskazówek, żeby złagodzić ten problem. Istnieją dwa rozwiązania - jedno stanowi przeciwieństwo drugiego. Możesz zatem usiąść i unieść stopy, bądź wstać i zacząć chodzić. Uniesienie stóp pozwala zmniejszyć napięcie w nogach i kostkach. Z kolei chodzenie uruchamia pompę mięśniową łydek, aktywizując krążenie i przenosząc płyn do pozostałych części ciała. Jeśli jednak zaobserwujesz u siebie obrzęk twarzy i/lub rąk, natychmiast skontaktuj się z lekarzem prowadzącym. Wspomniane objawy mogą zwiastować stan przedrzucawkowy, rodzaj wysokiego ciśnienia krwi często obserwowanego w ciąży.

Czytaj dalej

Wybierz miesiąc

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

  • Zdobywaj wiedzę
  • Korzystaj z narzędzi interaktywnych
  • Testuj produkty
  • Śledź aktualne promocje

Zarejestruj się!

Powiązane tematy
Opinie o artykule

Podziel się opinią

0 opinie