Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

PWC 2 - Back to trimester

2675221

2675226

2675231

Article - udostępnij
X
Masaż brzucha w 25 tygodniu ciąży

25. tydzień ciąży

25. tydzień, czyli połowa 6. miesiąca ciąży, to czas, kiedy w Twojej macicy rozgrywa się dynamiczny mecz piłkarski. Dziecko rozpycha się, kopie i jest mu ciasno. Jego ruchy są już widoczne gołym okiem. Również Twoje narządy wewnętrzne mają coraz mniej miejsca. Pociąga to za sobą szereg zmian w organizmie, które nie powinny jednak wywoływać żadnych obaw.  

środa, 27.02.2019

W 25. tygodniu ciąży dziecko zaczyna nabierać kształtów i coraz bardziej przypomina noworodka. To zasługa rozwijającej się podściółki tłuszczowej oraz mięśni. Dzięki temu nie będzie mu zagrażać utrata ciepła, a jego narządy wewnętrzne będą skutecznie chronione. Jednak nim ujrzysz swojego maluszka, musi minąć jeszcze trochę czasu. Sprawdźmy, co dzieje się u niego w bieżącym tygodniu.

Rozwój dziecka – 25. tydzień ciąży

25. tydzień ciąży to czas intensywnego rozwoju kory mózgowej dziecka. Do tej pory w mózgu rozwinęły się już obszary, które odpowiadają za kontrolowanie podstawowych funkcji życiowych.

brzuch 25 tydzień ciąży – waga i rozmiar dziecka
Teraz zaczyna się rozwój najważniejszej części tego narządu, czyli kory mózgu w ośrodkowym układzie nerwowym. Odpowiada ona w organizmie za najbardziej złożone procesy. Mózg dziecka zaczyna być coraz bardziej pofałdowany. Wszystko przez to, że kora mózgowa dzieli się na złożone warstwy.

W 6. miesiącu ciąży wciąż rozwijają się narządy odpowiedzialne za zmysły dziecka. Otwierają się nozdrza, dzięki którym maluszek zaczerpnie pierwszy oddech po porodzie. W pełni rozwinięte są już uszy, a także struny głosowe dziecka, które wkrótce pozwolą mu wydać pierwszy okrzyk. Jedynymi dźwiękami, które wydaje teraz dziecko, są coraz częstsze odgłosy czkawki. Możesz je odczuwać jako lekkie, regularne podskakiwanie maluszka w brzuchu.

Pod skórą dziecka zaczynają powstawać drobne naczynia krwionośne. To dzięki nim jego pulchne ciałko zaczyna teraz nabierać różowego koloru. We wcześniejszych tygodniach Twoje maleństwo rozwijało swój zmysł dotyku oraz odruch chwytny – dotykało swojej twarzy i łapało za pępowinę. Teraz nadszedł czas na kolejny etap jego rozwoju – zaciskanie dłoni w piąstki.

Dziecko w 25. tygodniu ciąży mierzy 34,6 cm i jest coraz cięższe. Jego masa to 660 g.

25 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Brzuch w 25. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?

Twoja macica ma teraz średnicę 25 centymetrów. Przez to narządy jamy brzusznej przesuwają się w górę, co powoduje ucisk na przeponę. W wyniku tych zmian Twój oddech może stać się płytszy. Nadmiar dwutlenku węgla spowodowany płytkim oddechem wywołuje senność, a dodatkowym problemem może być zadyszka w ciągu dnia. Warto zatem w tym czasie nieco zwolnić, by nie męczyć organizmu. Spróbuj także wolniej mówić, aby mieć czas na wzięcie porządnego wdechu. Nocą podłóż sobie pod głowę dodatkową poduszkę, aby spać wyżej. Dzięki temu łatwiej będzie Ci oddychać.

Powiększający się brzuch w 25. tygodniu ciąży może także utrudniać Ci poruszanie. W czasie ciąży zmienia się punkt ciężkości ciała, zaś stawy stają się bardziej rozluźnione. Dochodzi przez to do zmiany postawy ciała – lekkiego odchylenia w tył i pogłębiającej się lordozy. Zwiotczeniu i osłabieniu ulegają mięśnie brzucha, które rozciągają się w sposób mechaniczny. Zmiany te mogą wywoływać ogólny dyskomfort i dolegliwości związane z układem ruchu.

Gdy zaczynałaś swoją ciążową przygodę, dziecko było wielkości ziarenka maku. Dziś osiągnęło wielkość małej dyni! Maleństwo wciąż rośnie i rozwija się w Twojej macicy.

25. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

W 25. tygodniu ciąży możesz się borykać z problemami dotyczącymi różnych układów – oddechowego, moczowego czy pokarmowego. Przyjrzyjmy się im z bliska.

Zakażenia układu moczowego – dolegliwość często występująca w ciąży, której nie należy lekceważyć. Objawami ZUM jest pieczenie, ból czy też nieprzyjemny zapach podczas oddawania moczu. Częste wizyty w toalecie i parcie na pęcherz mogą również świadczyć o rozwijającej się w drogach moczowych infekcji.

rada
Nie wstrzymuj potrzeby oddania moczu. Kiedy poczujesz parcie na pęcherz, skorzystaj z toalety – to najlepsza profilaktyka. Rób regularnie badania moczu. Bezobjawowa bakteriuria – czyli pojawienie się bakterii w moczu bez odczuwalnych z Twojej strony objawów, może być dla Ciebie równie niebezpieczna jak pełnoobjawowa infekcja.Zaparcia – podwyższony poziom progesteronu może powodować spowolnienie pracy jelit. Dodatkowo powiększająca się macica uciska na jelita, przez co może dochodzić do częstych zaparć.

rada
Jest wiele sposobów na przezwyciężenie zaparć w czasie ciąży. Warto pić codziennie min. 2 litry płynów, głównie wody niegazowanej, a do posiłków włączyć możesz świeżo wyciskane soki – także warzywne oraz kompoty z suszu. Spożywaj również produkty bogate w błonnik np. pełnoziarniste pieczywo, kasze, warzywa i owoce ze skórką. Ogranicz jedzenie słodyczy i często się ruszaj, ponieważ ruch także wspomaga pracę jelit.


25. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?

Nie martw się chrapaniem!
Ucisk na przeponę sprawia, że oddychanie staje się teraz trudniejsze, czego objawem może być chrapanie. Nie przejmuj się, ta dolegliwość zwykle mija po porodzie. Jeśli jednak chrapanie przeszkadza Twojemu partnerowi, rozwiązaniem dla niego będą zatyczki do uszu. Najważniejsze, aby nikt nie przerywał Twojego snu.

Masuj brzuch
Już od 17. tygodnia ciąży mogłaś czuć nadmierne rozciąganie naskórka na brzuchu i suchość skóry. Aby złagodzić ten dyskomfort, pomocne może okazać się nie tylko nawilżanie, ale także masaż, który poprawia ukrwienie i sprawia, że skóra jest bardziej elastyczna. Rób to delikatnie, unikając masowania górnych partii brzucha. Możesz chwycić dwoma palcami za skórę, lekko ją unieść i delikatnie poruszać. Pamiętaj, aby masaż wykonywać z wykorzystaniem oliwki lub olejku.

25. tydzień ciąży to idealny moment, aby przeprowadzić ciążową sesję zdjęciową. Twój brzuch jest już widoczny, a Ty wyglądasz atrakcyjnie. To będzie wspaniała pamiątka z tego magicznego okresu.

25. tydzień ciąży – jakie badania?

Na etapie 25. tygodnia ciąży diagnostyki jest niewiele. Powinnaś jednak pamiętać o częstym pomiarze ciśnienia krwi, które nie powinno przekraczać wartości 140/90 mmHg. Zadbaj także o to, aby w każdym miesiącu ciąży wykonać badanie ogólne moczu oraz morfologię krwi. Jeśli w 6. miesiącu nadal ich nie zrobiłaś, teraz jest na to dobry moment.

 

Szkoła rodzenia

 

 

Konsultacja merytoryczna:

DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

  • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
  • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
  • weź udział w konkursach i wygrywaj
  • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 5/5
avatar
avatar

Błąd w tekście, centymetry dziecka

Witam, jest u państwa mały błąd w tekście(a może duży?). Otóż dziecko powinno być większe niż w poprzednim tygodniu, w 24 ma 30cm, a w 25 tygodniu ma 24,6,cm, ale myślę ,że to błąd przy wpisywaniu, gdyż na grafice jest 34,6cm:) Pisze, bo mogą sobie państwu poprawić ten błąd. Pozdrawiam serdecznie!

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.