MyFeed Personalized Content
Planowanie ciąży
Artykuł
Add this post to favorites

Badania przed ciążą

Kobieta, która oczekuje na narodziny maluszka, powinna dbać o swoje zdrowie ze szczególną uwagą. Ale czy wiesz, że już na etapie planowania powiększenia rodziny zaleca się sprawdzić stan zdrowia obojga przyszłych rodziców? Sprawdź, jakie badania przed zajściem w ciążę warto zrobić, by zwiększyć szansę na zapłodnienie, wykryć ewentualne nieprawidłowości oraz skutecznie je leczyć.

4 min. czytania Sier 8, 2024

O czym przeczytasz w artykule:

  • Dlaczego warto wykonać badania przed planowaniem ciąży?
  • Czy jeśli skończyłaś 30 lub 40 lat, powinnaś wykonać dodatkowe badania przed ciążą?
  • Jakie badania przed ciążą wykonać?
  • Czy mężczyzna także powinien zbadać się rozpoczęciem starań o dziecko?
  • Na jakie jeszcze czynniki zwrócić uwagę? 

Dlaczego warto wykonać badania przed planowaniem ciąży?

Nawet wyczekana ciąża zawsze jest dużym obciążeniem dla organizmu. Zdrowa mama to też większe szanse na prawidłową ciążę i zdrowego maluszka. Dlatego około pół roku przed planowanym rozpoczęciem starań o dziecko warto zacząć pracować nad kondycją organizmu i zadbać o dobre nawyki w codziennym życiu. W tym celu najlepiej udać się do internisty oraz ginekologa, a następnie wykonać komplet badań i konsultacji pozwalających określić ogólny stan zdrowia.

Badania przed ciążą – kluczowe kroki dla przyszłych rodziców

Chcesz wiedzieć, jakie konkretnie wykonać badania przed ciążą? Pakiet podstawowych badań, na jakie może wysłać Cię lekarz, znajdziesz na naszej grafice. Są to:

  • Podstawowa morfologia krwi, badanie moczu oraz poziomu glukozy, które dostarczą podstawowych informacji o stanie zdrowia i kondycji organizmu.  
  • EKG i pomiar ciśnienia tętniczego, które pozwolą stwierdzić, czy z sercem jest wszystko w porządku.
  • Badania tarczycy – sprawdzenie poziomu hormonów tarczycy we krwi jest bardzo ważne, bo nieodpowiednie wartości mogą powodować problemy z zajściem w ciążę albo utrudnić donoszenie ciąży.  
  • Badania wykluczające choroby przewlekłe, takie jak astma, choroby serca, choroby nerek, przewlekła niewydolność żylna.
  • Badania na nosicielstwo niektórych chorób zakaźnych, które są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży: toksoplazmozy, różyczki, cytomegalii, zakażenia wirusami opryszczki, listeriozy czy wirusa HIV.

Oprócz tego przyszła mama powinna zaliczyć kontrolną wizytę u dentysty, by sprawdzić, czy w jamie ustnej nie rozwija się stan zapalny. Niestety, w czasie ciąży próchnica rozwija się wyjątkowo chętnie, warto więc zawczasu naprawić wszelkie ubytki w uzębieniu. Dobrym pomysłem jest też uzupełnienie szczepień przeciwko chorobom wirusowym, które mogą zagrozić rozwijającemu się w brzuchu mamy maluszkowi. Chodzi tu o różyczkę, świnkę, grypę, ospę i wirusowe zapalenie wątroby typu B.  

Jakie badania przed ciążą na NFZ lub prywatnie wykonać? – Infografika

 

Jakie badania przed ciążą po 30. roku życia wykonać?

Wiele kobiet, które planują zostać mamami, ale ukończyły już 30., 35. czy 40. rok życia, zastanawia się, czy powinny jakoś dokładniej się przebadać, by wyeliminować problemy, które mogą w ich wypadku pojawiać się częściej. Warto wiedzieć, że lista badań przed ciążą jest dokładnie taka sama, chociaż lekarz może zlecić także wykonanie USG narządów rodnych, cytologię i badanie czystości pochwy. U kobiet, które skończyły 40 lat, dodatkowo oznacza się rezerwę jajnikową oraz poziom hormonów płciowych.

Badania przed ciążą dla mężczyzny  

Większość przyszłych mam wie, że przed rozpoczęciem starań o ciążę warto się przebadać. To samo dotyczy jednak przyszłych ojców – w końcu ich stan zdrowia także ma wpływ na to, czy dojdzie do zapłodnienia i jak będzie rozwijać się maluszek.  

Jakie badania przed ciążą zaleca się przyszłym tatom? Przede wszystkim te podstawowe: morfologię krwi, badanie moczu, oznaczenie poziomu glukozy. Warto sprawdzić także organizm na obecność chorób wirusowych, takich jak WZW typu B, HIV czy kiła. Lekarz może też zlecić oznaczenie poziomu hormonów (TSH i testosteronu), które pomogą ocenić jakość nasienia.  

Styl życia a zajście w ciążę

Wizyta u lekarza pozwoli również na przeanalizowanie złych nawyków, których warto się pozbyć przed zajściem w ciążę. Z pewnością będziesz też mogła liczyć na wsparcie i pokierowanie do specjalistów, jeśli któraś ze zmian będzie dla Ciebie trudna. 

A dlaczego to takie ważne? W trakcie dziewięciu miesięcy ciąży to Twój organizm dostarcza rozwijającemu się maluszkowi niezbędnych składników. Łożysko działa jak gąbka, przez którą przenikają wszystkie produkty, które przyjmujesz – i te dobre, i te pozbawione wartości odżywczych. Z kolei u mężczyzn prowadzony tryb życia może wpłynąć na jakość nasienia. Dlatego też przed zajściem w ciążę warto, aby oboje rodziców:

  • zrezygnowało z picia alkoholu i palenia papierosów,
  • zadbało o odpowiednio zbilansowaną dietę,
  • nie rezygnowało z aktywności fizycznej.

Regularne sprawdzanie swojego stanu zdrowia, wykonanie pakietu podstawowych badań, wizyta u dentysty, uzupełnienie szczepień, a do tego zdrowy tryb życia i pozytywne nastawienie – to czynniki, o których dobrze jest pamiętać, planując ciążę. Powodzenia! 

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.