Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Artykuł - udostępnij
X
brzuch-kobiety-w-ciąży

Badania przed ciążą

(0 opinie)

Zanim rozpoczniesz wielką przygodę z macierzyństwem, powinnaś zrobić serię badań. Dowiedz się, jakich!

wtorek, 08.11.2016

Z pewnością wiesz, że kobieta w ciąży powinna dbać o swoje zdrowie ze szczególną uwagą. Ale czy wiesz, że przed zajściem w ciążę, zaleca się zrobić badania tzw. przedkoncepcyjne (jest to termin stosowany na opisanie okresu od momentu, kiedy kobieta zapragnie posiadać potomstwo do 3. miesiąca ciąży włącznie). Chodzi po prostu o komplet badań i konsultacji ginekologicznych, pozwalających określić Twój ogólny stan zdrowia. Dzięki temu zwiększą się szanse na uniknięcie wszelkich powikłań w czasie ciąży. Niestety w Polsce badania przedkoncepcyjne nie są jeszcze popularne.

Gruntowny przegląd stanu zdrowia

Pierwszy etap: umów się na wizytę u lekarza ogólnego lub ginekologa i omów z nim swoje plany zajścia w ciążę. Badania które zleci mają na celu sprawdzenie pewnych czynników, wpływających na Twoją ciążę. Wykona też podstawowe badania (ciśnienie, EKG), sprawdzi:

 • wagę – niedowaga lub nadwaga są groźne i mogą przyczynić się do nadciśnienia tętniczego,
 • ewentualne występowanie chorób: astmy, problemów kardiologicznych, przewlekłej niewydolności żylnej, problemów z tarczycą itp.,
 • choroby dziedziczne, jak np. cukrzycę,
 • przebyte szczepienia. W razie potrzeby, lekarz będzie mógł przepisać niektóre szczepionki (jak np. różyczka, powtórzenie DT – błonica i tężec, polio i koklusz), do zrobienia przynajmniej na 3 miesiące przed ciążą,
 • bieżące dolegliwości. Przyjmowanie niektórych leków może zakłócić prawidłowy rozwój dziecka: antybiotyki, tabletki odchudzające, przeciwdepresyjne, antyepileptyki itp.

Badania te możesz również zrobić, jeśli nie możesz przez długi czas zajść w ciążę. Będzie to dobra okazja, by przeanalizować ewentualne problemy z zajściem w ciążę. Lekarz wytłumaczy Ci też, jak korzystać z testów owulacyjnych, które wskazują dni płodne. A zatem… nie trać nadziei. Bardzo niewiele kobiet zachodzi w ciążę od razu. Troszkę cierpliwości…

Kilka dodatkowych badań

W zależności od przypadku, lekarz może zlecić:

 • badanie krwi na toksoplazmozę i różyczkę,
 • badanie mające na celu wykluczenie wirusowego zapalenia wątroby typu B i typu C oraz HIV,
 • badanie moczu pozwalające wykluczyć niewydolność nerek lub początki cukrzycy.

Uzupełniam kwas foliowy

Przyjmowanie kwasu foliowego (lub witaminy B9) w formie suplementu diety jest dziś jednogłośnie rekomendowane przez specjalistów. Witamina ta jest niezbędna już od pierwszych dni ciąży, ponieważ odgrywa ważną rolę w tworzeniu układu nerwowego dziecka. Zaleca się jej zażywanie w przypadku niedoboru spowodowanego: złą dietą, ciążą bliźniaczą, zażywaniem leków o działaniu przeciwnym (antyepileptyków, niektórych leków na cukrzycę) lub gdy w rodzinie występowały wady układu nerwowego. Dlatego też, przyszła mama powinna rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego co najmniej na dwa miesiące przed zajściem w ciążę (niektórzy lekarze zalecają suplementację nawet pół roku przed zapłodnieniem) i brać go jeszcze przez okres całego pierwszego trymestru. Ta witamina jest tak ważna, że w niektórych krajach (USA, Wielka Brytania) zaleca się ją zażywać regularnie, nawet bez konkretnego powodu. Jeśli będzie potrzeba, lekarz zaleci także suplementy żelaza.

Tytoń, alkohol... wykluczone!

Wizyta u lekarza pozwoli również na przeanalizowanie złych nawyków, których będzie należało się pozbyć. Dostaniesz też ewentualną pomoc w tym zakresie. W trakcie dziewięciu miesięcy ciąży dostarczysz dziecku wszystkich niezbędnych składników dla jego rozwoju. Tak więc to, co jest dla Ciebie szkodliwe, będzie szkodliwe dla maluszka. Łożysko, działając jak prawdziwa „gąbka”, dostarczy Twojemu maluchowi od razu wszystko co zjesz. Dlatego też:

 • alkohol jest zabroniony. Nawet jeden kieliszek może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka!
 • narkotyki oczywiście również są niedozwolone
 • tytoń musi zniknąć z Twojego życia wraz z pojawieniem się myśli o dziecku. Lekarz może ci doradzić plastry antynikotynowe i inne substytuty nikotyny
 • no i oczywiście... by się dobrze przygotować, pilnuj diety bogatej we wszystkie niezbędne składniki, połączonej z regularnym ruchem (niech żyją schody!)

Nie zapomnij: przygotowujesz schronienie dla swojego dziecka. Wszystkie te zalecenia pozwalają, by było ono jak najbardziej przytulne! Czy to nie fajne? Już teraz możesz sprawić, by ciąża przebiegała jak najlepiej!

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

 • Zdobywaj wiedzę
 • Korzystaj z narzędzi interaktywnych
 • Testuj produkty
 • Śledź aktualne promocje

Zarejestruj się!

Powiązane tematy
Opinie o artykule

Podziel się opinią

0 opinie