MyFeed Personalized Content
Planowanie i wczesne objawy ciąży
Artykuł
Add this post to favorites

Badania przed ciążą

Przed zajściem w ciążę należy wykonać szereg badań. Dowiedz się, jakie badania przed ciążą należy wykonać, także jak długo zażywać kwas foliowy. 

3min. czytania Sty 15, 2024

Jakie badania powinnaś zrobić przed zajściem w ciążę? Z pewnością wiesz, że kobieta w ciąży powinna dbać o swoje zdrowie ze szczególną uwagą. Ale czy wiesz, że przed zajściem w ciążę, zaleca się zrobić tzw. badania przedkoncepcyjne (jest to termin stosowany na opisanie okresu od momentu, kiedy kobieta zapragnie posiadać potomstwo do 3. miesiąca ciąży włącznie). Chodzi po prostu o komplet badań i konsultacji ginekologicznych, pozwalających określić Twój ogólny stan zdrowia przed zajściem w ciążę. Wszystko po to, by upewnić się, że zarówno ze zdrowiem maluszka, jak i Twoim jest wszystko w porządku. Badania przed zajściem w ciążę pozwolą wykryć wszelkie dolegliwości i skutecznie je leczyć.

Podstawowe badania przed ciążą

Zanim zdecydujesz się na dziecko warto zrobić komplet badań przed zajściem w ciążę. Pierwszy etap: umów się na wizytę u lekarza ogólnego lub ginekologa i omów z nim swoje plany zajścia w ciążę. Badania, które zleci mają na celu sprawdzenie pewnych czynników, wpływających na Twoją ciążę. Wykona też podstawowe badania (morfologię, badanie moczu, ciśnienie, EKG), sprawdzi:

 • wagę – niedowaga lub nadwaga są groźne i mogą przyczynić się do nadciśnienia tętniczego
 • ewentualne występowanie chorób: astmy, problemów kardiologicznych, przewlekłej niewydolności żylnej, problemów z tarczycą itp.
 • choroby dziedziczne, jak np. cukrzycę
 • przebyte szczepienia: w razie potrzeby, lekarz będzie mógł przepisać niektóre szczepionki (jak np. różyczka, powtórzenie DT – błonica i tężec, polio i koklusz), do zrobienia przynajmniej na 3 miesiące przed ciążą
 • bieżące dolegliwości - przyjmowanie niektórych leków może zakłócić prawidłowy rozwój dziecka: antybiotyki, tabletki odchudzające, przeciwdepresyjne, antyepileptyki itp.

Badania te możesz również zrobić, jeśli nie możesz przez długi czas zajść w ciążę. Będzie to dobra okazja, by przeanalizować ewentualne problemy. Lekarz wytłumaczy Ci też, jak korzystać z testów owulacyjnych, które wskazują dni płodne. 

Dodatkowe badania przed ciążą

Oto kilka dodatkowych badań które lekarz może zlecić  przed zajściem w ciążę:

 • badanie krwi na toksoplazmozę i różyczkę,
 • badanie mające na celu wykluczenie wirusowego zapalenia wątroby typu B i typu C oraz HIV,
 • badanie moczu pozwalające wykluczyć niewydolność nerek lub początki cukrzycy

Kwas foliowy a ciąża - jakie witaminy zaleca się przyjmować przed zajściem w ciążę?

Przyjmowanie kwasu foliowego w formie suplementu diety jest dziś jednogłośnie rekomendowane przez specjalistów. Witamina ta jest niezbędna już od pierwszych dni ciąży, ponieważ odgrywa ważną rolę w tworzeniu układu nerwowego dziecka. Eksperci zalecają jej zażywanie wszystkim kobietom, ale szczególnie ważne jest to w przypadku niedoboru spowodowanego: złą dietą, ciążą bliźniaczą, zażywaniem leków o działaniu przeciwnym (antyepileptyków, niektórych leków na cukrzycę) lub gdy w rodzinie występowały wady układu nerwowego. Przyszła mama powinna rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego co najmniej na dwa miesiące przed zajściem w ciążę (niektórzy lekarze zalecają suplementację nawet pół roku przed zapłodnieniem) i brać go jeszcze przez okres całego pierwszego trymestru.
*UWAGA, suplementację kwasem foliowym należy skonsultować ze swoim lekarzem.

Styl życia, a zajście w ciążę

Wizyta u lekarza pozwoli również na przeanalizowanie złych nawyków, których będzie należało się pozbyć zanim zajdziesz w ciążę. Dostaniesz też ewentualną pomoc w tym zakresie. W trakcie dziewięciu miesięcy ciąży dostarczysz dziecku wszystkich niezbędnych składników dla jego rozwoju. Tak więc to, co jest dla Ciebie szkodliwe, będzie szkodliwe dla maluszka. Łożysko, działając jak prawdziwa „gąbka”, dostarczy Twojemu maluchowi od razu wszystko co zjesz. Dlatego też przed zajściem w ciążę:

 • zrezygnuj z picia alkoholu i palenia papierosów
 • zadbaj o odpowiednio zbilansowaną dietę
 • nie rezygnuj z aktywności fizycznej
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.