MyFeed Personalized Content
Planowanie ciąży
Artykuł
Add this post to favorites

Badania przed ciążą

Przed zajściem w ciążę należy wykonać szereg badań. Dowiedz się, jakie badania przed ciążą należy wykonać, także jak długo zażywać kwas foliowy. 

2min. czytania Maj 31, 2024

Jakie badania powinnaś zrobić przed zajściem w ciążę? Z pewnością wiesz, że kobieta w ciąży powinna dbać o swoje zdrowie ze szczególną uwagą. Ale czy wiesz, że przed zajściem w ciążę, zaleca się zrobić tzw. badania przedkoncepcyjne (jest to termin stosowany na opisanie okresu od momentu, kiedy kobieta zapragnie posiadać potomstwo do 3. miesiąca ciąży włącznie). Chodzi po prostu o komplet badań i konsultacji ginekologicznych, pozwalających określić Twój ogólny stan zdrowia przed zajściem w ciążę. Wszystko po to, by upewnić się, że zarówno ze zdrowiem maluszka, jak i Twoim jest wszystko w porządku. Badania przed zajściem w ciążę pozwolą wykryć wszelkie dolegliwości i skutecznie je leczyć.

 

Badania przed ciążą

 

Kwas foliowy a ciąża - jakie witaminy zaleca się przyjmować przed zajściem w ciążę?

Przyjmowanie kwasu foliowego w formie suplementu diety jest dziś jednogłośnie rekomendowane przez specjalistów. Witamina ta jest niezbędna już od pierwszych dni ciąży, ponieważ odgrywa ważną rolę w tworzeniu układu nerwowego dziecka. Eksperci zalecają jej zażywanie wszystkim kobietom, ale szczególnie ważne jest to w przypadku niedoboru spowodowanego: złą dietą, ciążą bliźniaczą, zażywaniem leków o działaniu przeciwnym (antyepileptyków, niektórych leków na cukrzycę) lub gdy w rodzinie występowały wady układu nerwowego. Przyszła mama powinna rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego co najmniej na dwa miesiące przed zajściem w ciążę (niektórzy lekarze zalecają suplementację nawet pół roku przed zapłodnieniem) i brać go jeszcze przez okres całego pierwszego trymestru.
*UWAGA, suplementację kwasem foliowym należy skonsultować ze swoim lekarzem.

Styl życia, a zajście w ciążę

Wizyta u lekarza pozwoli również na przeanalizowanie złych nawyków, których będzie należało się pozbyć zanim zajdziesz w ciążę. Dostaniesz też ewentualną pomoc w tym zakresie. W trakcie dziewięciu miesięcy ciąży dostarczysz dziecku wszystkich niezbędnych składników dla jego rozwoju. Tak więc to, co jest dla Ciebie szkodliwe, będzie szkodliwe dla maluszka. Łożysko, działając jak prawdziwa „gąbka”, dostarczy Twojemu maluchowi od razu wszystko co zjesz. Dlatego też przed zajściem w ciążę:

  • zrezygnuj z picia alkoholu i palenia papierosów
  • zadbaj o odpowiednio zbilansowaną dietę
  • nie rezygnuj z aktywności fizycznej
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.