Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
33.tydzień ciązy

33. Tydzień ciąży

Jeszcze sześć tygodni. To właśnie tyle czasu zostało Ci do spotkania z malutką osóbką, która rośnie w Twoim brzuchu. Niezwykłe, prawda? Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat tego tygodnia ciąży. 

piątek, 18.11.2016

Rozwój dziecka

Twojemu dzidziusiowi pomału zaczyna brakować miejsca w brzuchu. Dobrze, że niedługo pojawi się już na świecie! Już niedługo maluch przekręci się, ustawiając się głową w dół w najwęższym miejscu Twojej macicy. 95% dzieci rodzi się z głową skierowaną w dół i odchyloną do tyłu w lewą stronę. Dotychczas Twoje dziecko połknęło już mnóstwo płynu owodniowego. W związku z tym, jego jelita stopniowo wypełniają się smółką - gęstym, lepkim, zielonkawym lub czarniawym materiałem zbudowanym ze stałych cząstek lub różnych drobiazgów zawieszonych w płynie owodniowym. Wspomniana smółka zostanie wydalona wraz z pierwszymi ruchami jelit Twojego dziecko po urodzeniu. 

 
Twoje ciało

Czy pojawiła się już na Twoim brzuchu ta zabawna ciemna linia schodząca w dół? To linia, która pozornie dzieli go na dwie połowy. Wspomniana linia jest nazywana linea nigra (kreską czarną), a jej zabarwienie staje się intensywniejsze wraz ze wzrostem pigmentacji. Pojawia się ona w ostatnim trymestrze ciąży, jest wyraźniej widoczna tuż po porodzie. Po kilku tygodniach całkowicie blednie. Zrób sobie na pamiątkę zdjęcie, zanim całkowicie zniknie! Poza tym, we wspomnianym okresie można zaobserwować uwypuklenie pępka na zewnątrz, co wynika z dalszego powiększania się macicy. Dla wielu kobiet może być to nieprzyjemne, ponieważ delikatna skóra pępka jest drażniona przez ubrania. Odrobina olejku pielęgnacyjnego pomoże w złagodzeniu podrażnień pępka. Małym pocieszeniem może być tutaj fakt, że po porodzie pępek wróci na swoje miejsce.

 
Żywienie

Jeśli zbyt dużo przytyłaś i nie czujesz się z tym najlepiej, pewnie zastanawiasz się właśnie nad odchudzaniem. Odchudzanie w ciąży to nie jest dobry pomysł!  Wzrost wagi w trzecim trymestrze, jak i przez całą ciążę, jest ważny zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka. Jednak przybieranie na wadze w tempie szybszym niż 0,5 kg tygodniowo wymaga rozmowy z lekarzem prowadzącym. W rzeczywistości nadmierny przyrost wagi w ostatnich tygodniach ciąży może być związany z problemami z nadciśnieniem tętniczym. 

Wskazówki

Mniej więcej w 8. miesiącu ciąży niektóre kobiety zgłaszają występowanie skurczy. To wręcz pożądane zjawisko. To, co właśnie odczuwasz lub dopiero poczujesz (jak większość kobiet w trzecim trymestrze ciąży) to tzw. skurcze przepowiadające Braxtona–Hicksa, które z reguły trwają około 30 sekund każdy. Spokojnie, to jeszcze nie poród! Wspomniane skurcze to sposób, w jaki macica przygotowuje się na wielki dzień. Zawsze zgłaszaj lekarzowi prowadzącemu moment skurczy, co pozwoli mu upewnić się, czy wszystko jest dobrze. 

1. Trymestr
1
2
2. Trymestr
3. trymestr

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Opinie o artykule

Podziel się opinią

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.