Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
35.tydzień ciąży

35. Tydzień ciąży

Za około miesiąc będziesz mogła wziąć swoje szczęście w ramiona. Do tego czasu czeka Was jeszcze mnóstwo przygotowań. Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat tego tygodnia ciąży.

piątek, 18.11.2016

Rozwój dziecka

Płuca Twojego dziecka są gotowe - i to nie tylko na pierwszy krzyk po porodzie! Substancja wyściełająca wewnętrzną powierzchnię pęcherzyków płucnych jest już obecna w wystarczającej ilości, żeby zapewnić im elastyczność i zapobiec zapadaniu się. Wymiany pomiędzy Twoim organizmem i łożyskiem są kontynuowane. To pozwala utrzymać objętość płynu owodniowego znajdującego się w tzw. worku owodniowym. Przed porodem worek owodniowy pęka („odchodzą Ci wody“), a to oznacza, że już czas udać się na oddział położniczy!

 
Twoje ciało

Z dnia na dzień oddychasz swobodniej, a niestrawność nie jest już tak dokuczliwa. Co się dzieje? To proste: Twoje dziecko robi to, co do niego należy. Mądry maluch! Przemieścił się głową w dół, w kierunku Twojej miednicy mniejszej. Mogło być to poprzedzone niewielkim bólem brzucha. Prawdopodobnie były to skurcze, które umożliwiły przesunięcie macicy w dół, pozostawiając nieco więcej miejsca dla płuc i żołądka. W trakcie tych kilku ostatnich tygodni ciąży z pewnością poczujesz, że Twoje ciało przygotowuje się już do porodu.

 
Żywienie

Nie bez powodu kwasy omega-3 są nazywane niezbędnymi kwasami tłuszczowymi. Nasze organizmy nie potrafią ich syntezować. Wspomniane substancje uczestniczą w tworzeniu struktury błon komórkowych, zwłaszcza w mózgu. Poza tym są zaangażowane w regulację przepływu informacji pomiędzy komórkami, zwłaszcza neuronami. Każda ilość kwasów omega-3 przyjmowanych przez Ciebie z dietą, przechodzi do organizmu Twojego dziecka przez krążenie płodowo-łożyskowe. Te cudowne kwasy tłuszczowe znajdują się w takich produktach, jak: olej lniany i rzepakowy, orzechy włoskie oraz tłuste ryby (tj. łosoś, sardynki, halibut i makrela). Pomyśl o tym, kiedy przyprawiasz sałatkę i postaraj się jeść kilka porcji tłustych ryb tygodniowo. 

Wskazówki

Im bliżej porodu, tym częściej zastanawiasz się, czy będziesz potrafiła karmić piersią… Wiedz o tym, że karmienie dziecka piersią to najbardziej naturalna rzecz na świecie. Twój mały skarb dokładnie wie, co ma robić, ponieważ ćwiczy odruch ssania już w Twoim łonie. A jeśli będziesz mieć trudności z rozpoczęciem karmienia, istnieje wiele sposobów, żeby Ci pomóc.  Mleko matki jest najlepszą rzeczą na świecie, którą możesz ofiarować własnemu dziecku – prawdziwy cud natury. Od około 2. tygodnia życia dzieci zaczynają przybierać na wadze około 30 g dziennie, pomimo tego, że przecież „tylko“ piją. Dodatkowo Twoje mleko automatycznie dostosowuje się do potrzeb dziecka. Na początku posiłku mleko jest rzadkie i wodniste, żeby zaspokoić pragnienie dziecka. Następnie staje się gęstsze i bardziej tłuste, żeby zaspokoić jego głód. Jeśli apetyt dziecka stanie się większy, Twój organizm dostosuje się do tego i w ciągu dwóch dni zacznie produkować więcej mleka. To niezwykłe! Jeśli jednak nie możesz karmić dziecka piersią ze względów medycznych, bez obaw. Nowoczesne preparaty mlekozastępcze dla noworodków i niemowląt są zbliżone składem do mleka matki i dostarczają Twojemu dziecku odpowiednich ilości substancji odżywczych! 

1. Trymestr
1
2
2. Trymestr
3. trymestr

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Opinie o artykule

Podziel się opinią

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.