MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

35. tydzień ciąży

5
4.7/5 3 opinie

Przed Tobą miesiąc przygotowań do porodu. W 35. tygodniu zwykle nasilają się typowe dolegliwości ciążowe. Macica znajduje się już w bezpośrednim sąsiedztwie żołądka i przepony – to dlatego mogą doskwierać Ci zadyszka, kłopoty z oddychaniem i zmęczenie. Możesz też niecierpliwić się oczekiwaniem na poród. Mimo tego nie rezygnuj z ostatnich zakupów przed porodem i załatwiania bieżących spraw. Zadbaj o urodę, dobre samopoczucie i pomyśl o baby shower! 

5min. czytania Sty 15, 2024

Jesteś w 35. tygodniu ciąży. To już 3 trymestr. Ostatnie tygodnie w brzuchu mamy maluszek spędza na doskonaleniu umiejętności, które nabył w ostatnich tygodniach: szkoli chwytanie, ssanie, oddychanie i siusianie. Dzięki nim będzie mógł prawidłowo funkcjonować po narodzinach. Spokojnie obserwuj zmiany, które zachodzą w Twoim organizmie – oszczędzaj siły i wykorzystaj czas, który pozostał Ci do porodu, żeby zadbać o siebie.

Rozwój dziecka – 35. tydzień ciąży

Dziecko nadal wzmacnia swój układ odpornościowy i przez pępowinę przyjmuje przeciwciała z organizmu mamy.

Dziecko w 35 tygodniu ciąży

W pierwszym okresie życia będą one chronić maluszka przed infekcjami. Dziecko gromadzi też zapasy wapnia i żelaza – składnika niezbędnego do tworzenia krwinek czerwonych. Jest to naturalna ochrona przed niedokrwistością, szczególnie ważna później, w pierwszym półroczu życia dziecka, zwłaszcza u wcześniaków i dzieci z ciąży mnogiej.

W ostatnich tygodniach ciąży maluszek cały czas pije wody płodowe – nawet pół litra dziennie! Stale też siusia, co świadczy o prawidłowym funkcjonowaniu układu moczowego. W jelicie grubym gromadzi się smółka –pierwszy stolec dziecka utworzony z żółci, martwych komórek pochodzących z przewodu pokarmowego oraz połkniętych włosków meszku płodowego.

W 35. tygodniu ciąży płuca dziecka są już w pełni rozwinięte, jednak nie oznacza to, że są gotowe, aby dziecko mogło swobodnie oddychać poza brzuchem mamy. Do 36. tygodnia ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu zaburzeń oddychania (ZZO) szacuje się na 20%. Gdyby w tym czasie nastąpił poród, dziecko nie będzie już musiało otrzymywać sterydów stymulujących dojrzewanie płuc, jednak nadal mogłoby potrzebować wsparcia oddechowego.

Maluszek dalej gromadzi też tkankę tłuszczową i staje się coraz bardziej pulchny – do porodu przybędzie mu jeszcze kilogram. Dziecko w 35. tygodniu ciąży waży około 2383 g i mierzy 46,2 cm.

Płód w 35 tygodniu ciąży

 

Brzuch w 35. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?

Przyjmuje się, że do 35. tygodnia ciąży przyszła mama zwiększy swoją masę ciała o około 12 kg w stosunku do wagi z początku ciąży. Nie jest to jednak regułą. Nadmierny przyrost masy ciała w końcowej fazie ciąży bywa spowodowany zatrzymywaniem wody w organizmie i obrzękami.

W 35. tygodniu ciąży Twój brzuch jest już sporych rozmiarów –dziecko wypełnia go całkowicie. Dno macicy znajduje się już pod łukami żebrowymi i ucisk na narządy może znacznie pogorszyć Twoje samopoczucie. To się jednak wkrótce zmieni. Od teraz dziecko przygotowuje się już do przyjścia na świat, dlatego po 36. tygodniu ciąży brzuch powoli zacznie się obniżać. Zmniejszy się zatem w kolejnych tygodniach nacisk na przeponę i płuca, natomiast nasili się ucisk na pęcherz i kość łonową. Problemy z oddychaniem oraz z żołądkiem powinny nieco ustąpić.

Ułożenie dziecka

 

35. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

Infekcje dróg moczowych i pochwy – w trzecim trymestrze ciąży mogą mieć niekorzystny wpływ na płód. Najczęstszą przyczyną infekcji są pałeczki okrężnicy, które bytują w jelicie grubym. Ponadto zmiany zachodzące w organizmie ciężarnej kobiety, w tym ucisk na pęcherz moczowy i/lub moczowody powoduje powiększanie się macicy, co sprzyja zastojowi moczu i ułatwia rozwój zakażeń.

 
radaZwróć uwagę na dolegliwości podczas oddawania moczu, tj. ból nad spojeniem łonowym, pieczenie czy parcie na mocz. Nie przyjmuj leków dostępnych bez recepty bez wykonania badania ogólnego moczu wraz z jego posiewem. Jeśli wykonasz je już w trakcie leczenia przeciwbakteryjnego, trudniej będzie wyryć patogen.

Częste oddawanie moczu – pod koniec 8. miesiąca może powrócić przypadłość z początku ciąży – częste oddawanie moczu, nawet w nocy.

 
radaNiezależnie od tego pij duże ilości płynów (przede wszystkim wody). To zapobiega odwodnieniu.

Zaparcia – mogą być nadal uciążliwe i pojawiać się mimo diety bogatej w błonnik i picia dużej ilości wody.

 
radaJedz dużo warzyw i owoców, unikaj białego pieczywa, ziemniaków, makaronu. Skonsultuj z lekarzem możliwość zastosowania łagodnych środków przeczyszczających lub zmiękczających zawartość jelit.

Dieta – Twoje dziecko magazynuje teraz żelazo, pozyskując je z Twojego organizmu.

 
radaW ostatnim trymestrze zaplanuj dietę tak, aby była bogata w ten pierwiastek. Zwróć uwagę, aby w menu było więcej chudego czerwonego mięsa, jaj, pełnoziarnistych produktów zbożowych, orzechów i pestek, zielonych warzyw liściastych i strączków. Pamiętaj, że picie kawy i herbaty, w szczególności w okolicach posiłków, może zmniejszać przyswajanie żelaza z diety. Witamina C wspomaga wchłanianie tego składnika, spożywaj zatem warzywa i owoce, które ją zawierają, tj. paprykę, zielone warzywa, truskawki czy cytrusy. Nasilająca się zgaga może zmusić Cię do odstawienia słodyczy i produktów mącznych.

35. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?

Ćwicz mięśnie Kegla
Każdego dnia przez kilka sekund napinaj mięśnie pochwy. Dbaj o to, aby za każdym razem w toalecie opróżniać pęcherz do końca i nie dopuszczaj do długotrwałego wstrzymywania moczu. 

Masuj krocze 
Nie zapominaj o masażu krocza, który należy wykonywać od 34 tygodnia ciąży. Przestrzeń między przedsionkiem pochwy i odbytem masuj 5 minut dziennie, używając naturalnych olejków: kokosowego, z awokado lub migdałowego. Jest to szczególnie wskazane wtedy, gdy planujesz poród siłami natury. W ten sposób przygotowujesz drogi rodne do porodu i zmniejszasz ryzyko pęknięcia krocza. 

Strach przed porodem 
Im bliżej terminu porodu, tym częściej o nim myślisz. Zwykle pojawiają się też napięcie i niepewność. Skorzystaj z porad ze szkoły rodzenia – to skuteczny sposób na to, aby uspokoić lęki i nauczyć się kontrolować emocje związane z tym ważnym wydarzeniem.

Ważne

Oczy noworodków najczęściej są błękitne. Powodem jest brak melaniny, której poziom wzrasta wraz z oddziaływaniem promieni UV. To decyduje niekiedy o zmianie koloru oczu u niemowląt. Proces kształtowania się go trwa do 3. roku życia.

35. tydzień ciąży – jakie badania?

Podczas rutynowej wizyty ginekolog może przeprowadzić te same badania co w 34. tygodniu. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pomiędzy 35. a 37. tygodniem lekarz zleca także wykonanie posiewu z przedsionka pochwy i okolic odbytu na obecność paciorkowców z grupy B. Dodatkowo może zostać przeprowadzona ocena ryzyka i nasilenia objawów depresji.

Konsultacja merytoryczna:

DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA


Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

4.7
5
3 opinie użytkowników

Oceny społeczności

  • 5 star
    2
  • 4 star
    1
  • 3 star
    0
  • 2 star
    0
  • 1 star
    0

Dodaj nową opinię

5
Ingrid22 Wrz 4, 2023

Bardzo lubie i jestem wdzieczna za ten kalendarz ciazy.

4
Martyna Czer 30, 2023

Ciekawy artykuł, tylko że masaż krocza jest rekomendowany od 34 tyg, a nie początku ciąży.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.