Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
36.tydzień ciąży

36. Tydzień ciąży

Od teraz do momentu porodu, Twoje dziecko będzie przybierało około 220 g tygodniowo. Mierzy już 47 cm i waży 2,7 kilograma! Przeczytaj cały artykuł i dowiedz się, co jeszcze zmieni się w tym tygodniu ciąży.

piątek, 18.11.2016

Rozwój dziecka - 36. tydzień ciąży

W 36. tygodniu ciąży waga dziecka jest już słuszna, tak więc spokojnie mógłby zrezygnować z karmienia przez pępowinę – zapewniającą automatyczne żywienie ciągłe. Po urodzeniu dziecko będzie musiało przyzwyczaić się do regularnych karmień i  wytrzymać pomiędzy posiłkami! W podobny sposób, w momencie porodu, łożysko przestaje pełnić funkcję płuc. Począwszy od pierwszego płaczu Twojego dziecka, płyn owodniowy znajdujący się w jego drogach oddechowych zostaje usunięty, tak by mogło swobodnie oddychać. 

 

Twoje ciało

Teraz z tak dużym i wystającym brzuchem ciężko jest Ci się schylać, żeby zawiązać sznurowadła. Najlepszym rozwiązaniem będzie noszenie wsuwanych butów, które można łatwo włożyć i zdjąć. Nie krępuj się i poproś partnera, żeby pomógł Ci się ubrać. W obecnej sytuacji większa ilość odpoczynku będzie działała wyłącznie na Twoją korzyść. W 36. tygodniu ciąży nawet najprostsze czynności, z tak dużym brzuchem, mogą być dość męczące, a poza tym mogą skończyć się dla Ciebie bólem pleców. To dobry moment, by w przygotowania do przyjścia malucha zaangażować przyjaciół lub rodzinę – na pewno chętnie pomogą w pracach domowych lub zakupach. 

 

Żywienie

Pomyśl o własnej diecie jako sposobie na wyciszenie i odstresowanie organizmu. Zadbaj o dużą ilość świeżych warzyw i owoców. Pamiętaj również o świeżych rybach i „dobrych“ węglowodanach. Źródłem zbawiennego magnezu, który  przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia, są: niektóre wody mineralne (zwróć uwagę na oznakowanie butelki), gorzka czekolada, nasiona słonecznika i dyni. Witaminę B6 znajdziesz w takich produktach, jak: suche nasiona soi, drożdże, banany, orzechy i produkty z pełnego ziarna. Ta witamina pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Ważna w tym okresie jest też tyrozyna - aminokwas występujący w produktach mlecznych i białym mięsie.  Jest on prekursorem wielu hormonów. Pamiętaj o tym, że jedzenie ulubionych produktów daje nam radość, ponieważ przyczynia się do uwolnienia hormonów szczęścia, endorfin, które wprawiają nas w stan dobrego samopoczucia i euforii. 

Wskazówki

Dla niektórych par znalezienie imienia dla dziecka to bułka z masłem. Z kolei dla innych może to być źródło niepotrzebnych spięć. Wcale nie musi tak być! Inspiracje znajdziesz wszędzie – księgi imion, dokumentacja rodzinna, bohaterowie lub odtwórcy ról z ulubionych filmów... Jedną z możliwości jest wybranie imienia z wcześniej przygotowanej listy. Ty możesz zrobić jedną, a Twój partner drugą. Jeśli na obydwu listach niektóre imiona się powtarzają...no cóż...czyż to nie jest proste? Mała rada: Nie angażuj zbyt wielu przyjaciół czy krewnych w poszukiwania imienia dla dziecka. Pozostaw ten wybór sobie.

1. Trymestr
1
2
2. Trymestr
3. trymestr

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Opinie o artykule

Podziel się opinią

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.