Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
37. tydzień ciązy

37. Tydzień ciąży

Dziecko jest ułożone głową w dół ze skrzyżowanymi ramionami i nogami podciągniętymi do klatki piersiowej, ponieważ jego obecna przestrzeń życiowa jest już bardzo ograniczona. Z pewnością się ucieszy, kiedy będzie mógł się już wyprostować! Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat tego tygodnia ciąży.

piątek, 18.11.2016

Rozwój dziecka

Okazuje się, że maluszek w Twoim brzuchu nie jest już wcale taki mały. W związku z ograniczoną przestrzenią zobaczysz, że nie robi już tylu fikołków, co wcześniej. Oczywiście nadal zaznacza swoją obecność, kopiąc, szturchając łokciem lub ruszając głową. Możesz odpowiedzieć mu, delikatnie głaszcząc lub pukając w brzuch, tak jakbyś chciała powiedzieć: „Cześć! Też tutaj jestem.“ Owłosienie pokrywające jego skórę, właśnie znika, a maź płodowa odrywa się od skóry, pływając swobodnie w płynie owodniowym. Cierpliwości, maluszek właśnie przygotowuje się na spotkanie z Tobą!

 
Twoje ciało

Do końca ciąży zostało już niewiele czasu, a Ty na samą myśl odczuwasz podekscytowanie i niepokój. Kto by się tak nie czuł w Twojej sytuacji?! Postaraj się jednak relaksować, jak tylko potrafisz, aby poród odbył się w optymalnych warunkach. Regularnie wykonuj ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe. Jeśli czujesz falę skurczów, spokojnie popatrz na zegarek, połóż się i odpręż. Oddychaj głęboko i regularnie - skurcze ustąpią samoistnie. Kiedy powrócą, ponownie spójrz na zegarek. Jeśli pomiędzy kolejnym skurczami upłynęło więcej niż 20 minut, to oznacza, że pora porodu jeszcze nie nadeszła (generalnie jeśli skurcze pojawiają się w odstępie co 5-10 minut lub jeśli odeszły Ci wody, powinnaś udać się do szpitala). Już tak niewiele brakuje, żebyś została mamą! Zachowaj spokój, wszystko będzie dobrze. 

 
Żywienie

Czy w ciąży lub w okresie karmienia piersią można pić kawę lub herbatę i okazjonalnie kieliszek wina? – to jedno  z najczęściej zadawanych pytań. Na podstawie wyników ostatnich badań wykazano niekorzystny wpływ wysokiej podaży kofeiny w diecie. W związku z tym ustalono, że umiarkowane spożycie kofeiny  przez kobiety ciężarne i karmiące matki (poniżej 300 mg dziennie) jest dopuszczalne. Mając na uwadze fakt, że wszyscy metabolizujemy kofeinę w nieco inny sposób, najwięcej ekspertów zaleca ograniczenie się do około 2 kubków kawy lub herbaty dziennie. Zarówno kobiety w ciąży, jak i matki karmiące powinny unikać alkoholu, ponieważ może on negatywnie wpływać na przebieg ciąży, a następnie produkcję mleka i zmieniać jego smak, co w rezultacie może prowadzić do zmniejszenia objętości karmień.

Wskazówki

Czy masz mieszane uczucia, zastanawiając się nad obecnością partnera w sali porodowej? Jeśli nie jesteś pewna, warto przemyśleć kilka spraw, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Czy czujesz się bezpieczniej, kiedy Twój partner jest w pobliżu? Być może odnosisz wrażenie, że musisz się uporać z tym sama? Być może dla Ciebie bardziej odprężająca będzie obecność przyjaciółki, szczególnie tej, która sama jest już matką. Nie zapominaj o innych sprawach: czy Twój partner wytrzyma psychicznie i fizycznie oglądanie porodu? Porozmawiaj z nim otwarcie na temat oczekiwań i obaw, a następnie podejmijcie wspólną decyzję. Nie wywieraj żadnego nacisku, zarówno na siebie, jak i na partnera. To ma być radosny moment w Waszym życiu.

1. Trymestr
1
2
2. Trymestr
3. trymestr

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Opinie o artykule

Podziel się opinią

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.