MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

20. tydzień ciąży

W 20. tygodniu przekraczasz półmetek ciąży. Warto upamiętnić ten moment zdjęciem potomka wykonanym podczas badania USG 3D i 4D. Dzięki temu badaniu rodzice mogą zobaczyć, jak ich maluszek się rozwija, a także jak się porusza. 

5 min. czytania Czer 12, 2024

Tydzień 20 to środek 5. miesiąca ciąży. Twoje dziecko rośnie coraz szybciej do 40. tygodnia zwiększy swoją masę aż dziesięciokrotnie. Maluszek jest równie aktywny co wcześniej, jednak jego ruchy są coraz lepiej skoordynowane. Na USG 4D możesz zobaczyć, jak Twoje dziecko się obraca i robi zabawne miny. W tym okresie coraz lepiej widoczne są poszczególne części małej buzi: oczy, które są jeszcze zamknięte, uszy, nosek i usta. Teraz również zaczynają maluszkowi rosnąć włosy.

Rozwój dziecka – 20. tydzień ciąży

W 20. tygodniu ciąży w dziąsłach maluszka pojawiają się zawiązki zębów, które staną się jednak widoczne dopiero w okresie ząbkowania.

Dziecko w 20 tygodniu ciąży

Narząd smaku zaczyna już sprawnie funkcjonować i Twoje dziecko może teraz poczuć smak wód płodowych. To, czy będą one słodkie, gorzkie czy słone, zależy od Twojej diety. Smak wód wpływa również na to, z jaką częstotliwością i intensywnością dziecko będzie je połykać im wody będą słodsze, tym wolniej.

Oprócz zmysłu smaku wrażliwe stają się także zmysły słuchu, wzroku i dotyku. Dziecko od 4. miesiąca ciąży wykazuje wzmożoną reakcję na dźwięki teraz już potrafi na przykład rozpoznawać Twój głos i bicie Twojego serca. Mów więc do niego, opowiadaj mu bajki, puszczaj muzykę. Duże znaczenie ma śpiew mamy, mówienie do dziecka i troska o to, aby unikać hałaśliwego otoczenia.

Delikatną skórę dziecka pokrywa tłusta maź płodowa, tzw. vernix caseosa, która zabezpiecza maluszka przed działaniem wód płodowych. Maź jest mieszaniną wydzieliny z gruczołów łojowych dziecka i złuszczonego naskórka.

Dziecko w 20. tygodniu ciąży ma już całkiem spore rozmiary: mierzy około 25,6 cm i waży w przybliżeniu 300 g.

Płód w 20 tygodniu ciąży

 

Brzuch w 20. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?

W 20. tygodniu ciąży Twój brzuch zacznie się szybko powiększać. Do tego czasu Twoja masa ciała wzrośnie o około 5-6 kilogramów. Możesz już zauważyć pierwsze ślady ciążowej kreski na brzuchu, tzw. linea negra. Występuje ona u większości kobiet wskutek zwiększenia się w skórze ilości melaniny, której produkcja nasila się w drugim trymestrze. Może się to objawiać przyciemnieniem się skóry oraz przebarwieniami, które z pewnością zauważysz. Uwidocznią się także wszystkie pieprzyki i piegi. Po porodzie zmiany te zanikną w ciągu kilku miesięcy.

Choć to dopiero drugi trymestr, możesz zacząć odczuwać skurcze Braxtona-Hicksa, które przygotowują macicę do porodu. Nie obawiaj się tego odczuwa je każda przyszła mama. Zwykle trwają one przez kilkadziesiąt sekund.

Pod wpływem progesteronu wydzielanego przez łożysko rozwijają się gruczoły mleczne, które między 16. a 22. tygodniem ciąży zaczynają wytwarzać siarę, czyli pierwsze mleko. Jeśli w tym czasie zauważysz wypływające z piersi krople mleka i poczujesz, że piersi się powiększyły, to znak, że wszystko jest w jak najlepszym porządku.

20. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

Cały czas będą Ci towarzyszyć dolegliwości znane z  poprzednich tygodni obrzęki, nadmierne upławy, częste oddawanie moczu i zaburzenia trawienia. Mogą się także pojawić zawroty głowy i bezsenność. Co zasługuje na Twoją szczególną uwagę na tym etapie ciąży?

Nadciśnienie tętnicze – inaczej gestoza lub zatrucie ciążowe może pojawić się po 20. tygodniu ciąży. Objawem gestozy jest podwyższone ciśnienie tętnicze (140/90 mm Hg lub wyższe), któremu mogą towarzyszyć bóle głowy i obrzęki. 

 radaWażne są comiesięczne wizyty u lekarza, kontrola ciśnienia tętniczego krwi oraz masy ciała. Istotny jest także wypoczynek na świeżym powietrzu, aktywność fizyczna i dieta z niską zawartością soli. Już w I trymestrze, podczas badania USG pomiędzy 11. a 14. tygodniem, szacowane jest wstępne ryzyko wystąpienia nadciśnienia w ciąży. Pacjentkom o podwyższonym ryzyku wystąpienia nadciśnienia w ciąży lekarz może profilaktycznie zalecić przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego.

Rozstępy – rosnący brzuch będzie sprawdzianem dla sprężystości Twojej skóry. Skóra rozciąga się bardzo szybko, co może skutkować pojawieniem się rozstępów na piersiach, brzuchu i na udach. To efekt pękania włókien kolagenu i elastyny.

 radaWarto zapobiegać rozstępom i profilaktycznie pielęgnować skórę specjalnymi preparatami przeznaczonymi dla mam. Warto też stosować dietę bogatą w witaminy i składniki mineralne, w tym bardzo ważny cynk. Pomocne mogą okazać się też masaże.

Ostuda ciążowa – inaczej melasma, to ciemne przebarwienia, które mogą pojawić się na twarzy wskutek zwiększonej produkcji melaniny.

 radaStosuj kremy z filtrem oraz unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.

Pępek – macica cały czas się powiększa. Jej dno sięga do wysokości pępka, dlatego w jamie brzusznej robi się ciasno, a Twój pępek coraz bardziej się uwypukla. Może się zdarzyć, że nadmierne poszerzenie jego pierścieni doprowadzi do przepukliny ciążowej.

 rada

Wszelkie zmiany, które Cię niepokoją, warto konsultować z lekarzem. W przypadku wystąpienia przepukliny specjalista może skierować Cię do chirurga.

 

20. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?

Dieta w ciąży 
Cały czas możesz mieć wzmożony apetyt, więc stale dbaj o codzienny jadłospis. Powinien  być on różnorodny i uwzględniać wszystkie grupy produktów żywnościowych. Pamiętaj też, że zbytnie uleganie zachciankom może stać się przyczyną pojawienia się nadprogramowych kilogramów.

Zrelaksuj się przed snem
W tym okresie możesz miewać problemy z zaśnięciem. Brzuch stale rośnie i czasem utrudnia przyjęcie wygodnej pozycji do spania. Dobrze jest zadbać o relaks przed snem. Pomóc może też specjalna poduszka w kształcie rogala, którą podkłada się pod plecy lub nogi na czas snu.

Ważne

W 5. miesiącu ciąży zaczynają kształtować się gusta muzyczne dziecka. Dzieci zarówno przed przyjściem na świat, jak i tuż po narodzeniu preferują utwory Vivaldiego i Mozarta – badania dowodzą, że muzyka klasyczna uspokaja je i działa na nie rozluźniająco.

20. tydzień ciąży – jakie badania?

Około 20. tygodnia ciąży powinna się odbyć czwarta wizyta kontrolna u ginekologa z uwzględnieniem:

  • badania ogólnolekarskiego
  • pomiaru ciśnienia tętniczego krwi i masy ciała
  • oceny ryzyka ciążowego
  • morfologii krwi
  • badania ogólnego moczu
  • cytologii (jeśli nie była wcześniej wykonana)

Ważne

Między 19. a 24. tygodniem ciąży dziecko ćwiczy oddychanie i płacz - ruchom klatki piersiowej maluszka towarzyszy skurcz i rozkurcz mięśni przepony i brzucha. W ten sposób maluszek przygotowuje się do zaczerpnięcia pierwszego oddechu.

Jeśli wcześniej nie robiłaś badania USG połówkowego, 20. tydzień ciąży jest do tego odpowiednią porą. Badanie wykonuje się między 18. a 22. tygodniem ciąży, więc masz na to jeszcze 2 tygodnie.

W II trymestrze, gdy miną już dolegliwości ciążowe (wymioty, nudności), możesz zacząć się rozglądać za szkołą rodzenia dla Ciebie i Twojego partnera. Najczęściej przyszłe mamy zaczynają myśleć o takich zajęciach po 20. tygodniu ciąży.

Konsultacja merytoryczna:

DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA


Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.