Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
20.tydzień ciąży

20. Tydzień ciąży

Poczułaś już pierwsze ruchy? Co za cudowne uczucie! Tydzień 20. jest bardzo ważny. Zarówno u Ciebie, jak i u malucha dużo się zmienia każdego dnia. O wszystkim dowiesz się z naszego artykułu.

piątek, 18.11.2016

Rozwój dziecka - 20. tydzień ciąży

Dwudziesty tydzień ciąży to moment, w którym dziecko rośnie coraz szybciej, szczególnie jego mózg rozwija się w tym okresie bardzo intensywnie. Jego ciało urosło, tak więc głowa wydaje się mniejsza niż wcześniej. Jeśli jest to dziewczynka, jej jajniki zawierają ilość komórek pierwotnych wystarczającą do wyprodukowania 6 milionów komórek jajowych! Jednak od tego momentu rozwoju, ta liczba będzie się stopniowo zmniejszać i wyniesie około 1 miliona przy porodzie. Trzustka Twojego dziecka wytwarza insulinę - hormon, który będzie regulował stężenia cukru we krwi przez całe jego życie. Poza tym, pozwala organizmowi Twojego dziecka na wykorzystywanie cukru i tłuszczu w procesie wzrastania, który jest teraz bardzo szybki oraz do gromadzenia tłuszczu pod skórą jako źródła energii po porodzie. Sprytne, prawda? Zobacz zdjęcie z USG 20. tygodnia ciąży.

 

Twoje ciało

Czy poczułaś już ruchy dziecka? Co za cudowne uczucie! Aby cieszyć się z tej chwili jeszcze bardziej, połóż się lub usiądź i odpręż się. Wtedy będziesz mogła je poczuć jeszcze wyraźniej. Kiedy się ruszasz, to tak naprawdę kołyszesz swoje dziecko do snu. A maluszek nadal śpi do 20 godzin dziennie. Większość dzieci jest aktywna wieczorem, między godz. 20:00 a 23:00. Musisz uzbroić się w cierpliwość, żeby prawidłowo rozpoznać jego lub jej ruchy. Na początku nie poczujesz nic więcej oprócz delikatnego drgania lub pociągania. Tak naprawdę prawdziwe kopnięcia można czuć dopiero od 25. tygodnia ciąży. To i tak kilka tygodni wcześniej, zanim przyszły tatuś również będzie mógł doświadczyć tego wspaniałego uczucia.

 

Żywienie

Prawdopodobnie ktoś powiedział Ci o znaczeniu fluoru dla Waszych zębów, Twoich i przyszłych ząbków Twojego dziecka. Na szczęście współczesne nawyki żywieniowe sprawiają, że rzadko obserwuje się niedobory fluoru w diecie. Pijemy wodę mineralną i jemy mnóstwo ryb i zielonych warzyw, tj.  sałata i szpinak (fluor występuje też w niektórych owocach, np. w jabłkach)

Wskazówki

Panuje powszechna opinia, że kobiety ciężarne nie powinny mieć kontaktu z kotami. Czy Twój kot może przenieść potencjalnie niebezpieczną chorobę - toksoplazmozę - na Twoje dziecko? Chociaż nie ma potrzeby wysyłania Twojego ulubieńca na przymusowy urlop do momentu porodu, to jednak należy pamiętać o kilku sprawach, szczególnie jeśli Twój kot jest młody. Toksoplazmoza rzeczywiście może być przenoszona w odchodach kociąt. Jest to dość częste, a u większości kobiet zakażenie z reguły przebiega bezobjawowo. Ten pierwotniak jest bardzo niebezpieczny dla Twojego nienarodzonego dziecka, a zakażenie w ciąży może skutkować nawet utratą maluszka. Żeby uniknąć ryzyka, należy powierzyć czyszczenie kuwety komuś innemu, a po każdym dotknięciu kota dokładnie umyć ręce.

1. Trymestr
1
2
2. Trymestr
3. trymestr

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Opinie o artykule

Podziel się opinią

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.