Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Artykuł - udostępnij
X
20.tydzień ciąży

20. Tydzień ciąży

(0 opinie)

W tym tygodniu w Twoim brzuchu zdarzy się mnóstwo rzeczy. Tak więc przeczytanie tego wszystkiego może Cię trochę zmęczyć. Nie przejmuj się tym i po prostu zdrzemnij się. Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat tego tygodnia ciąży.

piątek, 18.11.2016

Rozwój dziecka
Dziecko rośnie coraz szybciej, szczególnie jego mózg rozwija się w tym okresie bardzo intensywnie. Jego ciało urosło, tak więc głowa wydaje się być mniejsza niż wcześniej. Jeśli jest to dziewczynka, jej jajniki zawierają ilość komórek pierwotnych wystarczającą do wyprodukowania 6 milionów komórek jajowych! Jednak od tego momentu rozwoju ta liczba będzie się stopniowo zmniejszać i wyniesie około 1 miliona przy porodzie. Trzustka Twojego dziecka wytwarza insulinę - hormon, który będzie regulował stężenia cukru we krwi przez całe jego życie. Poza tym pozwala organizmowi Twojego dziecka na wykorzystywanie cukru i tłuszczu w procesie wzrastania, który jest teraz bardzo szybki oraz do gromadzenia tłuszczu pod skórą jako źródła energii po porodzie. Sprytne, prawda?

Twoje ciało
Czy poczułaś już ruchy dziecka? Co za cudowne uczucie! Aby cieszyć się z tej chwili jeszcze bardziej, połóż się lub usiądź i odpręż się. Wtedy będziesz mogła je poczuć jeszcze wyraźniej. Kiedy się ruszasz, to tak naprawdę kołyszesz swoje dziecko do snu. A maluszek nadal śpi do 20 godzin dziennie. Większość dzieci jest aktywna wieczorem, między godz. 20:00 a 23:00.
 Musisz uzbroić się w cierpliwość, żeby prawidłowo rozpoznać jego lub jej ruchy. Na początku nie poczujesz nic więcej oprócz delikatnego drgania lub pociągania. Tak naprawdę prawdziwe kopnięcia można czuć dopiero od 25. tygodnia ciąży. To i tak kilka tygodni wcześniej zanim przyszły tatuś również będzie mógł doświadczyć tego wspaniałego uczucia.

Żywienie
Prawdopodobnie ktoś powiedział Ci o znaczeniu fluoru dla Waszych zębów, Twoich i przyszłych ząbków Twojego dziecka. Na szczęście współczesne nawyki żywieniowe sprawiają, że rzadko obserwuje się niedobory fluoru w diecie. Pijemy wodę mineralną i jemy mnóstwo ryb i zielonych warzyw, tj.  sałata i szpinak (fluor występuje też w niektórych owocach, np. w jabłkach)

Wskazówki
Panuje powszechna opinia, że kobiety ciężarne nie powinny mieć kontaktu z kotami. Czy Twój kot może przenieść potencjalnie niebezpieczną chorobę - toksoplazmozę - na Twoje dziecko? Chociaż nie ma potrzeby wysyłania Twojego ulubieńca na przymusowy urlop do momentu porodu, to jednak należy pamiętać o kilku sprawach, szczególnie jeśli Twój kot jest młody. Toksoplazmoza rzeczywiście może być przenoszona w odchodach kociąt. Jest to dość częste, a u większości kobiet zakażenie z reguły przebiega bezobjawowo. Ten pierwotniak jest bardzo niebezpieczny dla Twojego nienarodzonego dziecka, a zakażenie w ciąży może skutkować nawet utratą maluszka. Żeby uniknąć ryzyka, należy powierzyć czyszczenie kuwety komuś innemu, a po każdym dotknięciu kota dokładnie umyć ręce.

 

Czytaj dalej

Wybierz miesiąc

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

  • Zdobywaj wiedzę
  • Korzystaj z narzędzi interaktywnych
  • Testuj produkty
  • Śledź aktualne promocje

Zarejestruj się!

Powiązane tematy
Opinie o artykule

Podziel się opinią

0 opinie