Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

PWC 2 - Back to trimester

2675221

2675226

2675231

Article - udostępnij
X
Dziecko na USG w 26 tygodniu ciąży

26. tydzień ciąży

W 26. tygodniu ciąży dziecko jest już duże i silne. Wyćwiczony przez ostatnie tygodnie odruch chwytny sprawia, że uścisk dłoni maluszka staje się coraz mocniejszy – jego „ulubioną zabawką” jest teraz pępowina. Co jeszcze dzieje się w tym okresie? 

poniedziałek, 04.03.2019

W 26. tygodniu dziecko w Twoim brzuchu zaczyna reagować na dotyk. Jego gesty są szybkie i dynamiczne, ze względu na fakt, że ma jeszcze dużo miejsca. Może więc poruszać się bez problemu.

Rozwój dziecka – 26. tydzień ciąży

26. tydzień ciąży to moment, w którym Twoje maleństwo wreszcie otwiera powieki!

brzuch 26 tydzień ciąży – waga i rozmiar dziecka
Z tego powodu intensywne światło zwrócone w kierunku Twojego brzucha może je nieco drażnić. Aby chronić oczy, maluszek możne zasłaniać je rękoma lub odwracać główkę od źródła światła.

W tym czasie rozwija się także odruch ssania. Może się zdarzyć, że podczas badania USG zobaczysz, jak dziecko zaczyna ssać kciuk, inne paluszki dłoni, a nawet duży palec u stopy wrażenia będą z pewnością niezapomniane. W trakcie badania możesz również usłyszeć głośne i wyraźne bicie serca maleństwa.

Dziecko w 26. tygodniu ciąży mierzy 35,6 cm i waży 760 g.

 

 

 

Jak rozwija się dziecko w 26 tygodniu ciąży?

Brzuch w 26. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?

Dziecko rośnie intensywnie, Twoja macica się powiększa, przybywa także wód płodowych, a łożysko rośnie. Nic dziwnego, że czujesz się coraz cięższa i może doskwierać Ci coraz silniejszy ból kręgosłupa. Macica w tym czasie przesuwa się ku górze i wysuwa do przodu. To powoduje zwiększony nacisk na przeponę. Możesz mieć coraz większe kłopoty z oddychaniem, a problemy z wypróżnianiem mogą narastać.

Twoje ciało powoli domaga się coraz częstszego wypoczynku, dlatego zadbaj o siebie i skoncentruj się na własnych potrzebach. Tym bardziej, że hormony już nie szaleją tak jak wcześniej, dzięki czemu psychicznie zaczynasz łapać równowagę.


26. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

Powiększająca się macica może nasilić objawy zgagi i niestrawności, a także zwiększyć problemy trawienne. Co jeszcze jest typowe dla tego okresu?

Zatkanie przewodów mlekowych  jeśli zaobserwowałaś czerwone i bolesne grudki na piersiach, to sygnał, że mogło dojść do zatkania przewodów mlekowych.

Stosuj ciepłe okłady na piersi i często je masuj. Pomocna może być także ciepła kąpiel piersi lub obmywanie ich wodą pod prysznicem.

 

 

Przedwczesny poród  z różnych powodów pod koniec 6. miesiąca ciąży niektóre kobiety zaczynają odczuwać skurcze i regularne bóle, które ostatecznie prowadzą do przedwczesnego porodu. Jedną z najczęstszych przyczyn są wady macicy.

Absolutnie nie lekceważ żadnych niepokojących objawów. Od razu skonsultuj się z lekarzem!Pęcherzyki mlekowe rozpoczynają produkcję pokarmu między 16. a 22. tygodniem ciąży. Jeśli jednak do tego czasu Twoje piersi się nie powiększyły i nie zaczęła się wytwarzać tzw. siara — pierwszy pokarm – nie należy się tym martwić, masz jeszcze dużo czasu. Dodatkowym wsparciem są sprawdzone sposoby na pobudzenie produkcji mleka już po porodzie.

26. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?

Stosuj dietę bogatą w wapń
W tym czasie maluszek potrzebuje bardzo dużo wapnia, który jest w organizmie podstawowym budulcem kości i zębów. To składnik niezbędny w tym okresie ze względu na przebiegający w okresie ciąży intensywny rozwój układu kostnego dziecka. Powinnaś więc w tym czasie spożywać odpowiednią ilość produktów bogatych w wapń, takich jak: mleko, jogurty, kefiry czy maślanka. Składnik ten zawarty jest też orzechach czy nasionach roślin strączkowych.

Nie lekceważ zmian grzybiczych
Ze względu na osłabioną odporność oraz istotne zmiany hormonalne w trakcie ciąży mogą pojawić się różnorodne zakażenia bakteryjne czy grzybicze. Jeśli zauważysz u siebie objawy takie jak np. świąd czy zaczerwienienie sromu, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

W 26. tygodniu ciąży możesz zacząć rozglądać się za szkołą rodzenia. Zwłaszcza, jeśli to Twoja pierwsza ciąża, warto zasięgnąć opinii specjalisty i prawidłowo przygotować się do porodu.

26. tydzień ciąży – jakie badania?

W 26. tygodniu ciąży – oprócz tradycyjnego w każdym miesiącu pomiaru ciśnienia krwi mamy warto przeprowadzić:

  • ocenę pH wydzieliny pochwowej, aby wykluczyć ewentualne zakażenia grzybicze
  • badanie wysokości dna macicy
  • badanie ruchliwości płodu
  • ocenę czynności serca płodu
  • powtórne badanie w kierunku toksoplazmozy u kobiet z ujemnym wynikiem w pierwszym trymestrze ciąży

To także ostatni moment na wykonanie testu w kierunku cukrzycy. Lekarz powinien ponadto sprawdzić Twoją masę ciała, aby upewnić się czy przyrost kilogramów przebiega prawidłowo.

Chcesz zapisać się do szkoły rodzenia? Jeśli tak, to już ostatni moment, aby to zrobić. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy odbywają się zajęcia dla przyszłych mam, które pomogą Ci się przygotować do porodu i macierzyństwa.

 

Szkoła rodzenia

 


Konsultacja merytoryczna:

DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

  • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
  • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
  • weź udział w konkursach i wygrywaj
  • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 0/5
avatar
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.