Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
26.tydzień ciąży

26. Tydzień ciąży

To szczególny moment w ostatnim tygodniu drugiego trymestru Twojej ciąży – Twoje dziecko po raz pierwszy otworzy oczy! Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat tego tygodnia ciąży.

piątek, 18.11.2016

Rozwój dziecka

Twoje dziecko mierzy już ponad 32 cm, jest wielkości małej pomarańczy i waży około 900 g. Jego ciało staje się coraz bardziej pucułowate, z powodu tłuszczu gromadzącego się pod skórą jako źródło energii, które zostanie wykorzystane po urodzeniu. U dziecka rozwijają się włosy i paznokcie, a pod dziąsłami jego przyszłe ząbki właśnie pokrywają się szkliwem. Dziecko ma już dobrze rozwinięty odruch chwytania i może trzymać sznur pępowinowy. Czasami porusza nim radośnie w przód i do tyłu. Spokojnie! To normalne i nie wiąże się z żadnym ryzykiem.

 
Twoje ciało

Nareszcie noc! W końcu możesz położyć się spać. Ale nie Twoje dziecko! „Dlaczego nikt się nie rusza? Gdzie to przyjemne kołysanie? No dobrze, w takim razie to ja się trochę poruszam!“ - tak właśnie zdaje się mówić Twój mały towarzysz, zaznaczając swoją obecność właśnie w momencie, w którym chcesz pójść spać. To miłe uczucie dla ojca dziecka, który lubi, kiedy jego syn lub córka się rusza. Ale co z Tobą? Teraz nic dziwnego, że często czujesz się zmęczona lub wyczerpana! W miarę jak Twój brzuch staje się większy i większy, trudniej jest Ci znaleźć wygodną pozycję do snu. Z pewnością nie możesz już spać na brzuchu. Nie powinnaś też spać na plecach, ponieważ macica może ucisnąć dużą żyłę w jamie brzusznej, zamykając w niej przepływ krwi. Przez kolejne tygodnie najwygodniejszą pozycją do spania będzie pozycja na boku. Dla wygody możesz włożyć sobie poduszkę między kolana.

 
Żywienie

Jeśli refluks i zgaga dokuczają Ci w nocy, unieś głowę, podkładając sobie dodatkową poduszkę. Staraj się również, by wieczorne posiłki były lekkie. Zwracaj uwagę na tłuszcze, ponieważ mogą one spowalniać trawienie i nasilać problemy żołądkowe - a tym samym zakłócać Twój sen. Jeśli zbyt lekki posiłek wieczorny nasila u Ciebie zachcianki, możesz na godzinę przed snem zjeść kromkę chleba z dżemem i porcję produktu mlecznego lub jakiś owoc. Są chętni na wieczorną przekąskę? Jeśli poczujesz wielki głód w nocy, nie krępuj się i zabierz tacę z przekąską do łóżka.

Wskazówki

Od pewnego czasu zauważasz, że Twój brzuch ciążowy jest bardziej napięty. Twoje dziecko też ma już mniej miejsca w środku. Już wkrótce radosne fikołki w dużej wannie płynu owodniowego skończą się. Tak więc nie przejmuj się, jeśli w Tym okresie Twoje dziecko rusza się mniej niż zazwyczaj. Jeśli jednak nie czujesz żadnych ruchów dziecka przez dłuższy czas (około 8 godzin), powinnaś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

1. Trymestr
1
2
2. Trymestr
3. trymestr

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Opinie o artykule

Podziel się opinią

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.