Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

PWC 2 - Back to trimester

2675221

2675226

2675231

Article - udostępnij
X
Dziecko na USG w 26 tygodniu ciąży

26. tydzień ciąży

W 26. tygodniu ciąży dziecko jest już duże i silne. Wyćwiczony przez ostatnie tygodnie odruch chwytny sprawia, że uścisk dłoni maluszka staje się coraz mocniejszy – jego „ulubioną zabawką” jest teraz pępowina. Co jeszcze dzieje się w tym okresie?

poniedziałek, 04.03.2019

W 26. tygodniu dziecko w Twoim brzuchu zaczyna reagować na dotyk. Jego gesty są szybkie i dynamiczne, ze względu na fakt, że ma jeszcze dużo miejsca. Może więc poruszać się bez problemu.

Rozwój dziecka – 26. tydzień ciąży

26. tydzień ciąży to moment, w którym Twoje maleństwo wreszcie otwiera powieki!

26 tydzień ciąży – waga i rozmiar dziecka
Z tego powodu intensywne światło zwrócone w kierunku Twojego brzucha może je niecFo drażnić. Aby chronić oczy, maluszek możne zasłaniać je rękoma lub odwracać główkę od źródła światła.

W tym czasie rozwija się także odruch ssania. Może się zdarzyć, że podczas badania USG zobaczysz, jak dziecko zaczyna ssać kciuk, inne paluszki dłoni, a nawet duży palec u stopy wrażenia będą z pewnością niezapomniane. W trakcie badania możesz również usłyszeć głośne i wyraźne bicie serca maleństwa.

Dziecko w 26. tygodniu ciąży mierzy 35,6 cm i waży 760 g.

 

 

 

Jak rozwija się dziecko w 26 tygodniu ciąży?

Brzuch w 26. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?

Dziecko rośnie intensywnie, Twoja macica się powiększa, przybywa także wód płodowych, a łożysko rośnie. Nic dziwnego, że czujesz się coraz cięższa i może doskwierać Ci coraz silniejszy ból kręgosłupa. Macica w tym czasie przesuwa się ku górze i wysuwa do przodu. To powoduje zwiększony nacisk na przeponę. Możesz mieć coraz większe kłopoty z oddychaniem, a problemy z wypróżnianiem mogą narastać.

Twoje ciało powoli domaga się coraz częstszego wypoczynku, dlatego zadbaj o siebie i skoncentruj się na własnych potrzebach. Tym bardziej, że hormony już nie szaleją tak jak wcześniej, dzięki czemu psychicznie zaczynasz łapać równowagę.


26. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

Powiększająca się macica może nasilić objawy zgagi i niestrawności, a także zwiększyć problemy trawienne. Co jeszcze jest typowe dla tego okresu?

Zatkanie przewodów mlekowych  jeśli zaobserwowałaś czerwone i bolesne grudki na piersiach, to sygnał, że mogło dojść do zatkania przewodów mlekowych.

Stosuj ciepłe okłady na piersi i często je masuj. Pomocna może być także ciepła kąpiel piersi lub obmywanie ich wodą pod prysznicem.

 

 

Przedwczesny poród  z różnych powodów pod koniec 6. miesiąca ciąży niektóre kobiety zaczynają odczuwać skurcze i regularne bóle, które ostatecznie prowadzą do przedwczesnego porodu. Jedną z najczęstszych przyczyn są wady macicy.

Absolutnie nie lekceważ żadnych niepokojących objawów. Od razu skonsultuj się z lekarzem!Pęcherzyki mlekowe rozpoczynają produkcję pokarmu między 16. a 22. tygodniem ciąży. Jeśli jednak do tego czasu Twoje piersi się nie powiększyły i nie zaczęła się wytwarzać tzw. siara — pierwszy pokarm – nie należy się tym martwić, masz jeszcze dużo czasu. Dodatkowym wsparciem są sprawdzone sposoby na pobudzenie produkcji mleka już po porodzie.

26. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?

Stosuj dietę bogatą w wapń
W tym czasie maluszek potrzebuje bardzo dużo wapnia, który jest w organizmie podstawowym budulcem kości i zębów. To składnik niezbędny w tym okresie ze względu na przebiegający w okresie ciąży intensywny rozwój układu kostnego dziecka. Powinnaś więc w tym czasie spożywać odpowiednią ilość produktów bogatych w wapń, takich jak: mleko, jogurty, kefiry czy maślanka. Składnik ten zawarty jest też orzechach czy nasionach roślin strączkowych.

Nie lekceważ zmian grzybiczych
Ze względu na osłabioną odporność oraz istotne zmiany hormonalne w trakcie ciąży mogą pojawić się różnorodne zakażenia bakteryjne czy grzybicze. Jeśli zauważysz u siebie objawy takie jak np. świąd czy zaczerwienienie sromu, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

W 26. tygodniu ciąży możesz zacząć rozglądać się za szkołą rodzenia. Zwłaszcza, jeśli to Twoja pierwsza ciąża, warto zasięgnąć opinii specjalisty i prawidłowo przygotować się do porodu.

26. tydzień ciąży – jakie badania?

W 26. tygodniu ciąży – oprócz tradycyjnego w każdym miesiącu pomiaru ciśnienia krwi mamy warto przeprowadzić:

  • ocenę pH wydzieliny pochwowej, aby wykluczyć ewentualne zakażenia grzybicze
  • badanie wysokości dna macicy
  • badanie ruchliwości płodu
  • ocenę czynności serca płodu
  • powtórne badanie w kierunku toksoplazmozy u kobiet z ujemnym wynikiem w pierwszym trymestrze ciąży

To także ostatni moment na wykonanie testu w kierunku cukrzycy. Lekarz powinien ponadto sprawdzić Twoją masę ciała, aby upewnić się czy przyrost kilogramów przebiega prawidłowo.

 


Konsultacja merytoryczna:

DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 0/5
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.