MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

40. tydzień ciąży

Gratulacje! Dotrwałaś do 40. tygodnia ciąży. W ciągu najbliższych kilku lub kilkunastu dni powinien rozpocząć się poród. Zadbają o to hormony w Twoim ciele, a także informacja, która płynie z podwzgórza w mózgu dziecka. Maluszek w Twoim brzuchu doskonale rozumie te sygnały, dlatego wkrótce zacznie intensywnie przeć w kierunku kanału rodnego! 

6 min. czytania Lut 6, 2024

Choć droga, którą dziecko ma przebyć w 40. tygodniu ciąży, nie jest bardzo długa, jest jednak dość trudna. Maleństwo główką napiera na szyjkę macicy, która zaczyna się powoli skracać i rozwierać. Skurcze macicy, które stają się coraz silniejsze, powodują przypieranie głowy do wejścia do miednicy, a następnie przemieszczanie się płodu w kanale rodnym coraz niżej.

Ważne

Maleństwo, ustawione twarzą w kierunku Twoich pleców, będzie starało się wydostać na świat z wnętrza Twojego brzucha. Jego sprzymierzeńcem będą elastyczne i miękkie kości czaszki. Podczas porodu najpierw pojawi się główka, a potem dopiero reszta ciała. Po 9. miesiącach ciąży w końcu będziesz mogła przytulić swojego maluszka!

Rozwój dziecka – 40. tydzień ciąży

Na tym etapie rozwój dziecka jest już na takim etapie, że maleństwo z całych sił będzie się próbowało urodzić.

Dziecko w 40 tygodniu ciąży

Dziecko wciąż może zmieniać swoje wymiary. Przybywać mu będzie także połączeń nerwowych i komórek mózgowych. Ten proces będzie trwał jeszcze po porodzie. Dziecko ma rozwinięte już wszystkie układy oraz zmysły: czuje, słyszy i widzi bez problemu. Jego wszystkie odruchy wrodzone są ustabilizowane, a ciało wygląda dokładnie tak, jak ciało niemowlaka, którym już niedługo przecież będzie!

Dziecko w 40 tygodniu ciąży ma około 51,2 cm i waży około 3462 g.

Abyś mogła sprawdzać, jak maluszek rośnie także po jego narodzinach, przygotowaliśmy dla Ciebie kalendarz rozwoju dziecka w 1. roku życia.

 

 

Płód w 40 tygodniu ciąży

 

Brzuch w 40. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?

W 40. tygodniu ciąży Twoja skóra na brzuchu będzie już bardzo rozciągnięta. Zapowiedzią porodu będą regularnie występujące skurcze macicy – co najmniej jeden skurcz na każde 10 minut. To pierwszy etap porodu. Może on trwać od kilku do kilkunastu godzin.

Gdy szyjka macicy osiągnie rozwarcie na ok. 10 centymetrów, rozpocznie się drugi etap porodu. Trwa on zwykle około 2-3 godziny. A jego uwieńczeniem będzie pojawienie się maluszka na świecie. Ostatnim etapem jest już poród łożyska, który kończy się zazwyczaj po około 30 minutach. Potem Twoje ciało będzie mogło nareszcie odpocząć i rozpocznie się okres połogu.

Ważne

Choć 40 tydzień ciąży to najlepszy moment na poród siłami natury, w niektórych przypadkach lekarz może zalecić cesarskie cięcie. Być może nie tak wyobrażałaś sobie ten moment, ale nie próbuj przeciwstawiać się takim zaleceniom. Istnieje wiele medyczny wskazań do przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Jeśli któreś z nich wystąpi w Twoim przypadku, to tzw. „cesarka” będzie z całą pewnością dobrym rozwiązaniem. Wśród wskazań wymienia się m.in.: łożysko przodujące, przedwczesne odklejanie się łożyska czy też nieprawidłowe położenie płodu lub zagrożenie jego niedotlenienia.

40. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

W 40. tygodniu ciąży w Twoim organizmie wzrasta poziom estrogenu, prostaglandyn oraz oksytocyny. Dzięki temu szyjka macicy staje się rozpulchniona, a czynność skurczowa może się rozpocząć. A co wtedy, gdy poród będzie już za Tobą?

Połóg – po porodzie następuje kilkutygodniowy okres połogu. Każda kobieta w inny sposób dochodzi do siebie, jednak przez pierwsze kilkanaście dni po porodzie możesz odczuwać bolesne skurcze w dole brzucha. To sygnał, że Twoja macica się obkurcza do rozmiarów sprzed ciąży. Może towarzyszyć temu krwawienie, które ma za zadanie oczyszczenie macicy.


radaPołóg to czas na regenerację organizmu. Pozwól sobie na odpoczynek! W tym czasie nie bój się prosić o pomoc najbliższych. Dokonałaś czegoś wielkiego i po 9. miesiącach w końcu ktoś inny może, choć na chwilę, zająć się dzieckiem. Ty zaś zadbaj o swoją wygodę i higienę. Przyda Ci się w tym czasie biustonosz do karmienia dziecka, majtki i podkłady poporodowe, laktator i wkładki laktacyjne oraz nieuczulające mydło lub płyn do higieny intymnej. Warto także zaopatrzyć się w poduszkę w kształcie koła, aby zmniejszyć bół podczas siadania.

Baby blues – to dość specyficzny stan emocjonalny, który dotyka nawet 50% kobiet, które urodziły dziecko. Jego objawami jest zmęczenie, zmienne nastroje, smutek, brak sił, rozdrażnienie i płaczliwość. Często pojawia się u matek, które urodziły pierwsze dziecko, gdy nowe obowiązki jawią się jako zbyt obciążające. Bardzo dużą odpowiedzialność za ten stan ponosi jednak nie tyle psychika, co hormony. W 3 trymestrze ciąży wzrasta w organizmie poziom wydzielanej w sytuacjach stresowych kortykotropiny. Po porodzie jej poziom gwałtownie spada, a samopoczucie kobiety ulega pogorszeniu.


radaNie oskarżaj się, jeśli Twój stosunek do dziecka nie będzie taki, jakiego się spodziewałaś, ani jeśli w obliczu nowej sytuacji, w jakiej się znalazłaś, pojawią się zmienne nastroje. Twój partner i bliscy udzielą Ci z pewnością odpowiedniego wsparcia. Po kilku tygodniach poziom hormonów stresowych ustabilizuje się i wszystko wróci do normy. Jeśli jednak stan obniżenia nastroju utrzymuje się dłużej, może być to objaw depresji poporodowej. Wówczas dobrze jest skonsultować się z terapeutą, który pomoże Ci w tym trudnym czasie.

 

40. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?

Pozwól działać naturze
Wizja porodu wydaje się nierealna, a przeciśnięcie ponad 3-kilogramowego dziecka przez kilkunastocentymetrowy otwór – niemożliwe? A jednak! Zamiast stresować się i przeżywać poród zanim jeszcze nastąpi, staraj się myśleć o tym wydarzeniu pozytywnie. Niejedna mama po porodzie mówiła, że dokładnie wiedziała, co trzeba w danej chwili robić.

Twoje ciało Cię poprowadzi. Ten proces jest doskonale zaplanowany, a wszystkie procedury jasne. Będzie przy Tobie bliska osoba (partner lub doula), lekarz, położna – oni Cię wesprą i pomogą. Zrobi to także Twoje dziecko, które podczas porodu samo wykona dużą część pracy. Nie martw się, nie jesteś sama!

Przygotuj ciało do porodu
Wyprawka dla dziecka i torba z rzeczami dla Ciebie z pewnością są już dawno gotowe. Jednak wiele mam zastanawia się, jak przygotować do porodu także swoje ciało. Choć możesz czuć się tym skrępowana, do porodu nie powinno się golić miejsc intymnych. Golenie na kilka dni przed porodem, bez względu na to, czy odbywa się on siłami natury czy poprzez cesarskie cięcie, zwiększa ryzyko zakażeń. 

Twoje paznokcie nie powinny być pomalowane, ponieważ bardzo często lakier wpływa na odczyty pulsoksymetru – sprzętu, który może monitorować stan przyszłej mamy w trakcie cesarskiego cięcia. Kobiety przed porodem często decydują się też na lewatywę. Może być ona pomocna, nie jest jednak niezbędna.

Ważne

Niektórzy lekarze zalecają, aby w trakcie porodu kobieta nie miała założonych soczewek. W trakcie akcji porodowej zmniejsza się produkcja łez, a tym samym gorsze jest nawilżenie oka. Jeśli masz dużą wadę wzroku, koniecznie skonsultuj się ze swoim okulistą i zapytaj, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, abyś rodziła w soczewkach.

40. tydzień ciąży – jakie badania?

W 40. tygodniu nie ma zaplanowanych żadnych badań. Jeśli nie doszło jeszcze do porodu, powinnaś zgłosić się jednak do lekarza, który wykona badanie położnicze i oceni dojrzałości szyjki macicy do porodu. Ponadto w terminie porodu powinno wykonać się badanie KTG i USG z oceną masy ciała płodu oraz pomiar masy ciała i ciśnienia tętniczego przyszłej mamy.

Po porodzie większość badań przechodzić będzie już Twój noworodek.

Konsultacja merytoryczna:

DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA


Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.