Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Artykuł - udostępnij
X
40.tydzień ciązy

40. Tydzień ciąży

(0 opinie)

Nadszedł już czas! Jeśli jeszcze nie dzisiaj, Twoje dziecko zapewne urodzi się w ciągu następnych kilku dni. Już tylko krok dzieli Cię od bycia matką! Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat tego tygodnia ciąży.

piątek, 18.11.2016

Rozwój dziecka
Twoje dziecko jest gotowe do przyjścia na świat! Oczekujesz na wielki moment! Nie martw się, jeśli
Twoje dziecko nie chce opuścić przytulnego łona po 40. tygodniu ciąży. Tak naprawdę niewielka liczba dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie. Poza tym pierwsze dziecko może urodzić się z pewnym opóźnieniem. Twoje dziecko może pozostać w brzuchu jeszcze przez 14 dni, zanim lekarz podejmie decyzję o wywołaniu porodu.

Twoje ciało
„Oficjalnie“ jest to ostatni tydzień ciąży. Czy wiedziałaś o tym, że poród jest tak samo prawdziwie fizycznym doświadczeniem dla dziecka, jak i dla matki? W trakcie porodu Twoje dziecko również spełnia ważną funkcję. Opiera się stopami o ścianę macicy i kanał rodny, skręcając swoje ciało w tak mądry sposób, że pomału „wykręca“ się z Twojego ciała na zewnątrz. Dwie kości czaszki Twojego dziecka nie są ze sobą zrośnięte, co pozwala ich ściskanie w trakcie porodu, umożliwiając przejście główki przez kanał rodny. Kości czaszki Twojego ukochanego maluszka zrosną się mniej więcej w 18. miesiącu po urodzeniu.

Żywienie
Nic nowego, ale:
W okresie ostatnich dziewięciu miesięcy bardzo dobrze się odżywiałaś – jadłaś dla dwojga, pamiętając o zdrowej i urozmaiconej diecie zapewniającej zdrowie Tobie i Twojemu dziecku. Chociaż są to bardzo dobre nawyki żywieniowe, nie zapomnij o jednej czy dwóch przyjemnościach w tym tygodniu. Zasłużyłaś na to! Nic nie sugerujemy, ale możesz dać upust swoim zachciankom... To świetny moment, by to zrobić. Smacznego! 

Wskazówki
Zaraz po porodzie większość położnych kładzie dziecko na klatce piersiowej matki, gdzie czuje się komfortowo, pomimo nowego, nieznanego mu otoczenia. Wtedy płaczące dziecko natychmiast się uspokaja, ponieważ czuje Twoje ciepło, zapach Twojej skóry i rozpoznaje głos oraz bicie Twego serca. To świetny moment, żeby po raz pierwszy przystawić dziecko do piersi. Później, po tych wszystkich trudach, możesz wziąć swojego długo wyczekiwanego maluszka w ramiona. Cóż za wspaniała nagroda!

Gratulacje i najlepsze życzenia w nowym okresie życia!

Czytaj dalej

Wybierz miesiąc

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

  • Zdobywaj wiedzę
  • Korzystaj z narzędzi interaktywnych
  • Testuj produkty
  • Śledź aktualne promocje

Zarejestruj się!

Powiązane tematy

0 opinie