MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

30. tydzień ciąży

0
0 opinie

Od 30. tygodnia ciąży coraz częściej będziesz myśleć o porodzie. Twój maluszek, który cały czas dojrzewa, również będzie się powoli przygotowywał do tego wydarzenia i zmieniał ułożenie. Przecież m.in. od tego, jaką pozycję przyjmie, zależeć będzie to, czy urodzisz naturalnie, czy przez cesarskie cięcie. Jeśli w dalszym ciągu pracujesz, pamiętaj, aby się nie przemęczać i szczególnie o siebie dbać. 

6min. czytania Sty 15, 2024

Zaczyna się Twój 30. tydzień ciąży. W czasie dziecko ma już wypracowany rytm snu i czuwania, najczęściej odwrotny niż Ty. Wszystkie układy i narządy, których rozwój dobiegł końca, zaczynają funkcjonować. Maluszek przygotowuje się do przyjścia na świat. Większość dzieci przyjmuje pozycję główkową dopiero między 32. a 36. tygodniem życia płodowego i utrzymuje ją aż do porodu.

Rozwój dziecka – 30. tydzień ciąży

W 30. tygodniu ciąży maluszek ma coraz mniej miejsca – nadal bardzo szybko rośnie, dlatego porusza się rzadziej i mniej intensywnie niż w poprzednich miesiącach.

Dziecko w 30 tygodniu ciąży

W tym czasie zaczyna zanikać meszek płodowy. Zmienia się też kolor skóry dziecka – teraz staje się jaśniejsza i gładsza dzięki nagromadzonej tkance tłuszczowej.

Na tym etapie cały czas rozwija się i powiększa mózg dziecka. Wskutek postępującej mielinizacji mózgu następuje wzrost prędkości przebiegu impulsów elektrycznych. Kora mózgowa Twojego maluszka jest już na tyle dojrzała, że staje się ostoją pamięci, myślenia i uczuć.

Intensywnie rozwijają się również te obszary mózgu, które są odpowiedzialne za narządy zmysłów. Podczas badania USG w tym czasie można zaobserwować, jak dziecko na krótką chwilę otwiera oczy. Dobrze opanowało już umiejętność ssania, dlatego często ssie swój palec. Maluszek ma już bowiem w tym czasie w pełni wykształcone dłonie i stopy, stale rosną mu też paznokcie.

Od 6. miesiąca do oddychania przygotowują się płuca. Na tym etapie nie są one jeszcze wystarczająco rozwinięte, by zapewnić prawidłową wymianę gazową po porodzie. Zmieni się to dopiero w 35. tygodniu ciąży.

Proporcje ciała Twojego dzidziusia w pełni odpowiadają już tym, jakie będzie miało po narodzeniu. Przyrost tkanki tłuszczowej cały czas wpływa na masę ciała – Twoje dziecko w 30. tygodniu ciąży waży w przybliżeniu 1319 g i mierzy około 39,9 cm.

Płód w 30 tygodniu ciąży

 

Brzuch w 30. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?

Ponieważ dziecko cały czas przybiera na wadze i potrzebuje energii, od 30. tygodnia ciąży przybędzie Ci jeszcze około 4-6 kilogramów. Duży i ciężki brzuch nie ułatwia funkcjonowania w ostatnim trymestrze ciąży – może utrudniać Ci przyjęcie wygodnej pozycji podczas snu. Macica wciąż podnosi się  do góry i wywiera coraz większy nacisk na przeponę. Mogą pojawić się problemy z nabraniem powietrza. Dodatkowy dyskomfort będzie się wiązać z uciskiem macicy na jelita i żołądek. Zaburzona praca organów może powodować zgagę, niestrawność i wzdęcia. Nadal mogą pojawiać się też zaparcia.

30. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

Stawianie się macicy – to jedna z dolegliwości dokuczających wielu przyszłym mamom. Jej objawem jest twardy brzuch. Może się pojawić już po 20. tygodniu ciąży. W ten sposób macica powoli przygotowuje się do porodu.


radaJeśli poza krótkimi i rzadkimi skurczami nie towarzyszą Ci inne objawy, takie jak krwawienie i silny ból, nie ma powodów do niepokoju. Pod koniec ciąży tzw. skurcze przepowiadające pojawiają się już częściej, nawet co pół godziny. Na etapie 32. tygodnia możesz spróbować załagodzić dyskomfort i zmienić pozycję leżenia bądź wybrać się na krótki spacer. Rozwiązaniem mogą być też ciepły (nie gorący prysznic) i suplementacja magnezu.

Rosnący apetyt – w ostatnich 2 miesiącach ciąży często obserwuje się u przyszłych mam wzmożony apetyt. Może to skutkować zbyt dużym przybieraniem na wadze.


radaW tym okresie szczególnie zadbaj o pełnowartościowe menu, bogate w witaminy i inne składniki odżywcze.

Cholestaza – to schorzenie wątroby, które dotyka kobiety w ostatnich miesiącach przed porodem. Typowym objawem cholestazy jest pojawiające się w trzecim trymestrze ciąży swędzenie skóry bez widocznej wysypki.

 
radaJCholestaza to choroba, która nie powinna być bagatelizowana. Jej objawy zwykle zanikają po rozwiązaniu, jednak zwiększa ona ryzyko wystąpienia u dziecka żółtaczki poporodowej. Symptomy choroby trzeba więc skonsultować z lekarzem, który zaleci stałą kontrolę płodu oraz – po dokładnej diagnostyce – ewentualną zmianę diety oraz oceni konieczność włączenia leczenia lub nawet hospitalizacji.

Wyprawka dla niemowlaka – to, kiedy rodzice kompletują wyprawkę dla niemowlaka, zależy wyłącznie od nich samych. Dobrze jednak, aby nie zwlekali z tym do ostatniej chwili. To najlepszy czas, aby na spokojnie zastanowić się nad wyborem dobrego wózka, wygodnego łóżeczka oraz przewijaka dla Twojego dziecka.

 
radaWyprawka to nie tylko ubranka, ale również niezbędne akcesoria – wózek, łóżeczko, fotelik, przewijak, wanienka. Warto sprawdzić, np. na stronie internetowej szpitala, w którym planujesz poród, jakie ubranka i kosmetyki należy zabrać ze sobą. Możesz też upewnić się, czy dostępne są tam laktatory – mogą przydać się w przypadku nawału pokarmu.

Ważne

W tym momencie ciąży może pojawić się u Ciebie pierwszy pokarm. Jest nim siara – bardzo odżywcza kremowa wydzielina, która zawiera dużo oligosacharydów mleka kobiecego (HMO), białek, przeciwciał i witamin. Będzie to pierwszy posiłek Twojego dziecka w początkowych godzinach jego życia, niezwykle ważny dla jego odporności.

30. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?

Huśtawka nastrojów – pamiętaj o relaksie!
Obciążenie fizyczne, zmęczenie, zaburzenia metaboliczne i burza hormonów to główni sprawcy Twoich zmiennych nastrojów. Możesz przeżywać stany euforii na przemian z irytacją i obawami o to, czy będziesz w stanie sprostać wyzwaniu, jakim jest macierzyństwo. Poproś domowników o wyrozumiałość i skup się na pozytywnych aspektach ciąży. Zadbaj o relaks i ruch –dobrze zrobi Ci spacer na świeżym powietrzu bądź zajęcia jogi dla ciężarnych. Te ostatnie nauczą Cię odpowiedniego oddychania i przyjmowania najwygodniejszych pozycji w trakcie porodu. Możesz również wybrać się na basen lub do SPA. Jeśli nie ma przeciwwskazań, skorzystaj z masażu z terapią powięziową. To skuteczna metoda redukowania napięcia mięśni kręgosłupa i uśmierzania bólu. 

Pielęgnacja ciała
Jeśli zdecydujesz się na SPA, najlepiej aby był to ośrodek, który oferuje specjalny program pielęgnacyjny dla kobiet w ciąży. Warto wybrać się na pedicure – właściwa pielęgnacja stóp przy rosnącym brzuszku jest szczególnie trudna i samodzielne wykonywanie takiego zabiegu może przysparzać Ci problemów. Zmiany hormonalne mogą powodować trądzik lub przesuszenie skóry. Jeśli borykasz się z takimi problemami, warto skorzystać z zabiegów dostosowanych do potrzeb przyszłej mamy: nawilżających, oczyszczających czy regenerujących.

Praca w ciąży
Mimo że to 30. tydzień ciąży, nie ma powodu, by rezygnować z pracy, zwłaszcza jeśli dobrze się czujesz. Warto jednak teraz szczególnie zadbać o siebie i dobre warunki w biurze.

Jesteś w ciąży – masz prawo:

  • do 10-minutowej przerwy po 50 minutach pracy przed komputerem
  • do ograniczenia czasu pracy przy komputerze do max 6 godzin i 40 minut
  • do zwolnienia z pracy na każde badanie zlecone przez lekarza

30. tydzień ciąży – jakie badania?

Na 30. tydzień ciąży przypada siódma wizyta kontrolna z uwzględnieniem:

  • wywiadu i badania ogólnolekarskiego
  • pomiaru ciśnienia tętniczego
  • pomiaru masy ciała
  • morfologii krwi
  • badania moczu
  • oceny czynności serca płodu
  • oceny ryzyka ciążowego

Między 28. a 32. tygodniem ciąży wykonuje się obowiązkowe badanie ultrasonograficzne III trymestru z oceną prawidłowego wzrastania i rozwoju płodu. Lekarz ocenia czynność serca dziecka, tempo wzrostu oraz ryzyko ciążowe.

Konsultacja merytoryczna:

DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA


Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

  • 5 star
    0
  • 4 star
    0
  • 3 star
    0
  • 2 star
    0
  • 1 star
    0

Dodaj nową opinię

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.