Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
30.tydzień ciązy

30. Tydzień ciąży

Już 3/4 drogi za Tobą. Maluch rośnie przygotowując się do przyjścia na świat. Ćwiczy oddech i coraz bardziej się „rozpycha po pokoju”. Pamiętaj, żeby wzbogacić swoją dietę o witaminę C. Dlaczego? Dowiesz się z naszego artykułu o ciąży tydzień po tygodniu.

piątek, 18.11.2016

Rozwój dziecka - 30. tydzień ciąży

Och, a co to było? Czy poczułaś ruch, który nie wyglądał wcale na zwyczajne kopnięcie? Takie ruchy dziecka w 30. tygodniu ciąży oznaczają, że może mieć czkawkę. Zdarza się to, kiedy połknie zbyt dużą ilość płynu owodniowego. Wtedy możesz to poczuć, ale również usłyszeć. Czy powinno Cię to martwić? Oczywiście, że nie! W ten sposób dziecko ćwiczy sobie ruchy oddechowe. W tym tygodniu ostatecznie kształtują się narządy płciowe Twojego dziecka. Poza tym w trzydziestym tygodniu ciąży, maluch już dobrze widzi i odpowiada na bodźce słuchowe. Szczególnie dotyczy to pewnych dźwięków o niskiej częstotliwości oraz głosu ojca, które mogą wywoływać ruch dziecka i przyspieszać bicie jego serduszka, widoczne w badaniu USG.

 

Twoje ciało

Kilka tygodni temu z radością rozpoznawałaś pierwsze ruchy swojego dziecka. Teraz akrobacje Twojego maluszka mogą być niekiedy mniej przyjemne: Twoja macica znacznie zwiększyła swoją objętość, a gwałtowne uderzenie w żebra może być czasami bolesne. W 30. tygodniu ciąży niektóre mamy zgłaszają pobolewania całego ciała. Jest to związane ze zwiększonym przepływem krwi, który powoduje rozluźnienie Twoich stawów, więzadeł i mięśni. Nie martw się! Po porodzie wszystko wróci do normy!.  

 

Żywienie

Jeśli jeszcze pracujesz, to zapewne niedługo pójdziesz na zwolnienie przed porodem - jeśli już na nim nie jesteś. Ciesz się tą zmianą! Staraj się jak najwięcej odpoczywać i pomału rozpocznij przygotowania na przyjście Twojego dziecka na świat. To świetny powód do tego, by w dalszym ciągu dbać o swoją dietę. Niektóre owoce i warzywa są źródłem witaminy C, która pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych. Poza tym, witamina C zwiększa przyswajanie żelaza, które pomaga w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny. 

Wskazówki

Jeśli Twoja praca wymaga siedzenia przed komputerem przez cały dzień, z pewnością zastanawiałaś się, czy jest to bezpieczne dla rozwoju dziecka. Badania mówią, że promieniowanie emitowane przez monitory komputerowe nie wpływa negatywnie na płód czy matkę. Tak więc możesz spokojnie wykreślić kolejną rzecz z listy swoich obaw!

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Opinie o artykule

Podziel się opinią

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.