Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
32.tydzień ciązy

32. Tydzień ciąży

Pomimo tego, że to już ostatnie tygodnie ciąży, Twoje dziecko nadal się rozwija. Chociaż teraz są to już raczej ostatnie szlify. On lub ona przygotowuje się na spotkanie z Tobą!

piątek, 18.11.2016

Rozwój dziecka

Rozwój kości Twojego dziecka jest już prawie w 100% ukończony, a na zakończeniach malutkich paluszków widoczne  są paznokcie. Już wkrótce skóra maluszka straci czerwone zabarwienie i stanie się cudownie różowa. W tym momencie nadnercza Twojego dziecka są całkiem spore, wielkości narządów spotykanych u nastolatka! Wspomniane narządy produkują hormony sterydowe, w tym kortyzol, w imponujących ilościach - 10 razy więcej niż u zdrowej osoby dorosłej.   Kortyzol odgrywa ważną rolę - nie tylko pomaga w indukcji porodu, kiedy nadejdzie odpowiedni moment, ale również uczestniczy w dojrzewaniu innych narządów, tj. płuc. Po porodzie gruczoły nadnerczowe (nadnercza) znacznie się zmniejszą, tak by odpowiadać wielkością ciału Twojego dziecka.

 
Twoje ciało

Czy ostatnio masz wrażenie, że Twój przewód pokarmowy działa wolniej niż zwykle? To przez hormony. Postaraj się usprawnić pracę jelit i tym samym popraw swoje samopoczucie jedząc produkty bogate w błonnik. Koniec ciąży jest już blisko! Od tej chwili wizyty przedporodowe będą odbywały się raz na 2 tygodnie. To da Ci pewność, że wszystko przebiega prawidłowo. 

 
Żywienie

Jesteś jeszcze w ciąży, a my mówimy Ci już, żebyś zaczęła się przygotowywać do okresu poporodowego. To właśnie najlepszy czas, żeby upewnić się, czy w Twojej diecie znajdują się wszystkie niezbędne witaminy. Zarówno w trakcie porodu, jak i po, delikatna skóra Twojego dziecka będzie wystawiona na ciężką próbę, ponieważ nie będzie miała ochrony płynu owodniowego. Witaminy nie są magazynowane w organizmie i wymagają codziennego przyjmowania z dietą. W trakcie karmienia piersią Twoje dziecko będzie otrzymywało wszystkie substancje odżywcze, znajdujące się w Twoim mleku, niezbędne dla jego skóry. Wspomniane ilości są zazwyczaj pokrywane przez zróżnicowaną i zbilansowaną dietę. Pamiętaj, że im produkty bardziej różnorodne pod względem kolorów, tym  dostarczasz więcej różnorodnych witamin.

Wskazówki

Zapewne zastanawiałaś się nad tym, co właściwie jest potrzebne Twojemu dziecku. Dobre pytanie! W przypadku ubranek będziesz potrzebowała 5-7 sztuk body, koszulek i pajacyków. Na początku dzieci dość często ulewają mlekiem. Ponadto możesz potrzebować 1-2 małe bawełniane czapeczki, śpiworek i sweterki, kombinezon przeciwdeszczowy/zimowy oraz czapki w zależności od pory roku. Poza ubrankami powinnaś zaopatrzyć się w akcesoria do snu, kąpieli, zmiany pieluch, karmienia i zabawy - chociaż i tak to Ty zapewne będziesz jego ulubioną zabawką. Będziesz potrzebowała również zestawu kosmetyków pielęgnacyjnych, żeby Twój maluszek był czyściutki i pachnący od samego początku. Drobna rada: dzieci bardzo szybko wyrastają z ubrań – nie są zbyt długo malutkie! Tak więc nie kupuj za dużo. Nie zapomnij o foteliku samochodowym. Będziesz go potrzebowała, kiedy dumny tatuś przywiezie Was ze szpitala. 

1. Trymestr
1
2
2. Trymestr
3. trymestr

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Opinie o artykule

Podziel się opinią

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.