Przygotowaliśmy kilka punktów, które mogą pomóc Ci odnaleźć się w gąszczu obowiązków.
Ogłoszenie informacji o ciąży
- Gdy ogłosisz nowinę o ciąży najbliższym i przyjaciołom, warto powiadomić o niej także przełożonego. Nie ma określonego czasu, który jest na to najlepszy – zrób to, kiedy poczujesz, że nadchodzi właściwy moment. Czekanie za długo nie jest jednak dobrym pomysłem – gdy brzuszek zacznie być widoczny, wśród Twoich współpracowników mogą zacząć krążyć plotki i domysły.
- Nie musisz się martwić, że nie powiadomiłaś o swoim stanie innych osób decyzyjnych w Twojej firmie. Szef zapewne zrobi to sam albo poinformuje Cię, czy w firmie są jeszcze inne osoby, które powinny wiedzieć. Zazwyczaj to pracownicy kadr czy działu HR.
Praca w ciąży
- Jeśli pracujesz na stanowisku, w zakres obowiązków którego wchodzą prace niedozwolone dla ciężarnych, dobrym pomysłem będzie powiadomienie przełożonych o ciąży jak najwcześniej. Mają obowiązek zareagować.
- Jeśli czujesz się dobrze, a lekarz nie widzi przeciwwskazań, możesz wykonywać pracę zawodową niemal do porodu. Możesz jednak zastanowić się, czy nie warto odpuścić części obowiązków, by prowadzić bardziej oszczędny tryb życia.
- Dobrym pomysłem jest ustalenie z lekarzem, kiedy jest najlepszy moment na zakończenie pracy przed porodem.
- Jeśli masz jakieś wątpliwości dotyczące przejścia na urlop macierzyński, z pewnością warto skonfrontować je z kimś, kto niedawno mógł się mierzyć z podobnymi dylematami. Może masz jakąś przyjaciółkę, która była w podobnej sytuacji? Możesz też poszukać wsparcia w grupach dla mam.
Finanse podczas urlopu macierzyńskiego
- Jeśli nie pracujesz na umowie o pracę, możesz już teraz zastanowić się, jak poradzicie sobie finansowo i jak długo zostaniesz z maleństwem w domu.
- Warto sprawdzić, jak w Twoim przypadku wyglądają świadczenia dla świeżo upieczonych mam – wymiar urlopu macierzyńskiego, wysokość zasiłku, obowiązki pracodawcy i Ciebie jako pracownika. Dzięki temu pierwsze tygodnie z maleństwem będziesz mogła spędzić na wzajemnym poznawaniu się, a nie na gorączkowym przeglądaniem internetu w poszukiwaniu odpowiedzi na ważne pytania.
- Część pracodawców pozwala mamom na urlopie macierzyńskim czy wychowawczym dorabiać sobie zleceniami albo wrócić do pracy na część etatu. Jeśli interesuje Cię ten temat, warto przedyskutować go z przełożonym jeszcze przed przejściem na zwolnienie.
- Jeśli jesteś na to gotowa, zastanów się nad przyszłością: czy poślesz dziecko do żłobka? Jaki jest jego koszt w porównaniu do kosztu niani i Twoich zarobków? Może pomoże Ci to zaplanować Waszą przyszłość. Warto zastanowić się – i porozumieć z partnerem – odnośnie do tego, jak widzicie Waszą przyszłość i Twój powrót do pracy.
- Wielu pracodawców oferuje specjalne benefity dla mam wracających do pracy po urlopie macierzyńskim – może Twój także? Warto też pamiętać, że prawo pracy daje świeżo upieczonym mamom pewne dodatkowe prawa.
- Tata dziecka z pewnością także chciałby spędzić z Wami trochę czasu. Możecie zawczasu podjąć decyzję, czy dzielicie się urlopem rodzicielskim albo kiedy Twój partner wykorzysta przysługujący mu urlop ojcowski.
- Jeśli nie zdecydujecie się na współdzielenie urlopu, a Ty chciałabyś wrócić do pracy chociaż na fragment etatu, dobrym pomysłem będzie na przykład wysłanie dziecka do żłobka na kilka godzin dziennie.
Poród zbliża się wielkimi krokami, a Twoja torba do szpitala jeszcze nie jest spakowana? Sprawdź, co powinno się w niej znaleźć!

Dołącz do programu Nestlé Baby&Me!
Sprawdź, jak wiele korzyści dla Ciebie przygotowaliśmy.