Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
31.tydzień ciąży

31. Tydzień ciąży

W miarę zbliżania się „godziny zero”, Twoje dziecko zaczyna się obracać głową w dół. Ale mądry malec! No ale przecież wiedziałaś o tym już wcześniej. Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat tego tygodnia ciąży. 

piątek, 18.11.2016

Rozwój dziecka

Twoje dziecko nadal rośnie. W tym tygodniu waży połowę wagi urodzeniowej i może urosnąć jeszcze kilka centymetrów. Maluszek układa się w pozycję, którą przyjmie w trakcie porodu (95% porodów odbywa się z dzieckiem ułożonym głową w dół). Wspomniane położenie nazywamy prezentacją płodu, która zostanie określona w trakcie następnego badania USG. Jeśli w trakcie badania lekarz stwierdzi, że dziecko nie jest prawidłowo ułożone, może podjąć odpowiednie decyzje, żeby poród Twojego dziecka przebiegł bez żadnych zakłóceń, być może uzna, że poród odbędzie się przez cięcie cesarskie.

 
Twoje ciało

Jeśli jesteś zaskoczona wielkością swoich piersi, pamiętaj o tym, że Twój organizm przygotowuje się do karmienia. Wielka chwila jest coraz bliżej! Nie bądź zaskoczona, jeśli od czasu do czasu na Twojej bluzce będą pojawiały się żółte ślady: to siara. To dobry objaw! Oznacza to bowiem, że Twoje piersi są gotowe do karmienia dziecka. Siara, którą karmisz swoje dziecko przez pierwszych kilka dni, zawiera wszystkie przeciwciała wzmacniające odporność dziecka, chroniąc je przed zakażeniami. Nie każda kobieta w tym okresie ciąży produkuje siarę. Jeśli jednak jesteś jedną z nich, możesz ochronić swoje ubrania, zakładając biustonosz laktacyjny i odpowiednie wkładki. Znajdziesz je w każdym sklepie z akcesoriami dla dziecka.

 
Żywienie

W związku z tym, że Twoje dziecko do porodu przybierze jeszcze 1-1,5 kilograma, tj. średnio 200 g tygodniowo, musisz odpowiednio dostosować własną dietę. Nie oznacza to wcale, że musisz pochłaniać niezliczone ilości kalorii. Wystarczy, jeśli upewnisz się, czy Twoja dieta w odpowiedni sposób pokrywa zapotrzebowanie energetyczne Waszych organizmów. W tym okresie zaleca się spożywanie mnóstwa świeżych owoców i warzyw, chudego mięsa, pełnych ziaren i „dobrych“ tłuszczy. To najlepszy sposób na zapewnienie maluszkowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych bez wyczerpywania zapasów i osłabiania Twojego organizmu.

Wskazówki

Wielkość piersi nie ma absolutnie żadnego znaczenia dla możliwości karmienia dziecka. Powtórzymy - nie ma to żadnego związku! Nawet kobiety z małym biustem nie powinny mieć żadnego problemu z karmieniem dziecka. Kobieta z mniejszym biustem nie będzie produkować mniej mleka od kobiety z większymi piersiami – ilość mleka zależy od apetytu dziecka i jego sprawności, jego odruchu ssania. Tak, wszystko zależy od dziecka! 

1. Trymestr
1
2
2. Trymestr
3. trymestr

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Opinie o artykule

Podziel się opinią

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.