MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka

5
5/5 1 opinie

Termin porodu coraz bliżej? Przygotuj torbę, którą ze sobą zabierzesz, oraz wyprawkę dla niemowlaka. Skorzystaj z naszej listy, aby nie zapomnieć o rzeczach potrzebnych na czas pobytu w szpitalu! 

6min. czytania Sty 15, 2024

Nie masz pojęcia, co powinno znaleźć się w Twojej torbie do szpitala? Koniecznie dowiedz się, jak przygotować wyprawkę dla maluszka i dla siebie. Przygotuj z nami własną listę najważniejszych rzeczy, które z pewnością przydadzą Ci się w trakcie pobytu w szpitalu.

Kiedy zacząć pakować torbę do szpitala?

Torbę z rzeczami do szpitala najlepiej zacząć komplementować na początku III trymestru ciąży. Jeżeli wcześniej przygotujesz wszystkie niezbędne akcesoria, będziesz miała spokojną głowę i czas, aby zrelaksować się przed samym porodem. Co oprócz podstawowych badań, takich jak: wynik grupy krwi czy wynik posiewu w kierunku paciorkowca, powinnaś mieć w swojej torbie? Oto pomocne wskazówki.

Ważne

Zaangażuj w kompletowanie wyprawki swojego partnera lub osobę, która będzie razem z Tobą podczas porodu. Bliscy powinni zapoznać się z zawartością szpitalnej torby nieco wcześniej, aby potem nerwowo nie szukać potrzebnych rzeczy, gdy te będą już potrzebne.

Wyprawka dla mamy

Koszule nocne i szlafrok – zabierz najlepiej 3 koszule na zmianę. Jedną przeznacz do porodu (może to być też np. dłuższy T-shirt), a dwie miej w zanadrzu na przebranie. Najlepsze koszule to te zaprojektowane z myślą o karmiących mamach. Szukaj fasonów z łatwym dostępem do piersi, który ułatwiają np. specjalne zakładki lub napy. Nie zapomnij o szlafroku. Nie musi być gruby, ponieważ na oddziałach noworodkowych jest zawsze bardzo ciepło.

Ręczniki – zapakuj 2 duże ręczniki do kąpieli i jeden mały, aby w łazience wycierać nim ręce.

Wkłady i bielizna poporodowa – przygotuj dwa opakowania wkładów. Będą Ci potrzebne, kiedy po porodzie macica zacznie się obkurczać i oczyszczać. Kup również kilka par siateczkowych majtek poporodowych, które zapewniają odpowiedni przepływ powietrza. Ważne, aby majtki były z siateczki, nie z fizeliny. Jeśli planowane jest cesarskie cięcie – dobrze aby były to majtki z podwyższonym stanem, w innym przypadku będą kończyć się na wysokości rany po cięciu cesarskim.

Biustonosze do karmienia – do torby włóż dwa miękkie biustonosze dla mam karmiących z wygodnymi, odpinanymi ramiączkami. Kiedy już zacznie się laktacja, ta część bielizny będzie bardzo pomocna.

Kosmetyki – zapakuj niezbędne przybory do mycia zębów, antyalergiczne mydło lub płyn do kąpieli, szczotkę do włosów i szampon. Jeżeli masz długie włosy, przyda się spinka lub gumka, aby związać kosmyki. Weź ulubiony krem do twarzy, pomadkę ochronną, np. z lanoliną (powietrze w szpitalach jest bardzo suche, a pomadka przydaje się głównie w czasie porodu, kiedy najczęściej usta pękają w wyniku odwodnienia) oraz dezodorant. To absolutne minimum. Jeżeli chcesz, możesz zabrać kosmetyki do make-upu, aby zadbać o swój wygląd, gdy będziesz wychodziła ze szpitala.

Chusteczki i ręczniki papierowe – przygotuj kilka opakowań chusteczek higienicznych i ręcznik papierowy do osuszania miejsc intymnych.

Gumowe klapki – warto mieć 2 pary butów. Jedne do kąpieli pod prysznicem, a drugie do chodzenia po szpitalnym korytarzu.

Ubrania – weź wygodną tunikę lub dzianinową sukienkę, w której wyjdziesz ze szpitala. Może to być odzież ciążowa, którą nosiłaś przez ostatnie miesiące, ponieważ Twój brzuszek będzie jeszcze dosyć spory. Ważne, żeby ubranie nie krępowało Twoich ruchów i nie ocierało wrażliwego po porodzie krocza.

Woda i drobne przekąski – nie zapomnij o zgrzewce niegazowanej wody mineralnej, która ugasi Twoje pragnienie w trakcie i po porodzie oraz nawodni organizm. W większości przypadków spożywanie pokarmów w trakcie porodu jest zabronione. Zatem najlepiej dowiedz się, jakie jest podejście do tej kwestii w wybranym przez Ciebie szpitalu.

Ważne

  1. Do torby zapakuj tylko najbardziej potrzebne rzeczy dla siebie i dla dziecka. Tym sposobem ograniczysz ilość szpitalnych zarazków, które wrócą z Wami do domu.
     
  2. Spakuj rzeczy na kilka dni. Jeżeli poród naturalny przebiegnie bez komplikacji, a maluszek nie będzie miał żółtaczki, po 48 godzinach zostaniecie wypisani do domu. Po cesarskim cięciu pobyt w szpitalu trwa zazwyczaj od 3 do 5 dni.
     
  3. Nie zapomnij o dokumencie tożsamości i ostatnich badaniach, które robiłaś w ciąży. Zabierz kartę przebiegu ciąży, przygotowany wcześniej plan porodu oraz dokumenty potwierdzające prawo do świadczeń zdrowotnych. Zapakuj telefon i ładowarkę, aby mieć kontakt z najbliższymi.
     
  4. Na sam dół torby włóż ubranka dla dziecka, potem rzeczy dla Ciebie, a na samą górę połóż dokumenty i badania. Wyprawkę możesz również zapakować w 2 małe torby. Do pierwszej włóż rzeczy dla maluszka, a do drugiej rzeczy dla siebie. Kiedy już zacznie się poród, unikniesz niepotrzebnego chaosu.

Wyprawka dla noworodka

Kocyk lub rożek – te akcesoria przydadzą się, żeby otulić maluszka i zagwarantować mu optymalną temperaturę ciała podczas pobytu w szpitalu.

Zestaw niemowlęcych ubranek – do torby zapakuj bawełniane body i półśpioszki oraz pajacyki (najlepiej zapinane na zatrzaski). Weź od 4 do 5 zestawów, aby móc przebrać maluszka. Do tego dobierz 2 czapeczki, 2 pary skarpetek i rękawiczki niedrapki na rączki niemowlaka.

Pieluszki – potrzebne będą zarówno pieluszki terowe (około 5 sztuk), np. do otarcia buźki dziecka, jak i te jednorazowe – w tym przypadku warto zabrać około 20 lub 30 sztuk w rozmiarze 1.

Kosmetyki – maść do delikatnej pupy zapobiegająca odparzeniom to niemowlęcy must have, który musi znaleźć się w Twojej torbie. Możesz zabrać również bezzapachowy krem do dziecięcej skóry lub oliwkę, aby już od pierwszych dni pielęgnować ciało maluszka.

Mokre chusteczki – przydadzą się podczas każdego przewijania, szczególnie wtedy, gdy dziecko zacznie wydalać smółkę.

Podkłady do przewijania – warto mieć 3 lub 4 podkłady, dzięki którym przewiniesz noworodka bez obaw, że coś się pobrudzi. Podkłady sprawdzą się również jako zabezpieczenie Twojego prześcieradła na szpitalnym łóżku.
 

Ważne

Zastanawiasz się, jaki rozmiar ubranek dla maluszka zabrać do szpitala? Zależy to od masy ciała dziecka i terminu porodu. Dzieci urodzone w terminie zazwyczaj noszą ubranka w rozmiarze 56. Duże noworodki, urodzone po wyznaczonym czasie, mają rozmiar pajacyków i śpioszków 62.

Dodatkowe akcesoria, które mogą się przydać w szpitalu

Poduszka do karmienia – może być pomocna podczas przystawiania maluszka do piersi.

Saszetki z płynem przeciwzapalnym – działają znieczulająco, odkażająco i świetnie oczyszczają rany poporodowe. Zaopatrz się zatem w kilka saszetek, które wystarczy rozpuścić w wodzie.

Krem z lanoliną, nakładki na sutki i wkładki laktacyjne – łagodzący kosmetyk na bazie lanoliny ukoi delikatną skórę na sutkach. Jeżeli maluszek będzie miał problem ze ssaniem, pomocne będą specjalne, silikonowe nakładki. Możesz zapakować również kilka wkładek laktacyjnych, aby uniknąć przemoczenia biustonosza.

Poporodowa poduszka do siedzenia – ułatwi Ci wygodne siadanie po wyczerpującym porodzie.

Kubek i sztućce – zabierz swoje akcesoria do jedzenia i picia.

Fotelik samochodowy – warto przywieźć go przed samym wypisem ze szpitala, aby bezpiecznie przetransportować noworodka do domu.

Poproś osobę, która będzie Ci asystować przy porodzie (mąż, mama, przyjaciółka, doula), aby również ona przygotowała swój zestaw potrzebnych rzeczy do szpitala. Warto zabrać ze sobą dowód osobisty, buty na zmianę, wygodne ubranie, wodę i przegryzki, ponieważ poród może potrwać od kilku do nawet kilkunastu godzin!

Ważne

Wszystkie ubranka, kocyk, rożek, pieluszki tetrowe i poduszkę do karmienia musisz wyprać w wysokiej temperaturze jeszcze przed pierwszym użyciem, nawet jeśli są nowe. Użyj delikatnego proszku i płynu, które są przeznaczone dla niemowląt. Dzięki temu unikniesz podrażnień skóry i objawów alergii u maluszka. Tę samą procedurę zastosuj po powrocie ze szpitala, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się szpitalnych bakterii w domowym zaciszu.

Upewnij się, że wszystko masz!

Jeśli masz wątpliwości, czy wszystko zapakowałaś, zawsze możesz zadzwonić do szpitala, w którym zamierzasz rodzić. Zapytaj personel o dodatkowe wytyczne i szczególne wymagania. Dzięki temu będziesz spokojna i unikniesz stresu związanego z tym, że o czymś zapomniałaś.

 

Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka

 

Nestlé każdego dnia wspiera mamy!

Mamy nadzieję, że z naszą pomocą uda Ci się skompletować wyprawkę do szpitala z potrzebnymi rzeczami dla Ciebie i maluszka. Przekonaj się, jakie to proste! Dzięki naszej liście o niczym nie zapomnisz i będziesz dobrze przygotowana na przyjście Twojego dziecka na świat. Sprawdź też, jak wybrać wózek, łóżeczko oraz przewijak dla dziecka i bądź przygotowana na pojawienie się Twojego maluszka na świecie.

 

Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA


Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

5
5
1 opinie użytkowników

Oceny społeczności

  • 5 star
    1
  • 4 star
    0
  • 3 star
    0
  • 2 star
    0
  • 1 star
    0

Dodaj nową opinię

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.