Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Artykuł - udostępnij
X
28.tydzień ciąży

28. Tydzień ciąży

(0 opinie)

Twój maluszek mierzy około 38 cm od czubka głowy po palce stóp i waży już około 1,2 kilograma, tj. jedną trzecią wagi urodzeniowej. Jego stopy mają około 5,5 cm długości – prawda, że są malutkie? Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat tego tygodnia ciąży.

piątek, 18.11.2016

Rozwój dziecka
Dziecko coraz bardziej przygotowuje się do wykonania pierwszego oddechu. Zmarszczki na jego skórze stopniowo się wygładzają pod wpływem gromadzącego się pod nią tłuszczu. Cały czas maluszek połyka płyn owodniowy, który całkowicie wypełnia jego płuca i pęcherzyki płucne. Jednak po urodzeniu zostanie z nich szybko usunięty. Aktualnie dziecko rozwija zdolność do samodzielnej regulacji temperatury wewnętrznej. Pozwoli mu to przystosować się do temperatury panującej na zewnątrz, kiedy wydostanie się już z ciepłego i przytulnego brzuszka mamusi.

Twoje ciało
Czy czasami czujesz napięcie w plecach lub stwardnienie brzucha? Mogą być to skurcze przepowiadające (Braxtona–Hicksa). Bez obaw. To oznacza, że Twoja macica wykonuje małe „wprawki“ przed porodem. Nasilone skurcze Braxtona–Hicksa oznaczają, że zbytnio się forsujesz! Pamiętaj, żebyś nie dźwigała nic ciężkiego i często robiła sobie przerwy w ciągu dnia. Jeśli skurcze nie ustępują lub nasilają się, wtedy niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.

Żywienie
Z każdym posiłkiem przygotowujesz swoje dziecko na smaki prawdziwego pożywienia. Cząsteczki substancji aromatycznych znajdujące się w jedzeniu trafiają do dziecka za pośrednictwem płynu owodniowego razem z hormonami (tak, hormony szczęścia są częścią menu mamusi! :)). Po porodzie maluch będzie pamiętał te smaki. A jeśli nadal będziesz kontynuowała urozmaiconą dietę i karmiła piersią, cząsteczki substancji aromatycznych  nadadzą odpowiedni smak Twojemu mleku. Twoje dziecko jest prawdziwym gościem, a te wspólne momenty pozwolą Wam przygotować się na relację, którą stworzycie po jego przyjściu na świat.

Wskazówki
Wiele kobiet martwi się, że ich dziecko urodzi się przedwcześnie, chociaż większość i tak rodzi się w terminie. Jeśli Twoje dziecko pojawiłoby się w tej chwili na świecie, prawdopodobnie potrafiłoby już samodzielnie oddychać. Jego płuca będą się nadal rozwijały razem z rozwojem naczyń krwionośnych i rozgałęzianiem się oskrzeli. Najważniejszą rzeczą jest, żebyś się tym nie martwiła. Ani tym, ani niczym innym! Zachowaj spokój ducha. 

 

Czytaj dalej

Wybierz miesiąc

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

  • Zdobywaj wiedzę
  • Korzystaj z narzędzi interaktywnych
  • Testuj produkty
  • Śledź aktualne promocje

Zarejestruj się!

Powiązane tematy

0 opinie