MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

38. tydzień ciąży

38. tydzień to 9. miesiąc wszystko wskazuje na to, że narodziny dziecka mogą nastąpić tak naprawdę w każdej chwili. Po wielu miesiącach ciąży z pewnością wyczekujesz tego momentu. Masz jednak jeszcze czas na ostatnie przygotowania.  

4 min. czytania Sty 15, 2024

W 38. tygodniu wyprawka dla dziecka powinna być już gotowa, a Twoja torba do szpitala spakowana. Oprócz ubrań i kosmetyków koniecznie powinny się w niej znaleźć odpowiednie dokumenty: dowód tożsamości, karta ciąży, informacja o grupie krwi, wyniki przeprowadzonych w ostatnich tygodniach badań zwłaszcza posiewu w kierunku GBS, USG z oceną masy płodu, ostatniej morfologii.

Rozwój dziecka – 38. tydzień ciąży

Dziecko w 38. tygodniu ciąży, już dosyć pokaźnych rozmiarów, rozpycha się w Twoim brzuchu tak, że możesz bez problemu śledzić jego ruchy.

Dziecko w 38 tygodniu ciąży

Ma ono teraz bardzo mało miejsca ze względu na swoje wymiary, ale i na to, że w i tak już ograniczonej przestrzeni znajdują się płyn owodniowy i łożysko. Średnica tego ostatniego to około 15 cm, a waży... tyle co dziecko!

Twój maluszek na tym etapie jest już w pełni rozwinięty posiada włosy i paznokcie, jego skóra ma naturalny kolor, a w mózgu i układzie nerwowym utworzyły się setki miliardów komórek. Dziecko napiera na kanał rodny, aby pokazać się światu. Waży teraz około 3083 g i mierzy około 49,8 cm.

Już niedługo maluszek pojawi się na świecie, dlatego sprawdź, jak będzie przebiegał jego rozwój w 1. roku życia. Z myślą o Tobie przygotowaliśmy kalendarz rozwoju dziecka.


 

 

Płód w 38 tygodniu ciąży

 

Brzuch w 38. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?

W 38. tygodniu ciąży zwykle nie przybierasz już na wadze, a czasem nawet widoczny jest spadek masy ciała. Całe szczęście Twój brzuch na tym etapie jest już bardzo ciężki, a skóra na nim bardzo naciągnięta. Wciąż możesz być opuchnięta i obolała.

W trzecim trymestrze intensywnie rosły Twoje piersi. U wielu kobiet właśnie w tym czasie może pojawić się pokarm.

Ważne

W 38. tygodniu ruchy dziecka są tak wyraźne, że Twój brzuch może się uwypuklać bądź spłaszczać w zależności od tego, po której stronie się ono ułoży. To idealny moment na nagranie tych ruchów. Taki film będzie dla Waszej rodziny pamiątką z ostatnich tygodni ciąży.

38. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

W 38. tygodniu nastrój dziecka zależy przede wszystkim od Ciebie. Staraj się przesyłać mu wraz z krwią hormony szczęścia. Oboje będziecie czuli się lepiej, jeśli nie będziesz się denerwować objawami towarzyszącymi Ci na ostatnim etapie ciąży.

Odejście czopu śluzowego – to ważny objaw zapowiadający bliski poród. Gęsty śluz chronił dziecko przed infekcjami. Jego odejście może oznaczać, że poród nastąpi w ciągu kilku dni, a nawet godzin.

 
radaPamiętaj, że choć odejście czopu jest ważnym sygnałem nadejścia akcji porodowej, nie powinnaś popadać w panikę. Poród może rozpocząć się nawet dwa tygodnie później. Dlatego decyzja o pojechaniu do szpitala od razu po odejściu czopu powinna wynikać z wystąpienia także innych objawów zbliżania się narodzin, np. regularnych skurczy porodowych i plamienia.

 

Omdlenia – mogą pojawić się także w jej ostatnich tygodniach. Przyczyną omdleń i zawrotów głowy jest ucisk macicy na naczynia krwionośne lub spadek poziomu glukozy we krwi.

 
radaJeśli chcesz uniknąć omdleń i zawrotów głowy, wstawaj z miejsca powoli i głęboko oddychaj. Zjadaj często małe posiłki, zawsze miej przy sobie coś do przegryzienia i nie zapomnij o odpowiednim nawodnieniu. Omdlenia warto zgłaszać lekarzowi, ponieważ ich przyczyną może być cukrzyca ciążowa.

 

 

38. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?

5 x S, czyli jak przyspieszyć poród
Oczekiwanie na poród może być nie tylko stresujące, ale również bolesne. Ucisk macicy i dziecka na kanał rodny, ciężar brzucha i rozciągnięta na nim skóra z pewnością sprawią, że będziesz chciała, by rozwiązanie już nadeszło. Jaki jest na to sposób? Skorzystaj z zasady 5 x S: seks, schody, spacer, sprzątanie i spicy food (z ang. pikantne jedzenie).

Jeśli chcesz urodzić szybciej, najprzyjemniejszą metodą jest seks. Możesz nie czuć się na siłach, weź jednak pod uwagę, że zawarte w spermie prostaglandyny przyspieszają dojrzewanie szyjki macicy oraz wywołują skurcze mięśni. Pozostałe sposoby, czyli wchodzenie po schodach, częste spacery, unoszenie ramion jak podczas mycia okien, a także spożywanie pikantnych potraw, też mogą być pomocne w przyspieszaniu porodu.

Odżywiaj się właściwie
Twoje samopoczucie w ostatnich dniach ciąży nie musi być najlepsze. To może spowodować brak apetytu. Nie powinnaś jednak rezygnować teraz ze zdrowego odżywiania. Jedz posiłki bogate w witaminę C, cynk oraz błonnik rozpuszczalny. Taka dieta wzmocni Twoją odporność oraz wesprze cały organizm.

Ważne

Nie we wszystkich szpitalach zasady porodu rodzinnego są takie same. W niektórych można rodzić z partnerem bezpłatnie, w innych jest to koszt rzędu kilkuset złotych. Jeśli wyobrażasz sobie poród z partnerem, a potem wypoczynek w osobnej salce dla matki z dzieckiem, dowiedz się, jakie zasady panują w szpitalu, w którym zdecydowałaś się rodzić.

38. tydzień ciąży – jakie badania?

W 38. tygodniu lekarz podczas wizyty kontrolnej zmierzy Ci ciśnienie krwi i zważy Cię. Inne badania wskazane na tym etapie to:

  • badanie ogólne moczu
  • ocena czynności serca płodu
  • ocena warunków do porodu w badaniu położniczym
  • pobranie posiewu z pochwy (o ile to badanie nie zostało przeprowadzone wcześniej)

Konsultacja merytoryczna:

DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA


Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.