Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
38.tydzień ciązy

38. Tydzień ciąży

Dowiedz się, co się dzieje u Twojego malucha na chwilę przed porodem, jak przebiega cesarskie cięcie i jak zachowuje się Twoje ciało w ostatnich miesiącach tej „podróży”. Przeczytaj cały artykuł.

piątek, 18.11.2016

Rozwój dziecka - 38. tydzień ciąży

Twój maluszek już wkrótce pojawi się na świecie. W 38. tygodniu ciąży jego układ oddechowy przygotowuje się do samodzielnej pracy, chociaż jego płuca będą kontynuowały swój rozwój po porodzie, a oskrzela podzielą się jeszcze 6 razy. Waga dziecka w 38. tygodniu ciąży wciąż się zwiększa. Po urodzeniu mózg Twojego dziecka będzie najmniej rozwiniętym narządem – rozwój mózgu trwa do 18-20. roku życia! Elementy stałe i połączenia w mózgu będą tworzone podobnie jak w komputerze i wzmacniane wraz z kolejno zdobywanymi informacjami. Natomiast emocje będą stanowiły przysłowiową „wisienkę na torcie“. To właśnie sprawia, że każdy człowiek jest inny. Każdy z nas wykazuje własne zrozumienie różnych zjawisk i indywidualne umiejętności radzenia sobie, a proces myślenia rozwija się wraz z wiekiem i nabywanym doświadczeniem. Pod tym względem Twój szkrab nie będzie żadnym wyjątkiem.

 

Twoje ciało

Jesteśmy przekonani, że teraz zastanawiasz się nad tym, co się stanie, kiedy trafisz do szpitala lub kliniki. W sumie zależy to od tego, jak gwałtowna będzie próba przyjścia Twojego dziecka na świat. Tak więc możesz trafić do swojego pokoju lub od razu na salę porodową, gdzie podłączą Cię do KTG. Partner odpowiednio się przygotuje (wyszoruje ręce i przebierze się w ubranie przeznaczone na blok operacyjny), a następnie do Ciebie dołączy. Jeśli wybrałaś znieczulenie dordzeniowe, odwiedzi Cię anestezjolog i porozmawia z Tobą na ten temat. Nie zapomnij o tym, by podzielić się tą magiczną chwilą z Twoim mężem lub partnerem. Przyjście na świat nowej osoby, dla której obydwoje będziecie całym światem, to wielka sprawa! Spróbuj i ciesz się tym doświadczeniem. Ojciec dziecka również może odczuwać wiele emocji. Może również obawiać się tego, że jest niepotrzebny. Przypomnij mu o tym, że to dziecko jest wyłącznie owocem Waszej miłości. Możesz mu również pokazać kilka ćwiczeń oddechowych!

 

Żywienie

Nic nowego! :) Kontynuuj zalecany we wcześniejszym tygodniu ciąży sposób żywienia.

Wskazówki

Cięcie cesarskie jest często stosowaną metodą porodu, wskazania do jego wykonania mogą być różne. Jeśli Twoje dziecko nie ułożyło się jeszcze w pozycji porodowej, lekarz prowadzący omówi z Tobą możliwość wykonania porodu cięciem cesarskim. Brzmi trochę groźnie, ale nie jest to takie straszne! Obecnie cięcie cesarskie jest rutynowo wykonywaną operacją. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu dordzeniowym (od pasa w dół), co sprawia, że nadal jesteś przytomna i możesz cieszyć się z narodzin Twojego dziecka. Poza tym w większości szpitali i klinik Twój partner będzie mógł stać u Twego boku (a właściwie przy Twojej głowie).

1. Trymestr
1
2
2. Trymestr
3. trymestr

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Opinie o artykule

Podziel się opinią

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.