Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

3. trymestr ciąży

0
0 opinie

Trzeci trymestr ciąży to już ostatnia prosta przez porodem. Za trzy miesiące Twoje dziecko pojawi się na świecie, jednak zanim to nastąpi, czeka je intensywny rozwój, a Ciebie – jeszcze trochę przygotowań. Sprawdź, o czym warto wiedzieć, wchodząc w trzeci trymestr, oraz jak zadbać o siebie i maleństwo w tym okresie.

6min. czytania List 9, 2023

Z artykułu dowiesz się:

Kiedy masz już za sobą 2. trymestr ciąży, Twoje maleństwo słyszy Twój głos, reaguje na dotyk, ma wyćwiczony odruch chwytny i odruch ssania oraz otwiera oczy. Jak będzie przebiegał jego dalszy rozwój i jak może się on przekładać na Twoje samopoczucie?

3. trymestr – od kiedy trwa?

Trzeci trymestr ciąży zaczyna się wraz z początkiem siódmego miesiąca – a bardziej precyzyjnie datuje się go na 28. tydzień ciąży. Koniec trzeciego trymestru to już oczywiście kwestia bardziej indywidualna – wyznaczy go samo Twoje ciało, rozpoczynając akcję porodową. Ten moment zbliża się wielkimi krokami i już niedługo będziesz mogła po raz pierwszy przytulić swoje dziecko!

Końcówka 3. trymestru, czyli przygotuj się na poród

Choć trzeci trymestr ciąży fizjologicznej liczymy aż do 40. tygodnia, za normę uznaje się poród już od 38. tygodnia ciąży. Po rozpoczęciu 37. tygodnia można mówić o ciąży donoszonej, a dziecko najczęściej jest już w stanie samodzielnie lub przy niewielkim wsparciu lekarzy funkcjonować poza organizmem mamy.

3. trymestr ciąży – co warto wiedzieć?

Gdy wchodzisz w trzeci trymestr, Twoje maleństwo waży już przeciętnie około kilograma. W najbliższym czasie będzie intensywnie rosło, a obwód Twojego brzucha z każdym tygodniem będzie się zwiększał mniej więcej o centymetr. Trzeci trymestr to ten moment, kiedy czeka Cię wymiana garderoby, bo w większość swoich przedciążowych ubrań niebawem przestaniesz się mieścić. Powiększająca się macica może też uciskać m.in. na pęcherz czy przeponę – stąd zwiększone parcie na pęcherz w 3. trymestrze oraz zadyszka podczas mówienia.

W ostatnim trymestrze dziecko wytwarza sporo tkanki tłuszczowej, a jego waga zwiększa się 3- lub nawet 4-krotnie. Wraz ze wzrostem ciała ma też coraz mniej przestrzeni do poruszania się – dlatego jego kopnięcia i ruchy stają się mniej intensywne i rzadsze. Powinno być ich jednak nie mniej niż ok. 10 na godzinę.

Mniej więcej w połowie 3. trymestru dziecko obraca się już główką w dół, dzięki czemu brzuch trochę opada. Łatwiej Ci wtedy oddychać, za to możesz spodziewać się więcej kopniaków pod żebra.

Zmiany w ciele kobiety w 3. trymestrze ciąży

Konsekwencją szybkiego powiększania się brzucha i piersi jest rozciąganie się skóry w tych obszarach. Dlatego możesz zauważyć u siebie rozstępy. W tym okresie szczególnie warto zadbać o odpowiednie nawilżenie i pielęgnację skóry. W trzecim trymestrze możesz też dostrzec powoli wytwarzający się w Twych piersiach pokarm – w postaci pojedynczych żółtych kropli, czyli tzw. siary – na brodawkach sutkowych.

3. trymestr – dieta przyszłej mamy

Jadłospis w 3. trymestrze ciąży powinien zawierać odpowiednią ilość białka, pokrywać zapotrzebowanie na tłuszcze, głównie z grupy omega-3, i węglowodany złożone oraz dostarczać ciężarnej niezbędnych witamin i składników mineralnych. Więcej na temat tego, co jeść w trzecim trymestrze, przeczytasz w artykule: Dieta w III trymestrze ciąży. Pobierz też jadłospis na III trymestr.

Aktywność fizyczna w 3. trymestrze ciąży

Rosnący w trzecim trymestrze brzuch sprawia, że zmienia się nieco środek ciężkości ciała. Dodatkowo może być Ci trudniej oddychać i możesz odczuwać większe zmęczenie. Jeśli więc przed ciążą lub na jej wcześniejszych etapach dbałaś o regularne treningi, teraz będzie trzeba przyzwyczaić się do innego sposobu poruszania, a niektóre aktywności zamienić na bardziej odpowiednie do potrzeb i możliwości ciała.

W 3. trymestrze ciąży doskonale sprawdzają się ćwiczenia na piłce, które pomagają odciążyć kręgosłup. Dobrym pomysłem są też łagodne ćwiczenia na basenie. Oprócz tego możesz wykonywać przysiady, krążenia miednicą, wspinanie się na palce, wznosy nóg czy delikatne ruchy barkami i ćwiczenia na przedramiona. Nie są natomiast wskazane ćwiczenia napinające mięśnie brzucha. Zawsze uważnie obserwuj swoje ciało i jeśli jakieś ćwiczenie powoduje dyskomfort, przerwij je.

Trzeci trymestr ciąży to świetny moment, by włączyć do swojej aktywności ćwiczenia oddechowe (o ile nie zrobiłaś tego już wcześniej). Staraj się oddychać przeponą, czyli prowadzić długi oddech do brzucha – ruch klatki piersiowej powinien być wtedy minimalny. Skup się też na długich wydechach, które działają rozluźniająco i uspokajająco na organizm. Ćwiczenia oddechowe polecane w trzecim trymestrze ciąży możesz też poznać na zajęciach w szkole rodzenia.

 

Kobieta wykonuje ćwiczenia na piłce w ciąży – 3 trymestr

 

Jakie badania wykonać w 3. trymestrze ciąży?

Do badań prenatalnych, które należy wykonać w ostatnim trymestrze ciąży, należą: 

 • USG 3. trymestru (pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży), które pozwoli ocenić rozwój i ułożenie dziecka,
 • posiew z przedsionka pochwy i okolic odbytu (pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży),
 • cytologia – o ile nie była wykonana wcześniej,
 • badania pod kątem infekcji dróg moczowych i rodnych – aby w razie potrzeby wyleczyć się przed porodem,
 • ocena ryzyka depresji.

Oprócz tego podczas wizyt kontrolnych możesz spodziewać się standardowych badań, takich jak: pomiar ciśnienia tętniczego, masy ciała, morfologia krwi, badanie moczu, oznaczenie poziomu glukozy we krwi, ocena czynności serca i badanie tętna dziecka. W ostatnich tygodniach przed porodem lekarz będzie również regularnie sprawdzać dojrzałość szyjki macicy.

3. trymestr – objawy różnych dolegliwości

W 3. trymestrze mogą towarzyszyć Ci różne dolegliwości typowe dla tego etapu ciąży. Przykładowo wydzielina z pochwy w 3. trymestrze ciąży może być intensywniejsza niż w poprzednich miesiącach. Wodniste upławy to naturalne zjawisko, którego nie musisz się obawiać – ich zadaniem jest ochrona przed potencjalnymi infekcjami. Jeśli natomiast w 3. trymestrze pojawiają się brązowe upławy, dla własnego spokoju najlepiej udać się na kontrolę do ginekologa – przeważnie jest to po prostu fizjologiczny objaw zbliżającego się porodu, jednak w niektórych przypadkach brązowe upławy w 3. trymestrze mogą świadczyć np. o nieprawidłowym ustawieniu łożyska. Lepiej więc upewnić się u lekarza, że wszystko jest w porządku, by spokojnie oczekiwać na poród.

Kolejną dolegliwością charakterystyczną dla trzeciego trymestru jest ból w dole brzucha. Delikatny ból podbrzusza w ciąży, w 3. trymestrze, może wynikać z rozluźniania się więzadeł mięśni dna miednicy i nie trzeba się nim martwić. Natomiast do niepokojących objawów w trzecim trymestrze ciąży z pewnością należą silny ból brzucha i krwawienie – w takiej sytuacji jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.

Szybko rosnący brzuch może obciążać okolice krzyża, dlatego ból pleców w trzecim trymestrze to jedna z dolegliwości, na które najczęściej uskarżają się przyszłe mamy. Aby łagodzić takie objawy, warto dbać o regularną aktywność fizyczną, a w końcówce ciąży – o rozluźnianie pleców.

W 3. trymestrze ciąży możesz też zaobserwować wiele innych dolegliwości, takich jak:

 • wzmożony apetyt i przybieranie na wadze,
 • bezsenność,
 • zaparcia,
 • zgaga,
 • bulgotanie w brzuchu,
 • skurcze łydek,
 • twardy brzuch, czyli tzw. stawianie się macicy, oraz skurcze przepowiadające (to normalne oznaki, że organizm przygotowuje się do porodu).

 question mark  Pytania i odpowiedzi

 1. Jaka pozycja w 3. trymestrze?
  W ostatnim trymestrze ciąży Twój brzuszek może już być sporych rozmiarów, co bywa przyczyną problemów ze snem. W tym czasie nie powinno się też spać na brzuchu oraz na wznak. Najlepszą pozycją do zasypiania jest położenie się na lewy bok. Aby czuć się komfortowo, możesz użyć poduszki ciążowej, która pomoże Ci wygodnie ułożyć się w łóżku.
   
 2. 3 trymestr – ile to tygodni?
  Trzeci trymestr rozpoczyna się wraz z siódmym miesiącem ciąży. Jest to dokładnie 28. tydzień. To, ile ostatecznie potrwa, zależy od terminu porodu.
   
 3. Kiedy wykonać badania prenatalne w 3. trymestrze?
  Do badań prenatalnych przed samym porodem należy tzw. USG 3. trymestru. Należy je wykonać między 28. a 32. tygodniem. USG pozwala ocenić ułożenie oraz położenie dziecka i ocenić jego rozwój na końcowym etapie ciąży.

 

benefity programu Nestle Baby&me
Dołącz do programu Nestlé Baby&Me!

Sprawdź, jak wiele korzyści dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  0
 • 4 star
  0
 • 3 star
  0
 • 2 star
  0
 • 1 star
  0

Dodaj nową opinię