Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
29. tydzień ciąży

29. Tydzień ciąży

Jeśli odmierzasz dni do końca ciąży, to poród blisko, już za 10 tygodni! Twoje dziecko nadal szybko się rozwija, ma już rzęsy, a w tym tygodniu nawet otworzy oczy. Przeczytaj więcej o tym, co w tym czasie dzieje się z Tobą.

piątek, 18.11.2016

Rozwój dziecka - 29. tydzień ciąży

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży to moment, w którym dziecko zajmuje coraz więcej miejsca w Twoim brzuchu, w związku z tym, jego ruchy są ograniczone (dobrze, że niedługo będzie mogło zmienić otoczenie!). Jego oczy są otwarte, ale siatkówka jest jeszcze nieaktywna. Za to posiada już długie rzęsy! Już za kilka tygodni wzrok dziecka będzie już na tyle dojrzały, że maluch zacznie zauważać zmiany oświetlenia przez wyściółkę Twojego żołądka. Po urodzeniu dziecko nie widzi zbyt wyraźnie, ale potrafi odróżnić Twoją twarz i widzi przedmioty znajdujące się w odległości 50 cm przed jego oczami. Na zdjęciu możesz zobaczyć, jak wygląda dziecko w 29. tygodniu ciąży.

 

Twoje ciało

Kopnięcia oraz bicie serca będą stanowiły dowód na obecność dziecka w Twoim brzuchu. Niestety, tę obecność manifestuje również ucisk na płuca oraz obrzęk stóp i rąk. To okres ciąży, w którym prawdopodobnie nie możesz już założyć swoich ulubionych butów. Z trudem również zakładasz pierścionki na palce. To uroki zatrzymywania wody w organizmie. W związku z tym, że obecnie w Twoim ciele krąży o wiele więcej płynów niż zazwyczaj, pod koniec dnia gromadzi się on w rękach i nogach. Jest to szczególnie widoczne, kiedy jesteś na nogach cały dzień, bez możliwości odpoczynku z uniesionymi stopami. Zazwyczaj obrzęki ustępują po nocnym śnie. Jeśli obrzęki utrzymują się lub nagle narastają, proszę, poinformuj o tym lekarza prowadzącego, tak by ewentualnie mógł wykluczyć stan przedrzucawkowy.

 

Żywienie

Od początku ciąży do teraz objętość krwi krążącej w Twoim organizmie wzrosła o około 1,5 litra. To zapewnia prawidłowy przepływ krwi do łożyska. Chociaż objętość osocza zwiększa się o około połowę, liczba czerwonych krwinek wzrasta zaledwie o około 30%. Może to prowadzić do rozwoju pewnej postaci niedokrwistości, zwanej niedokrwistością z rozcieńczenia. Opisywana sytuacja jest całkiem normalna w ciąży i nie powinna wzbudzać żadnych obaw. Pij dużo wody, aby uzupełnić całkowitą objętość krwi i jedz produkty bogate w żelazo, które pomaga w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny. Wszystko powinno się samoistnie unormować po porodzie.

Wskazówki

Jeśli Twoje nogi są obolałe lub uważasz, że możesz mieć żylaki kończyn dolnych, nie panikuj. Istnieje taka możliwość, szczególnie jeśli to schorzenie występuje u Ciebie w rodzinie. W ciąży żylaki mogą powstawać wskutek naturalnego wzrostu objętości krwi wynikającego ze zmian hormonalnych i powiększenia macicy. Noszenie rajstop uciskowych pomaga łagodzić ból. Pomocne może okazać się także unoszenie stóp. Każdego dnia staraj się wychodzić na energiczny spacer. Jeśli ból się nasila, skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.

1. Trymestr
1
2
2. Trymestr
3. trymestr

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Opinie o artykule

Podziel się opinią

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.