Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
39.tydzień ciąży

39. Tydzień ciąży

Już za chwilkę, za moment poznacie się, spojrzycie sobie w oczy. Zobacz, co czeka Cię w 39. tygodniu ciąży. Przeczytaj artykuł.

piątek, 18.11.2016

Rozwój dziecka - 39. tydzień ciąży

W trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży pod skórą Twojego dziecka nadal gromadzi się tkanka tłuszczowa, która będzie stanowiła źródło energii i pozwoli mu przygotować się do życia poza milutkim i cieplutkim łonem mamy. Po osiągnięciu wagi urodzeniowej dziecko nie ma praktycznie miejsca, żeby się poruszać, co może stanowić dla niego różnicę, więc niech Cię nie niepokoją słabe ruchy dziecka w 39. tygodniu ciąży. Wszystko jest w jak najlepszym porządku. Jeśli dziecko urodzi się w tym momencie, będzie w pełni gotowe do życia poza łonem matki. 

 

Twoje ciało

Zastanawiasz się jak rozpoznać początek porodu? Spokojnie, kiedy się zacznie, szybko się zorientujesz!. Tuż przed porodem możesz odczuwać mdłości, ból głowy lub ogromne zmęczenie. W 39. Tygodniu ciąży może pojawić się śluz lub niewielka ilość krwi wydobywająca się z pochwy. Oznacza to, że właśnie zaczęła Ci się skracać (otwierać) szyjka macicy. Jeśli pojawiły się również skurcze, oznacza to, że poród właśnie się zaczął! Jakie są różnice pomiędzy skurczami Braxtona–Hicksa a prawdziwymi skurczami porodowymi? W przypadku skurczów Braxtona–Hicksa brzuch lekko się napina przez krótki czas, a następnie rozluźnia; dodatkowo są one nieregularne. Ponadto skurcze ustępują, kiedy przyszła mama się położy lub weźmie gorącą kąpiel. Z drugiej strony prawdziwe skurcze nasilają się, kiedy się kąpiesz lub odpoczywasz. Pojawiają się w regularnych odstępach czasu, które stopniowo stają się coraz krótsze. Jeśli pojawiają się częściej niż raz na 10 minut, jedź do szpitala!

 

Żywienie

Nic nowego! :) Kontynuuj zalecany we wcześniejszym tygodniu ciąży sposób żywienia.

Wskazówki

Oczywiście każde dziecko jest inne, tak więc nie można określić jednej wartości wagi czy długości ciała po urodzeniu. Niemniej jednak średnio zdrowe noworodki urodzone o czasie mierzą 52 cm i ważą od 3,3 do 3,4 kg. Mogą jednak występować w tym przypadku duże rozbieżności. Jeśli Twoje dziecko ma większą wagę lub długość, lekarz zapewne zauważył to w trakcie badania USG i zdążył Ci o tym wcześniej powiedzieć.

1. Trymestr
1
2
2. Trymestr
3. trymestr

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Opinie o artykule

Podziel się opinią

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.