Badania w 24 tygodniu ciąży

24. tydzień ciąży

Ciąża
Artykuł
Sty 29, 2024
5 min.

24. tydzień ciąży to początek 6. miesiąca. To czas, kiedy lekarz może przeprowadzić kontrolny pomiar poziomu glukozy we krwi – niezbędny w diagnostyce cukrzycy ciążowej. A co dzieje się w tym czasie u Twojego dziecka? Sprawdźmy to! 

W 24. tygodniu ciąży maluszek zajmuje już całą przestrzeń w macicy. Nadal mocno kopie, dlatego czujesz, że staje się coraz silniejszy. Tak, jak w poprzednich tygodniach, w organizmie dziecka wciąż trwa intensywny rozwój połączeń nerwowych. Jego szkielet kostnieje, a mięśnie się wzmacniają.

Rozwój dziecka – 24. tydzień ciąży

Występujące już wcześniej intensywne ruchy gałek ocznych teraz zaczynają być coraz bardziej skoordynowane.

Dziecko w 24 tygodniu ciąży

Dziecko patrzy w górę, w dół i na boki. Choć powieki wciąż ma zamknięte, dociera do niego światło o różnym natężeniu.

Na tym etapie zaczyna się rozwijać zmysł równowagi, a maluszek ma już w pełni wykształcone ucho środkowe. W tym czasie dziecko doskonali także swoje umiejętności chwytne, np. bawiąc się pępowiną.

24. tydzień to także moment, kiedy płuca Twojego maluszka zaczynają produkować tzw. surfaktant. Jest to substancja, która zapobiega nadmiernemu rozciąganiu się pęcherzyków płucnych podczas każdego wdechu. Dzięki niej ich ściany nie sklejają się również podczas wydechu.

Od ostatniego tygodnia maluszek urósł niewiele – dziecko w 24. tygodniu ciąży mierzy ok. 30 cm i waży 600 g.
 

Płód w 24 tygodniu ciąży

 

Brzuch w 24. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?

Przybyło Ci kilka kolejnych kilogramów, które widać gołym okiem. Nie jest to jednak tylko zasługa dziecka. Przyrost masy ciała jest spowodowany również dużą ilością płynu owodniowego. Spełnia on szereg funkcji, począwszy od ochrony dziecka przed wstrząsami, kończąc na utrzymaniu odpowiedniej temperatury w jego otoczeniu.

Wciąż rosnący brzuch może nasilić rozstępy i towarzyszące Ci już od kilku tygodni uczucie swędzenia skóry w tej okolicy. Dodatkowo możesz odczuwać także bóle w pachwinach. Wszystko przez coraz cięższą macicę, która napina podtrzymujące ją więzadła.

Twoja macica przygotowuje się do porodu, dlatego stale możesz odczuwać delikatne skurcze Braxtona-Hicksa. Staraj się jak najczęściej odpoczywać. Tego typu skurcze nie powinny wywoływać żadnych obaw. Jeśli jednak towarzyszy im bardziej nasilony ból, warto skonsultować się z lekarzem.

24. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

W 24. tygodniu może nastąpić lekkie znudzenie ciążą i towarzyszącym jej objawom. U niektórych mam nastrój nieco się pogorszy, u innych odczucia mogą być wręcz odwrotne – towarzyszyć im będzie podekscytowanie przyszłym rodzicielstwem. Za wszystko oczywiście odpowiedzialne są hormony. Co jeszcze może przynieść 24. tydzień?

Cukrzyca ciążowa – w organizmie przyszłej mamy może dojść do spadku produkcji insuliny wskutek działania hormonów, które powstają w łożysku. Mówimy wtedy o cukrzycy ciążowej, której pierwszymi objawami są nadmierne zmęczenie, zawroty głowy, wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu.

 radaObserwuj swój organizm. Kiedy zauważysz u siebie podobne symptomy, konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza, który sprawdzi poziom glukozy we krwi.

Zespół cieśni nadgarstka – obrzęki w ciąży mogą powodować kłucie i drętwienie w dłoniach. Jest to spowodowane uciśnięciem nerwu pośrodkowego, który biegnie w wąskim kanale w przedramieniu. Obrzęknięte tkanki wokół nerwu powodują nieprzyjemne uczucie mrowienia. To objawy zespołu cieśni nadgarstka. To szczególnie uciążliwe schorzenie dla kobiet pracujących przy komputerze.

 radaMoże Ci pomóc regularne rozciąganie mięśni palców, a także wizyta u fizjoterapeuty, który zaproponuje właściwe zabiegi.

Niedokrwistość (anemia) – częste zawroty głowy i osłabienie mogą zwiastować niedokrwistość, określaną też czasem jako anemia. Warto powiedzieć o tym lekarzowi, który zleci odpowiednie badania.

 radaBy przezwyciężyć objawy towarzyszące niedokrwistości, należy zadbać o odpowiednią dietę i suplementację. Sięgaj przede wszystkim po produkty, które są bogate w żelazo (chude czerwone mięso, jaja, pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, suszone owoce, np. morele i figi) oraz niektóre warzywa (np. natka pietruszki, koperek czy buraki).

Ważne

Od 24. tygodnia ciąży możesz rozpocząć obserwację i prowadzić notatki dotyczące rytmu życia Twojego maleństwa. Jego pory snu i czuwania na tym etapie życia mogą być bardzo zbliżone do zachowań dziecka po porodzie.

24. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?

Pij dużo wody!
Choć Twój organizm zatrzymuje coraz więcej wody, a Ty bardzo często korzystasz z toalety, nie powinno Cię to zniechęcać do przyjmowania dużej ilości płynów. Odpowiednie nawodnienie w trakcie ciąży jest bardzo istotne – zarówno dla dobrego samopoczucia dziecka, jak i Twojego. Dziennie powinnaś pić od min. 2 litry płynów, najlepiej niegazowanej wody. Unikaj słodkich napojów.

Zapanuj nad zapominalstwem
W 24. tygodniu ciąży towarzyszące Ci już wcześniej kłopoty z pamięcią i koncentracją mogą się nasilić. Warto sobie pomóc, aby nie przeżywać związanych z tym niepotrzebnych stresów. Zapiski w kalendarzu lub na samoprzylepnych karteczkach, przygotowanie listy zakupów czy odkładanie wszystkiego na swoje miejsce pozwoli Ci zapanować nad chaosem w Twojej głowie. Dodatkowo możesz zadbać o trening mózgu – rozwiązuj krzyżówki i łamigłówki, rób ćwiczenia pamięciowe i ucz się słówek w obcym języku.

Ważne

Ryzyko cukrzycy ciążowej rośnie wraz z wiekiem przyszłej mamy. Schorzenie częściej występuje u kobiet, które przed zajściem w ciążę miały nadwagę. Pamiętaj, że cukrzyca ciążowa może dotknąć każdą ciężarną, dlatego powinnaś przestrzegać zalecanych przez lekarza kontroli poziomu glukozy.

24. tydzień ciąży – jakie badania?

W 24. tygodniu odbywa się piąta, obowiązkowa wizyta u ginekologa. Do 28. tygodnia ginekolog ma czas, by zalecić wykonanie doustnego testu obciążenia glukozą (OGTT). To bardzo ważne badanie – cukrzyca ciążowa dotyka bowiem 2-5% wszystkich kobiet spodziewających się potomstwa.

Dodatkowo wykonywane jest:

  • badanie czynności serca płodu
  • pomiar ciśnienia tętniczego
  • pomiar masy ciała
  • morfologia krwi
  • badanie ogólne moczu wraz z osadem
  • oznaczenie przeciwciał odpornościowych
  • ocena ryzyka zaburzeń wzrastania płodu

W tym czasie powinnaś przygotować się praktycznie i teoretycznie do rodzicielstwa. Poczytaj o porodzie, połogu oraz karmieniu piersią. W zdobyciu wiedzy pomogą Ci również grupowe zajęcia np. w szkole rodzenia lub indywidualne spotkania z doulą.

Konsultacja merytoryczna:

DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA


Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.