Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
24.tydzień ciazy

24. Tydzień ciąży

Czy czujesz już, że dziecko reaguje na dźwięki i Twoje pieszczoty? Ma to miejsce pod koniec drugiego trymestru ciąży - zwróć na to uwagę. Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat tego tygodnia ciąży.

piątek, 18.11.2016

Rozwój dziecka

W miarę jak połączenia w mózgu dziecka przystosowują się do odbierania sygnałów z narządów zmysłów, zaczyna stopniowo gromadzić doświadczenia zmysłowe - smak jedzenia, Twój zapach. Dodatkowo, naprawdę zaczyna reagować na dźwięki. Jest przyzwyczajony do Twojej przestrzeni dźwiękowej - bicie serca, oddychanie czy nawet burczenie w żołądku - i potrafi odróżnić ten świat wewnętrzny od wszystkich nowych dźwięków dochodzących do niego z zewnątrz: muzyka, Twój głos, głos taty, czy inne mniej przyjemne odgłosy (wiedziałaś o tym, że to mądrala!).  Mów do swojego dziecka. Opowiadaj mu o swoich planach, o tym, co widzisz, co słyszysz, a nawet co czujesz. Od porodu dziecko będzie rozpoznawało Twój głos, głos taty i być może muzykę, której lubiłaś słuchać w ciąży.

 
Twoje ciało

Mamusia się śmieje – wspaniale! Czy wiedziałaś o tym, że Twoje dziecko coraz bardziej potrafi rozpoznać Twój aktualny stan emocji? Poza wszystkimi elementami rozwoju fizycznego, Twoje dziecko ma już całkiem dobrze rozwinięte zmysły. Kiedy jesteś szczęśliwa, Twój maluszek cieszy się, a nawet dzieli się tym uczuciem razem z Tobą. Kiedy jesteś zajęta, czuje Twoje pobudzenie. Dlatego też nie przesadzaj z różnymi rzeczami, kiedy jesteś w pracy, w domu, czy odpoczywasz. Nawet jeśli jesteś jeszcze w 100% sprawna, staraj się od czasu do czasu zrelaksować. Chociaż nie każdy zachowuje spokój przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, to jednak właśnie spokój jest najlepszy dla Twojego dziecka.

 
Żywienie

To dobry moment na to, żeby sprawdzić, czy dostarczasz swojemu organizmowi odpowiedniej ilości żelaza. Dlaczego jest ono ważne? Jeśli Twoja dieta nie zawiera wystarczającej ilości żelaza, dziecko będzie pobierać je z innych źródeł, tj. z zapasów znajdujących się w Twoim organizmie. A to niestety może prowadzić do niedokrwistości. I to nie tylko w ciąży. Niedokrwistość może się nasilić z powodu porodu. Wśród produktów bogatych w żelazo znajdują się: wątroba, suche nasiona soczewicy i żółtka jaj. W niektórych przypadkach lekarz prowadzący może przepisać Ci preparaty żelaza, ale nie przyjmuj żadnego bez wyraźnych zaleceń lekarskich. Samodzielne leczenie w ciąży jest zabronione!

Wskazówki

Teraz już wszyscy mogą odgadnąć, że jesteś w ciąży. Wiele osób nie może się oprzeć i próbuje ustalić płeć dziecka na podstawie Twojego wyglądu lub zachowania. Chociaż powszechnie panuje przekonanie, że ułożenie brzucha określa płeć dziecka – do góry dziewczynka, w dół chłopiec (lub coś pomiędzy) –  jednak nie ma to zupełnie potwierdzenia naukowego. Jeśli chcesz poznać płeć dziecka, zapytaj o to lekarza w trakcie badania USG. 

1. Trymestr
1
2
2. Trymestr
3. trymestr

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Opinie o artykule

Podziel się opinią

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.